reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus P5KC - problemek s pameti, taktovani Q6600

Sir_Satyr_VI. (5)|29.8.2007 22:00
Zdravim.
Koupil sem si do zakladky Asus P5KC dva moduly 1GB DDR2 1066MHz Kingmax, konkretne http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46686 . Problem je, ze se automaticky nastavi jen na 800MHz, jakykoliv pokus dat je manualne na 1066MHz konci zatuhnutim nebo restartem, nenabehnou ani Windowse. Zkousel sem zvysit napeti, z 1,8 postupne do 2,3V, nepomaha. Zkousel sem zvysit latence az na maximalni hodnoty, nepomaha. Zkusil sem jednu pamet vyndat a jet bez dual channelu, nepomaha. Uz si nevim rady. Ja vim, sou to levny sunty, ale od vyrobce je napsano, ze jedou na 1066MHz a tak maj taky fungovat, nehlede na kvalitu. Bios mam posledni, verze 0701 z 3.7.2007.

Dal bych se chtel zeptat, jestli tu nekdo nema zkusenosti s taktovanim ctyrjadra Q6600 na desce Asus P5KC. My dosavadni pokusy zatim nejsou nic moc. Dostal sem se na frekvenci kolem 3,0 GHz, dal uz nebyl stabilni ale napeti sem musel zvysis na 1,33V. Co sem cetl ruzne po internetu, tak se lidem dari ho pretaktovat mnohem vic, 3,4 GHz a vic na auto napeti. Chlazeni mam Collermaster Genim II se dvema 120mm Thermaltakama jedoucima na 2000rpm. Teploda jednotlivejch jader v klidu je cca 50 stupnu celsia. Na defaultni takt 2,4 GHz je to kolem 45 stupnu celsia. Intela mam prvne, predtim sem mel samy AMDcka takze sem v tom novej, ocenim jakoukoliv radu.
mech13 (5526)|30.8.2007 00:43
mas na te desce nejnovsi bios? tim bych urrcite zacal a vyhlizel cato nove verze... to ze se ti nepodarilo RAM rozhybat na 1066MHz jeste neznamena, ze to RAM nezvladne, chyba muze byt na strane zakladni desky protoze se nejedna o standatrni rychlost a rekl bych ze prave updaty biosu budou takove veci resit...

jak mas nastavene casovani? urcite bych nic nedaval na auto a rucne nastavil takove hodnoty, jake ta ram ma na tech 1066 zvladat. to se tam pak priplete neco z spd z jine frekvence nebo neco neni v SPD zadany a najednou si deska domysli takovy timing ktery pameti zvladnou sotva a 800 a je vymalovano... vse nastavit rucne (a to nejen "hlavni" casovani jako 5-5-5-15 ale i "vedlejsi" (nevim jaky poradi ale moje a-data zvladaji 1076MHz) 3 3 6 42 3 (poradi v biosu GB))

co tak RAM skusit pomalej? jak treba zvlada 900, 950, 1000MHz?

k tomu OC - to se ti zda malo? ctyrjadro na 3GHz? to ze se to podarilo dostat vys jinym, neznamena ze to jde vys vsem... pokud si dobre vzpominam tak jsem nekde cetl ze jen par desek umi pridat napeti do vnitrni FSB mezi jadry procesoru u ctyrjadra a to je nezbytny pro dosazeny vyssich frekvenci... umi to tva deska (nevim jak presne se to jmenuje)
Sir_Satyr_VI. (5)|30.8.2007 01:49
Na desce mam nejnovejsi bios, na strankach Asuse neni novejsi a bios updater taky nic nenasel. Momentalne mi pameti jedou na 889MHz a vypada to docela stabilne. Kdyz sem zkousel taktovat ten procak, tak sem se s pametma dostal nekam k 950 MHz, to uz se ale ve windowsech dely divny veci (: Pritom ale moduly prakticky vubec netopi, na dotek sou pres chladic doslova studeny. To s tim nastavenim napeti u ctyrjadra nevim, mozna, kdyby sis vzpomel jak se to presne jmenuje (: no a s casovanim si jeste zkusim pohrat, i kdyz nemam zrovna moc prehled o tom, co ktera z tech dalsich polozek znamena. Asi to ale vazne bude tou nekompatibilitou s deskou, uvidim, snad vydaj Asus naky novy biose. Tech 3GHz se mi zda malo, protoze porad kazdej o Corech mluvi jako o dokonalejch procesorech na pretaktovani apod. Pritom alespon ten Q6600 na tom neni o moc lip nez muj predeslej Athlon 64.
ICEBOSS (3435)|30.8.2007 11:10
a pri jakym napeti maji tech 1066MHz deklarovanou. vsadim mechuv kompl, ze na zakladnim napeti to nebude :-D
Sir_Satyr_VI. (5)|30.8.2007 12:30
Jak rikam, zkousel sem vsechny mozny stupne napeti. I kdyz popravde na ty my desce moc dalsich moznosti ke zvyseni napeti pameti neni.
Sir_Satyr_VI. (5)|30.8.2007 13:29
Aha, takze resenim je ta nejjednoduzsi moznost, zasadit pameti do cernejch slotu, ne do tech zlutejch... omg :D Akorad by me zajimalo, jak pojedu na 1066MHz, az budu mit 4 moduly...
ICEBOSS (3435)|30.8.2007 13:30
tak se trosku bojim, ze si to nerozumi. kingmaxy obecne nemam kvuli tomuhle rad...
Sir_Satyr_VI. (5)|30.8.2007 14:02
Z jednoho fora sem vycetl, ze je to chyba zakladni desky. Ze ten Asus P5KC je v 1066MHz DDR2 kompatibilni pouze s pametma od Kingstonu (!!!). Nekterejm lidem nepomaha ani zmena slotu ale nastaveni konkretniho casovani a vypnuti DRAM Static Read Control.
Mometnalne mi jedou na 1070MHz s auto napetim a auto casovanim. Zajimavy je, ze mi vsechny programy na spravu pameti (Z-CPU apod.) stale ukazujou, ze pameti sou od vyroby 800MHz.
mech13 (5526)|30.8.2007 17:55
ty programy neukazuji tech 800 podle SPD? 1066 totiz nikde v SPD nepujde, je potreba najit aktualni frekvenci a ne co to vytahne z SPD

na to auto napeti bacha, zkontroluj kolik do nich deska pousti, muze se stat ze neumerne moc!

to ICE: na muj komp mi neshej:angry