reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Instalace Win 10 na nový SSD

Strýček Sam (60)|17.7.2016 23:09
Zdravím,

mám desku asus m4n68t-m-le-v2 a koupil jsem si nový kingston hyperx savage ssd 240gb. k Němu mám původní HDD Samsung HD204UI SCSI Disk Device 2TB.
Nedaří se mi na nový SSD ale nainstalovat windows 10, ani windows 7. V biosu disk vidím, ale instalace vidí jen HDD. Instalaci win 10 jsem zkoušel přes usb. instalaci win 7 jsem zkoušel z původního dvd.

Dočetl jsem se, že by mohlo pomoci, pokud bych v biosu nastavil režim ide, namísto ahci...nicméně jiné informace naznačují, že moje deska ahci vůbec nemá. Bios jsem aktualizoval.

Poradíte, prosím?

(omlouvám se za spoustu příloh...to jen pro případ, že by něco z toho mohlo pomoct)
IMAG1038.jpg IMAG1037.jpg IMAG1042.jpg IMAG1041.jpg IMAG1040.jpg IMAG1039.jpg IMAG1036.jpg IMAG1035.jpg IMAG1034.jpg
62kokos (156)|19.7.2016 11:26
Instalaci W10 proveď pouze s připojeným novým ssd kingston hyperx savage.
Strýček Sam (60)|19.7.2016 13:07
Díky za reakci.

Nicméně se obávám, že jsem to zkoušel a bezvýsledně. Když odpojím HDD, tak instalace Windows žádný disk nevidí. Nemám tedy kam Windows nainstalovat.
Zkoušel jsem to nejen u W10, ale i u W7. V obou případech stejný výsledek.

Nevím, jestli to souvisí, ale zkusím to napsat, jako postřeh...když v biosu nastavím v položce "Hard Disk Drives" na první pozici SSD, tak z položky "Boot Device Priority" zmizí HDD. V podstatě cokoli zde nastavím na první pozici, tak ostatní věci z boot device priority zmizí a zůstane jen ta vybraná první položka, dvd-rom a removable device (ta poslední věc jsem myslel, že je USB, ale zřejmě není). Vše je vidět i z přiložených obrázků.

Zároveň, když jsem se snažil instalovat W10 z USB, tak jsem na první pozici mohl dát i toto zmíněné USB. Což mi přišlo trochu divný, ale asi to tak má být. Říkám to ale proto, protože když dám na první pozici USB, tak mám možnost nastavit toto USB jako primární pro boot. Jinak ho tam prostě nenacpu a nenabootuju z něj. Proto jsem to pak zkoušel i z toho DVD s W7.
Pak jsem tedy přišel ještě na to, že z USB můžu nabootovat, aniž bych měl v biosu USB nastaveno jako primární (myslím, že zmáčknutím F8 jsem si mohl vybrat, z čeho chci v této jedné konkrétní relaci bootovat).
Rendl2 (501)|19.7.2016 18:38
Jestli máš na tom druhým disku funkční windows, tak se z nich koukni ve správci disků na to SSD, jestli je na něm primární oddíl s přiděleným písmenem. Pokud ne, tak to vytvoř nově. To zmizení jednotek v biosu nevím, ale jednoduše musíš mít první to z čeho startuješ a to SSD mít první nemůžeš, když na něm není systém, který umí bootovat. Takže musí být první třeba to USBčko na kterým je instalačka nebo si ho vybereš dýl s tím F8. V případě instalačky na CD, musí být 1.st zase CD místo USB nebo jiného HDD. Při instalaci radši nenechávej zapojenej druhej disk. Jinej postup je vyvolat příkazový řádek při instalaci a použít diskpart na vytvoření oddílu na SSD.
62kokos (156)|19.7.2016 19:05
Ta jinak ,ten kingston musíš nejprve v stávajícím systému inicializovat. U W7-Ovládací panely-Nástroje pro správu-Správa počítače-Správa disků, zde musíš nový disk vidět jako černý prostor kde není nic přiděleno.Na disku vytvoř nový jednoduchý svazek primární aktivní , formát NTFS. V biosu připoj kingston na sata 1, na sata3 dej DVD , sata2 si nechej na další disk (třeba ten Samsung), nabótuj instalaci W10 z usb nebo dvd přes F8 při instalaci nechej druhý disk odpojený . Bótovaní v biosu se nastavuje v jakém pořadí se bios dotazuje na jednotlivá zařízení a jestli se z nich dá nabótovat. Při instalaci w10 vyber vlastní (do určeného místa) a ještě jednou nechej oddíl naformátovat.
Strýček Sam (60)|29.7.2016 14:09
omlouvám se za delší odmlku, zapříčiněnou dovolenou :)

Mám dobré zprávy, ačkoli je to celé trochu zvláštní. Ve správci disků totiž byl disk vidět už jako "modrý", s písmenkem, primární oddíl atd. Vše ok. Tak jsem ho prostě zkusil odebrat a vytvořit nový. No a je po problému.

Přitom nastavení bylo úplně totožné. Moje teorie tedy je, že se o tu inicializaci windows pokusil nějak sám automaticky, nepovedlo se mu to a chtělo to prostě udělat ještě celé jednou. jinak nevím.
pak už jsem mohl instalovat i na SSD úplně v pohodě, a to jsem ani neodpojoval HDD.

Díky moc za rady, pomohli jste mi :)