reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mám si koupit notebook nebo netbook?

fidorka (213)|11.12.2016 14:58
Mám přijet k rodičům na vánoce na cca 1 týden. Nebudu tam mít vubec počítač ale a mám strach jestli to vydržím :-)... Doted jsem měl vždy jen desktop, v 27 letech poprvé tedy přemýšlím o koupi svého prvního notebooku ale nejsem si jistý. Jednak si nejsem jistý jestli ho vubec potřebuju protože jsem doted fungoval bezproblémů bez něj a jediný a důvod pořízení je v podstatě to abych nebyl týden bez PC (především pro přístup na net (nemám tablet ani smartphone atd. byl bych tedy komplet 1 týden bez netu, jen se čtečkou knih).

V tom mi ale asi moc neporadíte to vím :-).

Chci se ale zeptat, jestli se rozhodnu pro koupi, budu volit mezi netbookem okolo 5 tisíc (max tak 6) nebo notebooku okolo 10 000 Kč (max tak 12 000kč).
Chci se zeptat, ohledně výdrže na default baterii, vydrží v dnešní době notebook stejně dlouho na svoji default baterii jako netbook (taky na svoji default baterii)? Samozřejmě při stejné práci (dejme tomu něco ve wordu, excelu, kancelářské věci+surfování na webu)? Vím že notebook má větší displej a výkon ale výkon nebudu potřebovat velký a podle mě se tomu moderní CPU notebooku přizpůsobí (a i když jsou výkonější než netbooky při běžné práci budou žrát jen naprosté minimum energie, skoro stejně jako netbooky)...

Je to pravda nebo ne?
Může mi někdo řici kolik hodin na default baterii pro kancelářské použití vydrží dnešní cca 11" netbook do 6000Kč vs 15" notebook do 12 000 Kč?

Díky
fidorka (213)|11.12.2016 17:11
A když už jsme u toho další 2 dotazy:

1) Lze používat monitor na notebooku jako druhý monitor pro své desktop PC? Zvládá to většinu aplikací atd. nebo je setup nemožný, případně moc komplikovaný?
2) Jaký notebook byste mi doporučily okolo těch 10 000 Kč? (max tak 12 000 Kč)?
kevin00 (10238)|11.12.2016 22:51
Kupovat notebook/netbook v cenové relaci 6.000 Kč je IMHO naprostý nesmysl. V cenové relaci okolo 10.000 Kč se dá "něco k použití" pořídit, ale nečekej od notebooku/netbooku žádné zázraky.
Zda-li pořádit notebook či netbook se budeš muset rozhodnout podle svých preferencí. Netbooky jsou menší a lehčí, tudíž jsou ideálnější pro přenos. Mívají ovšem slabší procesor, menší baterii a nejsou vybaveny DVD mechanikou. Bývá i omezena kapacita operační paměti.
U výdrže baterie budeš muset kouknout na recenze jednotlivých typů. Výdrže baterie se liší podle výrobce a typu a nelze obecně udat jak dlouho netbook vydrží jen podle jeho velikosti.
Klasický monitor můžeš k notebooku připojit a používat jej jako rozšířenou plochu. V tom není žádný problém.
Doporučení notebooku: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400000000003J37
Ventero (1280)|12.12.2016 11:11
2) Kevin to pochopil obráceně - ode mne tolik, že na to zapomeň. Buď by jsi musel mít to štěstí, že lcd v ntb bude mít standardní rozhraní a ještě by jsi musel z ntb vytahovat dráty a složitě dělat redukci - teoreticky možné, ale prakticky je to vyšší dívčí a nebo existuje nějaké hw zařízení, které to převede na jiný typ datového signálu a pak to pomocí (četl jsem , ale nepamatuji si přesně) nějaké aplikace na tom ntb přijmeš. Ale je to jen pro nějaké určité moderní typy ntb a hodně drahé...
fidorka (213)|12.12.2016 19:05
Cože... tak to je pro mě novinka... na internetu jsem viděl (ne četl) spoustu článků o tom že notebook by měl jít v pohodě použít jako druhý monitor.. takže to není pravda? To se mi nechce věřit že to v 2016 nejde....

---------- Doplněno v 19:05 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:03 ----------

Např. tady, mělo by to jít nějak přes sít...?

https://www.youtube.com/watch?v=l1Z9Ax61qWw&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3Dl1Z9Ax61qWw

Anebo tu:

Gouranga (699)|12.12.2016 21:05
Tak ano, neco jako TW nebo RDP lze pouzit s timto ucelem, ale opravdu to neni obdoba "pouzit displej NB jako monitor" kvuli vecem jako je latence a propustnost, ktere ma LAN ponekud odlisne. Na neco, jako je to vyuzity ve videu - grafy, co se obnovujou jednou za sekundu - to staci, ale opravdu bych to nepovazoval za obdobu druheho monitoru.
fidorka (213)|12.12.2016 21:58
a na přehrávání videa dejme tomu 1200px něco by to stačilo...?

(jinak díky za reakce, já s tím nemám zkušenost)
Salamander (6177)|13.12.2016 10:30
Jako jestli zvladne ten notebook prehravat to video, nebo jestli to bude na prehravani videa pouzitelne jako rozsirena plocha?

Odpovedi jsou ano a ne
fidorka (213)|13.12.2016 14:27
Salamander: Díky. Myslel jsem jinak to druhé, na které se vztahuje tvoje odpověd ne. Chci se jen zeptat jestli jsi si jistý, mám desktop 6 jádro amd 1055T GTX 460 4 GB videoram a 12 GB ram, to spojení notebooku a desktopu by jelo přes LAN, já myslel že blbý video 1200px něco by to mělo zvládnout...

A nezkoušel přímo někdo tady tu metodu propojení desktopu a notebooku u sebe? Tzn nemá někdo přímou zkušenost... mám prostě subjektivní problém uvěřit že by to nešlo, nebo by to šlo moc pomalu/trhaně atd. :-(

Jinak díky znovu za zkušenosti

---------- Doplněno v 14:27 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:23 ----------

A ještě, jaké máte zkušenosti s repasovanými notebooky? Byli mi doporučení na jiném foru namísto netbooku za skoro stejnou (o něco málo vyšší) cenu?

Vyplatí se to? Nepokazí se za chvíli? Co se nejčastěji pokazí u repas notebooků (disk)?
Našel jsem jinak např. toto, nabízí dokonce záruku 12 měsíců, to mi přijde docela dobré...:

http://www.levnapc.cz/repasovane-notebooky-hp-compaq.html?pm=gallery1&p=3
Salamander (6177)|13.12.2016 14:50
Podivej, fungovat to bude, ale budes tam mit nehorazne zpozdeni dane tim sitovym protokolem. Proste to nemuze fyzicky fungovat tak dobre jako kdyz pripojis monitor k pocitaci.

Mozna pres nejakou video capture kartu do toho notebooku, ale tohle reseni by bylo silene komplikovane. Lepsi je koupit z bazaru za litr druhy LCD monitor.

S repasy nejake zkusenosti mam, brali jsme nejake ThinkPady jako servisni kousky. Je potreba davat pozor jak rikas na HDD ale taky na baterku, stav chlazeni apod. Ale konkretne u tech ThinkPadu to byva celkem OK.

Za 6k bych urcite uvazoval spis o repasu nez o novem netbooku/chromebooku
zsdx (2098)|13.12.2016 14:56
1. klidne vyzkousej, a protoze v poslednich verzich RDP je neco jako akcelerace grafiky, chodit by to mohlo. Proti XP (RDP 7) je to ale slideshow.
Obecne se tyto sluzby pouzivaji pro jine ucely, to je hlavni zadrhel.
2. Repas neni problem, jen ho nevratis do 14 dnu (cimz te nechci nabadat k jednorazovemu nakupu noveho). Vykonu habadej, kvalita zpracovani taky uplne jinde (Elitebooky a T4x0), zaruka - co vic si prat? Snad jen vykonejsi grafiku.
fidorka (213)|13.12.2016 19:03
A který prodejce repas notebooků byste mi doporučili? Já četl dobré zkušenosti s:
http://www.levnapc.cz/ a https://importpc.cz/
Salamander (6177)|13.12.2016 19:32
Jinak bych se nebal ani bazaru, pokud nabizi zaruku aspon 1 rok, to je maximum co dostanes i v te prodejne repasu.