reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s 64 SD kartou- špatná?

fidorka (213)|24.1.2017 20:22
Koupil jsem si tuto 64 GB SD kartu před vánoci: SanDisk Ultra SDXC 64GB 48MB/s Class 10 UHS-I

https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400821MM1S83B3W

Především pro použití s mou digi. zrcadlovkou Nikon D3200 (díval jsem se do manuálu a 64 GB kartu tam má mezi podporovanými).

Karta byla použitá (asi vrácena v rámci 14 dní), takže byla se slevou a plnou zárukou, takže jsem se toho nebál...

Problém nastává v tom Nikonu D3200 (který by měl podle manuálu 64 GB karty v pohodě podporovat).

Kdy prvních několik desítek až třeba 200 fotek je ok, pak to ale (subjektivně na stejném "místě") začne dělat problémy. Když se chci podívat na kameře na vyfocené snímky, tak to trvá dlouho než se to načte. A když to přeženu s "listováním" fotkami "vzad" (co jsem vyfotil a moc rychle mačkám tlačítko pohybu dozadu na fotáku), tak se foták sekne. Někdy natolik že nepomohlo ani ON off a musel jsem vytahovat baterii (a někdy snad ani vytáhnutí baterie snad nepomohlo) a musel jsem vytáhnout + čekat pár minut.

Dále na podobném místě je problém i se zapísem fotky na kartu (fotím do RAW formátu... cca já nevím 20 MB 1 fotka?) kdy ukládání občas trvá fakt dlouho, třeba desítky vteřin nebo snad i minutu. Občas se to sekne taky.

Párkrát se mi ale stalo že když jsem si tohle martýrium protrpěl tak od určitého místa zase foták fotil a zapisoval normal rychlostí... tak mám strach jestli karta není nějak poškozena jen na určitém místě (např. 1-2 GB oblast).

CO vy na to?
Jaký program použít pro test chyb a celkového stavu SD karet?

Díky moc :-)!
Dangit (10)|25.1.2017 16:26
Kartu bych vrátil a koupil si jinou, žádným testováním bych neztrácel čas, jen názor.
Fox_25 (613)|25.1.2017 20:11
Můžeš udělat v HD tune test rychlosti(čtení zápis, vypni short stroke), případně test vadných sektorů(zruš quick scan) a po něm se podívat na mapu rychlosti která odhalí místa kde je karta pomalá.
Gouranga (699)|25.1.2017 20:48
Fotak podporuje SDXC vcetne UHS-1, takze by s kartou nemel mit zadny problem. Vzhledem k tomu, ze je chovani promenlive, tak bych to spis videl na problematicky kus, nez typ, tudiz i vymena za stejnou kartu by mohla pomoci. SanDisk je jeden z "lepsich" vyrobcu, tak bych necekal, ze by si neosetril podporu s Nikonem..
fidorka (213)|30.1.2017 19:34
Vrátit to už nemůžu... potřebuji v ruce nějaký test který objektivně obchodu dokáže že je karta špatná to že mi to "nefunguje ve fotáku uplněsprávně" jako reklamaci asi neuznají.

Díky za tip na test přes standardní HD tune, přece ale musí existovat i něco lepšího a specializovaného na SD karty? (sofware)
Fox_25 (613)|31.1.2017 23:49
Tak pokud se to projeví v HD tune tak se to dá reklamovat, ne? O lepším SW nevím, navíc to co popisuješ by měl HD tune odhalit.
fidorka (213)|13.2.2017 11:00
Tak jsem to projel HD tune pro tím jeho testem (NE quick scan ale ten "full") a nenašel nic... všechny "políčka" byla zelená...

Tak teda nevím... někdo mi ještě doporučil nainstalovat nový firmware fotáku ale to nevím jestli to spraví
Fox_25 (613)|13.2.2017 14:39
A máš tam i tu položku speed map? To že nejsou vadné sektory, neznamená že jsou sektory "zdravé" a s plnou rychlostí.
VencaX (3686)|13.2.2017 22:33
Pusť v HD tune benchmark, pokud se nebude držet na stejné hodnotě celou dobu, je něco špatně.

P.S. co takhle zkusit natočit třeba telefonem video, jak to s jinou kartou funguje v pořádku a s touto kartou dělá problémy? Vyloučíš tím problém foťáku a zároveň ukážeš, že karta je opravdu vadná.

P.S. osobně bych si nikdy nepořídil z eshopu věc s popiskem "rozbaleno" nebo "použité - plná záruka". Dost se tím riskuje právě to, že někdo před tebou zjistil, že ta karta (resp cokoli co takhle kupuješ) je vadná a vrátil jí ve 14 denní lhůtě. Pak jednodušše kartu vezmou, ověří jestli jim funguje, ona se načte, zkontrolujou, jestli na ní jde zapisovat a jestli jde zformátovat a hoděj to zpátky na krám. Zvlášť s Alzou mám takové velice hezké zkušenosti. Ale to už je jiný případ.