reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Politá externí klávesnice

Torontik (4)|11.8.2016 19:53
Zdravím,
Podařilo se mi vylít trošku kávy na USB klávesnici Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000. Zasažena byla jen část kláves "N - pravý Shift". Nic se nedělo, tak jsem ji hned neodpojil. Asi druhý den mi začla blbnout PS/2 myš. Objevilo se v prohlížeči takové to navigační kolečko s šipkama pro plynulé posouvání, které zmizelo při zmáčknutí kolečka myši, ale zase se po chvili objevilo. Nešlo myší nic potvrdit. Do toho mi začal blbnout monitor. Sice třináct let starý CRT, ale pořád šlapal. Teď, jako by cukaně zmenšoval velikost obrazu. Na jiném PC šlapal normálně. Je možné, že politá klávesnice porouchala počítač, nebo grafickou kartu? S jiným monitorem jiná klávesnice funguje normálně, jiná myš taky, ale když připojím starý monitor, který s jiným PC šlapal v pohodě, zas začne ten obraz cukat.
Fox_25 (613)|12.8.2016 00:42
Jakmile se dostane tekutina do klávesnice tak okamžitě rozebrat, i ty vodě odolné, jak je to tekutina s cukrem tak začnou zatuhávat klávesy.

A co se stane když se odpojí klávesnice? Myš pořád blbne vč. monitoru? Jestli káva zatekla až do míst kde se spojují vodivé plošky jednotlivých kláves, tak je klidně možné že se nahodile spojují, případně trvale spojí vodivé plochy v klávesnici tekutinou. A co jiné USB zařízení, fungují normálně?

To pulzování obrazu zkus nahrát.
Torontik (4)|12.8.2016 19:27
Tak jsem natočil ten monitor. Už jsem myslel, že to bude v pořádku, protože včera to jelo bez problémů. Dneska to dělalo znovu. Tu politou klávesnici už mám odpojenou. místo ní starou PS/2 a jede bez problémů. Myš jsem koupil novou, USB a taky v pohodě. Monitor už je zase v klidu. Že by to byla jen shoda náhod a opravdu odešla zároveň i myš a odchází monitor?
Torontik (4)|17.8.2016 18:43
Znovu jsem vyzkoušel klávesnici a pořád nefungují některé klávesy. Díval jsem se na elektroniku a je tam čip 24LC00. Myslel jsem,že nějaký zkrat by ho mohl odpálit a stačilo by ho vyměnit. Jenže jsem se dočet, že je to EEPROM čip. Ten asi bude nějak naprogramovaný, že? Mohlo se stát, že zkrat jenom ten čip přeprogramoval?
Fox_25 (613)|17.8.2016 19:27
Nějak jsem zapomněl odpovědět, promiň. Dle toho videa monitor bohužel umírá, teoreticky by se dal opravit, ale to by mělo smysl snad jen pokud není vysvícená obrazovka a pokud se jedná o nějaký drahý kousek, ale i tak to bude silně nerentabilní.

A jaké klávesy nefungují? Zkoušel jsi ji vyčistit? Pokud fungují některé spešl klávesy tak čip nejspíš odpálený nebude.
Torontik (4)|17.8.2016 20:03
V pohodě... :-). Je zajimavé, že na jiném (starším) PC monitor ani nebliknul. Mám Windows10 a včera se mi objevila modrá obrazovka s hláškou "IRQL NOT LESS OR EQUAL". Nejdou klávesy: Levý Shift, p, ú, Závorky, Pravý Enter, n, m, čárka, Delete, šipka dolů, 7, 8, 9, +". O dalších prozatím nevím. Jo, a mám klávesnici rozebranou, fólie jsem vypral v jarové vodě a oddělené nechal vysušit.
Fox_25 (613)|17.8.2016 20:33
To by chtělo vidět, pokud se poškodí elektronika klávesnice tak umře úplně, vesměs se o klávesnici stará jeden šváb s nějakým smetím okolo. Jestli máš multimetr se zkratoměrem tak si můžeš vyzkoušet vodivost a zda spínají klávesy sám.
kevin00 (10238)|18.8.2016 11:21
Klávesnice: Káva s cukrem je snad jedna z nejhorších tekutin, kterou lze do elektroniky nalít. Působení je dosti destruktivní a problémem je, že se neprojevuje ihned. Samotný cukr nezvyšuje vodivost tekutiny, ale tekutina jako taková může zařízení zkratovat v důsledku "nalepení" na vodivé cesty plošných spojů. Dále vznikne oxidace. Tyto následky bývají většinou již nevratné.

Monitor: Pokud na jiném počítači funguje bez problémů a jiný monitor na tvém počítači také funguje bez problémů, vyzkoušel bych vyměnit datový kabel k monitoru a instalaci nejnovějších ovladačů pro tvou grafickou kartu.