14.2.2017 04:10
flanker
[size=150]ÚVOD[/size]
Byla, nebyla, za mnoha vodami v zemi daleké vývojová kancelář. A v ní sedělo pár lidí, dali hlavy dohromady a vznikla myšlenka pro výrobu herních a hardwarově vylepšených desek pro vysoké přetaktování. A dal se jim název ROG. Je to už zhruba 10+ let zpátky. A dlouhé roky byla řada Extreme tím nejvyšším, po čem šáhl bláznivý fanoušek taktování s tekutým dusíkem a hlavně všichni světoví špičkoví overclockeři. Extreme verze měla oproti sérii Formula/Hero/Gene další specialitky jako vypínání PCIe slotů, DRAM slotů, měřící body napětí a časem také tlačítka pro nepovedený restartboot se stejnými hodnotami BIOSu a nebo tzv pomalý mód.


Nicméně letos v lednu byla představena série APEX, která funkčně sérii Extreme nahrazuje. Maximus Extreme budou patřit jiné vody a to doslova :)
Apex je tedy deska pro LN2, se vším všudy. Dokonce původní návrh byl tak geekovský, že deska neměla mít vůbec zvukovou část, protože pro LN2 overclockery je to zbytečná věc, jež přináší elektromagnetické rušení. Jenže to by se pak prodalo možná tak 100-200 desek, takže nakonec se tam přeci jen zvukový kodek přidal, ono si desku jistě zakoupí i normálnější uživatelé...
[size=150]ČIPSET[/size]
Pojďme se podívat na samotný čipset. Intel uvedl trojici čipsetů pro koncové pole a to Z270, H270 a B250. Zjednodušeně se líší počtem PCIe linek v jižním můstku a tudíž i jinou podporou M.2 zapojení (vysvětlím později), podporou duálního zapojení grafických karet a obecně také počtem USB 3.0/3.1 a to i dle výrobce desky.
Nás ale bude zajímat čipset Intel Z270 a to konkrétně na desce Maximus IX Apex

obecná charakteristika čipsetu Z270
Všimněte si, že Apex má vyhrazené některé USB linky i pro speciální funkce jako keybot. Zároveň se vrátím k onomu duálnímu zapojení disků. I když je zde zvláštní zapojení M.2, o kterém si řekneme, nic to nemění na tom, že M.2 i přesto komunikují prvně s PCH a poté přes DMI 3.0 s procesorem. Na Z270 můžete provozovat dva M.2 NVMe protokolu v PCIe módu. U H270 také (jeden z disků pojede v X2 rychlosti), ale u B250 již nikoliv (lze jeden v PCIe módua druhý musí být v SATA módu). Pokud použijete SATA M.2 disk, vězte, že komunikační část je sdílená s určitými SATA konektory, to si vždy předem ověřte, než celý systém zapojíte. Obecně lze říci, že Z270 je moderní a povedený čipset, kde další 4 linky PCIe navíc jsou k užitku.
[size=150]POPIS DESKY V TEORII[/size]
Ačkoliv je deska vybavená hlavně na extrémní taktování, má i benefity pro vodníkáře.


To jsou konektory pro AIO či pro klasickou pumpu a poté průtokoměry a čidla teplot na vstupu a výstupu. Velmi chytrý nápad.
Vodník je řízen 3A konektorem, AIO "jen" 1A konektorem. Konektory lze použít i tradičním způsobem pro ventilátory řízené PWM/DC.

Celé schéma napájení ventilátorů

Nyní samotný speciální DDR slot. Ten je určený pro zařízení s podporou osazení dvou M.2 disků. Proč zrovna ale do DIMM slotu? Lepší možnosti chlazení i obyčejně lepší přístup k hardwaru. Lze navíc na zařízení nasadit i RAM chladič, který pak ofukuje i samotné M2 disky


Na DIMM2 zařízení, kam připevníme jeden či dva M.2 disky jsou průduchy, ty slouží k průtoku vzduchu, který může dodávat i CPU ventilátor. Což nám charakterizuje druhý obrázek-slajd.
DIMM2 slot je na desce identický s DDR4, ale přeci jen ho odlišuje bezpečností záslepka, takže ani začátečník to nemůže fukčně poplést.


A teď už konečně extrémní taktování a deska samotná :). Skvělou inovací jsou ledky s detekcí kondenzace! Velmi užitečné. Kondenzace je největším nepřítelem extrémního taktování. A tato deska má celkem 13 detekčních sensorů, nejkrizovějších míst. 3 poblíž CPU a zbylé okolo RAM, a PCIe. OC zóna zahrnuje i klasická tlačítka start, reset, slow mód, pausa, CBB přepínač, retry tlačítko, safe tlačítko, LN2 jumper, přepínač PCIe slotů, přepínač na aktivaci/deaktivaci DIMM slotu pro RAMky. Super jsou i dva bílé konektory pro ventilátory, které jedou na plný kotel (nemusíte tudíž lézt do BIOSu a přeupravovat ručně řízení, pro overclockery je to pro chlazení ať už VRM a nebo odvodu LN2 padající páry důležité). Nyní ještě co je co.
LN2 mód jumper = umožní auto uzpůsobené nastavení pro LN2, odemknou se i některé věci v BIOSu, smysl to má použít až od teplot okolo -100 až -120 C
Slow mód přepínač = po přepnutí switche pojede CPU na násobič procesoru v úsporném módu, přepnutím zpět frekvence vyletí na násobič zadaný v BIOSu či softwaru Windows (Kaby Lake jej má 8, tedy frekvence je pak BCLK x 8)
Pause přepínač = hardwarová pauza, PC nereaguje, je v jakoby režimu nicnedělání, dokážete jej zas dochladit a nebo dohřát (jak potřebujete) a poté pokračujete v benchmarku
CBB přepínač = oddálí nebo dokonce vyruší coldbootbug (obecně vlastnost některých typů procesorů). Tzn procesor Kaby Lake má někde na -130 C tu vlastnost, že pokud Vám PC spadne z Windows a chcete nabootovat, nepovede se vám to. CPU se naoko tváří jako mrtvý. Prvně jej musíte ohřát, o pár stupňů, pak se dostanete do Windows a tam zas ho musíte dál podchladit až na -190 C. Což je otravné. A proto tato nová funkce, která by měla bránit až na výjimky tomuto procesoru zvanému coldbootbug.
Zbytek pojmů je jasný a nebo jsme si je už popsali.

Detekční body kondenzace - už známe z předchozího odstavce

Deska Apex umí také 3D tisk podporu. Jeden držák, např pro minichladič k DIMM2 slotu.


AURA je všude, APEX je světly doslova nabitá. Ale i jumpery si můžeme některé z lokací vypnout/zapnout a nebo dokonce ještě rozšířit o RGB pásky. AURA a AURA SYNC je prostě to co z marketingového hlediska hýbe světem, ať se to někomu líbí a nebo ne. Přes software si pak sami naladíte barvy, synchronizace, režimy podsvícení...

Zvuk Supreme FX není jen ALC1220, samotný ALC1220 se chová tak jak vidíte nalevo, napravo pak SupremeFX, který díky dalším komponentám zvuk "vyhladí".

Zajímavý software, jež je součástí balíčku na DVD, funguje však jen s KabyLake, na jiném PC se mi nedařilo nainstalovat

Desku můžete vybavit osobitým kouzlem, vyrobit si vlastní logo (prázdné vložky jsou součástí balení desky) a také si ho podsvítit
[size=150]DESKA A JEJÍ POPIS[/size]
Základní desku obdržíte v ROG krabici, na které převažuje červená barva. Design krabice se oproti předchozím rokům trochu změnil.


Na zadní straně krabice jsou potom specifikace a popiska samotné desky Apex

Po otevření na nás vykoukne ještě ROG logo

Součástí příslušenství pak je:
Sada ROG samolepek
malé ROG polepky na SATA zařízení
4x SATA kabely
RGB propojka
IO zadní krytka
Q konektor
DVD s ovladači
Manuál
slevový kupón na sleeve kabely ke zdroji
ROG podtácek
DIMM2 karta pro M.2 disky
M.2 šroubky
ROG HB SLI můstek
instalační vložka pro procesor
sada pro výroby vlastního loga podsvícení

Základní deska má atypický design, kde jsou jednotlivé rohy "protažené" a propojení rohů tvoří pomyslné písmeno "X". To značí "eXtreme".

Základní rozmístění ATX24 pin konektoru a 2x 8 pin konektorů je na tradičních místech. Je i dobře označeno, který osmipin je onen primární, druhý slouží jen pro LN2. Rozměry desky odpovídají ATX formátu, ale jistě vás zarazí, že deska má jen dva sloty pro operační paměti. Proč? Protože pro extrémní overclocking dosáhnete vždy lepších výsledků s nižším rušením,a tam je dva lépe než 4 :-). řekl bych, že jsou i o nějaký ten milimetr blíže k patici CPU, než je obvyklé. I proto tato deska může dosahovat jako jedna z mála nad 4000 MHz DDR4.
Pravý horní roh patří OC zóne. Levý spodní roh pak audiu. Pravý spodní roh zaujímá klasickou konektivitu s case a zároveň zónu pro vodní sensory a podsvícení. Na základní desce najdeme taky tři vyztužené PCIe konektory pro grafické karty. Čtvrtý spodní je spojen elektricky s jižním můstkem (PCH). Samotné rozložení linek pro grafické karty je buď:
1x 16 PCIe 3.0 (první slot)
2x 8 PCIe 3.0 (první a třetí slot)
1x 8 + 2x 4 PCIe 3.0 (první+druhý+třetí slot)
Pro jižní můstek jsou pak určeny také krátko dva PCIe 1x 3.0, to může posloužit např pro zvukové karty.



Podívejme se na M.2 kartičku. Ta se vkládá do speciálního DIMM slotu, který se nachází hned vedle DDR4. Vypadá na oko i podobně, ale má jeden výřez navíc, aby to nikdo nespletl. Elektricky je propojen s jižním můstkem a na samotné zařízení lze umístit dvojici M.2 NVMe SSD disků. Výhoda? Přístup a chlazení (od CPU ventilátoru a nebo pomocí DRAM ventilátoru).

Tři RAM? Ne, pouze dvojice GSkill TridentZ a samotná M.2 karta.
Nyní už samotné detaily desky

OC zóna, kde nalezneme tlačítka start, reset, post displej, retry a safe button, speciální LN2 přepínače, bílý RGB držák pro LED pásky, přepínače PCIe slotů, DRAM jumper i samotné digitální napájení pamětového obvodu.

Pasivy jsou poměrně nízké, uchycení šroubků je pouze zeshora, což je vynikající nápad, hlavně pro extrémní overclockery. Na horní hraně desky jsou i konektory pro ventilátory, řízené PWM/DC dle samotného připojeného ventilátoru. Zcela vpravo na fotografii je bílý 4-pin, jež slouží pro hlavní ofukovací ventilátor, který vždy poběží na plný kotel RPM.

Zde vidíme čtveřici SATA, pro nás OC blázny je to více než dost. Dále přední USB3.0, a přídavné napájení pro PCIe v podobě molexu. Zakroužkoval jsem sekci jumperů pro aktivaci/deaktivaci některých částí AURA RGB na desce. Pod ní jsou bílé konektory pro měření teplot a průtoku kapaliny u vodních systémů, včetně konektoru pro vodní pumpu.

Spodní část zleva doprava obsahuje přední audio konektor, druhý RGB header, TPM port, dvojici portů pro USB 2.0 vývody, ROG konektor pro OC Panel I/II, konektor pro ventilátory a přepínač BIOS čipů. Deska disponuje dvěma BIOSy.

Tento roh obsahuje audio SupremeFX s FX1220. Obecně obsahuje čip ALC1220A obohacený o systém zesilovačů a japonských audio kondenzátorů. PCB je samozřejmě oddělená, kvůli nízkému rušení. Všimněte si také hlavního řídícího čipu IO od Nuvoton (naproti druhému PCIe x16 slotu).

Na této části jsou některé čipy pro USB3.1 a HDMI. A pak zapouzdřený čip LANGUARD, chránící LAN port proti přepětím.

Výbava IO je solidní. Najdeme zde dvojici PS2 portů, což je užitečné znovu pro extrémní overclockery. Před nimi je ještě tlačítko pro BIOS flashback funkci (dole) a vymázání nastavení BIOSu (nahoře tlačítko). Následují displayport a HDMI, 6x USB3.0, LAN, USB3.1 A+C, audio konektory.
Napájení

Základní deska pro overclocking je rozhodně vytvořena na solidní úrovni. Podívejme se na celý systém napájení. Červeně jsem zvýraznil napájení pro procesorová jádra a iGPU v procesoru. To je osmifázové, bez nějakých děličů. Defakto je přesně řečeno 8+2. A řízeno digitálně, precizně pomocí IR čipu. Řídící čip je orámován červeně (malý rámeček).
CPU má i další část zvanou IO a SA. Napájecí fáze se nachází pod logem Republic of Gamers, zvýraznil jsem ho oranžovým obdélníkem. Má dva samostatné kontroléry (červené malé čtverečky), jeden pro IO a druhý pro SA.
Napájení pro paměti má také samostatný okruh, také řízený digitálně. Ten je dvoufázový a označil jsem ho modrou barvou.
Hlavní napájecí část pro Vcore je asi to nejdůležitější. Mosfety jsou zapouzdřené a výrobcem je Texas Instruments, model CSD87350Q5Ds. Ty dokáží propustit šílenou hodnotu - proud až 400A! V OC tedy skutečně nebudete limitováni :) A to ani přes o něco horší praktické vlastnosti, pokud mosfety se zahřejí třeba na 60 C.
[size=150]BIOS V KOSTCE[/size]

-menu o informacích desky, biosu apod

Extreme Tweaker-vše k taktování

Nechybí ani přednastavené profily

[size=150]ÚVOD[/size]
Byla, nebyla, za mnoha vodami v zemi daleké vývojová kancelář. A v ní sedělo pár lidí, dali hlavy dohromady a vznikla myšlenka pro výrobu herních a hardwarově vylepšených desek pro vysoké přetaktování. A dal se jim název ROG. Je to už zhruba 10+ let zpátky. A dlouhé roky byla řada Extreme tím nejvyšším, po čem šáhl bláznivý fanoušek taktování s tekutým dusíkem a hlavně všichni světoví špičkoví overclockeři. Extreme verze měla oproti sérii Formula/Hero/Gene další specialitky jako vypínání PCIe slotů, DRAM slotů, měřící body napětí a časem také tlačítka pro nepovedený restartboot se stejnými hodnotami BIOSu a nebo tzv pomalý mód.


Nicméně letos v lednu byla představena série APEX, která funkčně sérii Extreme nahrazuje. Maximus Extreme budou patřit jiné vody a to doslova :)
Apex je tedy deska pro LN2, se vším všudy. Dokonce původní návrh byl tak geekovský, že deska neměla mít vůbec zvukovou část, protože pro LN2 overclockery je to zbytečná věc, jež přináší elektromagnetické rušení. Jenže to by se pak prodalo možná tak 100-200 desek, takže nakonec se tam přeci jen zvukový kodek přidal, ono si desku jistě zakoupí i normálnější uživatelé...
[size=150]ČIPSET[/size]
Pojďme se podívat na samotný čipset. Intel uvedl trojici čipsetů pro koncové pole a to Z270, H270 a B250. Zjednodušeně se líší počtem PCIe linek v jižním můstku a tudíž i jinou podporou M.2 zapojení (vysvětlím později), podporou duálního zapojení grafických karet a obecně také počtem USB 3.0/3.1 a to i dle výrobce desky.
Nás ale bude zajímat čipset Intel Z270 a to konkrétně na desce Maximus IX Apex

obecná charakteristika čipsetu Z270
- podpora pamětí až 2400 MHz DDR4
16x PCIe 3.0 linek v CPU
dalších extra 4 PCIe 3.0 linky v jižním můstku oproti Z170
podpora Dual Optane - zapojení dvou M.2 disků
10x USB3.0
6x SATA
Všimněte si, že Apex má vyhrazené některé USB linky i pro speciální funkce jako keybot. Zároveň se vrátím k onomu duálnímu zapojení disků. I když je zde zvláštní zapojení M.2, o kterém si řekneme, nic to nemění na tom, že M.2 i přesto komunikují prvně s PCH a poté přes DMI 3.0 s procesorem. Na Z270 můžete provozovat dva M.2 NVMe protokolu v PCIe módu. U H270 také (jeden z disků pojede v X2 rychlosti), ale u B250 již nikoliv (lze jeden v PCIe módua druhý musí být v SATA módu). Pokud použijete SATA M.2 disk, vězte, že komunikační část je sdílená s určitými SATA konektory, to si vždy předem ověřte, než celý systém zapojíte. Obecně lze říci, že Z270 je moderní a povedený čipset, kde další 4 linky PCIe navíc jsou k užitku.
[size=150]POPIS DESKY V TEORII[/size]
Ačkoliv je deska vybavená hlavně na extrémní taktování, má i benefity pro vodníkáře.


To jsou konektory pro AIO či pro klasickou pumpu a poté průtokoměry a čidla teplot na vstupu a výstupu. Velmi chytrý nápad.
Vodník je řízen 3A konektorem, AIO "jen" 1A konektorem. Konektory lze použít i tradičním způsobem pro ventilátory řízené PWM/DC.

Celé schéma napájení ventilátorů

Nyní samotný speciální DDR slot. Ten je určený pro zařízení s podporou osazení dvou M.2 disků. Proč zrovna ale do DIMM slotu? Lepší možnosti chlazení i obyčejně lepší přístup k hardwaru. Lze navíc na zařízení nasadit i RAM chladič, který pak ofukuje i samotné M2 disky


Na DIMM2 zařízení, kam připevníme jeden či dva M.2 disky jsou průduchy, ty slouží k průtoku vzduchu, který může dodávat i CPU ventilátor. Což nám charakterizuje druhý obrázek-slajd.
DIMM2 slot je na desce identický s DDR4, ale přeci jen ho odlišuje bezpečností záslepka, takže ani začátečník to nemůže fukčně poplést.


A teď už konečně extrémní taktování a deska samotná :). Skvělou inovací jsou ledky s detekcí kondenzace! Velmi užitečné. Kondenzace je největším nepřítelem extrémního taktování. A tato deska má celkem 13 detekčních sensorů, nejkrizovějších míst. 3 poblíž CPU a zbylé okolo RAM, a PCIe. OC zóna zahrnuje i klasická tlačítka start, reset, slow mód, pausa, CBB přepínač, retry tlačítko, safe tlačítko, LN2 jumper, přepínač PCIe slotů, přepínač na aktivaci/deaktivaci DIMM slotu pro RAMky. Super jsou i dva bílé konektory pro ventilátory, které jedou na plný kotel (nemusíte tudíž lézt do BIOSu a přeupravovat ručně řízení, pro overclockery je to pro chlazení ať už VRM a nebo odvodu LN2 padající páry důležité). Nyní ještě co je co.
LN2 mód jumper = umožní auto uzpůsobené nastavení pro LN2, odemknou se i některé věci v BIOSu, smysl to má použít až od teplot okolo -100 až -120 C
Slow mód přepínač = po přepnutí switche pojede CPU na násobič procesoru v úsporném módu, přepnutím zpět frekvence vyletí na násobič zadaný v BIOSu či softwaru Windows (Kaby Lake jej má 8, tedy frekvence je pak BCLK x 8)
Pause přepínač = hardwarová pauza, PC nereaguje, je v jakoby režimu nicnedělání, dokážete jej zas dochladit a nebo dohřát (jak potřebujete) a poté pokračujete v benchmarku
CBB přepínač = oddálí nebo dokonce vyruší coldbootbug (obecně vlastnost některých typů procesorů). Tzn procesor Kaby Lake má někde na -130 C tu vlastnost, že pokud Vám PC spadne z Windows a chcete nabootovat, nepovede se vám to. CPU se naoko tváří jako mrtvý. Prvně jej musíte ohřát, o pár stupňů, pak se dostanete do Windows a tam zas ho musíte dál podchladit až na -190 C. Což je otravné. A proto tato nová funkce, která by měla bránit až na výjimky tomuto procesoru zvanému coldbootbug.
Zbytek pojmů je jasný a nebo jsme si je už popsali.

Detekční body kondenzace - už známe z předchozího odstavce

Deska Apex umí také 3D tisk podporu. Jeden držák, např pro minichladič k DIMM2 slotu.


AURA je všude, APEX je světly doslova nabitá. Ale i jumpery si můžeme některé z lokací vypnout/zapnout a nebo dokonce ještě rozšířit o RGB pásky. AURA a AURA SYNC je prostě to co z marketingového hlediska hýbe světem, ať se to někomu líbí a nebo ne. Přes software si pak sami naladíte barvy, synchronizace, režimy podsvícení...

Zvuk Supreme FX není jen ALC1220, samotný ALC1220 se chová tak jak vidíte nalevo, napravo pak SupremeFX, který díky dalším komponentám zvuk "vyhladí".

Zajímavý software, jež je součástí balíčku na DVD, funguje však jen s KabyLake, na jiném PC se mi nedařilo nainstalovat

Desku můžete vybavit osobitým kouzlem, vyrobit si vlastní logo (prázdné vložky jsou součástí balení desky) a také si ho podsvítit
[size=150]DESKA A JEJÍ POPIS[/size]
Základní desku obdržíte v ROG krabici, na které převažuje červená barva. Design krabice se oproti předchozím rokům trochu změnil.


Na zadní straně krabice jsou potom specifikace a popiska samotné desky Apex

Po otevření na nás vykoukne ještě ROG logo

Součástí příslušenství pak je:
Sada ROG samolepek
malé ROG polepky na SATA zařízení
4x SATA kabely
RGB propojka
IO zadní krytka
Q konektor
DVD s ovladači
Manuál
slevový kupón na sleeve kabely ke zdroji
ROG podtácek
DIMM2 karta pro M.2 disky
M.2 šroubky
ROG HB SLI můstek
instalační vložka pro procesor
sada pro výroby vlastního loga podsvícení

Základní deska má atypický design, kde jsou jednotlivé rohy "protažené" a propojení rohů tvoří pomyslné písmeno "X". To značí "eXtreme".

Základní rozmístění ATX24 pin konektoru a 2x 8 pin konektorů je na tradičních místech. Je i dobře označeno, který osmipin je onen primární, druhý slouží jen pro LN2. Rozměry desky odpovídají ATX formátu, ale jistě vás zarazí, že deska má jen dva sloty pro operační paměti. Proč? Protože pro extrémní overclocking dosáhnete vždy lepších výsledků s nižším rušením,a tam je dva lépe než 4 :-). řekl bych, že jsou i o nějaký ten milimetr blíže k patici CPU, než je obvyklé. I proto tato deska může dosahovat jako jedna z mála nad 4000 MHz DDR4.
Pravý horní roh patří OC zóne. Levý spodní roh pak audiu. Pravý spodní roh zaujímá klasickou konektivitu s case a zároveň zónu pro vodní sensory a podsvícení. Na základní desce najdeme taky tři vyztužené PCIe konektory pro grafické karty. Čtvrtý spodní je spojen elektricky s jižním můstkem (PCH). Samotné rozložení linek pro grafické karty je buď:
1x 16 PCIe 3.0 (první slot)
2x 8 PCIe 3.0 (první a třetí slot)
1x 8 + 2x 4 PCIe 3.0 (první+druhý+třetí slot)
Pro jižní můstek jsou pak určeny také krátko dva PCIe 1x 3.0, to může posloužit např pro zvukové karty.



Podívejme se na M.2 kartičku. Ta se vkládá do speciálního DIMM slotu, který se nachází hned vedle DDR4. Vypadá na oko i podobně, ale má jeden výřez navíc, aby to nikdo nespletl. Elektricky je propojen s jižním můstkem a na samotné zařízení lze umístit dvojici M.2 NVMe SSD disků. Výhoda? Přístup a chlazení (od CPU ventilátoru a nebo pomocí DRAM ventilátoru).

Tři RAM? Ne, pouze dvojice GSkill TridentZ a samotná M.2 karta.
Nyní už samotné detaily desky

OC zóna, kde nalezneme tlačítka start, reset, post displej, retry a safe button, speciální LN2 přepínače, bílý RGB držák pro LED pásky, přepínače PCIe slotů, DRAM jumper i samotné digitální napájení pamětového obvodu.

Pasivy jsou poměrně nízké, uchycení šroubků je pouze zeshora, což je vynikající nápad, hlavně pro extrémní overclockery. Na horní hraně desky jsou i konektory pro ventilátory, řízené PWM/DC dle samotného připojeného ventilátoru. Zcela vpravo na fotografii je bílý 4-pin, jež slouží pro hlavní ofukovací ventilátor, který vždy poběží na plný kotel RPM.

Zde vidíme čtveřici SATA, pro nás OC blázny je to více než dost. Dále přední USB3.0, a přídavné napájení pro PCIe v podobě molexu. Zakroužkoval jsem sekci jumperů pro aktivaci/deaktivaci některých částí AURA RGB na desce. Pod ní jsou bílé konektory pro měření teplot a průtoku kapaliny u vodních systémů, včetně konektoru pro vodní pumpu.

Spodní část zleva doprava obsahuje přední audio konektor, druhý RGB header, TPM port, dvojici portů pro USB 2.0 vývody, ROG konektor pro OC Panel I/II, konektor pro ventilátory a přepínač BIOS čipů. Deska disponuje dvěma BIOSy.

Tento roh obsahuje audio SupremeFX s FX1220. Obecně obsahuje čip ALC1220A obohacený o systém zesilovačů a japonských audio kondenzátorů. PCB je samozřejmě oddělená, kvůli nízkému rušení. Všimněte si také hlavního řídícího čipu IO od Nuvoton (naproti druhému PCIe x16 slotu).

Na této části jsou některé čipy pro USB3.1 a HDMI. A pak zapouzdřený čip LANGUARD, chránící LAN port proti přepětím.

Výbava IO je solidní. Najdeme zde dvojici PS2 portů, což je užitečné znovu pro extrémní overclockery. Před nimi je ještě tlačítko pro BIOS flashback funkci (dole) a vymázání nastavení BIOSu (nahoře tlačítko). Následují displayport a HDMI, 6x USB3.0, LAN, USB3.1 A+C, audio konektory.
Napájení

Základní deska pro overclocking je rozhodně vytvořena na solidní úrovni. Podívejme se na celý systém napájení. Červeně jsem zvýraznil napájení pro procesorová jádra a iGPU v procesoru. To je osmifázové, bez nějakých děličů. Defakto je přesně řečeno 8+2. A řízeno digitálně, precizně pomocí IR čipu. Řídící čip je orámován červeně (malý rámeček).
CPU má i další část zvanou IO a SA. Napájecí fáze se nachází pod logem Republic of Gamers, zvýraznil jsem ho oranžovým obdélníkem. Má dva samostatné kontroléry (červené malé čtverečky), jeden pro IO a druhý pro SA.
Napájení pro paměti má také samostatný okruh, také řízený digitálně. Ten je dvoufázový a označil jsem ho modrou barvou.
Hlavní napájecí část pro Vcore je asi to nejdůležitější. Mosfety jsou zapouzdřené a výrobcem je Texas Instruments, model CSD87350Q5Ds. Ty dokáží propustit šílenou hodnotu - proud až 400A! V OC tedy skutečně nebudete limitováni :) A to ani přes o něco horší praktické vlastnosti, pokud mosfety se zahřejí třeba na 60 C.
[size=150]BIOS V KOSTCE[/size]

-menu o informacích desky, biosu apod

Extreme Tweaker-vše k taktování

Nechybí ani přednastavené profily