reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RAM - přidání RAM k soldered RAM

Howa003 (21)|30.7.2016 16:50
Ahoj,

mám v plánu koupit Lenovo IdeaPad 310-15ISK (Mironet, Lenovo Shop) a měl bych dotaz ohledně paměti RAM.

Specifikace udávají 4GB RAM DDR4, ale to mi přijde málo a chtěl jsem koupit 8GB RAM DDR4 a vyměnit. Dočetl jsem se však, že ty 4GB RAM DDR4, které tam jsou jsou zabudované (soldered) a notebook má navíc jeden volný slot pro RAM.

Můj dotaz je tedy: Můžu koupit jakoukoliv paměť RAM DDR4 (např. tuhle) a dát ji do toho volného slotu a bude to v pohodě fungovat? Bude fungovat vestavěná paměť i přidaná paměť? Nebo ta přidaná přebije tu vestavěnou a bude fungovat pouze ta přidaná? Nebo to nebude fungovat vůbec?

Díky za odpovědi :)
romana51 (65)|30.7.2016 21:21
Nejdříve si zjisti v servisu kolik RAMky čipet podporuje. Já na to doplatil, chtěl jsem rozšíření z 6 na 12 a nakonec to šlo jen na 8 GB.
kevin00 (10238)|30.7.2016 22:15
Dle stránek výrobce lze operační paměť rozšířit na 8 GB.
Howa003 (21)|31.7.2016 00:57
Stránky výrobce mě dost matou. Ve specifikacích mají, že lze rozšířit na 8 GB, ale v dotazech několikrát odpovídali, že lze přidat 8GB a tudíž to zvednout až na 12GB (4GB soldered + 8GB přidáno). Ale to kolik GB můžu přidat mě ani tolik nezajímá. Spíše mě zajímá, jak jsem již psal, zda k soldered RAM mohu přidat jakoukoliv RAM (jakoukoliv ve smyslu výrobce, frekvence, časování...) bez ohledu na to jaká je ta soldered RAM.
romana51 (65)|31.7.2016 10:07
Asi nejrozumnější bude, když si zajdeš do servisu a tam to buď budou vědět, nebo to mohou vyzkoušet. Já měl v jednom slotu 2 GB a ve druhém 4 GB a kupodivu
každý od jiného výrobce. Bláhově jsem si myslel. že 2 GB vyhodím, přidám 8 GB a budu mít 12 GB. :)
No a teď mám 8 GB v jednom slotu a druhý prázdný. Frekvenci a časování bych se snažil dodržet (pokud bude k mání).
Mám NTB HP ProBook 4740s a kromě toho, že každá originální paměť byla od jiného výrobce, ani časování a frekvence nebyly shodné. Asi to pleskají podle toho
co najdou v šuplíku! :D
johny__g (6387)|31.7.2016 10:21
Přidat to půjde, budeš mít 12 GB asynchronní dualchannel, což u dnešních čipsetů nebývá problém. Alespoň u mé T440, kde je také 4 GB napevno to tak funguje. Je velmi pravděpodobné, že ti to bude fungovat i s jakoukoli pamětí (časování a frekvence bych raději dodržel, co je potřeba si určitě ohlídat je napětí) od jiného výrobce, ale na 100 % ti to nikdo nezaručí. Takže nejlepší by bylo objednat a zkusit, případně vrátit. Taky se můžeš obrátit na technickou podporu lenova, co ti k tomu řeknou.