reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

média DVD a CD

tonda pařmen (87)|1.9.2007 12:47
Chtěl bych se zeptat jak dlouho vydrží vypálený DVD a CD? někde sem čet že po nějaké době ztrácí čitelnost.
ribi (35)|1.9.2007 13:13
Podľa kvality média sa môže ich životnosť pohybovať od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov. Veľa závisí na kvalite použitého materiálu, mechnických vlastností (pružnosť, nárazuvzdornosť...) a pod. Najhoršie sú na tom s kvalitou lacné CD médiá, cez ktoré presvitá. U DVD sa s takýmto efektom už stretnúť asi nedá, zostáva teda už len posudzovať na základe ceny, ktorej samozrejme zodpovedá aj výzor.

Kto by chcel médiá udržať dlho v poriadku, musel by robiť množstvo bezpečnostných opatrení (chytať len za okraj alebo ešte lepšie za stred, nenechávať médium na stole ani sekundu, po použití utrieť bavlnenou handričkom pohybom od stredu k okrajom), preto sa radšej každý rok dva oplatí urobiť zálohu tých najdôležitých.

Aby som to zhrnul. Ak sa s médiami často nepracuje a sú pekne držané len v obale, aj nekvalitné (priehľadné) kusy vydržia aj dva roky, kým kvalitné môžu vydržať kľudne aj osem a viac rokov.
boboco (1987)|1.9.2007 14:48
Já ještě jen doplním, že stejně jako jsou nekvalitní CD, jsou na našem trhu i nekvalitní DVD. Značky nebudu jmenovat, ale věřím, že tu mezi námi na fóru není nikdo, kdo kupuje média v supermarketu s logem firmy, které najdeme i na toaleťáku, limonádě nebo prostředku na nádobí.

Je zkrátka potřeba pálit na kvalitní média, pokud člověk chce mít jistotu, že i za pár let svá data na těchto médiích najde. Některá někvalitní média mají životnost i pouhých několik měsíců.

Jinak kromě šetrného zacházení je potřeba i uchovávat média pokud možno na tmavém místě, kde nepřijdou do kontaktu s cigaretovým kouřem, spotřebiči na zemní plyn apod. Všechny tyto faktory se negativně podepisujou na životnosti KAŽDÉHO média!

Přidám-li vlastní zkušenost, když jsem začínal s vypalováním na tehdy 8x CD-RW mechanice, pálil jsem na TDK, Multidisky, SilverCircle, Imationy, Maxelly a další značky. Média byly uloženy v plastových krabičkách v policích v kuchyni, kde se vařilo na zemním plynu a také dost kouřilo. Další část médií byla uložena ve skříni v ložnici, kde nepřišly do styku s žádnými těmito negativními vlivy. Po 3 letech se u "médií z kuchyně" značky Multidisk začaly objevovat problémy se čtením a během několika následujících měsíců se 90% médií Multidisk stalo nečitelnými nebo z části nečitelnými. Potom se média přestěhovali, ale i přesto cca po 8 letech po vypálení (tj. dnes) se stala i většina "Multidisků z ložnice" nečitelnými a stejně tak se začaly objevovat chyby i na médiích Imation a SilverCircle (i když v daleko menší míře než u Multidisků). Jediná média, která jsou stále 100% funkční i po letech uchovávání v nepříliš vhodných podmínkách, jsou TDKčka a Maxelly (ještě jen doplním, že většina médií nebyla vůbec používána, jednalo se o záložní média a tudíž neměly žádné škrábance apod.).

Co se týče DVD, o průšvihu médií Multidisk jste asi slyšeli, objevilo se několik vadných sérií, u kterých se nečitelnost objevila již po několika málo měsících/týdnů po vypálení. Problémy také mají další, méně známé levné značky, které mají životnost také pouhých několik měsíců. Budu se jen opakovat, je potřeba kupovat kvalitní značky - kvalitní média! Hodně také záleží na kombinaci DVD-RW mechanika+médium, různá mechanika vypálí totéž médium s jinou kvalitou/životností. K delší životnosti média (platí i pro CD) přispívá i nižší rychlost vypalování. V případě DVDček se mi během několikaleté praxe lépe osvědčil formát DVD+R (než DVD-R).
Pavel Boček (4169)|6.9.2007 13:20
[QUOTE=boboco;46744]...K delší životnosti média (platí i pro CD) přispívá i nižší rychlost vypalování. ...[/QUOTE]

to už dnes nehraje si myslím skoro nehraje roli...obecně dneska se rozšířily levná média s horší kvalitou než dřív (dělá se jich hodně a nejsou tak kvalitní), často i od "značek" to dělá více výrobců a řada z nich nejsou moc kvalitní...i uživatelé se k tomu chovají mizerně, když to stojí pár korun...
Libor A. (53)|6.9.2007 20:13
Kolega co používá DVD značky BENQ mi minule tvrdil, že mu vydrží cca 1 rok.
kema78 (2)|16.9.2007 12:31
Už přes 4 roky mi drží 4x -R verbatim a memorex. 8x memorexy tenkrát odešly po míň jak půl roce. Statečně se drží i TDK, a verbatimy MCC003 a MCC004. Mám pocit, že i sony -R 8x a 16x jsem nevyhodil ani jedno, že bych je po víc jak 2 letech nepřečetl.
SpeedFilip (213)|16.9.2007 12:58
Otvorila sa tu velmi zaujimava tema , ja si media vyberam take abyisli co najrychlejsie napalit takze dvd verbatim 16* a cd najlacnejsie ake su.
ribi (35)|16.9.2007 13:20
Ja mám doma ešte teraz plno CD-ROM diskov z roku 1996-1998, ktoré sú plne funkčné (pochádzajú z jedného nemenovaného českého herného časopisu). Ide síce o lisované média, čo trochu mení situáciu, ale aj tak... :)
Jezevec (607)|17.9.2007 01:44
Když pálím levně tak u CDček použímáv hlavně Imation a když pominu nejrůznější chyby vypálení, poškrábání apd., tak mi jich za ty roky odešlo hodně málo, ale chovám se k nim pravda celkem přívětivě. U DVD rád požívám relativně levné Sony a zatím zkušenost dobrá:)

Když se rozšoupnu tak mám rád Verbatim:) - kupoval jsem od nich už 5.25" diskety, tak jsem u nich zůstal trvale:)
Juric628 (1)|19.1.2008 16:03
Nevím jestli tohle patří do téhle rubriky, ale mám problém:Doma máme dva roky starý DVD přehrávač.Najednou ale přehrává pouze CD.DVD disky a to buď kopie nebo originály již nepřehrává...Optika je vyčištěná v servisu...Máme Thomson DHT109T....Prosím o brzkou radu..je to velmi důležíte, protože pouštět filmy na pc je také řešení, ale mě se to vůbec nehodí...Pište sem, na E-mail, ICQ....děkuji předem za pomoc;-)