reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Topím se v základních pojmech správy sítí, pomozte prosím

chalupník (82)|16.11.2016 19:50
Ahoj. Chodím na školení a nestíhám chápat pojmy. Potřebuju to přes víkend nabiflovat a vlomit se do toho.
Jako první jsem se pokusil cvičně se přes web dostat do konfigurace svého modemu Zyxel VMG 1312 poskytovatele O2 a použít to cvičně jako switch pro další počítač a hlavně pochopit, co dělám a co mohu měnit. Návod Zyxel udává adresu 10.0.0.138. Nejde mi to. Co s tím?
Nebo je to od nich skryté? Dík
Salamander (6177)|16.11.2016 20:32
Je dost pravdepodobne, ze IP adresa bude jina nez defaultni. Webove rozhrani routeru bude s nejvetsi pravdepodobnosti dostupne pod IP ktera se ve windows zobrazuje jako vychozi brana.

Kazdopadne - jako switch by to melo fungovat i bez zasahu do konfigurace, ktera stejne podle me bude chranena nejakym heslem od O2, takze se tam asi nedostanes.
durib (1141)|16.11.2016 20:48
Jako switch to fungovat nebude, když je aktivní DHCP server.
Domácí úkol:
1. Pomocí nmap zkus najít zařízení v síti.
2. Identifikuj IP svého zařízení.
3. Zkus se na ní připojit přes port 80 (případně i pomocí nmap můžeš otestovat dostupné porty).
4. Pokud nefunguje login, pak zařízení resetuj tlačítkem do default (pozor, přijdeš o veškeré nastavení modemu).
5. Znovu od bodu 1, pokud byl reset
6. Jsi tam, rozhlídni se.
Salamander (6177)|16.11.2016 22:10
[QUOTE=durib;585993]Jako switch to fungovat nebude, když je aktivní DHCP server.
[/QUOTE]
:notsure
no kdyz bude konfigurovat IP adresy staticky tak jo :slug A vubec, co ma switch s DHCP serverem spolecneho?
durib (1141)|16.11.2016 22:33
[QUOTE=Salamander;585995]co ma switch s DHCP serverem spolecneho? [/QUOTE]
Právě že nic. Proto pokud chceš pouze funkci switch, nesmíš mít aktivní DHCP server.
chalupník (82)|17.11.2016 13:08
Domácí úkol si zkusím až po konzultaci s O2. Po resetu modemu by mne rodina zabila, kdyby to pak nešlo.
Než to začnu šťourat, potřebuju jedno obsáhlejší vysvětlení. Chápejte mne jako starého kutila, který si vystačil s PC, na kterém adresoval výstupní porty a posílal či přijímal data. Dnes se to zřejmě děje po dvou drátech, takže přenos dat řídí protokoly. Znamená to, že si protokol zabalí vysílanou IP adresu protějšku společně s daty, dorazí na switch, tam se podívá, kterým výstupním kabelem má odejít a předá data ? Nemáte nějaký odkaz,kde je to vysvětleno na této úrovni až do routeru?
durib (1141)|17.11.2016 16:31
Takové experimenty bys měl stejně provádět na zařízení, které není pro fungování čehokoliv důležité.
Jinak Wikipedia je na nastudování ideální. Jinak to zjednodušeně funguje jak telefonní ústředna, kde lidé ručně přehazovali drátky a vy jste se mohl dovolat strejdovi do USA ;)