reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký nový 27" monitor + blue light, IPS?

fidorka (213)|24.1.2017 19:43
Chci přikoupit další (nový) monitor k mému současnému (cca 6 let starý 22" 1680*1050px Samsung T220).
Důvod - zvětšení pracovní plochy + rozežranost .
Chtěl bych asi 27" 2560px X cosi. Pravděpodobně IPS. Věnuji se i trochu grafice, videu atd. a IPS by prý měl mít věrnější barvy (je to pravda)? Já bych spíše chtěl TN, je levnější ale všude čtu že IPS jsou lepší... (v čem a proč)?
Uvažuji především o :

https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514007X23B2SX3K0W

Chci se zeptat na pár věcí:
1) Je pro oči lepší mí 2 monitory (navíc každý jiný typ (TN vs IPS), jiné rozlišení a jiná uhlopříčka?) Četl jsem že spíše kupodivu jo, protože vás to nutí "kmitat" očima z jednoho monitoru na druhý a to je prý lepší než pořád strnule hledět na jedno místo (jeden monitor)? Je to pravda?
2) Četl jsem už kdysi dávno něco o tom, že modrá složka ( světlo) LED podsvícení není moc dobrá pro oči a ted koukám spousta monitorů nabízí různé "Low Blue Light, Blue light filter atd. ) Takže na tom asi něco bude...Je to pravda? Mám se bát?
3) Je skutečně důvod jít do IPS oproti TN?

Díky
dom324 (306)|24.1.2017 21:23
[QUOTE=fidorka;587413]Chci přikoupit další (nový) monitor k mému současnému (cca 6 let starý 22" 1680*1050px Samsung T220).
Důvod - zvětšení pracovní plochy + rozežranost .
Chtěl bych asi 27" 2560px X cosi. Pravděpodobně IPS. Věnuji se i trochu grafice, videu atd. a IPS by prý měl mít věrnější barvy (je to pravda)? Já bych spíše chtěl TN, je levnější ale všude čtu že IPS jsou lepší... (v čem a proč)?
Uvažuji především o :

https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514007X23B2SX3K0W

Chci se zeptat na pár věcí:
1) Je pro oči lepší mí 2 monitory (navíc každý jiný typ (TN vs IPS), jiné rozlišení a jiná uhlopříčka?) Četl jsem že spíše kupodivu jo, protože vás to nutí "kmitat" očima z jednoho monitoru na druhý a to je prý lepší než pořád strnule hledět na jedno místo (jeden monitor)? Je to pravda?
2) Četl jsem už kdysi dávno něco o tom, že modrá složka ( světlo) LED podsvícení není moc dobrá pro oči a ted koukám spousta monitorů nabízí různé "Low Blue Light, Blue light filter atd. ) Takže na tom asi něco bude...Je to pravda? Mám se bát?
3) Je skutečně důvod jít do IPS oproti TN?

Díky[/QUOTE]

Low blue má dneska každý aspoň trochu lepší monitor, v cenové kategorii 9tis. je tahle technologie samozřejmost, takže toho se bát nemusíš.

Rozdíl mezi TN a IPS je jednoduchý.
TN má špatné pozorovací úhly - když se podíváš z boku obraz šedne, mají dobrou odezvu a dosahují vyšších frekvencí. Barvy nejsou nic moc
IPS má mnohem lepší pozorovací úhly a má lepší barvy.
Pokud jsi hráč který hraje na vysoké úrovni a monitor si kupuje hlavně na hraní, kup TN, ale ani TN-ko za 20k nebude barvami na úrovni IPS za 8k. Ve škole máme ntb s TN displejem - je to katastrofa, podíváš se na něj z vrchu nebo z boku a obraz je celý zčernalý, abys něco viděl musíš se dívat přímo rovně.
Pokud chceš dělat trochu do fotek, oceníš lepší barvy a nepotřebuješ frekvenci 144 Hz jdi do IPS.

Já používám monitor na sledování filmů z postele. Nedokážu si představit, jak bych to řešil s TN displejem. Z postele bych viděl leda tak ho*** :D
fidorka (213)|24.1.2017 22:32
Pozorovací úhly jsou mě osobně právě ukradeny... ty barvy to už je jiná
Jde ale jen o "lepší" nebo realitě bližší barevné podání? (v to mje rozdíl)
Fox_25 (613)|24.1.2017 22:51
Dá se najít IPS panel který bude barevnému podání blíže dražším TN panelům, stejně jako se dá najít TN které bude vypadat jako IPS dokud se člověk nekoukne z úhlu, ovšem ani jeden nebude na video a asi ani na grafiku.

U IPS bacha na podání černé, já mám IPS panel asi 3-4 roky a pořád jsem si na IPS glow nezvykl a štve mě. Ideálním kompromisem by mohl být VA panel, jenže ten má zase gamma shift, color shift a black crush.

http://m.lgdisplay.com/images/mobile/eng/product/img_ultra_04.jpg
fidorka (213)|30.1.2017 18:54
Co je to IPS glow...? To jakože IPS displaye o poznání více (oproti TN) svítí na default nastavení...?

(dá se to ale znatelně stáhnout nastavením displaye případně ne?)
fidorka (213)|30.1.2017 19:27
A co si myslíte konkrétně o tomto:

https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514007X23B2SX3K0W

A který typ je lepší na oči (méně je namáhá/kazí):

TN nebo IPS?
Fox_25 (613)|30.1.2017 20:07
Nesvítí více, pouze neumí zobrazit černou, úplnou tmu. Pokud se v místnosti svítí, je to ok, pokud zhasneš aby sis užil hororovou hru, tak už to jde hodně vidět.

Je to samozřejmě i na yt.

fidorka (213)|6.2.2017 13:00
A ještě se chci zeptat:

1) není 2560*cosi px na 27" monitor moc? Nebude to všechno moc malé, není to overkill tak velké rozlišení na 27 monitor? Nebo je to standardní a v pohodě?

2) Nevíte o nějakém obchodě (ideálně olomouc nebo okolí) kde bych si mohl prohlédnout vedle sebe přímo jak TN panel, tak IPS panel? (ideálně taky 27" 2560px)?

Díky moc
fidorka (213)|6.2.2017 13:18
A ještě :-) :

Já se rozhoduju asi především mezi těmito: (mimojiné)

https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514007X23B2SX3K0W
a
https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514007X23B2SX2U41



neboli

BenQ GW2765HT VS BenQ GW2765HE

Problém je že vubec nevím jaký je mezi nimi rozdíl (oproti 1200 kč v ceně zhruba) a prý podle heureky taky ve váze (skoro okolo 2 Kg prý). Někde jsem četl na internetu že by měl být rozdíl v tom koli kto žere energie. Jinde jsem četl že je to prý ten samý model jen jiné označení pro distribuci (to mi přijde nesmysl kvůli rozdílu v ceně a váze).

Neví někdo náhodou v čem je skutečně rozdíl mezi nimi?
fidorka (213)|7.2.2017 00:07
A ještě ke všemu... momentálně mám rozlišení 1680*1050 a jen jeden monitor, v budoucnu bych měl mít dva monitory:
2560*1440px a 1680*1050px... chci se zeptat na co konkrétně je multimonitor sestava náročná...? Největší ukousnutí výkonu, co jsem se dočetl bude při provozování multimonitor setupu s vysokým rozlišení ani ne tak CPU výkon, ani GPU výkon, ani RAM, ale GPU paměť. Je to pravda...?
fidorka (213)|12.2.2017 12:49
Nikdo už nepomůže, neví :-)...?
Fox_25 (613)|12.2.2017 13:52
Tož aj ví, ale jsou to poměrně snadno zjistitelné informace.

Ohledně velikosti pixelu, 1920x1080 při 22 palcích má rozteč bodu tuším 0,24mm, 2560x1440 při 27 palcích má rozteč 0,23mm, takže hustota pixelů je v podstatě stejná. Overkill z opačné strany je mít na 22" fullhd rozlišení, mě osobně přijde i na 23" fullhd že je pořád moc hrubé.
Ale jestli pro tebe bude moc jemný rastr na 27" s QHD, to už musíš zjistit sám.

Ty benq monitory jsou nejspíše stejné, ale nejlepší bude zeptat se na rozdíly výrobce, příp. prodejce.

Co se pamatuji, tak při více monitorech byly akorát zbytečně vyšší takty na GPU, asi to bude náročnější i na paměť grafické karty, ale vzhledem k dnešním kapacitám paměti je to jedno a hry na dvou monitorech asi hrát nechceš.
fidorka (213)|12.2.2017 22:17
Ok díky za odpovědi :-).

Jinak já mám na tom svém současném jen 1680*1050 (na 22"), a to je "hrubší" o dost jak píšeš v porovnání s tím 27inch na 2560*1440Px (momentálně mám PPI 90 a ten 27 inch má PPI 109 myslím).

Co ale ještě řeším je to, že ten muj současný má ještě podsvětlení přes CCFL "trubice" (nebo co to je :-) ). Kdežto ty nové mají všechny LED a to prý někomu nevyhovuje na oči... Já ale nikdy LED podsvícení neměl (nekoukám ani na TV), takže fakt nevím jak to na mě bude působit a nemám moc příležitost jak si to vyzkoušet.

Myslíte že těch prvních 14 dní po koupi monitoru stačí na to, abych zjistil jestli mi to bude nebo nebude vadit na oči? Abych to případně vrátil... Četl jsem totiž několik příspěvků kterým to začalo vadit až po měsíci používání... (a to už je na vrácení pozdě)... nerad bych vyhodil 10 000 Kč :-)...
Fox_25 (613)|13.2.2017 02:54
[QUOTE=Fox_25;587806]Overkill z opačné strany je mít na 22" fullhd rozlišení, mě osobně přijde i na 23" fullhd že je pořád moc hrubé.[/QUOTE]

Myslel jsem samozřejmě 27 palců, instinktivně jsem napsal 22.


Myslím že to bude ok, i na to led podsvícení si zvykneš, proti tomu co máš bude i fullhd IPS za 5000 dělo. Určitě se koukni i na recenze na tft central, je to velmi dobrá pomůcka při výběru. A aby tě nebolely oči tak to chce flicker free, ale abych se přiznal, mě nevadí ani podsvícení na minimu u panelu LG IPS234.