reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dva monitory 24"-27" pro práci i zábavu

still_wolf (7)|10.2.2017 12:46
Dobrý den,
rozhlížím se po monitorech a i přes mnoho vláken tomu zde věnovaných jsem si nedokázal ujasnit do čeho jít. Aktuálně vlastním Samsung BX2440 už asi 5 let. Rád bych nyní našel IPS monitory, které by měli odezvu, podsvícení atd. stejné nebo lepší než Samsung BX2440 a samozřejmě výhody IPS monitorů ;-)
Budu kupovat dva monitory najednou
Pro účely:
Úpravy fotek (50%)
Home Office - CAD & 3D (10%)
Filmy (20%)
Hry (1%)
Office a internet (19%)

I když hraji minimálně, tak i tak bych se rád vyhnul nějakým lagům. Doba využití PC je u mě velice proměnlivá, ale předpokládal bych...
Doba využívání PC: 8h denně, práce v noci i přes den
Vzdálenost od monitorů: cca 0,5m4m (koukání z postele)
Umístění monitorů: Neideálně před oknem, ale v budoucnu se snad uvolní jiné místo

Postupem výběru jsem se rozhodnul vydat dvěmi cestami a pro obě určit rozdílné ceny.
1) Cena za 2 monitory 24" s fullHD (16:10|1920x1200): do 16000Kč vč. DPH
2) Cena za 2 monitory 27" s QHD (16:9|2560x1440): do 17500Kč vč. DPH

Ohledně rozlišení či poměru stran jsem definitivně rozhodnutý takto. Hledal jsem dlouho a snažil se detailněji řešit glow, barevné podání, slušnou odezvu atd. (tedy kromě designu monitoru jako takové, černá či stříbrná barva a víc nepotřebuji). Při hledání a probírání mi zůstaly tyto alternativy:
HP Z24i
Pouze barevná hloubka 6+2-bit, ale prý neskutečný držák, bez PWM, dobrá kvalita (podání barev, odrazivost, odezva, pozorovací úhly atd.), minimální jas 50cd/m^2

DELL U2415
Barevná hloubka 8-bit, bez PWM, minimální jas okolo 25cd/m^2, dobrá odezva, ale v období 2014-2015 velké stížnosti na bugy ve firmware, barevné podání, ztráta nastavení po vypnutí. Ale DELL je proslulý svými revizemi a nevím, zda se to nezpravilo. Taky si nejsem jistý výhodností tenkého rámečku (dotyk mezi monitory super, ale k okolí asi nebude moc ideální)

LG 24MB67PY
Bez PWM, má mít funkce redukce flickru. Nic bližšího jsem nenašel. Důvod, proč jsem jej zařadil do výběru bylo pár příspěvků, že monitory z roku 2016 by měli mít kvalitnější panely se znatelnějším pokrokem. Tento má AH-IPS, ale nejsem si jistý výhodností oproti ostatním. Navíc na CZC má 3,7% poruchovost (tedy vč. vrácení).

BenQ GW2765HE
Barevná hloubka 8-bit, bez PWM, minimální jas téměř 60cd/m^2 (min. jas na hraně), kvalita prý slušná, odezva prý až 30ms, ale často změřená na 16-20ms. Tento monitor jsem zařadil do výběru kvůli velikosti. Je mi jasný, že je to nejlevnější 27" s 2560x1440 a jako takový asi nebude oplývat kvalitou. Ale otázkou je, jak znatelně bude horší barevné podání, podsvícení, glow, odezva atd. k ostatním vybraným monitorům.

A abych to nějak shrnul. Důvod, proč sem píši je ten, že si nejsem jistý, zda LG si vůbec zaslouží zůstat ve výběru a jestli dotyčné panely mají opravdu tak velké rozdíly oproti ostatním. U DELL si nejsem jistý, zda už vše opravil v rámci revizí. A u BenQ bych se nerad nechal zlákat velikostí na úkor případného pádu kvality. Primárně hledám monitor, u kterého nebudu bojovat s kvalitou. Chci v klidu a kvalitně využívat PC k práci i k zábavě a byl bych zklamaný, kdybych za takové prachy musel dělat nějaké velké ústupky. I když si zahraji jednou za měsíc, i tak bych z toho chtěl mít dobrý prožitek a nezvažovat zpětné zapojení starého monitoru.


Děkuji za Váš čas a ochotu
Gouranga (699)|10.2.2017 22:22
Za 17.5k je spis jeden skvely WQHD monitor. Nebo dva na presne opacnem konci spektra. Na upravu fotek (pokud nejde o fotky z telefonu nebo kompaktu za pet tisic) bych koukal po nejakem wide-gamutu, tzn. s podporou Adobe RGB - treba Dell UltraSharp UP2716D, ale ten je cenou docela vysoko. Tyto monitory take zpravidla byvaji 8+2 bit namisto 6+2 bit. Bohuzel se mi narychlo nepodarilo nalezt nejaky FHD s temito parametry, ale nepredpokladam, ze by neexistoval, ale cenove bude nekde kolem 9k.
still_wolf (7)|13.2.2017 09:45
Gouranga: o AdobeRGB jsem přemýšlel. Sice fotím na APS-C, tak i tak tisknu minimálně a potom mi přijde AdobeRGB zbytečné. Ano, u sRGB řeším dotyčné barvy a věrohodnost. Ale popravdě ani nemám prostředky, abych do toho investoval. CAD mě živí, fotky mě baví ;-) Třeba se to změní, ale zatím tomu tak není. I tak děkuji za dobrou připomínku :-)