reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD do starého Notebooku

DennyZuko (21)|18.7.2016 20:27
Zdravím. Krátce na vysvětlení. Chystám se provést akci "kulový blesk" - do stolního PC na hry pořídím nový, větší SSD (min. 256 GB), do stolního pracovního přehodím současný 128 GB SSD a z pracovního PC druhý současný SSD -> 60 GB SSD bych rád šoupl do archaického notebooku (Acer TravelMate 2413WLMi) pokud by to nějak šlo (ten přes léto slouží hlavně na přehrávání hudby z garáže při grilovačkách :-) a jen změna hudby trvá věčnost i s čerstvě nainstalovanýma čistýma XPčkama (nj, člověk zvyklej na SSD už prostě starý HDD na systém nerozdejchá :-D ). Samozřejmě jsem nenašel žádnou redukci ze starého PATA řadiče na nový SATA, tak nevím, jestli je něco takového vůbec možné ? Je mi líto, aby ten 60 GB SSD Kingston (450MB rychlost čtení/zápis) zůstal ležet zaprášený na poličce a stejně tak se mi nechce obětovat na venkovní použití nic jiného, než právě ten archaický ale stále jinak plně funkční NB. Kupovat ale snad jediný dostupný SSD přímo pro PATA ( https://www.czc.cz/ssd-pevne-disky/produkty#q-c-0-f_2025079=sPATA%20133 ) je zase nesmysl že :-(.
Fox_25 (613)|18.7.2016 20:37
http://www.ebay.com/itm/Hot-2-5-Male-IDE-To-7-15-Pin-Female-SATA-HDD-SSD-Converter-Adapter-For-laptop-/361098025243

Na tohle se prodávají redukce, kamarád nějakou podobnou v noťasu úspěšně používá.
DennyZuko (21)|18.7.2016 20:47
No páni ! Koukám :-O .. Nesmírně moc díky, dost možná se to hodí i mnohým dalším :-).. Hádám ale, že nikde v česku to asi moc dostupné nebude že ? :-). Tady asi budu platit majlant za poštovné hádám :-)).

edit
p.s.: Tak jsem to nevydržel a šel do toho :-D. Můj první nákup na Ebayi :-D. Dle toho, co vidím, tak poštovný žádný, zvláštní. Dodací lhůta sice někdy začátek srpna až konec srpna ale to mi vůbec nevadí, tady na to ani trochu nespěchám, tak jsem zvědavý. Obětoval jsem pro jistotu 80 kaček navíc (snad to nějak přežiju :-D ) a koupil rovnou dva kousky, pro všechny případy, tak jsem zvědavý a jestli si vzpomenu, tak dám pak i vědět a případně jen tak ze zvědavosti, jestli vše zafungujue, zkusím pak i změřit reálné rychlosti toho SSD při tomto zapojení :-).
Fox_25 (613)|18.7.2016 22:52
http://www.compuny.cz/redukce-44pin-ata.html

Moc brzo mě napadlo že to budou mít i u nás, je to šestá položka :/

U nás je to dražší, ale měl by jsi to hned.
Ventero (1280)|19.7.2016 00:30
Nevim jestli je strasnejsi ta cena nebo ta rychlost :) - nevim, jestli si tim az tak moc pomuze? To je takove hodne ucelove reseni - proste to ssd tam nacpat. Na druhou stranu bude mit mozna predpokladanou zivotnost vetsi, nez starik patak :)
DennyZuko (21)|19.7.2016 09:19
[QUOTE=Ventero;583058]Nevim jestli je strasnejsi ta cena nebo ta rychlost - nevim, jestli si tim az tak moc pomuze? To je takove hodne ucelove reseni - proste to ssd tam nacpat. Na druhou stranu bude mit mozna predpokladanou zivotnost vetsi, nez starik patak [/QUOTE]

Tak.. To máš těžko :). Za úplně jednoduché plechy pro umístění SSD do 3,5" pozice stolního compu jsem před mnoha lety zaplatil páru kaček. Po letech, jednoho krásného dne jsem potřeboval akutně okamžitě instalovat SSD do jiného stolního compu a v našem (svého času) relativně nejlepším obchodě s PC věcma v NJ už prý dávno nic takového neměli, takže jsem byl "nucen" koupit - vymazlený - adaptér pro až 2 SSD disky do té 3,5" pozice za přívětivé skoro 4 stovky :-). Tak to život někdy přináší :-). (pzn.: Ten prodavač samozřejmě nevěděl, že šíleně spěchám (nedal jsem to na sobě znát), že akutně musím koupit cokoli, co by tohle vyřešilo :-) ).

Nu a právě proto mi ta cena, vzhledem ke všem ostatním různým redukcím přijde naopak velmi přívětivá. Pro mě taky vůbec první nákup (zkušenost) na Ebayi, takže těch 150 kaček snad nějak rozdejchám, kdybych byl kuřák, řekl bych, že oželím jeden a půl krabky :)).

Maličko ještě teda dodatek k celý tý věci, když už jsme to hlavní a důležité relativně rychle vyřešili v úvodu :).
Aktuálně mám 2 solidně výkonné stolní (herní) PC, jeden - polorozbitý - herní NB (MXI GX701X - který ale nenechám opravit, protože můj kus si vůbec nedovedl poradit s Win 7 a pořád zamrzal a už i ten je vlastně archaický a vůbec by nestíhal nový hry) a pak právě ten stařičký Acer TravelMate 2413WLMi. Protože už mám studia dávno za sebou (možná ještě né úplně všechno, ale to hlavní už ano :-) ), tak o herním NB tak nějak přemýšlím dost příkře, když i můj (aktuální hlavní) víc jak 2 roky starý stolní comp (s GK GIGABYTE R9 290 WINDFORCE OC 4GB) co jsem před pár měsíci tak koukal stále výkonově dost výrazně překonává dnešní herní NB s cenovkou hodně přes 40 000,-. Takže nový NB si budu kupovat leda ve chvíli, kdy už fakt nebudu roupama vědět coby.
Jinými slovy, o koupi nového NB mám velmi silné pochybnosti a i kdyby, použít nový NB do garáže, kde mu hrozí velmi náhlá smrt při oněch grilovačkách by bylo jaksi krajně nemoudré :-).

A dodatek je právě v akci "kulový blesk", který hodlám provést a který jsem popsal už výše. Tím bych za 70-80 kaček vyřešil zoufalou pomalost starýho NB a pokud by to zafungovalo, tak pro daný účely mám perfektně vyhráno :). Ano, po nákupu jsem začal trošku mít pochybnosti o instalaci samotné. Aby vše pasovalo (šroubky na uchycení) nevím jak s kabeláží, nebo jestli vůbec nebude třeba. Pravda je, že tam je poměrně hodně neznámých, které to můžou všechno nepříjemně zhatit počínaje už tím, že nevím přesně, jak Ebay funguje a tahle redukce, kterou jsem pořídil... nu, nevím... to celé vypadá jako nějáká "aukce", jakože nějáký konkrétní uživatel prostě jednoho krásného dne sedl do garáže a napájel páru těchdlě redukcí ? :-D.. fakt zvláštní a jsem velmi zvědavý, jestli to vlastně vůbec dostanu :)).. Ale jak říkám, těch 150 kaček, i kdyby vše nezafungovalo hald těch 30, nebo 40 sekund opláču a jede se dál :).

Jakékoliv jiné řešení už je nesrovnatelně dražší (minimálně v řádu tisíců) a je pravda, že v dnešní superrychlé instantní době, kdy všechno musí být a fungovat ihned (ještě při té obecné zvyklosti na systémový SSD disk) je zkrátka ta (někdy i víc jak minuta) doba čekání na změnu hudby fakt utrpením :o).
DennyZuko (21)|19.7.2016 09:29
[QUOTE=Fox_25;583056]http://www.compuny.cz/redukce-44pin-ata.html

Moc brzo mě napadlo že to budou mít i u nás, je to šestá položka :/

U nás je to dražší, ale měl by jsi to hned. [/QUOTE]

Koukám zas a znovu :-D... Tedy ale. Jak znovu podotýkám, nakonec jsem rád za svou "premiéru" na Ebayi :-D. Jsem velmi zvědavý jak vše proběhne a právě jak jsem psal, na celou tuhle "akci" vůbec nespěchám, takže si klidně počkám.

Jak vidím teda u nás.. To už je "šílených" 200 a jestli vše klapne, jak to doposud vypadá, tak budu mít za méně peněz hned dvě podobné redukce :)). Navíc, díky vzhledu té redukce na Ebayi aspoň trošičku věřím, že montáž toho SSD to starýho NB má větší šanci klapnout, než s touto českou, poněkud velmi zvláštně tvarovanou redukcí :). Ono ta nabídka u nás spíš vypadá fakt určená pro nějáký techniky, kteří jen potřebujou pracovat se starým notebookovým diskem a daty na něm, ale už né tak k cílené a "dlouhodobé" montáži SSD do starého NB.
zsdx (2098)|19.7.2016 14:30
[QUOTE]Jakékoliv jiné řešení už je nesrovnatelně dražší (minimálně v řádu tisíců) a je pravda, že v dnešní superrychlé instantní době, kdy všechno musí být a fungovat ihned (ještě při té obecné zvyklosti na systémový SSD disk) je zkrátka ta (někdy i víc jak minuta) doba čekání na změnu hudby fakt utrpením :o).[/QUOTE]
Ziral bys, jak takovy stroj ozivi lehka linuxova distribuce ;)
DennyZuko (21)|19.7.2016 16:18
[QUOTE=zsdx;583076]Ziral bys, jak takovy stroj ozivi lehka linuxova distribuce [/QUOTE]

Aj, no vidíš, to mne vůbec nenapadlo, rdím se :). Tedy, odjakživa jsem ale "zapřisáhlý" woknař a moje zkušenosti s jakýmkoli jiným OS jsou naprosto nulové :) . Ale jestli tedy něco neklapne ohledně té výměny disků, tak se začnu živě zajímat co a jak by se dalo na takhle stařičkém notesu rozumně provozovat :).
Ventero (1280)|19.7.2016 20:00
To ti klidne napiseme hned :)

Na staly system pro sirsi uziti bude pro tebe vhodny Lubuntu ci jestli mas malicko slusnou konfiguraci (v dobe toho stroje) tak muzes dat Xubuntu lepe mozna Mint xfce.

Je to postavene na Ubuntu potazmo Debianu a tak mas velkou komunitni podporu i v cestine.

Jsou i mnoha jina lehka distra, ale vetsinou se museji konfigurovat a to uz je trochu jiny level. Sam bych se na to jeste moc necitil.

Doporucil jsem ti distra "prdni tam a jed" :D

Jinak jestli chces jen zakladni veci a aby fofrovaly, tak muzes pouzit nejake distro z produkce Puppy Linux (maji i ubuntu odnoz)

Muzes si to dat s XP do dualbootu, nez si to osahas ci kvuli nejake velmi specificke aplikaci.
DennyZuko (21)|19.7.2016 20:06
Moc díky za rady chlapi :). Protože jsem klučina nedočkavý a tu redukci, jak jsem psal, ještě ten večer rovnou i koupil, tak ještě uvidím, jak dopadne "původní" plán :D. Hned dám pak vědět, protože možná tohle vlákno bude nakonec k užitku i vícero dalším lidem s podobným "problémem" :).