Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 18

Téma: Stahujeme, stahujete stahují?

 1. #1
  Nováček Avatar uživatele respex
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  28

  ČR ráj nelegálního kopírování

  Jak jistě víte, tak před několika týdny došlo v ČR k incidentu, který opět rozvířil debatu o nelegálním kopírování a stahování. Jde o případ Josefa Šubrta který vzal do kina kameru a pořízený záznam zveřejnil na internetu. Vysloužil si tím možná uznání internetové komunity, ale hlavně velký problém s policií.
  Tento konkrétní případ velmi rozlítil ČPU – Českou protipirátskou unii, která podala trestní oznámení a odborníci z řad policie ho během tří dnů dopadli. Hrozí mu až pět let vězení, pokuta do pěti milionu korun nebo zabavení věcí. Je pravda, že postih je možná až přehnaný, ale náš trestní řád je dán a neznalost neomlouvá.
  Jeho záznam si stáhlo přes sto tisíc lidí a společnost Bontonfilm odhadla, že ztráta na vstupném je deset milionů korun. Všem je jasné, že tento odhad je přehnaný, ale osobně společnost Bontonfilm docela chápu.
  Pro porovnání kultur uvedu příklad z VB. Muž který čipoval PS3 přímo na výstavě dostal 250 hodin veřejných prací a podmínku. Je to ukázka toho, že v západních zemích je jiný pohled na tuto problematiku. Jsou poněkud vstřícnější, ale celkově jejich boj proti zločinům spojeným s pirátstvím atd. je někde jinde než u nás v ČR.
  Z vlastních zkušeností vím, že v ČR stahuje opravdu každý a když jsem mluvil se svým přítelem z USA který žije střídavě i v Německu a VB, tak mi říkal o tom, že v těchto zemích je stahování mnohem větší tabu. Nemohl pochopit jak u nás může stahovat tolik lidí a že se nikdo nebojí případného vězení.
  Na podporu Josefa Šubrta nyní vznikají petice. Je to opravdu chvályhodné, ale bohužel nechápu moc jejich význam, je mi líto. Tento muž se provinil a musí přijmout trest.

  Kde se stahuje a přes co se stahuje

  V oblasti stahování je nyní populární tzv. velká trojka. BitTorrent, DC a Rapidshare.

  Nyní se rozepíšu o programu DC. DC je P2P nástroj, kde se dají stahovat a sdílet soubory s ostatními uživateli. Největší bum P2P sítí nastal ve spojených státech přibližně v letech 1998 až 2000. Nyní jejich obliba celosvětově klesá, ale v ČR se ještě docela drží, ale vrchol už mají za sebou.
  Základní princip je velice jednoduchý. Pomocí nějaké klientské aplikace DC jako je DC++ nebo DC Strong, se připojíte na HUB (server), kde je připojené velké množství uživatelů. Tito uživatelé mají na sdílené soubory které mají uložené na svém hardisku. Největším problémem je, že pokud se chcete připojit na některé HUBY, tak musíte na sdílet také určitý počet dat.
  Pokud už, ale naleznete něco co potřebujete nebo chcete a navážete spojení, tak probíhá spojení i bez pomoci hubu. Samozřejmě to probíhá i obráceně, pokud někdo nalezne něco u vás, ve vašich na sdílených souborech.

  Program BitTorrent je také P2P nástroj pro distribuci souborů. Poprvé byl uveden v roce 2002 a jeho autorem je Bram Cohen. Nepřipojujete se na HUBY jako u programu DC, ale stahujete soubor, který odkazuje na vámi vyhledané soubory.
  BitTorrent má více klientských aplikací.
  • BitTorrent
  • Azureus
  • BitComet
  • ABC
  • BitLord
  Jedním z největších fenoménů je RapidShare. Je to technologicky zřejmě nejdokonalejší způsob získávání dat na internetu. RapidShare provozuje firma Rapidshare AG Švýcarsko která neustále zvyšuje kapacitu úložišť, neustále vytváří nové služby a celkově je podpora velice dobrá.
  A o co vlastně jde? Je to služba, která umožňuje stahování dat ze serverů RapidShare, které tam umístili jiní uživatelé. Můžete stahovat malé objemy dat, ale pokud chcete stáhnout něco objemnějšího je nutné zakoupení Premium účtu. Pokud ho vlastníte, můžete stáhnout 25 giga bajtů dat za pět dní.
  Odkazy na soubory, které jsou umístěné na RapidShere nejsnáze seženete na různých webových forech, kterých je veliké množství.

  Pro osobní potřebu ( už poněkud opotřebovaná fráze )

  Nejednoznačnost českého právního systému v problematice nelegálního stahování může vést k různým dohadům a sporům. Bude tedy lepší si tuto problematiku, zjednodušeně přiblížit.

  Autorský zákon ve svém § 30 dovoluje pro svou osobní potřebu zhotovit záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla bez souhlasu autora. U rozmnoženiny či napodobeniny výtvarného díla je ovšem nutné toto zřetelně označit, ale to nás nemusí trápit.
  Data, jejichž obsahem je zejména audio (např. MP3 soubory), video či text, tak mohou být pro osobní potřebu bez jakýchkoliv problémů kopírována. Právo pořídit si takovouto kopii díla pro svou osobní potřebu pochopitelně trvá nejenom v případě autorských děl stažených z Internetu (např. souborů MP3, DivX), ale i v případě pořizování záznamu z televize, rádia či videa. Není tedy důvod se domnívat, že např. vytvoření kopie vašeho nového filmu, pro vaši osobní potřebu je nelegálního. Ale je nutné si zapamatovat, že pokud takto vytvořenou kopii budete dále rozšiřovat, nebo ji kupříkladu dáte k dispozici na internet, tak je to porušení autorských práv a hrozí vám postih ze strany vydavatele či autora.
  Důležité je, ale vědět, že v případě počítačových programů, není vytvoření kopie povoleno (jedinou výjimkou je to, že by program tuto záložní kopii přímo vyžadoval). Tato část zákona mi přijde poněkud absurdní, ale záleží na vládě jak se k tomu postaví.

  Proč se vlastně stahuje?

  Tahle otázka je určitě nasnadě, ale je vlastně strašně banální. Když se podíváte do obchodu na ceny hudby a filmů, tak se nemůžete divit, že lidé stahují. V současné době to náš právní systém dovoluje, takže pokud se budu řídit danými pravidly, tak se není téměř čeho bát.
  Vydavatelské společnosti všeobecně, se snaží o zlevnění, ale to nepomáhá. Kouzelná formulka ,,ZADARMO,, která se vznáší kolem stahování na internetu je přeci jen silnější. To potvrzují i statistiky které ukazují na to, že každé třetí album je stažené a já myslím, že je to možná ještě trochu jinak, každé třetí album je originál.
  Pokud se společnosti nepřizpůsobí trhu a nebudou nabízet hudbu a filmy na internetu za mnohem a to myslím mnohem menší ceny, tak je čekají jen velmi malé zisky.

  Rady závěrem

  Pokud si z internetu stáhnete cd a nebo film, tak se nebojte. Jen si, ale vaše na stahované věci nechte hezky doma a nerozšiřujte je žádným způsobem. Hlavně nestahujte produkty které ještě nejsou v distribuci, to je samo o sobě trestným činem v lepším případě přestupkem. Tři druhy materiálů se nesmějí stahovat vůbec a to: počítačové programy, elektronické databáze a architektonické podklady ke stavbě.
  Nebuďte hloupí, těch je už hodně. Musíte vědět co děláte.
  Naposledy upraveno uživatelem respex: 01-09-2007 v 21:35
  Odpovídat lze po přihlášení

 2. #2
  Čestný člen Avatar uživatele boboco
  Registrace
  May 2006
  Příspěvků
  2,045

  Pěkný článek:-).

  Pravdou je, že Češi v očích okolního světa už nebývají považováni pouze za stroje na pití piva, ale také za národ pirátů Jen tak dále, určitě s tím daleko dojdeme

  Abych ale nebyl jen negativní, i přes snahu některých společností a institucí snížit cenu hudby/filmů/her (což podporuji a nedělá mi problém koupit si originál "V AKCI" za pro mě přijatelnou cenu), není situace na trhu pro běžného spotřebitele stále vůbec příjemná. A štve mě, že některé nejmenované instituce lidem originály "zhnusí" zaváděním například různých poplatků (tj. autorských poplatků), které na lidi působí asi tak pozitivně jako bodový systém v dopravě.
  Naposledy upraveno uživatelem boboco: 01-09-2007 v 21:18
  Odpovídat lze po přihlášení 3. #3
  Starousedlík SHW Avatar uživatele crasher.km
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  940

  Kdyby magoři dali CD za třeba 200,tak to koupí každej ,protože originál je hold originál ... jenže všichni dávají min. 399,většinou 499. Takže pokud člověk fakt třeba nesbírá určitou kapelu,tak si to radši sežene ,než dávat 500kč.
  Odpovídat lze po přihlášení

 4. #4
  Nováček
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  26

  Taký Flat out2 stojí okolo 300 a to je už celkom dobrá cena a hra je to slušná keby tolko stály aj ostatné hry bolo by to lepšie
  Odpovídat lze po přihlášení

 5. #5
  Nováček Avatar uživatele ll.stehlik
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  38

  Moc pěkný článek, chtěl bych se zeptat, jestli si zkopíruju od kamaráda nějaký program nebo hru, kterou stáhl on, tak i já porušuji zákon?
  Odpovídat lze po přihlášení

 6. #6
  Nováček Avatar uživatele respex
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  28

  Citace Původně odesláno od ll.stehlik Zobrazit příspěvek
  Moc pěkný článek, chtěl bych se zeptat, jestli si zkopíruju od kamaráda nějaký program nebo hru, kterou stáhl on, tak i já porušuji zákon?
  Kdyby tvůj kamarád stáhl kupříkladu nějaké hudební CD, tak ho nesmí dále vůbec šířit. Kdyby jsi si to CD vypálil bez jeho vědomí, tak jsi porušil zákon pouze ty, ale pokud by ti to vypálil a dal, tak porušujete zákon oba.
  Pokud by stáhl hru nebo jakýkoli software, tak je to automaticky porušení práva ( samozřejmě s výjimkou free her a programů ).
  Odpovídat lze po přihlášení

 7. #7
  Nováček Avatar uživatele ll.stehlik
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  38

  jj,díky moc, teď to chápu
  Odpovídat lze po přihlášení 8. #8
  Pravidelný diskutér Avatar uživatele SpeedFilip
  Registrace
  Oct 2006
  Příspěvků
  215

  Pekny clanok ale je to stale o tom istom. Chcel by som dodat ze okrem rapidu je aj mnozstvo inych free serverov z ktorych sa taha neobmedzene bez akychkolvek premiovych uctov. Myslím ze nieje vela cechov a slovaov ktory su ochotní mesacne platit niekolko stovak za premium na rapide.
  Odpovídat lze po přihlášení

 9. #9
  Nováček Avatar uživatele respex
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  28

  Citace Původně odesláno od SpeedFilip Zobrazit příspěvek
  Pekny clanok ale je to stale o tom istom. Chcel by som dodat ze okrem rapidu je aj mnozstvo inych free serverov z ktorych sa taha neobmedzene bez akychkolvek premiovych uctov. Myslím ze nieje vela cechov a slovaov ktory su ochotní mesacne platit niekolko stovak za premium na rapide.
  Ahoj, to si nemyslím, protože já osobně znám velké množství lidí co Premium účty mají. Přeci jen měsíčně to přijde kolem 200 korun, pokud se to platí v eurech. Když se to zaplatí na rok, tak je to přibližně 1700 a to není vůbec hodně.
  To máš na rok nějakých 1800 Giga a nemusíš se soustředit na to co jde sosnou a co ne.
  Odpovídat lze po přihlášení

 10. #10
  Starousedlík SHW Avatar uživatele crasher.km
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  940

  Citace Původně odesláno od respex Zobrazit příspěvek
  Kdyby tvůj kamarád stáhl kupříkladu nějaké hudební CD, tak ho nesmí dále vůbec šířit. Kdyby jsi si to CD vypálil bez jeho vědomí, tak jsi porušil zákon pouze ty, ale pokud by ti to vypálil a dal, tak porušujete zákon oba.
  Pokud by stáhl hru nebo jakýkoli software, tak je to automaticky porušení práva ( samozřejmě s výjimkou free her a programů ).


  a co open source placené programy ?
  Odpovídat lze po přihlášení

 11. #11
  Nováček Avatar uživatele respex
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  28

  Citace Původně odesláno od crasher.km Zobrazit příspěvek
  a co open source placené programy ?
  OSS mají volně šiřitelný kod, prostě free. I tam jsou, ale pravidla které je nutno dodržovat.
  Odpovídat lze po přihlášení

 12. #12
  Starousedlík SHW Avatar uživatele tequilla
  Registrace
  Aug 2006
  Příspěvků
  1,030

  Chtel bych tady poukazat jeste na jeden paradox, kdy clovek legalne nakupujici je vydavatelem v mnohych pripadech omezovan tim, ze vydavatel pouzije na svuj titul X protipiratskych ochran. V konecnem dusledku to legalnimu uzivateli prinasi mnoho problemu (kolikrat az hranicicich s funkcnosti legalne zakoupeneho titulu) a nelegalni uzivatel, ktery si to sosne uz bez ochrany byva naprosto v pohode (pokud nepocitam zavirovane cracky, keygeny, atp.).
  Odpovídat lze po přihlášení 13. #13
  Čestný člen Avatar uživatele boboco
  Registrace
  May 2006
  Příspěvků
  2,045

  Bohužel, smutný fakt....
  Odpovídat lze po přihlášení

 14. #14
  Nováček Avatar uživatele respex
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  28

  Citace Původně odesláno od tequilla Zobrazit příspěvek
  Chtel bych tady poukazat jeste na jeden paradox, kdy clovek legalne nakupujici je vydavatelem v mnohych pripadech omezovan tim, ze vydavatel pouzije na svuj titul X protipiratskych ochran. V konecnem dusledku to legalnimu uzivateli prinasi mnoho problemu (kolikrat az hranicicich s funkcnosti legalne zakoupeneho titulu) a nelegalni uzivatel, ktery si to sosne uz bez ochrany byva naprosto v pohode (pokud nepocitam zavirovane cracky, keygeny, atp.).
  To je naprostá pravda s tim nejde jinak než souhlasit. Jen jedna věc jako zajímavost. Nyní jak jistě víte, tak bulvární denníky lákají na levná DVD za 39 Kč jako přílohu. Mě naprosto deprimuje, že jsou to filmy ze Zlaté kolekce českého filmu, ale tam stojí 400 Kč. Tak co si o tom má člověk myslet?
  Odpovídat lze po přihlášení

 15. #15
  Obyvatel SHW Avatar uživatele BlackFrog
  Registrace
  Aug 2006
  Příspěvků
  588

  Citace Původně odesláno od respex Zobrazit příspěvek
  To je naprostá pravda s tim nejde jinak než souhlasit. Jen jedna věc jako zajímavost. Nyní jak jistě víte, tak bulvární denníky lákají na levná DVD za 39 Kč jako přílohu. Mě naprosto deprimuje, že jsou to filmy ze Zlaté kolekce českého filmu, ale tam stojí 400 Kč. Tak co si o tom má člověk myslet?

  nemyslet a kupovat za 39,-
  Odpovídat lze po přihlášení

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední