reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Externi disk na eSATA - nefunguje HotPlug

Mario6121 (7)|2.9.2007 07:51
Zdravim vsechny, mam problem s pripojenim externiho HDD pres eSATA. Teda disk funguje, ale ne jako hot-plug.
Na desce MSI-P965Platinum mam vyvedeny eSata port (bracket dodavany s HDD krabickou) na pripojeny eSata kabelem. Zkousel jsem i JMicron eSata port, ale se stejnym vysledkem.
Dotaz: jak ma byt spravne nastaven BIOS, aby fungovalo pripojeni za chodu? Musi byt nainstalovane nejake spec. programy pro rozchozeni HotPlug funkce?
Zkousel jsem WinXP, Vistax86, Vistax64, vse se chova stejne. Zkousel jsem cisty system, i nainstalovane utility od JMicronu a Intelu. Nastaveni v BIOSu IDE, RAID, AHCI. Stale nic. Zkousel jste to nekdo?
Na desce MSI-P35Platinum s WinXPx64 se to chova stejne, eSata porty standardne na zadnim panelu. Zatim jsem to zkousel jen WinXPx86.
Dik za pomoc
tgfh (2985)|2.9.2007 09:07
A má HotPlug u eSATY vůbec fungovat? Mi se to zdá nějaké divné, imho si myslím, že do eSATY za chodu zapojovat nelze, ještě jsem s tím nikdy nepracoval tak přesně nevím...
ribi (35)|2.9.2007 10:04
Problém by mohol byť v tom, že tvoja doska má "len" ICH8 a ten, pokiaľ je mi známe, hot plug nepodporuje.
Ritchie83 (369)|2.9.2007 12:29
[QUOTE=ribi;46883]Problém by mohol byť v tom, že tvoja doska má "len" ICH8 a ten, pokiaľ je mi známe, hot plug nepodporuje.[/QUOTE]
Desky mají podle popisu ICH[89]r (AHCI), takže by hotplug podporovat mohly (měly).

[QUOTE=Mario6121;46878]Na desce MSI-P965Platinum mam vyvedeny eSata port (bracket dodavany s HDD krabickou) na pripojeny eSata kabelem. Zkousel jsem i JMicron eSata port, ale se stejnym vysledkem.
Dotaz: jak ma byt spravne nastaven BIOS, aby fungovalo pripojeni za chodu? Musi byt nainstalovane nejake spec. programy pro rozchozeni HotPlug funkce?[/QUOTE]
Následující rada se bude týkat ICH[89]r SATA portů. V BIOS zvolte AHCI režim a zkuste nabootovat nějaké Live Linux CD s dostatečně novým jádrem (třeba Gentoo Minimal CD). Po připojení a odpojení disku pozorujte, jak se mění výpis ls /dev/sd*. (Tohle může fungovat jako nápověda, zda je třeba příčiny hledat v HW/BIOS či v OS.)
Mario6121 (7)|2.9.2007 14:24
Dneska jsem to zkousel jeste pres google a na WD site je jasne napsano, eSATA bez restartu OS nejede. Zrejme to musi i nejak podporovat BIOS. A budou zrejme podporovat jen spec radice (neco jako bylo u SCSI a jeho varianty HotPlug, obecne na SCSI to taky neslo)
tgfh (2985)|2.9.2007 14:30
Třeba si ještě zkusit updatovat bios
ribi (35)|2.9.2007 14:37
Trochu som googlil a zisťujem, že s hot plugom ma problém naozaj veľa ľudí. Na tej istej doske u niekoho funguje, u iného zase nie.

Neviem či toto bude fungovať, ale... AHCI (RAID) treba mať pravdepodobne zapnutý už pred samotnou inštaláciou Windowsu. Ak by Windows nebol schopný nájsť ovládač, stlačiť F6 a všetko by malo ok. Samozrejme za predpokladu, že máš chuť vyskúšať to a preinštalovať Windows.
Mario6121 (7)|2.9.2007 15:15
to: tgfh - ta deska P35 je stara 2 dny a je live update
to: ribi - instalace s nastavenim AHCI i RAID vyzkousena,
internim disky mam: 2xRaptor:RAID-0 a 3xHD501LJ:RAID-0, chtel jsem zapojit jeden HD501LJ jako externi. pro zalohy (prece jen je to 3x rechlejsi nez USB20)
Planuju koupiy nejakou RAIDovou externi vez, ale porad kvuli zaloham restartova OS se mi nechce a NASy jsou desne pomaly.
Jeste jsem uvazoval o 1394b, ta je 2x - 3x rychlejsi nez USB20 a nezatezuje procesor.
Jen pro predstavu potrebuju zalohovat objemy dat v radech desitek GB, tak mi jde o maximalni moznou rychlost (za rozumny penize).
Nilki (37)|3.9.2007 15:53
Mno. AHCI by ti melo zpristupnit HotPlug, ale ma to nekolik problemu. Min v pripade WinXP musis systemu vnutit pri instalaci pres F6 vhodne ovladace (u winXP z diskety jinak to nesezere). Chce to zkouset a je to u ruznych desek ruzne, vsak docela casto plati ze musi byt pri instalaci AHCI zapnuty jinak bud pada system nebo je AHCI nefunkcni.

Jeste si zkus v systemu nainstalovat Intel Storage Matrix stazitelny na strankach Intelu a pokud se ti to podari tak ti ukaze plno informaci o tom jak ti disk slape.