reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Win10 nevidí RAID1

jirijanda (2)|28.12.2016 10:32
Mám v compu základní desku Asus P5B Premium a Windows 10 Pro. Koupil jsem dva stejné HDD Seagate Desktop 1TB.
Když HDD nainstaluju do PC, Win10 ve Správci disků oba HDD v pohodě vidí.
Když při startu PC po zmáčknutí CTRL + I (čili asi na úrovni BIOSu?) a vytvořím z disků Diskové pole RAID1, tak Win 10
nevidí ani Diskové pole ani žádný z těchto dvou HDD.
Po odstranění Diskového pole (opět po CTRL + I) oba disky vw Správci disků opět vidím.
Ve Win10 ve Správci disků můžu vytvořit "Zrcadlený svazek", což je možná funkčně stejné jako RAID1, ale je to na úrovni
Windows a moc se mi do toho nechce. Odhaduju, že ten Zrcadlený svazek asi bude pomalejší než RAID1. A navíc nevím
co by se stalo kdybych v budoucnu třeba přeinstalovával Windows.
Když jsem měl na stejném PC Win 7 a dva staré HDD Seagate Baracuda 1TB, tak jsem z nich v bez problémů vytvořil RAID1 (po
zmáčknutí CTRL + I) a vše běhalo v pohodě.

Poradí mi někdo co s tím, když chci na Win10 RAID1 a ne Zrcadlený svazek vytvořený ve Správci disků?
Nebo je to stejné a Win 10 to jen jinak pojmenovávají?
zsdx (2098)|29.12.2016 13:40
Vykonostne je jedno, zda pouzijes Zrcadleny svazek (SW RAID) ci Ctrl-I (pseudoHW RAID).
Jinak ti pochopitelne chybi ovladac pro diskovy radic v rezimu RAID, proto neni pole videt - at uz pri instalaci ci v posleze v systemu. Vzhledem ke stari desky neprekvapi, ze je maximalne pro Windows 7.
jirijanda (2)|30.12.2016 09:40
Díky za radu. Jestli tomu dobře rozumím, tak pro základní desku Asus P5B Premium a Windows 10 Pro potřebný ovladac pro diskovy radic v rezimu RAID neexistuje. A proto mohu vlastně použít jen SW RAID1 ve Win10 ve Správci disků, tzv. zrcadlený svazek. Možná je to pro mne lepší řešení.

Již jsem s tím SW Zrcadleným svazkem dělal test. Simuloval jsem poruchu jednoho disku - vytáhl jsem ho z PC. Data na zbylém disku se zachovala a na stejném PC šla v pohodě přečíst. Ještě chci zkusit přečíst zachovaná data na jiném PC, doufám, že to půjde.

Budu mít na těch zrcadlených discích fotky za cca 10 let a nerad bych o ně přišel při eventuální havárii jednoho z disků. Samozřejmě dělám i zálohu na jeden externí disk, ale uvažuju, že zálohovat budu i na další externí disk - pro jistotu. Ceny disků mi dnes připadají celkem příznivé a ztrátu dat za 10 let si fakt nepřeju.