reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučení základní desky

axeman (3)|24.7.2016 14:27
Srdečně zdravím všechny zdejší experty a žádám o následující radu.

Po velmi dlouhé době budu dávat dohromady desktopovou sestavu a už jsem z vývoje komponent naprosto vypadl (naposledy jsem stavěl na socektu 775 a archtektuře Core2Duo). Potřebuju postavit relativně výkonný stroj (DAW, střih videa), ale vzhledem k napjatému rozpočtu to budu muset rozfázovat - konečný cíl je některé z 6jader i7, nicméně kvůli financím budu muset v dané patici začít s nějakým levnějším i5 a časem upragovat, to samé platí pro velikost paměti. Logicky ale nemohu šetřit na desce, s jejímž výběrem potřebuju poradit. Problém možná budou požadavky:

- platforma Intel (kompatibilita s procesory i5 a i7), pokud možno nějaký nezastaralý a výkonný chipset

- možnost osadit až 64 GB RAM

- jeden klasický ("starý") PCI port (kvůli speciální zvukové kartě)

- kvalitní komponenty (z hlediska životnosti jsem měl dobrou zkušenost s deskami Gigabyte, ale netuším, jak si teď stojí)

- nepředpokládám, že by desky dnes ještě měly FireWire, ale pak alespoň potřebuju mít možnost přidat (do PCI-E?) FireWire řadič

- vůbec nepotřebuju nějaký UEFI BIOS, stačí mi v tomhle ohledu klasika

Předem díky za tipy!
Gouranga (699)|24.7.2016 15:30
Tak postupne: Sestijadra intel jsou zatim (spolu s 8 a 10 jadry) exklizivni pro socket 2011 v kombinaci s chipsetem X99. i5 lze pouze pro Z170/Z97 apod.
Takze se musis rozhodount, jestli pujdes do mainstream platformy (Skylake) nebo do high-endu (Broadwell-E).
Porovnani je takoveto:
Skylake
+modernejsi
+levnejsi
-max 64 GB RAM
+podpora levnejsich i5
-max 4 jadra
+nizsi spotreba

Broadwell-E
-o neco drazsi platforma
+az 128 GB RAM
-pouze i7
+6 az 10 jadra (ale cena tomu taky odpovida)
+vice PCI-E linek
-letmym pohledem jsem nenasel desku, co by mela klasicky PCI slot
-vyssi spotreba

UEFI BIOS neni na modrenich deskach zrovna volitelny; Skylake jde ruku v ruce s Win10
kevin00 (10238)|24.7.2016 15:51
K tomu bych ještě dodal, že by bylo dobré uvést s jakými programy budeš pracovat. Ony ne všechny umí s 6ti jádry pracovat. Taky by nebylo od věci udat přibližnou cenu, za kterou chceš základní desku pořídit.
axeman (3)|24.7.2016 16:38
[QUOTE=Gouranga;583277]Skylake jde ruku v ruce s Win10 [/QUOTE]
No, rád bych na tom rozběhal určitě Win7. Pak je potřeba jít ještě po starší techologii?
Ze software především Sonar + syntezátory/samplery /pluginy, na střij Premieru, Photoshop CS6 na grafiku...