reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Display reaguje pouze po prohození RAM

Dalarien (4)|2.9.2016 09:49
Zdravím, poslední dva dny mám problém s desktopem a už si nevím rady. Ocením jakoukoli pomoc, díky.

Asi před týdnem, možná dvěma mi naskočila BSOD a posléze nenabíhal display při zapnutí. Někde jsem vyčetl, že to může být vadnou pamětí (mám 2x 4gb), tak jsem je prostě prohodil ve slotech a všechno zase šlapalo jak mělo. Při zapnutí mi to akorát napsalo, že BIOS je poškozený (corrupt) a že to nahodilo druhý (dual bios mobo). Dál jsem problém neřešil.

Včera se ale stalo to samé a tady už to začíná být zvláštní. Display po zapnutí počítače naběhne jen v případě, když změním sloty ve kterých je RAM (přesunu ram ze slotu 1/2 do 3/4). Potom počítač naběhne a funguje, ale jen do doby než jej vypnu a znovu zapnu, v tom případě nenaběhne. Pokud ale zase prohodím sloty, funguje, ale situace se opakuje. Zkusil jsem to na dedikované i integrované grafice, počítač reaguje stejně. Zkoušel jsem i jednotlivé RAM paměti zvlášť, jednu bez druhé, vyzkoušel jsem všechny paměťové sloty, pořád to stejné. Jednou se dokonce počítač zapnul asi 2x nebo 3x po sobě, ale potom zase nic.

Dále jsem zkoušel restartovat BIOS do továrního nastavení. Zkoušel jsem to jak vyndáním baterie ze základní desky, tak nastavením "Optimized defaults" při startu počítače (myslím že klávesou DEL jsem vlezl do BIOSu a tam to nastavil a uložil). Nepomohlo.

Tady moje pokusy končí, nevím jak dál postupovat. Netuším ani, jestli se jedná o softwarovou chybu, nebo hardwarovou. Bohužel nemám přístup k jiným RAM či desce, ani jiným komponentům.

Ocením jakoukoli pomoc.

Tady je můj hardware:, fungoval bez problému přesně 2 roky (záruka vypršela před 4 dny). Celý počítač kromě grafiky koupen a složen v TS Bohemii.

Case Zalman Z9 plus
CPU chladič GELID Tranquillo rev. 2
CPU INTEL Core i5 4590 (Haswell 84w)
DIMM Kingston HyperX Fury 8BG (2x 4gb) 1600 Mhz DDR3 CL10
HD CRUCIAL M500 SSD 240BG SATA3, MLC, 7mm
MB GIGABYTE B85M-D3H s 1150 B85 4xDDR3 SATA USB3.0 GLAN HDMI VGA DVI PCIE3.0 mATX
MO BenQ GW2320 23 palců, IPS 1920x1080, 5ms, 1000:1, D-sub, DVI
Windows 10 (původně 8.1, upgrade zhruba před rokem)
ZD ZDROJ Seasonic S12G-550 (SSR-550RT) 550W 80PLUS GOLD RETAIL
GPU radeon r9 280x - koupeno z druhé ruky před 2 lety, funguje bez problému. Nepřetaktovaná.

Pokud jsem na cokoli zapomněl, jak u hardwaru tak u popisu situace, doplním.

EDIT: Problém se neprojeví v případě že počítač dám do režimu spánku, teď odzkoušeno. Asi 4x se bez problému probudil.
EDIT2: Ještě mě napadlo, že by vás mohly zajímat teploty. Nemám tu výsledky nějakého aktuálního měření, ale přes MSI Afterburner je čas od času sleduju. GPU se pohybuje kolem 65 C a CPU kolem 55 (v zátěži). To CPU ještě ověřím, pokud to bude potřeba, nejsem si jistý.
Ventero (1280)|2.9.2016 10:22
Začni tím, že až naběhneš - až se podaří po prohození RAM, tak pomocí memtestu RAM otestuj. Nech běžet alespoň 2 kola.
Poté můžeš ještě zkusit přehrát BIOS.
Dalarien (4)|2.9.2016 11:15
Díky za pomoc. Memtest běží, zapl jsem ho 3x, každý po 2047 MB, zatím bez chyby, ale nejsem ještě ani v půlce. Co myslíš tím "přehrát BIOS"? Tovární nastavení, nebo flashnout na jinou verzi, nebo něco jiného?
johny__g (6387)|2.9.2016 11:40
memtest jsi nabootoval z CD/USB? Mimo OS?
Dalarien (4)|2.9.2016 12:10
Ne, původně ne, takže jsem ho teď hodil na flashku a zapnul z ní.

EDIT: Už mi došlo, že to dělám špatně.

http://www.memtest86.com/download.htm

Stáhnu image na usb a rozjedu to z flashky.
Dalarien (4)|2.9.2016 14:56
Tak jsem zhruba 2 hodiny nechal běžet memtest86, skončil jsem u pass 3/4, ve výsledkové tabulce to ale psali něco o 31 passech...Každopádně 0 chyb, tudíž v pamětech asi chyba nebude? Takže nejspíš deska nebo zdroj, možná flashnout BIOS? Jakým směrem bych se měl dál vydat?

Bohužel teď odjíždím na víkend do zahraničí, přístup k internetu mám, ale počítač zůstává doma...

Díky za pomoc, cením si toho. V neděli bych pak provedl další testy nebo si pohrál s tím biosem.
johny__g (6387)|2.9.2016 15:29
Mně to připadá jako chyba desky, těžko říct jestli update biosu by něčemu pomohl. Podívej se jakou verzi máš a jestli je nějaká novější. Trochu se mi nelíbí ta kombinace levná low-end deska a výkonné 4 jádro. Zkusil bych ještě pamětem natvrdo v biosu nastavit parametry podle specifikace, případně i nižší frekvenci, co to bude dělat.
Mimochodem, záruka na tu desku je 3 roky.
Ventero (1280)|2.9.2016 16:52
Mě napadlo flashnout BIOS i kdyby nebyl novější, kvůli tomu, že tam proběhlo to hlášení ohledně narušeného BIOS. TO přesné nastavení RAM je supr nápad - taky někdy pomůže ...