reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

[Rada] Procesor a deska

Darrick (3)|2.7.2016 20:10
Momentálně mám tuhle sestavu:
Deska: GIGABYTE GA-890GPA-UD3H rev 1.0
Processor: AMD Phenom II X4 965 Black Edition
Paměť: 3x Kingston 2GB 1600MHz
Grafika: ASUS VGA AMD Radeon™ STRIX-R9380-DC2-4GD5-GAMING
SSD: Crucial_CT250MX200SSD1
HDD: WD Red 3TB
WD Black 1TB
Case: Fractal Design DEFINE XL R2 Black Pearl
Zdroj: Cooler Master Thunder 600W

Před hodně lety kdy jsem kupoval desku a procesor a grafiku ATI Radeon 4770 (již vyměněná za novou), jsem šetřil s penězi a sestava je dnes už starší a nelze jí pořádně vylepšit. Proto chci změnit vnitřnosti, tím myslím jen nezbytné komponenty jako je Procesor, základní deska, Ram a Chladič pro procesor (případně kvalitní teplovodivou pastu pokud na chladiči není dostačující).

V procesoru mám jasno chci Intel Core i7-6800K, který je vyroben ve 14nm technologii, Moc recenzí a testů není, ale testy které jsou tak procosor ve starších hrách je drcen i7-6700k, zato v novějších už takoví rozdíl není dokonce jsem nalezl videorecenzi kde i7-6800K o 1FPS vedl oproti i7-6700k ve hře The Witcher III. Procosor má podporu pamětí do 2400MHz (oproti i7-6700k kde je 2133 MHz). Určitě se nalezne spoustu dalších věcí, ale mě jde spíš o investici do budoucnosti a hlavně případné výměny komponentů jako je procesor nebo jen základní deska bez nutnosti kupovat komplet od začátku.
Základní desku nemám nejmenší tušení jakou vybrat, ale určitě se oplatí s USB 3,1 typ C (Otec již má Smartfone s USB 3,1 typ C), plnou podporu konektorů na předním panelu Case (USB3 jsou už všude na nových deskách), Boot instalační systémové USB Flash přes rozhraní USB 3 (případně 3,1 pokud se budou vyrábět USB 3,1 Flash). Na desce moc neupravuji věci, ale hodil by se i kvalitní návod, který je určen pr danou základní desku i Bios (U staré desky je návod a bios odlišný v textu), důvod je pro vypnutí přebytečného svetla a hlavně aby case nesvítil jak vánoční stromek když jej vypnu. Budu rád když deska bude podporovat pokud možno co nejvyšší takt pamětí Ram
případné desky co jsem našel jsou tyto: ASUS X99-A II, GIGABYTE GA-X99P-SLI.
Ram, osobně mám velice dobrou zkušenost s pamětma značky Kingston, raději bych 16GB 3000MHz, je to možná příliš v obchodech je jen rozdíl 500kč mezi 3000MHz a nižším taktem pamětí (1000kč u nejlevnější jednoslotové paměti 2133 MHz).
Chladič preferuji chlazený vzduchem, pokud možno aby vydržel Tropické vedra které naši krajinu již několik let sužují, taktéž aby vydržel případné taktování procesoru. Když tak napište seznam důvodu proč by vodní bylo lepší, osobně se toho bojím že při výměně kapaliny něco udělám špatně a celý PC se potřísní kapalinou.

Prosím pokud budete mít nějaké připomínky k sestavě nebo vyberete víc variant uveďte důvody případně doložte i Recenzí nebo testem proč je rada od vás lepší nebo výhodnější.

Předem děkuji za rady a připomínky, když tak můžete dát i vlastní názor na koupi něčeho kvalitnějšího co není momentálně na trhu klidně počkám pokud se to opravdu vyplatí.

Momentálně mám peníze jen na procesor na zbytek snad bude do 3-4 měsíců.
durib (1141)|2.7.2016 20:53
Procesor bych vzal právě 6700K. Má jasně vyšší jednovláknový výkon. Navíc jsou desky pro něj o hodně levnější. Takt pamětí RAM u her nepoznáš a 1 FPS :DD je v rámci chyby měření. Dělal jsem průzkum, protože potřebuji PC na numerické výpočty a vyšel mi tento CPU jako nejlepší za ještě přijatelnou cenu (do 20K). Mám tak sadu odkazů, kde jsem porovnával i 6850K:
http://www.anandtech.com/show/10337/the-intel-broadwell-e-review-core-i7-6950x-6900k-6850k-and-6800k-tested-up-to-10-cores/6
http://www.anandtech.com/show/9533/intel-i7-6700k-overclocking-4-8-ghz/3

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3HGC013A5401389A0136XS012BGT0132EX01
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_389A0136XS012BGT0132EX01357X013BRL01
Darrick (3)|26.8.2016 19:17
Hmm tak zatím mám našetřeno jen na desku a procesor a tento týden mě zarazilo oznámení PCIe 4.0 na příští rok. Osobně bych chtěl počkat, ale čert ví jestli Intel vydá kvalitní 6 jádrové procesory s podporou PCIe 4.0 a cca za dva roky se objeví GDDR 6 snad grafiky budou již mít podporu PCIe 4.0.
A vybrat dnes procesor a pak jen změnit desku nebude asi možné. Čert ví pro jaký socket se objeví desky s PCIe 4.0 a jestli bude potřeba podpora ze strany procesoru.