reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PWM regulace

Beefeater-64 (20)|2.9.2007 16:23
Potreboval bych na muj PWM regulator http://ukazto.com/img/Regulator.jpg udelat jekymkoliv zpusobem ovsem ne moc drahym indikaci napeti. Nevite nahodou o nejakym zapojeni treba rady led ktery by bylo schopny merit efektivni hodnotu napeti pri 15kHz??
Ps.: pri pripojeni klasickyho voltmetru analog i digital ukaze vzdy 12V a to se toci usuzuji tak na 5V. Presnou frekvenci pulsu neznam
pavel_p (993)|2.9.2007 18:05
Velmi levný indikátor napětí vyrobíš z odporu a LED diody připojené paralelně k větráčku (led a odpor v sérii). Hodnota odpor bude (U-Ul)/Il, kde Ul,Il jsou napětí/proud na LED a U je napájecí nap. (12V). Hodnoty pro diodu najdeš v katalogu výrobce/prodejce, pokud ne tak pro modrou a bílou led je Ul 3.6V, pro "běžné" led je cca 1.8V pro červenou, 2.2V pro zelenou, proud bývá obvykle 1mA až 20mA - tohle musíš vědět a rozhodnout se, jestli chceš nízkopříkonovou nebo supersvítivou diodu a doporučuji difuzní (je vidět ze všech stran). Pak bude jas přímo úměrný napětí, jestli to takhle stačí.
PS: ještě zkus google: LM3914, je to přímo pro tento účel ...
petrprv (11)|4.9.2007 10:57
No ono je to pulzni regulace, takze napeti tam bude vzdy plne.
Beefeater-64 (20)|5.9.2007 00:17
proc by to melo byt tak vzdy! Existuje voltmetr kterej je na tepelne bazi a bimetalu takze dokaze merit efektivni hodnotu napeti ale je strasne drahej a neda se moc sehnat. je mi jedno jestli to bude zobrazovat treba led nebo rafickou hlavne ze by to fungovalo dobre
pavel_p (993)|5.9.2007 19:39
To řešení co jsem popsal bude fungovat dobře, indikace jasem a druhou LED můžeš připojit přímo na 12V jako referenci.
Pak je možnost paralelně k větráčku připojit kondenzátor a odpor (do série) chovající se jako dolní propust. Pokud R*C >> 1/f pak na kondenzátoru bude napětí úměrné efektivní hodnotě. Může být třeba R=100k, C=470pF.
Cena je v obou případech naprosto zanedbatelná k času strávenému nákupem součástek, teda pro druhé řešení potřebuješ stejnosměrný voltmetr k měření napětí a nezdá se mi to moc praktické.

[QUOTE="petrprv"]No ono je to pulzni regulace, takze napeti tam bude vzdy plne[/QUOTE]
Až na případ, kdy nebude žádné :)

PS: při pohledu na ikonky mě napadlo, že 12V žárovka z auta je taky indikátor :)
Beefeater-64 (20)|5.9.2007 20:57
Jako indikace podle jasu je mi jasna. Komplet reseni co mam kompu tak je pomoci malosviticich (nizkoprikonovych) led, takze reseni se supersvitivou led nechci navic jsem si predstavoval indikaci jako treba sloupec led treba 6ledek a podle napeti se rozsvecuji. Stejnosmernych voltmetru muzu mit kolik chci za super cenu(panelovej 40x40mm mi staci) jde jen o to ze pro RC reseni potrebuji znat primo frekvenci regulace a tu neznam
pavel_p (993)|5.9.2007 22:51
Proč tu frekvenci znát přesně, stačí aby to RC článek vyfiltroval aspoň nějak (čím víc, tím líp). Teda ty hodnoty jsem napsal blbě, mezní frekvence je f=1/(2*pi*R*C), což vychází na nějakých 3,3kHz tak použij pro jistotu něco s většími hodnotami.

Pro těch pár ledek je LM3914 - pár komparátorů s LED budiči na výstupu, pro zapojení se podívej na http://cache.national.com/ds/LM/LM3914.pdf. Vyber nějaké rozumné pouzdro, ať se to dá pájet. Podívej se na stranu 2 v PDF na zapojení, dopočítej R1 dle proudu pro použité LED; R2 tak, aby RefOutV bylo cca 11V (pro rozsvícení poslední led). VLED mi není úplně jasné, ale zdá se mi, že je celkem jedno jaké bude, maximálně to bude zbytečně žrát.