reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vodní kámen - čištění okruhu

KunNy (410)|12.1.2017 18:04
Dobrý den, rád bych si nechal poradit jak dostat nános vodního kamene z expanzní nádoby (viz foto).

Specifikace vodníka: CPU blok Stixion B-400, GPU blok Heatkiller X3 GTX580, laing ddc-1t + xspc, rad Alphacool Xtreme 360mm, fitinky Koolance 16/11, hadice Masterkleer, expanzka Cawedog (plexi), kapalina Mayhems blue - díky odpaření nastavena obyč. destilkou.

Je mi jasné že vodní kámen se tam udělal díky nekvalitní kapalině. Nejde to ničím dolů. Zkoušel jsem kys. citronovou (24 hod) - bez výsledku, z fiinek šel kámen krásně pryč ale z expy ani trochu, čistič do kuchyně na vodní kámen - nic z toho nepomohlo.

Novou kapalinu hadice už mám u Vás objednanou, bloky jsou taky důkladně vyčištěné + u gk bude výměna a nový rad ..

Děkuji
img.jpg
Fox_25 (613)|13.1.2017 01:31
Kávovar od tohoto bílého neštěstí čistím roztokem kys. citronové a octu, jde to poměrně dobře. Mohl by jsi zkusit Renegite, prodává se po 50 gramech asi za dvacku a je to v podstatě kyselina amidosulfonová, ale jestli nenaruší plexi, netuším.

Taky můžeš vzít kousek dřeva a odstranit to mechanickou cestou.
Ventero (1280)|13.1.2017 20:44
V drogerce se tez prodava roztok kys. chlorovod. Jinak je asi treba uzivat destilku ...
KunNy (410)|16.1.2017 13:56
Díky za rady, vyzkouším. Nerad bych ale aby mi to poleptalo nebo jinak poškodilo plexi expanzky, máte něco z toho ověřeno? Myslím teď tu k. amidosulfonová a k. chlorovod.


Ještě bych měl dotaz k radiátoru. Který z radiátorů je vhodnější / výkonnější pro vent. Noctua F12 zregulované na cca 500RPM? Black ICE Radiator GT Xtreme 360 Lite (tloušťka 54mm, žebra jsou oproti druhému asi 2x víc "nahusto") a nebo Alphacool NexXxoS Xtreme 360 III rev2 (tloušťka 45mm).

Nebo zapojit oba do série? Ten druhý bych musel dát externě, v casu už není dostatek místa. Prioritou je ticho a co nejnižší otáčky.

Případně tu mám ještě 360mm rad od EK (45mm tloušťka) - ten by měl být výkonem i hustotou žeber +- nastejno jako ten Alphacool.

Přikládám ještě foto plánovaného umístění radu. Určitě bude ten vepředu case - Black ICE 360mm (ten už mám osazený), zvažuji druhý externě na top case na nějáké dist. sloupky (méně pěkná varianta), případně místo toho 240mm rad pod GK - vejde se tam akorát, ale není za co uchytit - byl by tam napevno napasován mezi konstrukci case a GK.
zalman.jpg
Alphacool Support (1563)|17.1.2017 19:56
Dobrý den,

jak tam mohl vzniknout vodní kámen ? Mayhems není žádný zázrak, ale vodní kámen to vážně neudělá. Z destilky vodní kámen taky nevznikne. Takže - jste si jistý, že to je opravdu vodní kámen ? Pokud ano, musí to jít octem ven. Každopádně Cawedog expy neznám, nevím jaký je to materiál takže Vám neumím poradit jak to vyřešit a nepoškodit ten materiál. Kdyby to bylo od jiného výrobce tak bych to zkusil v tom octu vyvařit.

Pro nízkootáčkové ventilátory je rozhodně lepší řešení ten Alphacool radiátor. Případně pokud mi řeknete co je přesně za model ten EKWB, tak umím poradit jestli by nebyl nejlepší ten.
KunNy (410)|17.1.2017 21:25
Dobrý večer,

Jak se tam mohl dostat - netuším, napadá mě jedině že by zůstaly v okruhu zbytky vody po propláchnutí. Ale nejsem si ani na 100% jistý jeslti jde o vodní kámen. Možná jde o jiné usazeniny / nečistoty z okruhu. Každopádně ničím to nešlo dolů.

Tak jsem zkusil skvělou věc, isopropylalkohol, a expu totálně zk*rvil - plexi popraskalo. Takže problém s odstraněním částečně vyřešen - zakoupím novou, doufám že se mi povede sehnat tu samou (mám pro ni přizpůsobenou case).

K výměníkům - přesný model toho EK bohužel neznám, koupil jsem ho z druhé ruky již před léty. Mohl by to být EK-CoolStream RAD XT360, dle fotek vypadá stejně.

Takže říkáte že pro low RPM fany bude lepší větší rozestup žeber, myslíte že má šanci uchladit i5 35750K OC a R9 290X jeden 360mm radiátor s těmi Noctua větráky na 500RPM? Nebo už to bude na hraně, a raději do okruhu přidat další výměník? Nebo radši push-pull větráky?

2. a 3. foto je možné umístění radiátorů, ale ten externě nahoře case se mi nelíbí
ek-coolstream-rad-xt-360_front_600.jpg IMG_20170115_175726.jpg IMG_20170116_155620.jpg IMG_20170116_155609.jpg
Alphacool Support (1563)|17.1.2017 21:38
Škoda, že jste se nezeptal předem - protože pak bych Vám řekl, že jakýkoliv alkohol není dobrý nápad dávat dohromady s jakýmkoliv plexi...protože to popraská :idea

Ten EKWB 360 bude nejlepší volba.
Ventero (1280)|18.1.2017 11:52
A proto ho tu taky nikdo nedoporucoval :D
KunNy (410)|21.1.2017 19:56
Nakonec se mi povedlo expu zkrátit v místě kde to ještě není popraskané ani poškozené od těch nečistot na větší polovinu.

Stále zvažuji možnou kombinací radiátorů pro Core i5 3570K a R9 290X, 5x low RPM Noctua F-12 a vidím to na to na push-pull EK Cool Stream XT360 spolu s Alphacool Nexxos 240 Xtreme II rev2 (push) které budou v sérii těsně za sebou vepředu casu osazené 5x Noctuami. Snad je to ok a nebude to pro ty komponenty zbytečně overkill..

Jestli to tedy chápu správně tak ten Blak Ice Xtreme Lite radiátor se nehodí pro nízké otáčky?
body-0.710.jpg
Alphacool Support (1563)|21.1.2017 22:29
Mít dva radiátory takhle za sebou je opravdu hloupost. Budete si jeden radiátor ohřívat vzduchem z druhého. V tomto případě tam raději dejte jen ten 360 mm a fany z obou stran.
KunNy (410)|22.1.2017 09:12
Aha :)

Našel jsem ještě fotku toho EK radiátoru - takhle jsem to měl kdysi (+ dole v casu byl ještě 240mm rad), ale ten EK byl značně omezen - buď tím že se přes něj nasával teplý vzduch z topu casu (pull) a nebo tím že byl z druhé strany moc nalepený na topu (push) a teplý vzduch neměl kudy unikat. Teď je ten EK zapojený v druhé sestavě externě mimo case a chladí v idle gpu na 22° a cpu na 27° C na jádrech při nejnižších otáčkách..

Do casu už bohužel další výměníky nedám, dolů ta 240ka o pár mm nevejde (spolu s 360kou vepředu) a na top case kvůli šířce (+ fany) taky ne tam to koliduje s MB. Takže nakonec to zvládne ten 360mm EK rad s push-pull Noctuami, což myslím nebude žádný problém pro 1 cpu a 1 gpu (100w idle, do 400W v burn).
DSC_0085.jpg