reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Probíjející FireWire

Strýček Sam (60)|26.5.2016 19:21
ahoj,
známý mi včera do telefonu tvrdil, že mu na starším notebooku začal probíjet firewire port. Že prý dává normálně slabší elektrické ranky.
S ničím takovým jsem se ještě ani vzdáleně nesetkal...Je to vůbec reálné? Dá se s tím případně něco dělat (kromě vyhození starého notebooku)?

Díky za pozastavení a radu.
durib (1141)|26.5.2016 21:06
Pokud je notebook připojen dvojkolíkem (taková ta plochá zástrčka), je to naprosto normální. Oproti tříkolíku je na výstupu adaptéru z dvojkolíku plovoucí nula a na pravou zem to může dát klidně přes 100 voltů. Proudy jsou malé, takže to nikoho nezabije, ale jde to cítit při lehkém kontaktu, či přeskakují jiskry při zapojování kabelu mezi zarízením s dvojkolíkem a trojkolíkem. Je to i tvůj případ?
nettopejr (22)|27.5.2016 18:31
Nechci tvoje tvrzení hned zpochybňovat, ale tomu co píšeš moc nevěřím.
Strýček Sam (60)|30.5.2016 23:03
durib: díky za reakci. já mám pocit, že do sítě je připojen kulatou zástrčkou (jednokolíkem?) a dokonce bych řekl, že fireware je úplně na druhé straně notebooku, ale nevím, jestli nekecám. už je to nějaká doba, co jsem ten stroj viděl a ten kluk mi to popisoval jen do telefonu. vedle firewaru jsou myslím jen usb vstupy.
Proudy jsou prý jen malé, při lehkém kontaktu, jak píšeš, proto na to zatím tolik nedbá. Pokud vím, tak do fireware ani nic nezapojuje. spíš při práci jen přejede rukou a šup. O jiskrách nemluvil vůbec, tak nevím. ale toho by si asi všiml...

nettopejr: nechci tvoje tvrzení hned zatracovat, jako úplně k ničemu, ale máš pro to nějaké argumenty, kterými svůj názor můžeš podložit? :)
durib (1141)|30.5.2016 23:29
@nettopejr: Tak nevěř, je to tvoje věc.

@Strýček Sam: pozor, aby nedošlo k mýlce- ten dvojkolík jsem myslel to, co se strká do zásuvky a ne do notebooku (tam je obvykle takový kulatý, kde vnitřní je +V a vnější GND). Finta je právě v tom, že pokud není ta GND spojena se zemí v zásuce (dvojkolík = ten zemnící není využit), pak je na GND v notebooku (případně jiném takto spojeném zařízení) plovoucí nula. Takže mezi GND v notebooku a zemí v zásuvce klidně naměříš nezanedbatelné napětí.
Toto se stává i u např. settopboxu (dvojkolík) a TV (trojkolík), kde probíjí stínění koaxiálu. Když to zapojuješ pomalu, lze sledovat i ty jiskry, které se podobají kuchyňskému zapalovači na sporák :)
nettopejr (22)|31.5.2016 23:19
Se ptáš mě na argumenty? Já zde nic netvrdil, já jen napsal: nechci hned zpochybňovat (= možná to tak je), moc tomu nevěřím.
Argumenty bys měl chtít po duribovi.
Já jen vyjádřil ve vší slušnosti pochybnost. A tak trochu jsem předpokládal, že durip, případně i někdo jiný obhájí to co napsal.
A ano, má nedůvěra je moje věc- dík za připomenutí.
Ventero (1280)|1.6.2016 08:54
Durib si nic z prstu necucá. Jeho vysvětlení sice nejsem zto docenit, ale takových min 30 let už nemusí být nula jako zem a zem jako nula. Dnešní obvody jsou složité a využívají vícecestné proudy, nehledě na stálou platnost rozdílového napětí. Při opravách AV techniky jsem často dostal brňáka tam, kde to mělo být zapojeno a viditelně bylo uzeměno. Hlavně polovodičové součástky stabilizačních obvodů mě vyškolily ...

Když to Durib nějak přesněji vysvětlí, tak mě to z akademického hlediska potěší - jestli to teda pochopím, ale podložit to můžu zkušenostmi a statistikami. Všimli jste si, jak často odchází na grafických kartách HDMI obvod? Je to právě způsobeno tímto jevem a stává se to zejména, jsou-li zdrojový a cílový přístroj zapojeny do jiné zásuvky, tím spíše v jiném okruhu. Pak stačí trochu větší zakolísání či nedej Bože prudký a náhlý výpadek způsobený lokálním zkratem a máš HDMI v hnědce ...

Takže pro mě není nepředstavitelné, že se to stane i u FW portu ...

Jinak u toho koaxiálu, tam se ani nic nového či probíjejícího nemusí objevovat. Z antény máš indukční zisk, který se převádí na elektřinu a mezi žílami kabelu tak logicky vzniká napětí, které se jiskřičkami při zapojování koaxu do TV rádo projeví a cítit na prstíku to také někdy jde. Hlavně, když je na cestě ještě nějaký zesilovač.

A ještě dotaz: Když to dá na pravou zem 100V, kolik to dá na levou zem? Je to ideologicky vyvážené ? :D
Strýček Sam (60)|2.6.2016 20:50
durib a Ventero: ano, jistě - dvojkolík. omlouvám se, zřejmě drobné zaostání části mozkové kapacity :) doteklo mi to do hlavy až ve chvíli, kdy jsem si to přečetl po třetí :)
Předchozí majitel si za X let pravidelného používání, na nic podobného nestěžoval...takže původní majitel měl zřejmě "stabilnější napětí"?
Čili, když to shrnu, tak je to vlastně úplně normální a řešením by bylo buď si na to zvyknout (nebezpečné spíše není) a nebo pořídit nový adaptér s tříkolíkem, chápu správně?

nettopejr: také tě nikdo z ničeho neosočil, ale jak sám píšeš, tak i já očekával od tebe, že svůj názor nějak podložíš. Z jakého důvodu tomu nevěříš. Proč o tom pochybuješ. Atd. Současná podoba je pouhý výstřel do tmy a to je podle mě škoda. Ale dobře, považuj za uzavřené. Konec konců tě nikdo nenutí :)
nettopejr (22)|5.6.2016 08:53
Až pořídíš nový adaptér, tak prosím napiš jestli to pomohlo.