reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak nastavit diverzitu (HSRP, VRRP, apod.) s použitím jednoho zařízení?

Danny723 (3)|13.11.2016 16:35
Momentálně jsem připojen k Internetu pomocí O2 ADSL. Souseda (strejdu) z vedlejšího baráku jsem připojil do mé sítě pomocí kabelu. Momentálně by si chtěl pořídit vlastní připojení k Internetu a v úvahu přichází pouze místní poskytovatel wi-fi, protože v dnešní době poskytují jak větší rychlosti up/down, tak lepší cenu. Z toho důvodu jsem uvažoval, že obě linky připojím do naší stávající LAN, kterou rozdělím na dvě VLANy a pomocí HSRP nebo VRRP zařídím diverzitu a aby každý dům měl dedikované jedno připojení (já ADSL, on WI-FI).

Od Cisco jsem si stáhl prográmek Packet Tracer a začal jsem zkoušet, jak by se to dalo nakonfiguroval, bohužel jsem narazil, protože na jednom routeru nejde nastavit pro různé ethernetové porty stejný subnet a tím pádem nejde nastavit HSRP na jednom zařízení mezi dvěma porty.

Standardní setup HSRP (dva routery, dva logické interfacy, dva LANové subnety) fungoval správně. Bohužel takového řešení obnáší na můj vkus příliš mnoho nových síťových prvků a vysoké náklady. Wi-fi poskytovatel zapůjčí anténu s integrovaným routerem (který toho moc neumí) za aktivační poplatek, ale k tomu bych musel koupit vlastní router k wi-fi (asi nějaké starší Cisco), nahradit stávající ADSL modem nebo přidat za modem další router (zase Cisco) a propojit to všechno pomocí nějakého switche, který mi vytvoří dvě VLANy pro dva domy.

Napadá někoho, jak se tomuto vyhnout a vše vyřešit jedním zařízením?
Salamander (6177)|13.11.2016 18:08
Mikrotik umi bonding vice WAN interfacu, routerboardy jsou cenove celkem dostupne a navic budou mit spotrebu urcite radove nizsi nez stare Cisco (nebo dve :D)

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Load_Balancing_over_Multiple_Gateways

Pro tohle by se slusne dala pouzit RB2011 nebo RB3011
Danny723 (3)|13.11.2016 20:12
Díky, dobrý začátek.

S Mikrotik nemám zatím vůbec žádné zkušenosti a ty jejich pojmenování "prerouting, masquerade" jsou pro mě španělská vesnice. Ale z toho, co je v tom článku vidím jen load balancing. A to je jen polovina toho, o co mi jde. To přeroutováni na druhého ISP v článku nebylo. Zkusím si to dohledat na té jejich wiki, ale kdybys na něco narazil určitě to sem postni :-)
Salamander (6177)|14.11.2016 06:37
Ono staci hledat i na google, urcite najdes hromadu "vzorovych" reseni, ale na tvoje konkretni pozadavky to nejspise presne sedet nebude. Mozna bych zkusil napsat na ispforum, tam s timhle maji o hodne vice zkusenosti nez tady, navic tam nejake podobne konfigurace reseny jsou.
Danny723 (3)|14.11.2016 09:17
Taky se obávám, že budu muset jít cestou dvou routerů.

Ještě jsem se díval na možnost "static floating routes", ale zatím jsem pořádně nepřišel na to jestli bych to nějak mohl routovat dle vlan.

To ISPforum zkusím. Díky
Salamander (6177)|14.11.2016 09:53
Ja myslim ze uvazujes moc slozite, tohle by se dalo zvladnout treba policy based routingem, urcite nema smysl kupovat 2 routery.
Jestli ti nejde o bonding obou spojeni do jednoho, tak ta myslenka dnou VLAN je podle me v pohode, kazdou WAN privedes na jiny bridge, NATovat budes samostatne a output bude zase v samostatne VLANe ...