Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD FX a optimalizace aplikací a her

flanker (1579)|24.1.2017 10:21
AMD FX Bulldozer i Vishera jsou na svou dobu pokročilé procesory. V roce 2011 se jednalo o nadčasový koncept, který se ale minul v praxi účinkem. Silný výkon v integer a slabší v plovoucí destinné čárce. K tomu XX nových instrukcí a také spousta úsporných stavů. I návrh jako alternativa k hyperthreadingu v podobě modulární architektury a sdílení funkcionality modulu mezi dvě menší jádra. Jeden modul obsahuje tedy dvě jádra. Jádra se značí core0, core1...až případně osmé jádro jako core7. Úsporné stavy se nazývají (alespoň u AMD) tzv P-states. Těch má AMD FX až sedm. On nejnižšího P4 až po turbo násobič Pb0. Nyní si to detailněji vysvětlíme a pak přejdeme k jádru věci FX vs některé hry a aplikace.

P4 - CPU jádra běží na 1400 MHz (obecně je P-state vázán na modul, tedy dvě sousední jádra v bloku modulu)
P3 - CPU jádra běží na 1900 MHz
P2 - CPU běží na 2400 MHz
P1 - CPU má už slušný takt 2900 MHz (zde se může lišit dle modelu FX, příklad je pro FX-8370E )
P0 - CPU běží na svém základním taktu (např 3300 MHz pro FX-8370E)
Pb1 - CPU aktivuje turbonásobič pro zatížení všech jader
Pb0 - CPU aktivuje svůj maximální turbo násobič pro zatížení (u FX-8370E až 4300 MHz)


Vše je v souladu s funkcí AMD APM Master, která řídí power managamenet procesoru dle průměrného TDP, pokud procesor bere více než je TDP (krátkodobě mu to dovolí), srazí takty na nižší P-state. Pozor, nezaměňovat funkci APM Master s trotlením VRM kaskády na základní desce. I tento stav může nastat a to v případě, že máte lowendovou desku, která se pro daný procesor skutečně nehodí. Jmenuju například lowendové 760G čipsety AM3+ desek ve spojení s FX-8000 série (a někdy i s FX-6000 série) a nebo obecně mnohé desky ve spojení s monstry FX-9590.

A nyní praxe. Mnoho her stále využívá jedno, dvě a nebo částečně 4 vlákna. A to je pro power management AMD ve spojení s WIndows docela problém. Představte si, že než se stihne jádro dostat do maximálního stavu Pb1 či Pb0, už se proces stěhuje na jiné jádro a jiný modul. Moduly na sobě pracují nezávisle. Takže znovu se jádra začínají boostovat, ale aplikace nám skočí znovu jinam :) A tak se to celé opakuje stále dokola. Řešení?

A)V BIOSu vypněte APM Master a i úsporné stavy C1E,C6, CnQ+nastavte násobič procesoru z AUTO na pevnou hodnotu

B)to ale asi většina z vás nechce, protože tak přijdete o pár desítek Wattů úspory v klidovém stavu. Takže luxusnější řešení je přes AMD Overdrive. Tento software nejen obsahuje možnosti taktování a nebo monitoringu, testu stability, ale také obsahuje nastavení chytrých profilů přesně na míru.


-Jak vidíte na obrázku, přidáte si pomocí "ADD" aplikaci a nebo hru. A k ní přiřadíte důležitost procesu (zde normal) a přiřadíte jádra a případně i takt jader. Zde jsem ponechal takty na defaultu a přidal ovládání po jednom jádru ve dvou modulech.


Pro Quakelive jsem přidal řízení do prvního modulu (obě jádra) a na frekvenci o jeden násobič vyšší než je základ procesoru


Pro Cinebench test důležitost vysokou a přiřazení všech jader, ale protože některý modul je horší než jiný, udělal jsem i odlišné takty modulů. Druhý modul běží na +200 MHz (násobič) oproti základu a zbytek modulů o +400 MHz (dva násobiče).


Test Superpi není nijak náročný na procesor, umí vytížit jen jedno jádro a proto je pro něj nastavená priorita "REALTIME" pro co nejlepší výsledek a přiřazení k třetímu jádru, které poběží o 4 násobiče rychleji.


Takto to pak vypadalo u mě doma v praxi :)

Celé si to můžete tudíž nastavit sami doma, jak potřebujete, jen si předem zjistěte, jak je váš procesor stabilní na určitých taktech a jak která hra využívá efektivně jádra (např pomocí taskmanageru). Snad to i někomu pomůže.