reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro různou činnost v ceně nad 30 000 Kč

Buldr (6)|29.12.2016 22:44
Zaměření pro: různou činnost – Fotografie, střih videa

Platforma: nerozhoduje
Operační systém: Windows 7 Pro 64bit (licence Windows 10 Pro 64bit)
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Účel soukromého použití:
- 30% úprava fotografií a tvorba panoramatických snímků krajiny (Corel AfterShot Pro 3, Autopano Pro 4)
- 30% střih videa v rozlišení 1080p a postupně 4k v jednotkách minut (Corel VideoStudio Pro X9.5 s kodeky H.264, H.265, MPEG-I)
- 30% hraní strategických-budovatelských her Civilization VI, Anno 2205
- 10% Multimédia, kancelářský software a internetový prohlížeč

Monitor:
ViewSonic P2780-4K

Rád si připlatím za špičkovou kvalitu každé součástky a nekoupím si žádný jiný zdroj, než nejvyšší řadu výrobků Seasonic s aktivním PFC (UPS).

Děkuji za vaše rady.
gfm (68)|30.12.2016 08:33
Tak na požadavky výkonu a kvality je 30k hooodně podstřeleno.
Na úpravu a zobrazování ve 4k tak minimálně
https://www.czc.cz/54jp4da4o0ir1a0ho0s6pu6af2/seznam
Buldr (6)|30.12.2016 11:52
Faktické omezení fóra, které jsem nestanovil. Reálně jsem počítal v rozsahu 50 - 65 000Kč a plně si uvědomuji, že nové generace klepou na dveře. Bohužel, stejně kvalitní měl být Corsair HX750w a přesto v servisním protokolu stojí, že právě zdroj byl příčinou zničení desky Asus P7P55 WS Supercomputer, pamětí, BR nechaniky a dvou disků. Další škody se dozvím až po novém roce, stále mi neřekli stav disku Samsung 840 Pro a grafické karty Asus DirectCU 2 GTX 770. I když bude potřeba jí vyměnit, ani na snížené rozlišení FullHD se mi Anno dost škubalo. Zdroj ponese logo Seasonic s produktovou řadou Prime, nebo Platinum. S objednávkou otálet nehodlám, akorát si nejsem jistý potřeby Core i7-6800k, neboť až do dnešních dnů mi stačil lehce přetaktovaný Core i7-870. Deska by měla mít k dispozici všechna moderní rozhraní (USB 3.1 druhé generace, Thunderbolt 3 apod.) a mechaniku BR pro pálení archivů.

Ocením usilí při návrh sestavy v podobném duchu, hraní se sníženým rozlišením mi nedělá vážné obtíže, protože ani 1080 nebude žádné 4k terno a nepatřím mezi pravověrné hráče.


p.s.: Možná by šla ještě použít skříň (není vybavena USB3), ventilátory Noctua NF-S12B FLX a chladič procesoru Noctua NF-U12P SE2. Chladič je ještě v záruce.
gfm (68)|30.12.2016 14:53
Docela jsem v šoku, že by zdroj Corsair HX750w takhle odešel a vzal s sebou skoro celý PC. Bývá to většinou výsada levných zdrojů typu Eurocase. Po kolika letech provozu PC odešel?

Při stříhání videa a úpravě fotografií nese CPU hlavní zátěž, přičemž tyto programy dokáží využít i více jader. Osobně bych se pro tento účel držel platformy s chipsetem X99 a CPU i7 s 6+6 vlákny.

MB jsem však s požadovanou výbavou (Thunderbolt 3) našel pouze s chipsetem Z170, takže jako levnější variantu by šel vzít i7-6700k, ale výkon i7-5820k nebo i7-6800k by byl při editaci videa někde trochu jinde.

Chladič procesoru Noctua NF-U12P SE2 by šel na i7-6700k použít (na i7-6800k by byl trochu problém – „The cooler doesn’t come with LGA2011 mounting hardware out of the box, but it can be upgraded to support LGA2011 via the NM-I2011 mounting kit.“.

Při přehrávání videa a řadě efektů pomáhá i grafická karta, takže bych nic slabšího (i vzhledem ke 4k monitoru) než GTX 1070 taky nebral.

Základ tedy takto
https://www.czc.cz/aes95noth6jlq8e0iaignbmhe4/seznam
Předpokládám použití starého chladiče CPU, skříně (typ?), ventilátorů.
Velikost systémového SSD? Stačí 256 nebo 512 GB?
SSD eventuelně rychlejší https://www.czc.cz/samsung-ssd-960-pro-m-2-512gb/202403/produkt
Disky HDD jsou potřeba jaká kapacita a kolik?
Buldr (6)|30.12.2016 15:44
Nejdříve se ozvalo jemné zasyčená, ucítil se jsem štiplavý zápach a vše zhaslo. To už jsem byl pod stolem a z útrob skříně vycházel hutný dým. Celé dílo zkázy bylo dokonáno ve 3 sekundách od prvotního zjištění. Do té doby, nebyl sebemenší problém a hodnota měrných hodnot odpovídala specifikaci s tolerancí +/- 3%. Hned ráno jsem volal do servisu a druhý den, tj. 28.12. mi volali informace a mám počítat s totální zkázou, prý vyhořel zdroj a zničil vše, co bylo připojené. I konektory na disku a napájení procesoru prý nesou stopy žehu. Celý protokol dostanu, až to půjdu platit a vyzvednout, protože přes svátky to nestihnou a hotovo bude v 1. týdnu nového roku. Více informací zatím nemam, pouze soupis zničených komponent: ZD Asus P7P55 WS SC procesor i7-870, 3 ze 4 pamětí Kingston (stáří 6let), oba disky HGST 7K4000 v kapacitě 2TB (stáří 4 roky), mechanika LG BD-R BH16NS38 (stáří 14 měsíců) a nejistý stav zůstává u disku Samsung 840 Pro 512GB (stáří 3roky), Samsung 830 256GB (stáří 5let) a grafická karta. Původní z roku 2010 byla nahrazena Asus DirectCU2 770, ta už není originální a dokupoval jsem ještě další disky (2TB za původní 750GB, které jsem měl z předešlé sestavy a doplnil druhý, větší SSD).

Sestava s mi velmi líbí, jako celek a udělal bych si jen menší změnu u pamětí. Balení 2x16GB poskytne prostor pro rozšíření, které nemusí nikdy přijít. Disky potřebuji 2TB v režimu zrcadlení a jeden libovolný, pomalejší, jako odkládací a zálohovací disk pro bitové kopie. Zbytek záloh mám na Synology. Asi už novější Samsung 960 Pro s vyšším výkonem. 256GB by bylo málo i kdyby se ukázal 512GB 840 Pro jako přeživší. Když už, tak pořádně a další roky do toho nesahat. Určitě 512GB variantu a kdyby byla kapacita vyšší, budu jen rád.

Děkuji
gfm (68)|30.12.2016 16:17
Podle popisu to vypadá na vypálení kondenzátorů. Je před zdrojem (PC) nějaká přepěťová ochrana nebo UPS? Nemohlo přijít nějaký vyšší napětí ze sítě? Zvýšený napětí bývá, když někdo bydlí blízko rozvodného transformátoru (napětí trvale např. 250 V).

Upravená sestava
https://www.czc.cz/fpcvvidog4ivla5ddosn9v1jcc/seznam
SSD 960 PRO ale koukám není v ČR nějak momentálně dostupný.
Verze 1 TB stojí 18k!
Disky do RAID 1 lze konfigurovat dle potřeby. Jestli tomu rozumím tak HDD celkem 3 x 2 TB.
Buldr (6)|30.12.2016 17:09
A je to důležité? Počítač je chráněn ze sítě modelem P1T-FR, který napájí záložní zdroj APC SMT1000I (670W/1000VA s bateriovým článkem RBC6 (výměna 8. prosince 2016) v 5 let starém záložním zdroji. Byla mi doporučena jako ochrana před náhodným výpadkem sítě. Ostatní zařízení chrání multifunkční přepěťová ochrana na 8 zásuvek (tiskárna, scanner, čtečka SD, síťový switch). Dům nestojí ani 10 let, prohnilé rozvody opravdu nemáme a transformátor stojí asi 2km od nás. Bouřka též nebyla. Selhalo něco uvnitř zdroje a ať to bylo cokoliv, selhala také ochrana, která měla být a nebyla, nebo byla a nefungovala správně. Nejsem elektrotechnik a nebudu rozebírat zdroje, abych zjistil, co přesně výrobce podělal. O napájení se postará Seasonic a více už udělat opravdu nemohu, protože nadstandardní ochranu dostal.

Odkládací disk by mohl být i větší, jestli se vejde do rozpočtu 4TB, určitě se neztratí a nebudu muset mazat "přebytečná data". Datové disky 2TB a ssd mi musí stačit 512GB, protože 18tisíc mi není po chuti.

Skříň Fractal Design Define R2 mohu použít? Chladila dobře a porty mám vytažené přes napájený hub na stole, abych se nemusel ohýbat. Nějaká koruna navíc, za nové ventilátory a chladič nepokládám za problém.
gfm (68)|30.12.2016 17:25
OK, prostě asi smůla na vadný kus zdroje.

Odkládací disk 4TB: https://www.czc.cz/seagate-barracuda-4tb_2/200385/produkt

Define R2 je dobrá a lze ji bez problému použít. Nevím, jak tam jsou ventilátory (z výroby byly tuším osazeny dva), ale dal bych dva dopředu na sání a jeden dozadu na odtah .
Buldr (6)|30.12.2016 17:58
Ventilátory zabírají veškeré pozice a jsou napojené po dvou kusech na každý konektor. ZD nechtěla regulovat 2 konektory, tak jsem použil 600 otáčkový ULNA adaptér a hravě zaniknou v hluku grafické karty i disků. Vysoké teploty jsem nezažil.

Poslední otázka. Proč 3000MHz paměti s vyšším napětím, než 2133MHz a napětím 1.2V, které uvádí Intel. Získám tím vůbec něco, nebo jde o konkrétní model a mohu si zvolit základní profil?
gfm (68)|30.12.2016 19:03
Frekvence 2133MHz / 1,2 V je základní takt pamětí DDR4 fungujících na chipsetech H110, B150, H170. Chipset Z170 umožňuje, jak přetaktování CPU tak provoz odpovídajících pamětí na vyšší frekvenci (vyšší frekvence vyžaduje zvýšení napájecího napětí). Vybraná MB umožňuje takt pamětí až 3800 MHz.

Měl by se tím zvýšit výkon/propustnost pamětí. Vidět je to tedy spíš v benchmarcích než v reálném použití (rozdíl výkonu cca 5%).
U renderování videa bych ale paměti s vyšší frekvencí obzvlášť nechal, jelikož by přínos ve vyšší propustnosti RAM mohl nějaký výkon přinést.

Samozřejmě je možné vzít např.
https://www.czc.cz/kingston-hyperx-savage-black-32gb-2x16gb-ddr4-2400/181184/produkt
Gouranga (699)|30.12.2016 20:03
Za vyssi frekvenci RAM nema smysl priplacet, spis se opravdu soustredit na 16 GB moduly.
viz:
[ATTACH=CONFIG]31668[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]31667[/ATTACH]
50% narust frekvence se projevi <3% narustem vykonu..
6.png 2.png
Buldr (6)|30.12.2016 23:16
Moje obavy směřovaly k řadiči uvnitř procesoru a jeho možné poškození vyšším napětím. O napětí pamětí a zničení se psalo v souvislosti s 1.5V a 1.65V během generace Sandy Bridge, které bylo ještě letované, avšak i7-6700k používá pastu nevalné kvality. Částka není tak nízká, abych se nezeptal. Jen velmi nerad střídám počítače, nebo do nich zasahuji. Bez výrazných změn, by měl vydržet dalších 5 - 6 let. Někdy v budoucnu snad nastoupí levná kapacita SSD úložiště, možná se dokoupí paměť a vymění karta, ale to je asi všechno, samozřejmě mimo pravidelné čištění stlačeným vzduchem.

Děkuji za rady.