reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přestěhování se a bezpečnost zdejšího internetu...

fidorka (213)|11.11.2016 11:55
Přestěhoval jsem se do paneláku v jednom větším městě do bytu. Předchozí nájemnice bytu měla kabelový internet napsaný na sebe a z nějakého důvodu měla nějakou slevu. Nájemnice se stěhovala někam jinam a majitelka bytu ji přesvědčila at internet neruší (kvůli té slevě). Ona ho nerušila a momentálně v bytě na pár měsíců bydlím já. Internet je asi pořád psaný na bývalou nájemnici (která bydlí asi někde jinde ve městě momentálně) a pravděpodobně si ho bude majitelka bytu přepisovat na sebe (já mám nájem bytu jen na pár měsíců, takže se mi moc nevyplatí to přepisovat na sebe).
Předchozí nájemnice zanechala majitelce bytu i papír s nějakým "heslem k internetu" (nevím co to přesně je a neví to ani majitelka ani bývalá nájemnice asi).

Já včera večer/v noci přijel, vybalil PC, píchl do něj kabel z nějakého modemu routeru co je na zemi v bytě (asi mimojiné i wifi router (má anténku). Nejelo to. Vypojil jsem to znovu (router), znovu zapojil a už to jelo... To bylo včera večer.

Teď to jde pořád ok, ale zajímá mě jedna věc: Bezpečnost takového připojení... Používám Kaspersky Internet Security ale i tak si nejsem jistý jestli je to bezpečné, jestli se mi někdo nemůže dostat do PC atd. Taky nevím co bylo to heslo co mi bývalá nájemnice zanechala (byla tu s manželem a rozváděli se, měli tu i děcka (bylo tu prostě více lidí)). Mé PC k připojení k novému internetu v bytě žádné heslo nikde nechtělo a napodruhé vše jelo Ok.

Je toto mé "snadné připojení" bezpečné? Na co se mám podívat v nastevení PC a routeru atd. Co změnit, co ověřit? (nebo jsem jen paranoidní)?

Díky moc (Pc rozumím, sítím, routerům atd. bohužel moc ne).
StD (1963)|11.11.2016 12:22
To heslo je k nastavení toho modemu. Dostaneš se do něho normálně přes internetový prohlížeč. Já si tam třeba podle potřeby zapínám/vypínám WiFi...
kevin00 (10238)|11.11.2016 13:46
S největší pravděpodobností se bude jednat o heslo k webové administraci routeru či pro připojení k WiFi síti. To ověříš připojením k administraci/WiFi síti. Defaultní nastavení loginu a hesla do webové administrace najdeš v manuálu k routeru. Zabezpečení WiFi sítě provedeš zapnutím WPA2-AES šifrováním a nastavením hesla o min. délce 8 znaků s použitím spec. symbolů. Co se týče zabezpečení počítače připojeného přes LAN port to můžeš realizovat pomocí nastavení firewallu a kvalitního antivirového programu.
fidorka (213)|12.11.2016 20:03
Tak jsem se zkusil přes prohlížeš firefox připojit k tomu modemu a použít poskytnutý login a password a nic... nepustilo mě to...
To heslo tedy musí být asi pro připojování se k wifi síti modemu že? (modem má anténku, takže předpokládám že že wifi "umí")...?

Takže k modemu jsem se připojil default admin:admin ... Je dobrý nápad to změnit nebo to nevadí že je to takto default...? (k modemu mám fyzicky přístup jen já)...


BTW a ještě, jak mužu )a můžu vubec) zakázat wifi v nastavení routeru? Nemuzu to tam nikde najít, jde o modem/router TP-Link TL-WR340G/TL-WR340GD
Fakt to tam nikde nevidím... (?)
(Případně by mělo jít odmotovat anténku ale to mi nějak nešlo a nerad bych ji potom ztratil...)
kevin00 (10238)|13.11.2016 22:25
1) Přístupové údaje k webové administraci routeru bych určitě změnil. Nejde o fyzický přístup, ale o vzdálený. To znamená, že nikdo nemusí být v tvém bytě, ale stačí být v dosahu WiFi signálu routeru.

2) V manuálu k routeru se dočteš na straně 25 o nastavení WiFi připojení. Možností Enable Wireless Router Radio povolíš/zakážeš bezdrátové připojení.
fidorka (213)|16.11.2016 13:35
Díky moc... já si říkal proč měla předchozí nájemnice nějaké "normální" regulérní vlastní heslo k připojení k wifi síti ale pro přístup k administraci routeru měla jen výchozí "admin:admin" :-)...

Změním, díky za tip