reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kúpa Dell U2715H

unreall (78)|22.6.2016 17:03
Pekny den vsetkym...

Mal by som jeden skromny dotaz, alebo viac-menej len potvrdenie spravneho vyberu, pretoze v podstate som uz rozhodnuty, len mi chyba to male postrcenie spravnym smerom. Mam 27" 1920x1080 obrazovku iiyama s TN technologiou a aj ked som vedel do coho idem uz pred par rokmi pri kupe, tak v poslednej dobe mi cim dalej tym viac vadi velky roztec bodov, tym sposobene aj opticky nizsie rozlisenie a samozrejme nekomfortnost sposobena TN technologiou. Takze som sa tak nejak nakoniec dokopal k tomu, ze uz stacilo a chcem uz vazne nieco, co sa da nazvat obrazovkou...

Rozhodoval som sa medzi znackami - Nec, Eizo a Dell. Asi uz iste tusite, ze pre uplne bezne vyuzitie (web, hry a nejake filmy) som prve dva spominane vzhladom k ich cene vylucil a sustredil sa hlavne na ten Dell. Ani tu som ale nemal moc na vyber, kedze podmienka bola 27" 2560x1440 a jednoznacne IPS technologia. A tak som dospel k modelu - Dell U2715H, ktory sice cenovo neni uplne podla mojich predstav, ale nejak vyrazne lepsiu cenu asi s mojimi poziadavkami cakat nemozem.

Takze cela tato ceremonia okolo je vlastne len preto, aby mi tu niekto skusenejsi napisal, ze ano, je skvely, alebo nie, neni skvely a v tejto kategorii su aj ine rovnako kvalitne obrazovky, pripadne lacnejsie atd. Myslim, ze pre moje vyuzitie by bol trebars drahsi Nec asi zbytocny i ked oproti tomu Dell ma nejake vcelku sikovne funkcie navyse... Idealnu cenu ma 25" model - Dell U2515H, ale ono sa tazko prechadza na mensiu uhlopriecku, to asi vsetci poznate ;)
unreall (78)|23.6.2016 16:19
Inak nemate niekto skusenosti s obchodmi ako je Gigastore, K24 ci Elllo24? Tam som nasiel model 2715H za 470-485 eur, co je celkom slusny rozdiel oproti Alze, ktora ma cenu takmer 550eur...

Na Alze som teraz nasiel vlastne za rovnaku cenu moj vybrany model 2715H, ale aj vyssi model 2716D... neviete, aky je medzi nimi este rozdiel? ja som okrem vysej hodnoty jasu v prospech prave toho slabsieho modelu 2715H ziadne ine rozdiely nenasiel a viem, ze prave 2716D bol drahsi a v mnohych obchodoch este stale je, tak tomu trochu nerozumiem teraz, ak je ale lepsi a za rovnaku cenu...
Gouranga (699)|23.6.2016 18:22
Ahoj, mam 27" Dell a muzu hlasit spokojenost, jde o U2711, ktery ma take WQHD, ale je z "vyssi" rady - Dell ma dve 27" rady - wide gamut 10 bit a klasicky 8 bit:
10 bit/Widegamut jsou U2711, U2713H, UP2716D
8 bit jsou U2713HM, U2715H, U2717D
Pokud by to bylo za velice podobnou cenu, tak bych se spis priklanel k vyssi verzi (ne, ze 10 bit vyuzijes (vyzaduje quadro/firepro), ale i AdobeRGB se hodi treba u upravy fotek ze zrcadlovky).
Pokud bys fotil z jiz zminene zrcadlovky, tak by to mozna stalo i za rozumny priplatek..
unreall (78)|23.6.2016 18:35
Dakujem za odpoved a vysvetlenie. No praveze su na Alze za uplne rovnaku cenu 549 eur oba modely, aj ten nizsi, aj vyssi. No paradoxne chcem tu obrazovku viac-menej na bezne pouzivanie (web, hry - ale ziadne rychle MP) a ziadnu profi pracu na nom prevadzkovat asi nebudem, ale ak maju mat rovnaku cenu, tak preco nebrat ten lepsi a myslim, ze aj aj ako produkt novsi, ze ano? Co som tak este vycital, tak v podstate (mimo tych bitov) su si dost podobne, maju vsetky parametre priblizne rovnake, aj odozvu, akurat ten drahsi model UP2716D ma nizsiu hodnotu jasu - 300 cd/m2 oproti U2715H - 350 cd/m2, ale to je myslim len detail. No a este ma ten vyssi model rozumnejsie rozmiestnene USB vystupy na boku, aspon teda tie dva, co je urcite praktickejsie, ako uplne vzadeu a este aj na spodu... tie by som totiz celkom casto aj vyuzival...

Tak teda myslis, ze by som s kludom mohol zobrat UP2716D, ak Alza hlasi rovnaku cenu a jedine, co by som tym ziskal, je polepsenie v kvalite?
Gouranga (699)|23.6.2016 20:22
Za stejnou cenu bych nevahal - novejsi, lehce vyssi uroven, potencial pro wide gamut (byt nevyuzity), u nas je rozdil >100 EUR, takze za stejnou cenu mi to prijde paradni.
unreall (78)|23.6.2016 20:46
No maju tam nejake cistenie skladov, aspon tak mi prislo do emailu...

https://www.alza.sk/27-dell-up2716d-ultrasharp-d3852920.htm?catid=18842948

https://www.alza.sk/27-dell-u2715h-ultrasharp-d2270731.htm?catid=18842948

Cena v oboch pripadoch uplne rovnaka. Dobre, tak teda zoberiem ten o malinko lepsi model, cital som nan teraz jednu recenziu a dost ho tam chvalia aj co sa tyka vyuzitia na hranie, co je fajn.
unreall (78)|25.6.2016 11:49
Ok UP2716D objednany aj zaplateny... Dokonca mi hned po vytovoreni objednavky (asi 5 min.) telefonovali a snazili sa mi vnutit predlzenu zaruku, moznost vratiti tovar do 2 mesiacoch a kdejake rozne priplatky navyse. Sikovny su, no v kazdom pripade som odmietol a tesim sa na novu obrazovku a nieco by som tu o nej aj napisal, keby to pripadne niekoho neskor zaujimalo.
Gouranga (699)|25.6.2016 15:51
Tak drzim palce, aby byla spokojenost..
unreall (78)|28.6.2016 21:08
Tak obrazovka je doma a vyzera nadherne, farby paradne, vyssie rozlisenie krasne vsetko zjemnilo, ale trochu ma desi podsvietenie. Ked tam zobrazit nieco cierne, tak to na lavom spodnom rohu, nie uplne v rohu, ale blizko neho dost presvita, je to zo vzdialenosti celkom dost vidiet. Dalsi presvit i ked slabsi, ale zase rozsiahlejsi, vidim na pravom okraji a niekde pri hornom okraji viac do praveho rohu.

Je to bezna vec, ci ma caka reklamacia? Ostatne farby vyzeraju dobre, ale ta cierna proste neni ani cierna a cele tot ak do zelena presvita, take flaky prakticky po celej obrazovke, snad len lavy horny roh a spodna strana viac na pravo vyzera byt ok, i ked ani tma ta cierna nie je cierna. Myslel som, ze cierna bude fakt taka poctiva temna , cim to moze byt?
Gouranga (699)|28.6.2016 22:22
Toto je bohuzel u IPS bohuzel pomerne casty jev, viz google. Pokud by ti to pripadalo extremni (treba po porovnani s recenzemi tohoto monitoru), tak muzes zkusit reklamaci, ale je dost pravdepodobne, ze novy tim bude trpet taky.. i kdyz treba jinde.
Na monitor, co ma kompenzaci podsviceni, je treba jeste priplatit (vyssi NEC nebo Eizo)
unreall (78)|28.6.2016 23:58
No ono je to take vyraznejsie na tej jednej strane, taky mensi obluk akoby a vzdy je to vidiet v tmavyh scenach, ked su vsade farbicky, tak to nevidim, iba ked je nieco tmavsie. Inak pozorovacie uhly su lepsie oproti TN, ale zaoven som myslel, ze IPS je z kazdej strany prakticky bez zmeny, ale trebars ked sa postavim, tak biela mierne zozltne, ked sa sklonim, tak je obraz celkovo viac presvetleny a z bokou je to podobne. Stale lepsie, ako TN, ale mal som to tak v hlave zafixovane, ze tu nic podobne nehrozi.

V kazdom pripade toto je este ok, ale akonahle je na obrazovke ta cierna, tak okrem toho presvitu citim zmenu aj ked sa naklonim. Akoze taky efekt TN panelu, ked sa clovek posunie do strany, ale ovela vyraznejsie je to v tmavych farbach, ako pri trebars modrej, ci cervenej a pod. To je tiez bezna vec? Urcite sa mi ho nechce vracat, len objavujem veci, o ktorych som bol presvedceny, ze tu nebudu :D
unreall (78)|29.6.2016 11:08
Niektore tie pripady na fotkach, co si poslal v google odkaze su fakt extreme. Takze hrozne to zas nie je u mna, ale nasiel som tam aj podobny pripad, ako mam ja. Reklamaciou teda nic moc nevyriesim co? Videl som aj zrovnanie s NEC a ten mal krasne cierny obraz za kazdych okolnosti EA274WMi je "len" o 130 eur drahsi, ale zase by to mozno za tu poriadnu ciernu aj stalo... ci to sa tyka az tych uplne najdrahsich cez 1000 eur a pod.?
StD (1963)|29.6.2016 16:21
Tedy nevím - nechtěl jsem ti do toho kecat, když jsi vybíral, ale já tu čučím vedle sebe na dva menší Delly IPS: U2311H UltraSharp (23", 7 let starý, bezchybný provoz) a druhý letos nový z řady Professional P2214H (22", LED podsvícení) a mají naprosto souvislou "tmu" černé i tmavých barev. A to ten druhý provozuji "bez instalace" jen na vynucené plné rozlišení v Catalystech, protože ten šmejd Dell už přestal podporovat W_XP ještě v roce 2013 (ze kdy je ten typ), přestože podporuje Visty 32bit (INF a ICM soubory)...

P.S. Co takhle nastavení? S tím jsi si už hrál, nebo máš vše na "volle Gulle" (= na MAX)??
unreall (78)|29.6.2016 16:30
hmm..to je zvlastne... ked sa zotmie, skusim to odfotit na tmavej ploche, ak to bude vidiet na tej fotke a poslem to sem. No teraz to tak nevnimam, ai na tmavych scenach, ked je vonku den, ale vcera vecer to bolo dost od veci teda. Ked som lahol na postel, tak pri sledovani prveho Aliena to solidne rusilo, ma to taky nadych az jemnej zelenej , alebo zltej, taky divny odtien to je. Uplne to kazilo zazitok zo sledovania. bije to do oci jak svina aby som bol uprimny teda.

Ja by som im to klude zaniesol naspat, ale ako kolega pisal vyssie, moze to tam byt znovu a dokonca asi aj horsie. Casom sa tie krystaliky asi nejak "nevypalia", ze by sa to zlepsilo? Ked je to tam raz, tak to tam zostane asi navzdy co?

Pozeral som jedno video na youtube a tam to jednemu chlapikovi, co nan robil nejaku amatersku recenziu nijak nepresvitalo a obraz bol nadherne cierny po celej ploche.
StD (1963)|29.6.2016 16:43
Jestli máš u vás také záruku NBD (Next Business Day) jako mám já, tak ti ho musí vyměnit za jiný další všední den (přesně proto jsem Dell kupoval). Zaregistruj si ten monitor na jejich webových stránkách pod "ticket No. výrobku" číslem co je nalepené vzadu na štítku v úzkém proužku a poté zavolej na telefonickou podporu Dell, nevím jestli je i v SK. V CZ funguje OK.

P.S. Tu 23"ku provozuji denně v noci na sledování TV ze satelitu full-screen v úplné tmě, tak bych si čehokoli nerovnoměrného za těch 7 let určitě všiml.
unreall (78)|29.6.2016 16:59
Takze je lepsie volat priamo do Dell? Myslel som, ze to vratim Alze, ci tu je mozne obist? No Pozriem to este raz vecer co to spravi, ale ten jeden najvyraznejsi presvit na lavej strane tesne nad lavym rohom, je mierne vidiet aj teraz. Ked sa ale postavim, tak ten presvit sa strati, ale ak sedim, alebo sa dam nizsie, tak je vidiet. Uvidim este ten vecer, ale ak to bude, ako vcera, tak urcite to nejak riesim. Ide o model vyssej rady, tak by som cakal nejaku kvalitu v podani aj ciernej a nie flakaty obraz v tmavych scenach.
unreall (78)|29.6.2016 21:47
Vyzera to nejak takto v tme. Tie dve posledne fotky su fotene telefonom a vyzeraju vernejsie, takto nejak to priblizne vyzera, ta prva fotka s nazvom "picture 34 bola fotena webovou kamerou a az tak hrozne to zas v skutocnosti nevyzera. Najviac mi vadi ten presvit na lavej strane, ten badam pri kazdej tmavsej scene. Bola fotena pracovna plocha s nastavenim cierne tapety.
Picture 34.jpg DSC_0223.jpg DSC_0222.jpg
StD (1963)|29.6.2016 21:55
Ty fotky jsou k ničemu, když k tomu neuvedeš, jak máš nastaven JAS/KONTRAST, co jsem se už ptal. Já mám léta nastaveno 45/60 % a svítí to jak blázen.
unreall (78)|29.6.2016 22:23
Nastavene je to tak,ako to bolo od vyroby, cize 75% jas a 75% kontrast. Vsimol som si tiez, ze ked hybem s kontrastom smerom dole, tak logicky sa straca, ale ked idem hore, tak sa pridava len do 74% a akonahle skocim na prednastavenu hranicu 75% tak zrazu akoby skoci a razatne zvysi hodnotu. Nas 75% sa uz prakticky nic nemeni, neni to divne?

Inak, ak nejaky film pustim v mensom okne, tak ta cierna je fakt nadherne tmava, ale akonahle prepnem na celu obrazovku, tak sa strati jej sytost a ukaze sa aj to nerovnomerne podsvietenie. Daalsia vec, ktora mi trochu dost vadi je, ze ak je v miestnosti tma a na obrazovke trebars ta cierna plocha, tak pozorovacie uhly sa ako keby znizili, strasne to meni rozny preliv farieb do sivej, alebo mierne do fialova a tak, akoze staci sa fakt trochu nahnut do strany, ci hore/dole a meni sa to snad este horsie, ako pri TN, nerozumiem tomu.. Neviem ci mam nejaky spatny kus, alebo je toto bezne.
Fox_25 (613)|29.6.2016 23:25

A není to spíš IPS glow?

Kvůli tomu mám stáhnutý jas na minimum(LG IPS234) a za tmy je černá spíše stříbrnou. Je to věc kvůli které mám stále chuť asi po dvou letech užívání ten monitor prohodit oknem. Ale problémy s barvami jaké uvádíš nemám.

Napadá mě kacířské řešení, buď dodělat aktivní RGB led podsvícení, nebo nastavit fullHD rozlišení se zobrazením 1:1 a tmavé kraje prostě zakrýt a nehýbat hlavou. Možná by pomohlo nějak přinutit výrobce panelů aby opět začali dělat ips panely s A TW polarizérem.


To už jsem si říkal že monitor za 14000 by jím mohl být vybaven.
unreall (78)|29.6.2016 23:53
To prve video dokonale vystihuje to, co som sa snazil napisat, je to presne tento problem a cierna v noci fakt neni cierna, to uz ten TN mal krajsiu ciernu. Staci sa mierne pohnut a robi to presne to, co na tom videu a tiez ma to dost sere. Tiez je na tom videu vidiet tie presvitajuce rohy aj ked sa nan pozeram priamo a to ma trapi tiez. Cakal som, ze monitor za 550 eur (inak stoji 650 eur) by uz sakra mal splnat nejake kvality, toto mi nepride uplne v pohode. Cez den to tak clovek nevnima, ale ta noc je des, az sa mi ten obraz v tmavych scenach hnusi.

Jeden z hlavnych dovodov pri kupe bolo vyssie rozlisenie a teraz to mam orezat na FHD? To snad nie, to neprichadza do uvahy, ani ako krajne riesenie, to uz som skor ochotny ho vratit a vyhodit nekrestanske peniaze za ten NEC.. i ked tento Dell sa mi vizualne paci viac.
unreall (78)|30.6.2016 09:08
Zistil som, ze ak pouzijem predvoleny rezim Movie, tak sa nastavuje dynamicky kontrast ci jas a pri tmavych scenach obraz stmavne a tie flaky na obrazovke nie su tak moc vidiet. Neviem, myslite, ze je to vec, ktora stoji za reklamaciu?

Zaregistroval som svoj monitor aj na strankach Dell a pisu, ze 10 az 15 dni trva spracovanie ci co, tak to tma asi volat zatial nemozem co? Neviem, ci ist do tej alzy a skusit druhy monitor, alebo to nehat tak pretoze ak ten dalsi ma vazne trpiet tym istym, len na inych miestach, tak to moc neriesi.

Natocil som rovno video, aby to bolo presne vidiet. Je to tocene cez den so zatiahnutymi zaluziami. V noci to byva este vyraznejsie. Najviac mi vadi ten presvit na lavej strane, ten si vsimnem aj pocas dna v osvetlenej miestnosti. Tie presvity na druhej strane su v noci tiez dost vyrazne a zaberaju vacsiu plochu, ale cez den ich prakticky nevidim, co je (ne)vidiet aj na tom videu nizsie. Ide teda o typicky problem, ci takto by to byt nemalo?

Fox_25 (613)|30.6.2016 14:13
To je snad ještě horší než u mého monitoru, kvůli těm průsvitům bych chtěl určitě jiný, ale ips glow se stejně nezbavíš. Můžeš pro mě zkusit nastavit 1:1 fullHD a zakrýt tmavé části? Chystám se v budoucnu kupovat herní IPS 144hz a ve všech recenzích píší že ips glow není ok. A na aktivní RGB led podsvícení zase nebudou peníze. To že bych měl u 1440p panelu fullHD mi nevadí.
unreall (78)|30.6.2016 15:38
IPS glow je ten efekt, ktory meni obraz treabars do sivej pri jemnom natoceni a najviac to badat v noci? No tak najviac mi vadia tie presvity na videu, ked lahnem na postel, tak je to este vyraznejsie a hlavne v noci, nemyslim, ze toto je normalne. Ako mozem nastavit 1:1 fhd? Ak o nastavim aj v ovladacovh nvidie, tak to nastavi celu obrazovku na fhd
Fox_25 (613)|30.6.2016 17:35
Dá se to přes ovladače, viz obrázek. Ono je to jednoduché, prosvítání by mělo být konstantní a nemělo by jej ovlivnit z jakého úhlu na něj člověk kouká. Ale jak jsem psal, monitor bych vyměnil, asi bude potřeba pár kousků než natrefíš na nějaký dobrý, v tomhle je to nepěkná loterie.

[ATTACH=CONFIG]31478[/ATTACH]
aspect ratio.png
unreall (78)|30.6.2016 19:18
Myslis nieco taketo? Odfotil som to cez nastroj na vystrihovanie. Inak su okolo tohto obrazu cierne ramy a obraz v strede je stale pekne ostry, ale mam dojem, ze toto ti asi nestaci, ze? :D Chcel si spravit video, kde bude naklanat kameru rozne do stran, ci ako?
gt.PNG
Fox_25 (613)|30.6.2016 19:57
Přesně, myslel jsem to trochu jinak. U mého monitoru je v jeho středu černé podání jakž takž dobré. Tak mě napadlo, proč nepoužít nižší rozlišení(1920x1080 nebo 1920x1200) se zobrazením 1:1 a zbytek obrazu na monitoru prostě něčím zakrýt?

U filmů, nebo jinak při práci s pc je mi IPS glow ukradený, ale u her, zvláště hororových je mírně řečeno rušivý a značně deklasuje zážitek ze hry.
unreall (78)|30.6.2016 20:22
No prave mam rozohraty Resident Evil Revelation 2 a staci ked trochu naklonim do strany a hned sa ten obraz chyta taky ten strieborny ci sedy efekt, ktory mierne zacloni povodne farby, neviem ci sa spravne vyjadrujem, ale mam z toho taketo pocity, asi je to ten IPS glow, proste taka lepsia obdoba panelu s TN technologiou. Presne to, co si poslal v tom prvom videu. To ma tiez sere a myslel som, ze u IPS to sakra uz nehrozi, ved prave preto som ten TN panel uz nemohol zniest a akurat som to len zmiernil a stalo ma to len 550eur :D Ale tak jasne, celkovo je ten monitor lepsi, ale tento efekt prelinania asi ani iny model neodstrani, to je dane technologiou samotnou nie?

V kazdom pripade tie presvity mi vadia este viac a kvoli tomu by som ho najradsej vratil. Pisal som aj na podporu Dell email, tak cakam na odozvu. Zajtra mam v plne behnut do alzy vratit zdroj, ktory par hodin po kupe uz nevedeli zamenit za iny, tak ho v 14 dennej lehote posielam naspat. Ten monitor ale neviem ci mam tiez brat, alebo sa spolahnut skor priamo na Dell. V Alze mi ho vymenia (mozno) za iny, co sa im vala na sklade, ale Dell si mozno da pozor a posle uz bez tych presvitov, alebo aspon s takymi miernejsimi, co tak nerusia... alebo som len zas naivny. Ma naseru, tak im to vratim vsetko :D

Inak ten IPS efekt s tym tvojim nastavenim nebol tak vyrazny ale ako prepac... kupim 27" obrazovku v 1440p a mam ju prevadzkovat ako 24" (ci ako to vychadza) v 1080p? To som mohol rovno kupit mensi a lacnejsi monitor. Toto riesenie mi pride ani nie ako uplne to krajne, ale ako uplne sialene :D
Fox_25 (613)|30.6.2016 21:32
Jestli chceš pěknou černou a smíříš se s trošku horšími barvami, nižším rozlišením plus Black Crush, tak si můžeš koupit Eizo FG2421. Při přímém pohledu by black crush vadit snad nemusel, ale v reálu jsem tento monitor bohužel neviděl, nicméně má k ideálu hodně blízko.


Bohužel, jak jsem psal, na průsvity je to loterie a chce to prozkoušet více kusů.

Mě to šílené nepřijde, 23 palců je pro mě ideální velikost, 1440p nepotřebuji a 1080p s IPS panelem a 144hz se taky neprodává. To že bych se zakrytím části monitoru zbavil alespoň částečně IPS glow mi přijde jako velmi vítaný bonus, ta stříbrná místo černé je pěkný hnůj.

Jak už jsem psal, taky přemýšlím nad RGB podsvícením, ale to už je celkem velký zásah do monitoru. Nehledě na to, horší by asi bylo udělat dobře řídící elektroniku tak, aby byla synchronizovaná s panelem samotným. Podsvícení tak jak to myslím by bylo v podstatě druhý monitor s velmi hrubým rastrem.
unreall (78)|30.6.2016 21:58
No ta skusim loteriu teda :D Inak ten Eizo ma sice ciernu skvelu, ale tie ostatne odtiene sa teda menia ako svina... Ja tomu ale nerozumiem, pokial tieto Dell IPS obrazovky pouzivaju aj profi fotografi a kde kto, tak to predsa nemoze byt take hrozne. Musel som trafit len nejaky blby kus, alebo co. Videl som video na youtube, kde ked zobrazil ciernu, tak bola neuveritelne temna a bez nejakych flakov od presvitu led diod.

unreall (78)|1.7.2016 07:52
A dalsia vec, ktoru som si dnes rano vsimol je, ze monitor vo vypnutom stave (bez signalu), ale aj v tom zapnutom (len vtedy to menej pocut, ked to prehlusi PC), vydava jednotny slabsi piskot a taky jemny "brum", ako ked pocut trafo napr. taky podobny zvuk a ked som sa rano zobudil, tak mi stale nieco piskalo za usami, tak som zatvoril okno a pocuval. Prilozil som hlavu k obrazovke a bolo jasne odkial to ide.

Dnes do tej Alzy behnem vratit zdroj a opytam sa tam toho mladika aj na tu obrazovku, co s tym... i ked ten aj tak bude vediet velke nic, ale ked uz som pisal na tu podporu Dell, tak nechcem ho hned zaniest do Alzy. Vydava aj vam vas Dell podobne zvuky, ak k nemu prilozite hlavu blizsie?
unreall (78)|1.7.2016 19:48
Dnes som bol v tej Alze a spominal som ten monitor a ze ho kludne mozem doniest a vymenia ho za iny, co je samozrejme logicke, len dufam, ze ten dalsi nebude snad este horsie presvitat, lebo ma slahne...
pazda (3)|2.7.2016 07:32
Tak dej potom vedet chci kupovat take monitor a mel jsem vybrany presne ten co mas ty
unreall (78)|2.7.2016 09:17
Jasne, urcite dam vediet, hned v pondelok by som tam skocil. Mimochodom, neviete mi poradit nieco ako software, ktory vie preverit farby obrazovky, myslim nieco, co zobrazi uplne tmavu ciernu, pretoze videa, alebo filmy mozu byt rozne ripnute a nemusi ist o temnu ciernu. V nejakych grafickych programoch to ide, ako napr. Photoshop a pod. ale ten nemam a kupovat ho kvoli tomu asi nebudem ze ;)

Neviem ci mi z tohto niekolko denneho skumania a dohladavania uz tak trochu nehrablo, ale subjektivne mam pocit, ze sa tie presvity kazdym dnom zmiernuju. Ten vyrazny na lavo vidim stale, ale menej, ako prvy krat a jas a kontrast je stale nastaveny od vyroby na 75% v oboch pripadoch. Existuje snad nieco, ako vypalovanie obrazovky? Ze by sa casom tieto veci upravovali? Ide predsa o intenzitu LED podsvietenia a ta sa nema preco casom menit, bud svieti viac, alebo menej, ale nemeni sa, ci sa mylim? Alebo si na to len moje oci tak zvykli, neviem no, tento vikend to este budem pozorovat. Bojim sa ale toho, ze ten druhy bude nakoniec este horsi.

Aaa.. prave som objavil aj jeden mrtvy pixelik, meni farby, ako sa naklanam... noo, asi som sa na to nemal zameriavat lebo som ich objavil na bielom pozadi celkom dost..ale su hrozne male, doteraz so si ich ani nevsimol...
unreall (78)|6.7.2016 20:37
Dnes som bol pre novy monitor a opat vyrazne presvity v pravom hornom a dolnom rohu. Celkovy obraz je tym padom nekonzistentny a neviem ci to neni este horsie, ako predtym. Ako uz ma s tym fakt seru, vsade v recenziach a na youtube maju dokonalu a hlavne rozvnomernu ciernu a ja sa musim stale pozerat na flaky v obraze... No v tejto chvili som tak na 90% rozhodnuty, ze monitor opat menim. Kurnik, ako tie monitory testuju, ked si toto niekto nevsimne? Davaju k tomu nejaky vytlaceny vypis kalibracie a rozne testovacie procesy, ktore prebehli ok a bla bla... za 550 eur cakam obraz, ktory nebude posobit jak ovracana cierna tapeta.

To, ze sa pri naklanani meni "odtien" mi nevadi, to chapem, ale ked sa na obraz pozeram priamo a na lavej strane mam peknu ciernu a na pravej je to ladene do zlta, tak to teda akceptovat fakt nemienim. Stara iiyama s TN panelom ma len tenky presvit v dolnej casti po celej dlzke, ale ten mi nikdy nevadil, ale u obrazovky od Dell za nemale peniaze nieco take nema co robit. Navyse ako aj predosly, tak aj tento v noci pri vypnutom PC piska jak trafeny a je jedno, ci je vypnuty tym, ze nema signal a kontrolka jemne blika, alebo ho vypnem manualne, piska stale...

Ako fakt uz som sa teraz nasral...
Fox_25 (613)|7.7.2016 14:02
Holt je to nepěkná daň za "stylový" tenký rámeček.

Si rovnou můžeš koupit jeté CG EIZO, tam máš relativní jistotu dobré homogenity podsvícení a také má A-TW polarizér, takže budeš ušetřen i otravného IPS glow. Jen to má menší rozlišení, ale za to příjemnější formát 16:10.
https://pc.bazos.sk/inzerat/62590510/EIZO-246-CG.php
http://www.prad.de/en/monitore/review/2012/review-eizo-cg246.html
unreall (78)|7.7.2016 14:14
Este by som skusil vymenit dalsi, do tretice vsetko... Ale teraz uz priamo cez Dell, nie Alzu. Na ten prvy monitor som vytvoril registraciu na ich strankach a pri ziadosti o podporu mi vyskocila pekne prehladna tabulka, kde som zadal popis zavady a rozne dalsie zakladne informacie a po par dnoch sa mi ozvali z Dell, ze ak presvita, tak mi ho vymenia kus za kus, ale v tom case som uz mal tento druhy z Alzy.

Tento novy som tiez zaregistroval, ale ani za boha nemozem najst tu istu kolonku o ziadosti podpory, ako ten prvy krat, presiel som cely ich web, ale nikde to nevidim. Nepamatam si, pod cim presne som to nasiel predtym, ale pod technickou podporou nic take nevidim. Neviete niekto kde sa to nachadza?

Pisali mi, ze na druhy den mi kurier donesie novy monitor a o dva dni neskor sa vrati, aby zobral ten chybny, tak by som to rad skusil este touto cestou.

Nj, pouzite Eizo, ktore je cenou este o 150e vyssie... ale ako som pisal, vsade v tych testoch maju cely obraz cierny, ja to mam hrozne.

Tak uz som to nasiel ked som sa pohrabal v starych emailoch, ale predtym ma to odkazlao na ceske zastupenie a teraz ma to vzdy presmeruje na fracuzske, nech nastavim region aky chem...
unreall (78)|13.7.2016 16:29
Vazne netusim preco ma stale podla servisneho cisla tohto druheho monitoru vzdy odkazuje na Fracuzsku podporu, ale podla cisla toho prveho monitoru to islo normalne na Cesku podporu. Pisal som uz do emailu tej prvej ziadosti o podporu, ze ma to zakazdym presmeruje a neviem zaziadat o podprou pre tento druhy monitor, ale uz par dni sa neozyvaju. Takze som tak nejak zostal stat a neviem sa dalej pohnut, kedze ziadat o podporu mi v podstate ako keby ani neslo a pisat email na predoslu ziadost podpory z toho prveho monitoru je akosi bez odozvy.

Neviete niekto, ci to nepresmeruje nejak kvoli tomu servisnemu cislu? Ze by to bol produkt urceny pre Francuzsky trh a hodilo ma to podla toho cisla automaticky tam? Ak ano, tak nechapem, preco sa predava na Slovensku... Alebo ci ho uz niekto prave v tom Francuzsku nevratil, neprebalili ho a neposlali sem, ako novy tovar...
Fox_25 (613)|13.7.2016 18:35
unreall (78)|14.7.2016 18:33
To cislo som praveze nemohol najst, pretoze aj pri odoslani ziadosti o podporu pre ten prvy monitor sa mi zobrazila len forma emailom a cisla boli uvedene len v pripade zahranicnej podpory. Takze zaroven aj dik, ze si mi ho sem postol ;)

Inak spozoroval som zlepsenie toho podsvietenia a ani v noci su tam ziadne presvity prakticky neni... Ked som ho zapol prvy krat, tak boli vyrazne. Neviem, ci sa casom to podsvietenie nejak "vypali", alebo co, ale urcite to bolo horsie predtym, ako teraz.. o dost horsie. V podstate by som takto bol aj spokojny, ale pre zmenu mi tu nefunguje dost dobre dotykove tlacidlo na vypnutie/zapnutie monitoru a zareaguje tak raz za 5-10 minut.

Moze byt IPS glow na jednom monitore horsie, ako na inom? pride mi, ze v tomto smere je na tom tento monitor o nieco horsie, ako ten predtym a nemusim sa ani nijak naklanat a hned priamym pohladom vidim, ze lavy roh je sfarbeny na bielo a pravy do ruzovej. Toto je inak jedna z veci, ktoru som na IPS vazne necakal. Neviem preco, ale bol som v tom, ze tato technologia ma tieto veci vyriesene dokonalo a jedine co ju v minulosti trapilo bola pomalsia odozva. Popravde neviem, ci sa obraz nemeni snad este viac, ako u kritizovanejsieho TN panelu. V noci v neosvetlenej miestnosti sledovat nejaky tmavsi film, alebo hrat trebars Resident Evil neni tak dobry zazitok, pretoze to tam stale vidim aj ked sedim priamo pred obrazovkou.. toto je fakt od veci na obrazovke za take prachy. Inak som so zvyskom spokojny... no teda az na to piskanie v standby rezime, to je tiez celkom vtipne...

No ale skusim este jeden monitor priamo teda od Dell a uvidime... S konkurencie nevidim nic lepsie, myslim ze moc na vyber v tejto cene ani nemam, takze rad by som pozeral inde, ale kde? Znacka Dell bola pre mna etalonom v monitoroch spolu s Eizo a Nec, ale tie su cenou niekde dalej a preto som volil Dell. No trosku ma sklamala tato spolocnost, ale vzdy som z novych veci najprv sklamany a neskor sa ukaze, ze to bola vyborna kupa... uvidime. V kazdom pripade dakujem za to cislo.
Fox_25 (613)|14.7.2016 20:31
IPS glow by měl být na dvou stejných monitorech také stejný, leda by měl monitor v sobě jinou revizi panelu.

Pořád si myslím že by ses na to měl vyprdnout a koupit nějaké jeté eizo kde je i A-TW polarizér, máš tam relativní jistotu i na podsvícení s dobrou homogenitou. Takové LCD je schopno kvalitou obrazu porazit i grafické CRT monitory.
pazda (3)|15.7.2016 12:52
A treba ten NEC EA274WMi ma A-TW polarizér nebo ne
Fox_25 (613)|15.7.2016 16:04
Dle recenzí má dost silný IPS glow, takže A-TW polarizátor nemá a jako bonus podsvícení má frekvenci 266Hz, což některým lidem může vadit.
unreall (78)|15.7.2016 16:20
Ja by som kludne v tejto chvili bol ochotny brat aj rovno novy NEC a este nieco prihodit, ale nezda sa mi, ze zrovna EA274WMi by bol na tom s tym ips glow nejak lepsie -



Kludne by som vrazil aj do NEC EA275WMi, ale ak to ma byt to iste, pripadne mozno len o nieco lepsie...

A sorry, ty si pisal o Eizo, nie NEC...
Co trebars tento? -

https://www.alza.sk/27-eizo-ev2750-bk-d3039626.htm?catid=18842948
Fox_25 (613)|15.7.2016 18:30
To eizo by mělo být slušné, na prad.de píší že ips glow je minimální.
http://www.prad.de/new/monitore/test/2015/test-eizo-ev2750-wt.html
unreall (78)|15.7.2016 18:59
A ten Eizo by mal mat aj rovnomerne podsvietenie, nie? Nejake presvity, ci mierne flaky by tu hrozit nemali?. Co znamena minimalny ips glow? Vies ono priplatit dalsich zhruba 220 eur za mierne zlepsenie neni moc vyhodne... Keby mam tu istotu, ze su tieto veci na nom vyriesene, tak kaslem na tie prachy. Monitor sa nemeni len tak a ked uz mam vyhadzovat zan, tak uz poriadne, ale stale v medziach normalneho cloveka :D Len ci sledovanie tmavych scen v noci a ciernej plochy bude naozaj uz normalne...

Benq nemusi byt spatna obrazovka, asi sa ta znacka niekam pohla.. Pamatam si, ako mala v minulosti skor status lacnej alternativy, ako trebars Genius v repro. Stale by som vsak asi mal vacsiu doveru v Eizo, ako Benq a to aj napriek tomu, ze by ma to stalo zhruba o stovku viac. Sice.. to som si myslel aj o Dell, ktory sice nie je spatny monitor, ale ani podla predstav teda moc nie.
Fox_25 (613)|15.7.2016 21:12
Ber to tak že těží i ze značky, proto mohou cenu táhnout trochu výše. Já nevím co znamená menší IPS glow, může to být sotva postřehnutelné pokud se budeš koukat na monitor z vrchu, stejně tak to může být stále nekoukatelné.

Hele, co takhle Eizo CX 271? Jestli bydlí někde poblíž tebe, tak se na monitor můžeš kouknout osobně.
https://pc.bazos.sk/inzerat/63305943/27-2K-LCD-Eizo-CX-271-Eizo-EV2736W-a-i1-Display-Pro-sonda.php
unreall (78)|15.7.2016 21:45
no z vrchu nema problem ani tento Dell, ide mi skor o tie bocne pohlady a tento meni farby na rohoch aj ked sedim pred nim tak 50cm, staci ked mierne pohnem hlavu do strany a uz je to vyraznejsie a v noci na tmavej ploche fakt hnusne. Pisal som tomu chlapikovi, ci by nemohol dat nejake info o tychto veciach a ratam, ze na tom model EV2750 nebude snad o nich horsie.
unreall (78)|16.7.2016 00:07
"No, CX 271 [1500e model], má značne zredukovaný iPS glow + má takmer dokonalé podsvietenie, vďaka technológii DUE [digital uniformity equalizer]. Viacmenej všetko ostatné, až na niektoré w-led a rgb-led [CX 271 je RGB-LED backlit] lcd panely trpia všetky VA a iPS panely nepravidelným podsvietením. Určite sa teda prechodom na radu EV sa neuniformného podsvietenia ani iPS glow-u nezbavíte, hoc AH-iPS je na tom oveľa lepšie ako S-iPS, iPS Pro H-iPS a pod. stále je to nanič.

V LCD paneloch je obrovská diera medzi XY a 1200+ eurovými LCD, ktorá tak skoro asi prekonaná nebude. V podstate teraz ten nový 4999 dolárový DELL, plné AMOLEDový bude asi prvý, ktorý by nemal trpieť takýmito neduhami, akurát ten trpí zase vypalovaním jednotlivých bodov.

Určite ostante s DELLom, alebo zainvestujte do CX a vyššej rady, ktorá podporuje technológiu DUE [digital uniformity equalizer], tam rozdiel je, citeľný, silný a dramatický."

No tak teraz neviem... zrejme tym Eizo nic nevyriesim a musel by som priplatit aspon dva krat tolko, ako ma stal cely Dell a to uz nie je sranda...
Fox_25 (613)|16.7.2016 01:07
No a kolik tedy chce za to CX 271? U nás je nový už od 35000 což je 1300E. Zkusil bych mu nabídnout 800 euro, případně se na něj jeď podívat ať máš s čím srovnávat.
Díra na trhu bohužel je, dobré LCD lze dokonce vyrobit, díky ULMB i s dobrou odezvou, a-tw zase udělá dobrou černou, ale nikdo to neudělá protože by z toho byl ideální monitor.

Co jsem zjišťoval, dají se koupit opravdu dokonalé LCD které plně nahradí CRT, jak barvami, tak odezvou, input lagem, úrovní černé, ale je to monitor určený pro diagnostiku v lékařství a stojí kolem 10000usd. Už delší dobu dělá sony oled monitory, ale taky stojí pěkné peníze, něco málo přes 7000usd.