reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Opotřebení SSD disku když má jen cca 20% volného prostoru?

fidorka (213)|14.2.2017 16:08
Když mám SSD disk 120 GB a volného prostoru neustále jen třeba cca 20% prostoru (cca 24 GB). Těch 80% prostoru je od začátku plné instalace windows a různých programů (které jsem instaloval jen jednou, 3 roky zpátky, od té doby se z této oblasti prakticky jen čte)
Chci se zeptat zdali se disk nějak více neopotřebovává když defakto musí neustále zapisovat a číst (třeba cache všeho a temp věci atd.) jen na těch 20% volného prostoru "na konci disku"...?

Podle mě se to musí opotřebovávat... pochybuji že si disk chytře "prohazuje" opotřebaná místa i s těmi 80% zaplněného prostoru (instalace windows a programů)?
Fox_25 (613)|14.2.2017 17:15
SSD mají interní mechanizmy přesouvání dat aby opotřebení buněk bylo rovnoměrné.

Ale starosti bych si s tím nedělal, moje ssd má naběháno 30 tisíc hodin, zapsáno bylo skoro 33TB, přečteno 10TB a do plánované životnosti asi 3000 přepisů mi zbývá ještě nějakých 2700 přepisů.

Však si stáhni crystal disk info, ten ti ukáže stav disku v % a navrch i smart tabulku.

Samozřejmě doporučuji pravidelnou zálohu a mít nachystaný druhý disk na systém, to že mi to ukazuje stav disku 90%, neznamená že nemůže kleknout třeba zítra, a na rozdíl od plotnového disku o tom nedá vědět předem.
fidorka (213)|14.2.2017 17:52
Aha... to jsem nevěděl... takže on si klidně sám inteligentně přesune instalaci windows z jedné bunky na jinou a na té bunce kde byl nainstalován windows (a která byla přepsána defakto jen jednou) začne třeba uchovávat cache a temp systému/prohlížeče atd....?

Správně?

Já věděl že toto dělá ale myslel jsem že to dělá jen s prázdným místem na disku nebo max. s daty a ne i s nainstalovanými programy nebo dokonce windows a to bez toho aby to nějak pokazilo fungování windows nebo programů... fakt toto zvládne...? (to je tedy cyhtřejší než jsem čekal)...

EDIT:
Jinak mě Crystal disk info ukazuje 93% a dobrý stav. Disk jsem kupoval někdy v 2013 v půlce roku cca. Total Host reads 16,09 TB Total Host Writes 26,48 TB
EDIT:

A jaký program byste mi doporučovali pro pravidelnou (1x měsíčně) kontrolu stavu disků (HDD normal ne SSD tentokrát)? Stačí HD TUNE pro 5.60? A její health status tab a error scan?
Fox_25 (613)|14.2.2017 18:19
Ano, mělo by to umět takto přesouvat data(pokud jsem to pochopil správně), děje se to při nečinnosti disku protože musí být dokončeny veškeré operace na disku, to samé v případě trim, díky tomu časem ssd zpomaluje protože se čeká než se dokončí tyto operace. Ale zatím jsem nějaké výrazné zpomalení nepozoroval.

To s prázdným místem dělá trim a také proto se doporučuje nechat x% volného místa. A pro ssd je jedno o jaké data se jedná, stará se o to interní řadič v disku.

No doporučil bych HD tune, postačí i crystal disk info, ale ani s vadnými sektory není třeba panikařit, jeden z mých disků má od novoty 3 vadné sektory a dle HD tune je zralý na výměnu, přitom takto funguje už asi 7 let, další disk má také pár vadných sektorů a už jede asi 4 roky, důležité je, aby vadné sektory nepřibývaly.
fidorka (213)|14.2.2017 23:37
Hm... ale pokud na disku běží windows, tak přece "veškeré operacena disku" nemohou být nikdy ukončené ne? (jak jste psal tady: "...děje se to při nečinnosti disku protože musí být dokončeny veškeré operace na disku,..." )? Nebo si to disk přesouvá rychle vždycky (někdy) ještě před spuštěním windows (tzn ihned po zapnutí PC)?

Nebo co mi uniká?

(díky)
Fox_25 (613)|15.2.2017 03:13
Prosím, tykej mi.

Pokud disk provádí nějakou údržbu tak os musí počkat než se dokončí a v podstatě nemá v ten moment nemá k datům přístup. Ale vše se děje velmi rychle a zpomalení os nelze poznat, nejspíš to bude citelnější u ssd které toho má více za sebou.
VencaX (3686)|15.2.2017 21:49
Tam jde spíš o to, že OS pracuje s logickou strukturou dat, kdežto uložiště s fyzickou.
OS ví, kde ty data logicky jsou, aby je mohl využívat, OS má ponětí o filesystemu, složkách, souborech. Úložná jednotka zase nic neví o tomhle, ale ví, kde má uložené byty dat zapsaných v určitých sektorech. To znamená, že datové uložiště v podstatě může zkopírovat data fyzicky z jedné buňky na jinou a přepsat lokaci těch dat na novou buňku, aniž by to ovlivnilo chod systému.

Uložiště (a je jedno, jestli jde o HDD nebo SSD) vlastně vrací data z jejich fyzické lokace, pokud si je OS vyžádá z jejich korespondující logické lokace.
fidorka (213)|21.2.2017 12:56
Díky zajímavý, to jsem nevěděl a nečekal, super teda :-).

Mám už asi 3 roky permanentně jen cca 26 GB (+- pár GB) volného prostoru na 120 GB disku, tak jsem si myslel že se ten disk už skoro musel zničit (i když HDD life left nebo co je pořád v pohodě). Je super že toto SSD samo od sebe dokáže :-).