reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VDSL nebo WIFI připojení v novém bydlišti...

fidorka (213)|11.8.2016 08:48
Stěhuju se do jiného domu. K dispozici je VDSL (max 10 MBs myslím) připojení přes telefon kabel a dále nějaký lokální WIFI poskytovatel(e). Současný obyvatel domu jede přes to wifi. Telefon je prý vypojený, musel by se znovu zapojovat (přihlašovat?).

Chci se zeptat jaká technologie je lepší? (rychlost stahování, ale i upload je pro mě důležitý+ celkem i pingy na hraní her.

A kolik tak stojí znovuzapojení telefonu (tedy asi přihlášení čistě pro účely internetu)?

EDIT: Tak jsem se díval a je tam nějaký lokální poskytovatel WIFI max 14 MBs download prý bez agregace (a fup) za 499 Kč ale potom je tam VDSL, např. asi od od O2 Internet Optimal Plus za 499 Kč 20 Mbs... (bez FUPU), ale asi tam bude nějaká agregace...?

Co myslíte že by bylo lepší, co bude mít lepší reálné provozní rychlosti?

A kolik tak stojí modem pro VDSL? Nabízí mi O2 jakýsi jejich default za 2000 Kč (jednorázově), to mi přijde zbytečně moc?

EDIT2: A ještě jsem se díval a zatímco ten VDSL od O2 má upload rychlost udávanou jen jako 2 MBs. Zatímco ten WIFI má uváděn jako download tak i upload (!?) 14 MBs... (bez agregace). Není to nesmysl? Většinou bývá upload rychlost o dost menší než download ne, tak proč se tam uvádí 14 Mbs... (je to lež, reklamní trik?)
Salamander (6177)|11.8.2016 14:38
na te WiFi muze byt symetricka linka, 14/14 by nemel byt problem
U VDSL bych se obaval vzdalenosti od ustredny, pochybuju ze by tech 20MB mohli garantovat.

Obecne se neda rict, ze by jedna z tech technologii byla lepsi nez druha, obe maji sve vyhody a nevyhody (nemusim to doufam rozepisovat).

Osobne bych zachoval stavajici pripojku, a v pripade ze bude s pripojenim nejaky problem, muzes poskytovatele vymenit.

BTW: VDSL by mela byt take symetricka (20/20), neni tam spis ADSL?
Chester1722 (74)|11.8.2016 16:00
Salamander - VDSL - zalezi od providera ake rychlosti ponukne, mam momentalne VDSL od Telekomu a mam to 5/2. Kazdopadne nemozem povedat jedno zle slovo na VDSl, u mna jednoznacne vyhrava.
Fox_25 (613)|11.8.2016 16:31
Samozřejmě, záleží na poskytovateli co nabídne, ale stejně u VDSL platí že je nutno být blízko ústředny, tuším to bylo něco kolem dvou km pro VDSL a pro VDSL+ kolem 1,2km. A s ADSL je zase díky asymetrické lince pomalý upload.

S wifi nevím, kamarád ve vesnici má ping do 20ms a je jedno jaké je počasí, v další vesnici s jiným poskytovatelem je nejlepší ping 50ms, ale pouze s pěkným počasím, jakmile hodně prší, sněží a nebo je hustá mlha tak ping roste a rychlost připojení jde do kopru.

Jak píše Salamader, jestli bude vyhovovat lokální wifi tak bych nic neměnil, navíc s menším poskytovatelem se snadněji domluvíš než s kyslíkem.
durib (1141)|11.8.2016 21:40
Začal bych s tou wifi. O2 a to úžo labůžo xDSL jedině když už fakt není nic jiného.
@Salamander: Symetrická linka u nabízených VDSL lze splnit pouze tehdy, je-li download natolik nahovno, že atakuje svou pomalostí ten super rychlý upload.
fidorka (213)|13.8.2016 10:11
JEště se chci zeptat, ten lokální poskytovatel wifi tady na vesnici to prý dělá asi 10 let jsem snad četl, ale díval jsem se a firmu má teprve 3 roky, takže předtím to asi dělal jen na živnostnák...? Jednoduše je to fakt asi menší, lokální firma. Bydlí v sousední vesnici (než kam se chci stěhovat). Chci se zeptat, jak je to se "soukromím" těchto malých lokálních wifi poskytovatelů.
Sítím moc nerozumím (pc jo, sítím ne), ale představuju si to tak že když je někdo poskytovatel lokální wifi připojení, tak v podstatě může lehce nebo dokonce hned vidět váš komplet online život- na jaké stránky chodíte, co děláte, jak dlouho atd...? Nedělám nic "nezákoného" ale prostě si chci chránit soukromí. Navíc dělám částečně i z domu, přes internet, mám různá hesla online a jednoduše jsem k tomu trochu skeptický...

Může lokální provozovatel wifi sítě jednoduše vidět na jaké stránky chodíte atd.? A co online hesla (k mailu třeba atd.) to taky může jednoduše vidět když vlastně komplet připojení jde přes něj?
durib (1141)|13.8.2016 16:21
[QUOTE=fidorka;583860]na jaké stránky chodíte, ..., jak dlouho atd[/QUOTE]
Ano, stejně jako kdokoliv jiný po cestě k serveru.
[QUOTE=fidorka;583860]co děláte[/QUOTE]
Ano v případě, že je spojení se serverem nešifrované (a opět to může vidět kdokoliv jiný po cestě k serveru).

Otázka tedy není jestli to může sledovat nějaký wifinkář, ale spíše jestli to vůbec může někdo sledovat? Navíc poskytovatelé musí stejně logovat informace kdo-kam-kdy ze zákona.
Neřešil bych tedy přes koho jsem připojen, ale jestli se chovám tak, aby můj online život ukazoval jen to, co chci já ;)
Salamander (6177)|13.8.2016 16:21
Tak muze nemuze ... teoreticky ti takhle ty hesla muze spehovat i to O2, tam zadny rrozdil neni. Ale jsou na to zakony ...