reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HILFE! - drivery pro Win7/64

bastlir (328)|2.2.2017 02:22
Dostal se mi do rukou noťas ASUS F540LA-XX069 (intel Core i3-4005U) k odinstalování Win10 a nainstalování Win7/64. To se mi celkem i přes absenci ovladačů (pro Win7) na portálu ASUS podařilo, ale falíruje mně jeden ovladač pro "Řadič USB (Universal Serial Bus)" a hlavně mně nechodí "touch pad". Takže mohu používat jen myš. Zkoušel jsem sedmičkový ovladač pro jiný model, ale nejde to. Předpokládám, že by to chtělo nějaký vhodný ovladač pro celý chipset.
Nemáte někdo ty sedmičky na tomto krámu nainstalované?
kevin00 (10238)|2.2.2017 10:47
Jaké je ID zařízení řadiče USB? Aktualizaci ovladače chipsetu proveď pomoci Intel INF Update Utility. U touchpadu je důležité vědět jeho výrobce. Poté stáhni ovladač z jeho stránek. Nejčastějším výrobcem je Synaptics. Případně jsem vlož také ID touchpadu.
zsdx (2098)|2.2.2017 11:45
Jde o intelovske USB3, ze?
bastlir (328)|2.2.2017 13:46
Zatím posílám toto:


[ATTACH=CONFIG]31716[/ATTACH]

Jinak: VEN_8086&DEV_9C31&SUBSYS_201F1043&REV_04


Když procesor je Intel, pak bude i USB.

Ten touch-pad není vůbec detekován, přestože jsem jej v Biosu vypnul a znovu zapnul.
report.jpg
Ventero (1280)|2.2.2017 15:23
Touchpad bude nejspis pripojen pres inkriminovany USB port ...
Fox_25 (613)|2.2.2017 15:32
Ty asusácké ovladače mi taky nejely, chtělo to ovladač pro cpu a následně usb3 ovladač, akorát se jednalo o noťas Asus X751LB.

https://downloadcenter.intel.com/product/65855/Intel-USB-3-0-eXtensible-Host-Controller-Driver
bastlir (328)|2.2.2017 15:38
Hmm, v to také doufám. Ačkoliv si myslím, že jde o USB 3.0. Díky, vyzkouším to.
bastlir (328)|2.2.2017 15:51
Takže instalace obou ovladačů skončila chybou.
bastlir (328)|2.2.2017 15:57
Pro úplnost:

[ATTACH=CONFIG]31717[/ATTACH]
Report2.jpg
zsdx (2098)|2.2.2017 17:18
[QUOTE=bastlir;587566]Takže instalace obou ovladačů skončila chybou.[/QUOTE]

Jakou? Rucni instalaci po vybaleni zipu jsi zkousel?
Je to ten novejsi (chipset 8-series), staci se podivat do INF-u.
bastlir (328)|2.2.2017 17:18
Díky za snahu, ale utility nainstalované již mám a při instalaci USB ovladače mně to zamrzlo.
bastlir (328)|2.2.2017 17:39
To zsdx: Stáhl jsem z Tvého odkazu ovladač, který mně sice nezamrzl, ale také se nic nestalo. Žádné zmíněné info jsem tam však nenašel.
Žádná volba instalace tam také není.
zsdx (2098)|2.2.2017 18:03
Slo o ovladac primo od Intelu a postoval to Fox.
Kdyz ten ZIP rozbalis, muzes ve Spravci zarizeni dat Aktualizovat ovladac a rucne ho navest do rozbalene slozky (Intel_USB_3.0_xHC_Driver_Skylake_MR6_PV_4.0.6.60\drivers\win7\x64) misto spusteni setup.exe.
Ve zminenem adresari je iusb3xhc.inf, ve kterem je i zaznam pro tvoje 'nerozpoznane zarizeni'.
bastlir (328)|2.2.2017 18:28
Automatická instalace skončila chybou, při růčo to zamrzlo.
S..ru se tu s tímto krámem a za tuto dobu už bych měl nainstalovanou celou kancelář! Že jsem to bral!
kevin00 (10238)|2.2.2017 19:41
Podle ID hardwaru se jedná o Intel® USB 3.0 eXtensible Host Controller. Ovladač již postoval Fox, ale ten Ti bohužel nefunguje. Jak dopadl pokus o instalaci ovladačů pomocí Intel INF Update Utility?
BTW Nemáš v BIOSu možnost [FONT=Arial]XHCI Pre-Boot Mode? Pokud ano zkus tuto možnost deaktivovat.[/FONT]
bastlir (328)|2.2.2017 20:09
Deaktivoval jsem to, všechny "vykřičníky" zmizely, ale touch-pad zatím nejede. Asi budu muset všechny ty drivery zkusit znova. Dík
kevin00 (10238)|2.2.2017 20:33
Pomocí utility HWiNFO zkus identifikovat výrobce touchpadu.
bastlir (328)|2.2.2017 21:19
Budeš z toho moudrý ty?

[ATTACH]31721[/ATTACH]
Fox_25 (613)|2.2.2017 22:13
Tak mě napadá, u toho noťasu co jsem dělal se pokazil touchpad, nehlásí se ve správci zařízení, nepomůže vypnout/zapnout v biosu, prostě umřel. Co jsem sledoval asus s tím má celkem problémy, nemůže to být i tvůj případ? Mě se to totiž nepovedlo vyřešit a asi na to kašlu, stejně se ten noťas používá jako přenosné stolní PC a ten touchpad byl použitelný stěží jako nouzovka.
Zkus tam hodit instalační CD s OS, nebo flash kartu s linuxem, jak ani tam nebude touchpad fungovat, tak je to jasné, protože USB3 se dle HW info tváří ok a ani jsem si v tom výpisu nevšiml že by tam něco chybělo.

Takhle akorát můžeš zkusit ovladač od synaptics, případně poslední ovladače z driverscape.

http://www.synaptics.com/resources
http://www.driverscape.com/download/asus-touchpad


Taky bych doporučoval přeinstalovat os a instalovat ovladače o kterých víš že fungují, já to musel udělat taky protože to po těch x pokusech nebylo úplně ok.
bastlir (328)|2.2.2017 22:38
Ty ovladače vyzkouším, stejně si vždycky dělám zálohu stávajících (prg. Doble Driver). Ten touch-pad ale na desítkách chodil. To by musela být velká náhoda, kdyby právě při instalaci zdechnul.
bastlir (328)|2.2.2017 23:07
Ten první driver nic a ten druhý Synaptic zařízení nenalézá.
Fox_25 (613)|3.2.2017 00:08
Tak tam hoď tu instalačku os.
bastlir (328)|3.2.2017 01:49
A myslíš dát opravu systému? To ne.
Fox_25 (613)|3.2.2017 01:59
Ne, myslel jsem jen pro ověření funkčnosti touchpadu. Sice je to málo pravděpodobné, ale pořád je to PC, navíc asus.

Ještě mě napadlo že touchpad může být napíchnutý na i2c sběrnici, pokud ano, tak to vysvětluje proč není ve správci zařízení.

https://downloadcenter.intel.com/download/23888/Proc-IO-Intel-Processor-IO-Controller-Driver-for-Windows-7
bastlir (328)|3.2.2017 12:43
Díky, ale i když instalace proběhla, nic se nestalo. Už na to dlabu. A aby toho nebylo málo, majitel na tom chce Office 2003. Ještě že na tom nechtěl mít xpéčka. :-(
kevin00 (10238)|3.2.2017 15:54
Zkus se ještě podívat do BIOSu, jestli je možné změnit "připojení" touchpau. U některých laptopů ta možnost je.

[ATTACH=CONFIG]31722[/ATTACH]

Ještě zkontroluj, zda-li není touchpad vypnut pomocí tlačítka na klávesnici.
IeHEtoq.jpg
bastlir (328)|3.2.2017 17:20
Tento Asus a jemu podobné má zku.. BIOS pro W10 a v podstatě tam není co nastavovat. Dokonce se mi ještě nepodařilo najít F-kovou klávesu pro nabootování např. z flashky (F9/F12 apod.). Nakonec jsem objevil "esc". To odemykání touch-padu samozřejmě zkouším.
20170203_170745.jpg 20170203_170717.jpg
bastlir (328)|3.2.2017 19:29
Tak něco je špatně v království dánském. Nabootoval jsem to do Slaxu i do Ubuntu a touch-pad mrtvý!
kevin00 (10238)|3.2.2017 19:57
Osobně bych jej ještě otestoval v prostředí instalačního média Win10. Pokud nepůjde, máš to na 100% ověřené.
Fox_25 (613)|3.2.2017 20:29
A když jsi tam instaloval w7, používal jsi myš a nebo touchpad? Ještě zkus co radí Kevin, pak budeš mít 100% jistotu. Teoreticky mohl být špatně zasunutý i flex kabel v konektoru a uvolnil se v tu pravou chvíli.
bastlir (328)|3.2.2017 21:05
Také jsem uvažoval o tom, že tam dám svůj testovací disk a nainstaluji tam W10. Ale jelikož by to znamenalo vyšroubovat víc jak dva šroubky (jako v "normálních" noťasech) a jelikož si majitel pro to chce přijet zítra v poledne, fakt už na to dlabu. Vzhledem k tomu, že to je už druhý noťas od Asusu, se kterým (tentokrát neúspěšně) se trápím, už tuto značku s výjimkou routerů neberu. Podpora je zoufalá. Navíc tak pomalý počítač s i3 jsem ještě neviděl a to ani nemluvím o rychlosti s Win10. Snad by trochu pomohl SSD.
JINAK VŠEM MOC DĚKUJI ZA SNAHU I ZA TRPĚLIVOST.
Ventero (1280)|3.2.2017 21:25
Že ti to nejede ve Slaxu mě nepřekvapuje - to bych opravdu nečekal. Co se týče Ubuntu, tak by bylo potřeba pro testování použít poslední verzi - 16.04, který už má moduly i na novější HW. Pakliže je to hodně moderní stroj, tak bych však spíše pro test poslední Mint 18.1, který je většinou lépe odladěn, co se týče driverů popř. GaliumOS, který je stavěn i na ty fičury prťavých ntb či 2v1, kde je běžné, že wifi, zvukovka či touchpad jsou připojeny přes něco tak, že nejsou vůbec viditelné. Možná je to to I2C, jak psal kolega výše, možné ještě jiná hovadina.

Nevím, proč to pořád někteří výrobci zcela nesmyslně používají a už vůbec nechápu, proč se ani třeba taková či podobná sběrnice sama o sobě neukazuje jako neznámé zařízení a žádný OS nic neukazuje ani nedetekuje, natož pak identifikuje ... Všude se to jeví, jako že tam prostě žádná zvukovka, žádné wifi či touchpad není připojen ...

Takhle jsem se trápil s jedním Umaxem, kde neběželo nic jiného, než W10. Pouze GalliumOS byl nejblíže rozumné fukčnosti, ale pracovat bych s tím nechtěl ...
bastlir (328)|3.2.2017 23:40
Kdyby to nebylo nové, a tedy kdyby to nebylo v záruce, nějak bych si s tím poradil. Mně však štve diktát MS a potažmo i výrobců, který OS musí uživatel používat. Já jsem vloni ještě stihl nakoupit do firmy počítače s Win7 a zatím jsem neměl jediný problém s kompatibilitou či s čímkoliv jiným. Dovoluji si tvrdit, že se vývojáři od MS mimo realitu uzavřeli ve vlastním světě a od verzí XP a 7 vlastně většině uživatelů vnucují nevyužitelné funkce a vnucují jim stále jiné uživatelské i nastavovací prostředí, čímž vlastně jen otravují lidi. Proč raději nezacelí bezpečnostní díry, proč nevylepší jádro ....? Proč MS chce šmírovat jako Google?
Fox_25 (613)|4.2.2017 01:36
Podívej se jak vypadají spotřební noťasy, vše co jde je napevno na desce, to že budou podporovat pouze W10 je další logický krok, nemusejí dělat ovladače a řešit podporu čímž samozřejmě ušetří.

Microsoft podle mě chce cpát lidem reklamu, k tomu potřebuje mít os pod kontrolou a rád by uzavřenější systém podobně jako to má nakouslé jabko. Odpovídá tomu i to jak to vehementně cpali lidem přes update.
A za nej prasárnu považuji rozpuštění betatesterů aktualizací, co jsem četl o enterprise verzi, psali jako výhodu že se budou instalovat pouze ověřené aktualizace které se budou ověřovat na nižších verzích OS. I proto to šmírování, proto povinné aktualizace vč. ovladačů, menší kontrola nad os, atd, ale je to samozřejmě jen můj odhad.

A jako bonus, to strašení že W7 je děravý a nebezpečný OS je také moc pěkné, asi má stále moc velký podíl.
Ventero (1280)|4.2.2017 10:59
Tak je jasný, že to upečou s MS a samozřejmě pak ani největší vývojáři opensource nemůžou tak rychle stíhat dodávat podporu. Zvlášť, když mají, jako třeba Canonical potíže doladit poslední LTS, kterou nejspíš podobně jako se to stalo u W10 spíchly trochu horkou jehlou, jen aby dodržely termín vydání. Přitom by se nejspíš nic nestalo, kdyby se její ofiko vydání pozdrželo třeba i o rok ...

Jen bych rád věděl, jakto, že se ta určitá zařízení vůbec nedetekují?

To že tam je asi zjistí člověk ze specifikace, ale jak pak zjistit na čem to je a co to potřebuje? Nejspíš je prostě člověk odkázán na firemní podporu výrobce a downgrade prostě mnohdy nebude možný. Leda pak zkusit najít nějaký dobrovolnický kompilát driverů, ale tím se nejspíš nikdo zabývat nebude. Pro starší verze Windows určitě ne a pro Linux asi jen u nějakého masovějšího zařízení. To by musel být nějaký echt nadšenec ...

Proč MS chce šmírovat jako Google?
-------
Jde o peníze a v budoucnu o absolutní kontrolu nad lidmi a tak o moc. Blíže jsem to vysvětloval v jednom vláknu, kde jsme si kvůli plamenosti zjednali zrušení vlákna a nedávno nastínil u článku o policejních dronech s tasery ... Více skutečností se můžeš dovědět např. v dokumentární sérii Zeitgeist či hrubý nástin ve filmu Thrive. Též např. knihy Viktora Farkaše a mnoho prohlášení předních politologů a investigativních žurnalistů či bývalých zpravodajských agentů leccos napoví - ta jsou bohužel systematicky mazána. Dokonce i komplexní enviromentální studie NASA objednaná vládou USA o tom hovořila, ale tu také brzy z médií stáhly.

Toto jen jako slušná odpověď. Více se zde psát nehodí, neboť jsme si jasně deklarovali, že toto je fórum čistě technického zaměření. Zbytek už je na Tobě, co a jak pochopíš a jaké závěry si z dostupných informací uděláš ...
Fox_25 (613)|4.2.2017 13:25
Určitá zařízení se ani detekovat nemohou, pokud zařízení "visí" na sběrnici pro kterou os nemá ovladače, tak os nemá co vidět protože nemá z dané sběrnice informace. Jistou analogii můžeš pozorovat u USB, můžeš mít USB HUB na kterém bude fleška, myš, tiskárna a třeba skener. Připojíš to k PC přes USB, ovšem PC nemá pro USB ovladač a tak v os nejsou zařízení které jsou v USB hubu detekována.
bastlir (328)|4.2.2017 13:51
Vždyť právě proto mně kolegové závidí, že mně můj zaměstnavatel dal volnou ruku k tomu, abych si pro firmu vybral svůj oblíbený OS. Pracoval jsem v jedné bance v době, kdy už vylezly Osmičky a oni teprve zaváděli Visty. To bylo neštěstí a neštěstí. Proto si svou současnou autonomii tolik užívám. Zaměstnavatel mně řekl, kolik bude zaměstnanců a co od systému očekává a vše od nákupu až po instalaci racku bylo na mně. Prostě ideální. Ještě k těm Sedmičkám ... opravdu neměl jsem jeden jediný problém s HW, s instalací, komunikací a s dálkovou údržbou. Navíc i systém nastavování je intuitivní a tak nějak je vše po ruce.
Pro Desítky jsem si dle literatury udělal takovou pomůcku, která zpřístupní potřebná nastavení. Lze ji však použít i pro W7.
[ATTACH]31734[/ATTACH]
Ventero (1280)|4.2.2017 17:59
Fox_25: To chapu, ze nelze detekovat zarizeni na sbernici bez ovladace. Ale takova sbernice sama by pak mela byt detekovana jako nezname zarizeni - tusim, ze tak se to chova i v modelovem priklade s tim usb-hubem ...
Fox_25 (613)|4.2.2017 18:54
Ano, je to neznámé zařízení, ale občas to hodí i název zařízení, ale stejně se pak hledá s pomoci ID.