reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD a nějaké dotazy

Donald64 (702)|31.8.2016 17:56
Zdravím. Jelikož 120GB verze Samsung 850Evo pomalu končí, tak by mě zajímalo, čím je vhodné ji nahrazovat. Často je doporučovaný Adata Premier Pro SP920 120GB, ale někde jsem četl, že je tam již úplně jiný vnitřek a ten disk už není tak dobrý, jak býval. Je tu ještě nějaký nový model Adata XPG SX 930 120GB, kde uvádí vyšší rychlost zápisu - který z těchto 2 je lepší cena/výkon/kvalita? Samsung jako jedna z mála značek dával záruku 5 let, kterou tyto 2 modely poskytují také. Dále má 5 letou záruku ještě Intel 535. Dá se z toho usuzovat, že výrobci kvalitě těchto modelů věří a vydrží proto oproti konkurenci déle? Jako vhodného konkurenta k Samsungu jsem považoval Kingston, ale nejsem si příliš jistý. Mnozí říkají, že trochu pomalejší zápis není tak důležitý, hlavní je čtení u systémového SSD. Potom jsou tu ty TLC a MLC buňky, kde se říká, že MLC mají vyšší životnost. Dá se nějak konkrétněji (číselně) tento rozdíl vyjádřit? Je to procentuální výdrž či dokonce násobná?

Nechci zakládat nové vlákno, a tak sem napíši i další dotaz týkající se pamětí. Když jsem dříve zjišťoval kvalitu pamětí, vyšel nejlépe Crucial. Intel podporuje frekvenci pamětí do 2133MHz, takže pokud netaktuji, je zbytečné kupovat vyšší frekvence. Avšak Crucial nabízí pouze 2400MHz model, který má oproti 2133MHz Kingstonu vyšší CL (16 oproti 14). Dá se z toho usuzovat, že Kingston bude výkonnější? Popřípadě bude 2400MHz model fungovat bezproblému na základce, která podporuje frekvenci do 2133MHz a stejně tak procesor? Někde jsem četl, že se ramky podtaktují na danou frekvenci, avšak jsou toho schopny i bez podpory XMP? A v případě onoho snížení frekvence by se u Crucialu snížila i latence? Budu rád, pokud mi to dokážete nějak vysvětlit a zároveň třeba i trochu zhodnotit kvalitu pamětí ADATA a Corsair.
https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-lt-8gb-2x4gb-ddr4-2400/168552/produkt
https://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury-black-8gb-2x4gb-ddr4-2133/167692/produkt

Poslední dotaz se týká procesorů. Já doporučuji do kancelářských pc procesor Pentium G4500, myslíte, že je to oproti Celeron G3900 dobrá volba? Pentium má o 700MHz vyšší takt, o 1MB větší L3 chache a lepší grafiku (HD 510->HD 530). Avšak některá vlákna uváděla, že mezi těmito procesory není moc velký rozdíl a Celeron vychází lépe v poměru cena/výkon. Já si to tedy nemyslím, ale nenašel jsem žádné testy, které by mi v tom udělaly nějak jasno. Dokázali byste to nějak ohodnotit?

Za přečtení mého dotazu a případnou odpověď vám předem děkuji ;)
kevin00 (10238)|4.9.2016 12:22
SSD:
Dokud je Samsung 850 Evo v obchodech k dostání není IMHO potřeba jej ničím nahrazovat. Zatím mi tyto SSD disky přijdou nejlepší volbou pro běžné využití. Jako alternativu lze vybrat SanDisk X400 či Crucial BX100.

MLC vs. TLC:
Co se týče životnosti, tak to lze velmi jednoduše "zhruba" shrnout takto: MLC paměti mají cca poloviční životnost SLC pamětí a TLC paměti mají cca čtvrtinovou životnost pamětí SLC. Podrobnou technologickou funkčnost jednotlivých druhů pamětí si můžeš přečíst ZDE a ZDE. Pokud bude využití SSD zcela běžné (klasický stolní PC) rozdíl životnosti MLC a TLC pamětí v podstatě nepoznáš. Test životnosti TLC pamětí je např. ZDE.

Operační paměti:
V reálu rozdíl časování CL14 vs CL16 nepoznáš. Frekvenci řešit taktéž nemusíš. Pokud vše "pojede na auto", tak "si" základní deska nastaví parametry modulů podle "své" potřeby. Případně lze pak vše nastavit manuálně podle tvých představ a možností hardwaru. Operační paměti Crucial jsou osazeny paměťovými čipy Micron, což jsou jedny z nejlepších paměťových čipů, které lze použít.