reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scanování černobílých fotografií? Neublíží jim to?

fidorka (213)|10.9.2016 19:06
Mám doma hodně starých fotografií, černobílých ještě, co dělali moje prarodiče (cca já nevím nejstarší fotka může mít tak něco okolo 50ti let, nejmladší třeba 25 let). Jsou to normální černobílé fotografie vytištěné na většinou asi lesklém papíře. Různé velikosti...

Chci to nějak digitalizovat. Mám doma multifunčkní laserovou tiskárnu se scannerem (asi rok starou, stála cca já nevím 3-4 tisíce Kč). Můžu tam ty fotky strčit do scanneru normálně a naskenovat to do PC, neudělá těm fotkám něco ten skenovací paprsek scanneru? Neublíží to třeba nějak těm "chemikáliím" /"inkoustu") na fotkách? Nesejde ta fotka postupem času nějak když ji "osvítím" tím scan paprsek při skenování??
(asi stupidní dotaz, ale pro JISTOTU se ptám...)

Díky moc
romana51 (65)|10.9.2016 20:52
Múžeš být klidný, nic se nestane. Když ještě nebyly digitální foťáky (za rozumnou cenu), běžně jsem fotky skenoval, upravil ve Photoshopu a potom vložil třeba do Wordu.
Dnes ani nepoužívám skener, ale staré fotky ofotím digitálním foťákem a upravim ve Photoshopu nebo Zoneru. Je to rychlejší. Jde to v pohodě i s barevnou fotkou.
fidorka (213)|20.9.2016 09:32
Hmm... a proč používáte digitální fotoaparát...? Je kvalita "naskenované" fotky potom nějak lepší nebo proč?
DrZelenka (2491)|21.9.2016 15:06
Běžný slušný skener je schopen fotografie naskenovat bez problémů, do lepších je možné vkládat rovnou diapozitivy a skenovat z nich. Fotografii by to ublížit nemělo - jednu dobu jsem doma archivoval některé fotografie po rodičích a žádný problém se nevyskytl.

[QUOTE=fidorka;584688]Hmm... a proč používáte digitální fotoaparát...? Je kvalita "naskenované" fotky potom nějak lepší nebo proč?[/QUOTE]

V případě, že není po ruce skener to je "pohodlnější", ale pro archivaci fotografíí bych to rozhodně nedoporučoval. Fotografie pořízená foťákem se musí vždy doladit (ořezat, srovnat roviny, barvy, ...). Se skenerem to bude vždy kvalitnější a barevně věrnější a hlavně naskenovaná fotka se nemusí dodělávat v grafickém editoru.
romana51 (65)|21.9.2016 15:24
Přivedla mne na to potřeba reprodukovat v dokumentech např. stavební plány, které zdaleka přesahovaly formát A4. Nebo fotky výstavního formátu 30/40 cm.
S foťákem Olympus C-5050 (5 mpx) byla kvalita srovnatelná a dnes s Lumixem FZ1000 (21 mpx) je to jiná káva, když umí RAW.