reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafika pro Windows 10

Tomáš Hadrbolec (24)|4.7.2016 19:01
Zdravím všechny, měl bych dotaz, prosím nesmějte se mi, co se HW týká, tak jsem začátečník.

Potřebuji novou grafickou kartu, windows 10 si s mojí starou nerozumí. Jedná se o Ati Radeon HD4800 series. Mám starší počítač, nechci kupovat nový, mám ho jen na sledování filmů a drobnou administrativní práci, Žádné hry, žádné grafické programy. Potřebuji jen o něco lepší grafiku. Nevím, jak se od té doby, co jsem kupoval tuhle změnil hw, takže netuším, zda není jiný konektor na připojení či podobně. Poradí někdo, jakou koupit? Ideální by bylo kolem 1500. Díky moc za radu.

S pozdravem
Tomáš
Ventero (1280)|5.7.2016 09:33
HD 4800 by mel davat - to me prekvapuje. Proc myslis - co to dela nebo nedela?
Tomáš Hadrbolec (24)|5.7.2016 10:21
Po té poslední větší aktualizaci mi u toho přestaly jít ovladače. I když jsem znovu stáhl ovladače přímo ze stránek výrobce, tak je to nebralo. Nefungoval ani ten program od grafiky- cataclysm. Oni na stránkách nejsou ovladače pro win 10, ale jen pro 7,8. No a po tý aktualizaci už ty starší ovladače nebral a měl jsem na počítači zobrazení jako kdysi na win 95 a nešlo mi s tím nic udělat. Tak jsem tam vrátil sedmičky, ale ty win 10 se mi líbily víc, tak jsem se rozhodl, že koupim grafiku a vrátim se k win 10.
Argo37 (63)|5.7.2016 10:50
[QUOTE=Tomáš Hadrbolec;582735]Po té poslední větší aktualizaci mi u toho přestaly jít ovladače. I když jsem znovu stáhl ovladače přímo ze stránek výrobce, tak je to nebralo. Nefungoval ani ten program od grafiky- cataclysm. Oni na stránkách nejsou ovladače pro win 10, ale jen pro 7,8. No a po tý aktualizaci už ty starší ovladače nebral a měl jsem na počítači zobrazení jako kdysi na win 95 a nešlo mi s tím nic udělat. Tak jsem tam vrátil sedmičky, ale ty win 10 se mi líbily víc, tak jsem se rozhodl, že koupim grafiku a vrátim se k win 10.[/QUOTE]

To je dost možný, že na starší HW už nebude od různejch výrobců podpora v rámci ovladačů. Kamarád měl podobný problém při upgradu na NTB Lenovo G5xx serie a bohužel podobně jako na tvojí grafiku už na ni výrobce nemá podporu s ovladačema, takže má smůlu a buď zůstane na Win7 nebo novej NTB rovnou s Win10.

Pokud máš starší PC a nechce se ti kupovat úplně novou grafiku, tak skoč buďto sem na bazar nebo na jiný podobný stránky a jukni se po něčem lepším. Kdyžtak písni do PM jakou máš sestavu a můžu ti hodit nějaký odkazy.
Ventero (1280)|5.7.2016 11:44
Tak catalysty mi na w10 nesly nikdy. A nainstalovat skrze balicek take ne - tvrdi to, ze system neni kompatiblni, ale spust ten soubor ze stranek a nech dokoncit selfextract. Pak jen ve spravci instalace to proste ukonci a zrus. Pak ve spravci zarizeni dej nainstalovat ovladace - vyhledat v pc a ukaz na adresar, kde mas extrahovany soubory. A kdyz ani to nevyjde, tak dej instalovat ovladace automaticky - mrkni, jestli mas povoleno - a nejake by to melo najit. Me to s HD 3470 fungovalo. A to je starsi model ...
Tomáš Hadrbolec (24)|5.7.2016 12:33
to jsem zkoušel obojí, jak samoinstal, tak procházení, ale nic to nevzalo, zkoušel jsem všechny druhy ovladačů na moji kartu a všechny verze windows.

Po nainstalování win10 to šlo asi půl roku v poho, pak proběhla velká aktualizace a byl tento problém. Takže si myslím, že stačí vyměnit grafiku a mělo by to jít. Je možné, že dělám něco špatně, ale s hrabáním v sw mám zkušenosti ještě od dob 486, jen jsem se nikdy nehrabal v hw.
Ventero (1280)|5.7.2016 13:22
Samoinstal nesel, ale ukazani na ty extrahovane zbyle soubory by melo jit. A me se nainstalovaly via WU online (z repozitare MS) 3 dny zpet - jen tam neni catalyst.
Rendl2 (501)|5.7.2016 14:04
Co to znamená "zkoušel jsem všechny druhy ovladačů"?:)
Na stránkách AMD jsem našel toto: Podpora ovladačů pro tyto produkty pod Windows® 8.1 a Windows® 10 je k dispozici pouze prostřednictvím služby Windows Update. Povolte službu Windows Update, aby mohl automaticky rozpoznat a nainstalovat Display Driver verze 8.970.100.9001

Na pročištění od marastu driverových zbytků před intalací Display Driver verze 8.970.100.9001 bych zkusil toto: http://www.wagnardmobile.com/forums/viewforum.php?f=5

Každopádně driver by měl jít protlačit. Pokud nepůjde catalyst, tak není problém fungovat bez něj. Já ho ani neinstaluju na XP-čkách, jen si sosnu inf soubor. Nechci darovat 20MB nebo kolik RAMky catalystu:).
Tomáš Hadrbolec (24)|5.7.2016 16:19
Ok díky za rady, o víkendu to nainstaluju win10 a zkusim co a jak pujde.

Všechny druhy ovladačů, to znamená, že jsem stáhl ovladače na tu grafiku pro všechny systémy a postupně jsem je zkoušel, jestli nebude nějakej náhodou fungovat. No nefungoval, ale zoufalej člověk dělá zoufalý věci.

Díky za rady.

dám vědět
VencaX (3686)|5.7.2016 21:23
Zlatý 2000ky :D prostě Windows 10 je Beta i když se tváří jako plnej systém. Osobně jsem měl jeho kopii na 5 let starém notebooku a problm s ovladači grafiky jsem také měl. V mém případě šlo o to, že nové ovladače grafiky nepodporují některé funkce, které má 5 let stará grafika umí a v tom případě ty funkce jsou automaticky zapnuté. Třeba jako funkce, kdy pokud je zobrazovaný obraz tmavý, tak se paradoxně automaticky SNIŽOVAL jas. Jedinná možnost, byla nainstalovat starší ovladače, které tuto funkci vypnout umí, ale na druhou stranu nešlo žádným způsobem nastavit, aby se ovladače neaktualizovaly automaticky na novější verzi (ani pokud se vyply aktualizace Nvidia, ani přes WU, ani žádné jiné funkce Windows).

Výsledek? Buď jsem mohl zůstat na 10kách a přeinstalovávat donekonečna ovladače a nebo, jak jsem udělal, jsem se mohl vrátit na sedmičky, trošku si je upravit, aby vypadaly po vzoru desítek a vykašlat se na to, co chce MS. Zvolil jsem druhou variantu.


A teď trochu k tématu.
MS musí mít (a bude mít) ovladače pro starší grafiky. Jinak by nemohl nabízet bezplatný funkční upgrade na Windows 10 pro všechny. Takže jak ti píšou kolegové nahoře. Pokud na tom sleduješ filmy a děláš kancelařinu, není vůbec třeba mít Catalyst (s Cataclysm jsi mě dostal :D, sorry), stačí doinstalovat ovladač a fungovat to bude. Btw hlavně ten systém aktivuj do konce července ;)
Ventero (1280)|6.7.2016 09:54
No musi - treba ovladace na 1. i5 grafiku u notebooku jaksi negenerovali obraz do dispkeje ntb, ale pouze do vga-out. A od verze TH2 uz opravdu neslo zajistit, aby se tam automaticky neinstalovali ty jejich spatne drivery a clovek tam mohl nainstalovat ty osmovy, ktere fungovaly dobre az na jedinou, ale opravdu kosmetickou vadu. To co Venco rikas je tak na stolnaky, ale W10 a ntb je opravdu cataclysm. Nicmene ta cara odstrihu je nekde kolem 5ti let stari.

Na HD radeony jsou pro W10 drivery via WU. V update catalogu najdes i nove balicky z 8 - 11/2015 primo pro W10, ale ty nejdou nainstalovat. A nainstalovanou verzi jsem tam nejak nevidel, abych si ji stahl pro offline. Je to pro me dalsi dukaz, za sluzbu WU maji ted na starosti opravdovy tupci, ktery by meli dostat padaka nebo je ridit nekdo rozumejsi a kontrolovat je poradne.
VencaX (3686)|6.7.2016 10:25
Opravdu Cataclysm?
Ventero (1280)|6.7.2016 11:49
Kataklyzma nebo kataklysm (ang. cataclysm, řec. potopa, ničivá povodeň) znamená živelní pohromu, velkou a náhlou přírodní katastrofu nebo rozsáhlý přírodní děj spojený s velkými změnami v přírodním prostředí apod. Někdy je pojem kataklyzma spojován s obavami o osud lidstva či s představami o jeho zániku, nebo také s obavami o zánik všeho života na Zemi.

To jsem měl na mysly - k Microsoftu sedí, ne ? :D
VencaX (3686)|6.7.2016 23:06
já to vztahoval k tomu [QUOTE]Nefungoval ani ten program od grafiky- cataclysm.[/QUOTE]


Btw třeba na svém pracovním ntb nemám problém s W10. A vlastně ani na domácí Yoze. Jedinnej problém jsem měl na své staré V370ce, kde jedinej problém byly ovladače grafiky, protože W10 si je prostě musely za každou cenu aktualizovat.
Ventero (1280)|7.7.2016 09:00
Ja si z toho prave delal legraci - taky me to pobavilo. Mimochodem Kataklysm je moje oblibena metalova grupa z Kanady :)

W10 jsem uz instaloval na hodne stroju a u ntb mam bilanci tak, ze kazdy druhy stroj nejaky problem s drivery. Wifi, BT, kamera, GK. A nejvetsi prusvih je, kdyz OS nejaky ovladac uz obsahuje - od TH2 uz proste nelze vypnout, aby se tam necpal a aby tam mohl clovek instalovat jiny, ktery na rozdil od toho optimalizovaneho pro W10 funguje.

Tak jako v krajnim pripade lze jednotlivy komponent vymenit, ale treba u te cpu grafiky 1. generace Core i to byl obrovsky problem. To jsem musel udelat spoustu pripravnych opatreni a nakonec zavodit se systemem tak dlouho, dokud jsem mu jiny driver po odinstalaci puvodniho nenacpal rychlejc, nez autoinstal. Povedlo se mi to asi az na sedmy pokus, nez jsem nacvicil rychle a presne kliky a pul dne v cudu :D
Gydravan (54)|9.3.2017 13:57
Vlastnosti grafického adaptéra/Typ adaptéra: Microsoft Basic Display Adapter/ typ čipu: NVIDIA/ Typ konvertora: NVIDIA Corporation. Nefunkčný ovládač po roku dobrého fungovania s WIN 10 následkom nejakej aktualizácie? Tak predpokladám, že by to mal byť ovládač nVidia, ale každý ovládač, ktorý stiahnem, mi pri inštalácii oznámi, že v počítači nenachádza kompatibilný hardwér. Mám ASUS A6JC z r. 2005, pôvodne s WIN XP, roky bezporuchovej práce s textom a foto. Zobrazenie je teraz mierne neostré, ešte horšie na druhom monitore, tak som ho vypol, zmizlo rozšírené zobrazovanie na dva monitory, zvuk len pri spustení z úvodnej obrazovky ASUS a dosť. Kto mi poradí?
VencaX (3686)|10.3.2017 01:08
Starý notebook + nekompatibilita ovladačů + automatické aktualizace = Windows 10. Odinstalovat aktualizace nepomůže, protože jsou automatické a nainstalováním / updatem jste stvrdil, že s tím souhlasíte. Doporučil bych návrat počítače na starší verzi systému (XP/7), kde je možné sehnat kompatibilní ovladače přímo od výrobce.