reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Reinstalace systému sedmého dne.

Fox_25 (613)|25.9.2016 21:17
Rád bych se s vámi podělil o svou zábavu posledních dvou dnů. Po pěti letech jsem si opět připomněl že u PC platí heslo, nic není nemožné, no a čím méně pravděpodobnější chyba se vám jeví, na 99% je to tím.

Po dlouhých pěti letech, dvou migracích mezi PC a disky jsem si řekl že je čas přeinstalovat systém. Jednak proto, že už se mi nezdála jeho svižnost, za druhé nebylo možné nainstalovat vcredist(visual C++) protože na to je potřeba SP1, a za třetí, bohužel jsem narazil na pár aplikací požadující ke svému běhu knihovny z visual C++.
Jako první jsem se jal zálohovat. Vše důležité mám poházené různě po discích, tak jsem si říkal že to proběhne rychle. A také ano, appdata, programdata, program files, program files (x86), dokumenty, a bylo hotovo. Vše jsem uložil na externí disk a pro jistotu zkopíroval na další disk v PC. Pak přišli na řadu zálohy registrů, i to proběhlo relativně rychle.

Poté jsem si nachystal USB disk s programem Memtest, po dřívějších peripetiích s operační pamětí a instalací 64bit systému jsem chtěl mít jistotu. Pak ovšem přišla zrada, po zmáčknutí klávesy F12 PC zamrzlo. Nešlo se dostat ani do biosu, ovšem OS nabíhal ochotně. Potupně jsem tedy požádal o pomoc mocného vládce vědění gůgla. Bohužel, ani jeho rady k ničemu nebyly a pokoušet se v takovém stavu o flash biosu bylo čiré bláznovství.
Po zoufalém přehazování zařízení na čelních USB portech najednou bios naběhl. Pak přišla další zrada, zničehonic přestal fungovat USB disk. Následnými pokusy jsem zjistil že vše funguje pokud je klávesnice v prvním USB3 portu, v dalším USB3 může být disk, a v třetím USB2 myš. Pokud se myš a klávesnice připojili do USB2 portů, bios opět mrzl až v kostech praštělo.

Nakonec memtest ani po půl hodině nevykázal chyby, pak stačilo odpojit všech 5 disků až na SSD a za poklidných 15 minut kdy jsem si stihl připravit ristreto se systém přeinstaloval. Následovalo klasické kolečko, připojit disky, nainstalovat ovladače a překopírovat zálohy.

Téměř vše proběhlo na jedničku, ovšem mělo to dvě mouchy. Jako člověk zapomnětlivý jsem nechal zálohy registrů v dokumentech a nikde jinde, druhá moucha se ukázala býti zvuková karta Sound Blaster X-Fi Elite Pro. Zálohu registrů přežiji, x programů a her stejně funguje, ale ta zvuková karta...., nicméně lepší než M-Audio Revo 5.1 která leží v šupleti zapomnění.

Pro Xfi se dá stáhnout samotný ovladač, volume panel a console launcher, vše pěkně odděleně. Opět vše proběhlo dobře, IO konzole fungovala, dálkové ovládání také. Pak jsem restartoval PC a veškeré nastavení zvukové karty systém zapomněl, jako bonus nefungovala ani IO konzole. Následovalo asi tříhodinové martyrium s pokusy instalací různých verzí ovladačů, zaříkávání a také jsem rituálně upálil cigaretu.

Nakonec mě napadlo přepnout sharpenviro(náhrada plochy) zpět na explorer a poté přeinstalovat ovladače zvuku. No a najednou vše opět funguje jak má, dokonce si OS pamatuje změny v nastavení zvuku i pod sharpenviro.

Takže až na pár drobností hotovo, pokud by po těch pár letech neumřeli disky se zálohou čerstvě nainstalovaného systému, tohle všechno bych si ušetřil.