reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AAA (malé) nabíjecí Ni-MH baterie 1,2V a nabíječka na 1,4V...

fidorka (213)|20.10.2016 23:02
Mám nějaké nové dobíjecí 1000mAh 1,2V AAA Ni-MH (ty malé válcovité) tužkové baterie (značka levná, Infinity), skoro se vybili tak jsem je poprvé chtěl nabít svou cca 9 let starou nabíječkou GP Powerbank (2 sloty na tužkové baterie) ale píše se na něm že pro AAA baterie je 2x 220 mA 1,4V.

Baterie jsem tam strčil na pár hodin (cca 3? fakt nevím) a indikátor byl pořád červený (světýlko se myslím změní na zelené když je baterie dobitá).
Baterie byli trochu teplé (ale asi ne moc, nepoznám to) a myslel jsem že za 3 hodiny to už bude a nebylo, tak jsem to radši vypojil... A pak se podíval na štítky na bateriích a na nabíječce a zjistil že baterie jsou 1,2V and nabíječka má na sobě napsáno 1,4V ?

Otázky:
1) Můžu tyto baterie nabíjet v této nabíječce? (nevadí hlavně 1,4V nabíječka a 1,2V baterie)?
2) Jak dlouho se tak budou tyto baterie nabíjet než budou "plně" nabité?
romana51 (65)|21.10.2016 08:59
Mám asi stejnou nabíječku (GP PowerBank3) a nabíjím jak 1000mAh, tak 750mAh od GP i jiných výrobců. Ale délka nabíjení není 3 hod., ale 18 hodin ! :D
Délka nabíjení je přibližně stejná u všech baterií ať se jedná o AAA nebo AA bez ohledu na kapacitu. Přesný čas nesleduji, když se rozsvítí zelená, je nabito. :)
Kdysi jsem někde četl, že pomalé nabíjení je ohleduplnější k bateriím a ty jsou více nabity. Tak to neřeším a už léta nabíjím i 10 let staré baterie a ony fungují!!
Ventero (1280)|21.10.2016 09:43
Tak to neni.

To ze nabijeci hodnota je o 0,2V vyssi je zcela logicke a bezne. Hodnota nabijeni musi byt mirne vyssi, aby se po uplnem nabiti zcela nezmenil smer toku proudu.

Indikace plneho nabiti je v elektronicky rizenych nabijeckach odvisla na vyhodnoceni krivky prubehu nabijeni, kde se pri uplnem dobiti objevi charakteristicka zmena, kterou nabijecka indikuje a nasledne prepne nabijeci rezim do udrzovaciho, kdy vysila jen kratke pulzy o nizke hodnote.

Tento vykyv ma ovsem jinou charakteristiku pro kazdy tyb aku a tim padem stara nabijecka pro Ni-Cd toto nemusi u Ni-MH zvladnout a ke zmene rezimu nedojde a je tak treba dobu pohlidat. I kdyz zrovna v tomto pripade by to fachat melo.

Doba nabijeni je odvisla na kapacite akumulatoru a lze vypocitat zhruba takto:

[Kapacita aku (mAh) x nabijeci napeti (1,4V)] : Nabijeci proud nabijecky (mA)

To by melo vyjit v hodinach rovnou.

U slaboproudych/setrnych nabijecek opravdu pocitej s 8 - 18 hodinama, jak pise Romana51
fidorka (213)|21.10.2016 09:46
A že je baterie teplejší až teplá při nabíjení nevadí jo...?
Ventero (1280)|21.10.2016 09:54
To je opet prirozene a bezne. Prumyslove nabijecky pro velkokapacitni aku maji ventilatory a nadsenci si je pridelavaji na fofrnabijecky :D

Ke konci muze byt i vic nez tepla :D