reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak vypnout RAID na notebooku Toshiba U940

stris (3)|4.12.2016 18:39
Zdravím

Mám notebook Toshiba U940, ve kterém je nainstalován 500 GB HDD a zároveň 32 GB SSD. V systému je vidět jen jeden diskový prostor, takže počítám, že jsou spřaženy v jakémsi RAIDu.

Rozhodl jsem se vytáhnout 32 GB SSD a nahradit jej 250 GB SSD na systém a na data zůstane právě 500 GB HDD. Jenže ono to nejde :/.

Když vložím nový SSD, tak v BIOSu vidím oba dva disky, nainstaluji systém (windows 10), ale ani v instalaci, ani v systému, ani ve správci místních disků není 500 GB HDD vidět, ale je tam jen ten SSD. Tak jsem HDD vytáhnul a nainstaloval systém znova, když v NTB zůstal jen SSD. Ovšem po zapojení HDD zase nejde najet do systémů vůbec.

Můj tip je právě ten RAID, ale nejsem si jist a zároveň ani netuším, jak jej vypnout. V BIOSu jsem nenalezl žádnou položku, která by se tomuto věnovala. Zkouším instalovat i aplikace od Toshiby, které se vztahují k chipsetu, ale také bez úspěchu.

Dělám něco špatně?

Bohužel, podpora toshiby je tková, že vyřešíte jen něco, co již někdo řešil, nebo se můžete zeptat v jejich fóru...
stris (3)|6.12.2016 12:03
Vyřešeno:

[LIST=1]
  • Vyjmout 32 GB SSD
  • Namontovat nový SSD
  • Vyjmout HDD
  • HDD pomocí jiného stroje smazat tak, aby na něm nebyla známka předchozí instalace OS. Ve win například nástrojem DISKPART:
    • [*]cmd jako správce:
    • [*]diskpart
    • [*]list disk
    • [*]select disk <číslo>
    • [*]clean
    • [*]create partition primary
    • [*]format fs=ntfs quick
    • [*]assign letter
    • [*]exit

  • Namontovat nazpět HDD
  • Spustit novou instalaci OS
  • Nainstalovat na nový SSD

  • RAID se nijak nemusí nastavovat a ani jsem nepřišel na to, zda to jde. Údajně by na této desce mělo být hybridní SATA a mSATA a to co jsem chtěl udělat prý nemělo fungovat, ale v tuto chvíli mám nainstalován systém a v tomto počítač mám skutečně jednotku C: (SSD) a jednotku D: (HDD). Snad nepřijdu při používání na nějaký problém. Ale kdyby někdo řešil něco podobného, posílám zde co jsem zjistil.

    Hezký den