reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Maximus IX Apex - overclockerská šílenost

flanker (1579)|14.2.2017 16:10


[size=150]ÚVOD[/size]
Byla, nebyla, za mnoha vodami v zemi daleké vývojová kancelář. A v ní sedělo pár lidí, dali hlavy dohromady a vznikla myšlenka pro výrobu herních a hardwarově vylepšených desek pro vysoké přetaktování. A dal se jim název ROG. Je to už zhruba 10+ let zpátky. A dlouhé roky byla řada Extreme tím nejvyšším, po čem šáhl bláznivý fanoušek taktování s tekutým dusíkem a hlavně všichni světoví špičkoví overclockeři. Extreme verze měla oproti sérii Formula/Hero/Gene další specialitky jako vypínání PCIe slotů, DRAM slotů, měřící body napětí a časem také tlačítka pro nepovedený restartboot se stejnými hodnotami BIOSu a nebo tzv pomalý mód.Nicméně letos v lednu byla představena série APEX, která funkčně sérii Extreme nahrazuje. Maximus Extreme budou patřit jiné vody a to doslova :)
Apex je tedy deska pro LN2, se vším všudy. Dokonce původní návrh byl tak geekovský, že deska neměla mít vůbec zvukovou část, protože pro LN2 overclockery je to zbytečná věc, jež přináší elektromagnetické rušení. Jenže to by se pak prodalo možná tak 100-200 desek, takže nakonec se tam přeci jen zvukový kodek přidal, ono si desku jistě zakoupí i normálnější uživatelé...

[size=150]ČIPSET[/size]
Pojďme se podívat na samotný čipset. Intel uvedl trojici čipsetů pro koncové pole a to Z270, H270 a B250. Zjednodušeně se líší počtem PCIe linek v jižním můstku a tudíž i jinou podporou M.2 zapojení (vysvětlím později), podporou duálního zapojení grafických karet a obecně také počtem USB 3.0/3.1 a to i dle výrobce desky.

Nás ale bude zajímat čipset Intel Z270 a to konkrétně na desce Maximus IX Apex

obecná charakteristika čipsetu Z270
  podpora pamětí až 2400 MHz DDR4
  16x PCIe 3.0 linek v CPU
  dalších extra 4 PCIe 3.0 linky v jižním můstku oproti Z170
  podpora Dual Optane - zapojení dvou M.2 disků
  10x USB3.0
  6x SATA
-zde jsou drobné odlišnosti, např 4x SATA, ty nejsou na LN2 hrátky potřebné :)

Všimněte si, že Apex má vyhrazené některé USB linky i pro speciální funkce jako keybot. Zároveň se vrátím k onomu duálnímu zapojení disků. I když je zde zvláštní zapojení M.2, o kterém si řekneme, nic to nemění na tom, že M.2 i přesto komunikují prvně s PCH a poté přes DMI 3.0 s procesorem. Na Z270 můžete provozovat dva M.2 NVMe protokolu v PCIe módu. U H270 také (jeden z disků pojede v X2 rychlosti), ale u B250 již nikoliv (lze jeden v PCIe módua druhý musí být v SATA módu). Pokud použijete SATA M.2 disk, vězte, že komunikační část je sdílená s určitými SATA konektory, to si vždy předem ověřte, než celý systém zapojíte. Obecně lze říci, že Z270 je moderní a povedený čipset, kde další 4 linky PCIe navíc jsou k užitku.

[size=150]POPIS DESKY V TEORII[/size]
Ačkoliv je deska vybavená hlavně na extrémní taktování, má i benefity pro vodníkáře.


To jsou konektory pro AIO či pro klasickou pumpu a poté průtokoměry a čidla teplot na vstupu a výstupu. Velmi chytrý nápad.
Vodník je řízen 3A konektorem, AIO "jen" 1A konektorem. Konektory lze použít i tradičním způsobem pro ventilátory řízené PWM/DC.


Celé schéma napájení ventilátorů


Nyní samotný speciální DDR slot. Ten je určený pro zařízení s podporou osazení dvou M.2 disků. Proč zrovna ale do DIMM slotu? Lepší možnosti chlazení i obyčejně lepší přístup k hardwaru. Lze navíc na zařízení nasadit i RAM chladič, který pak ofukuje i samotné M2 diskyNa DIMM2 zařízení, kam připevníme jeden či dva M.2 disky jsou průduchy, ty slouží k průtoku vzduchu, který může dodávat i CPU ventilátor. Což nám charakterizuje druhý obrázek-slajd.
DIMM2 slot je na desce identický s DDR4, ale přeci jen ho odlišuje bezpečností záslepka, takže ani začátečník to nemůže fukčně poplést.A teď už konečně extrémní taktování a deska samotná :). Skvělou inovací jsou ledky s detekcí kondenzace! Velmi užitečné. Kondenzace je největším nepřítelem extrémního taktování. A tato deska má celkem 13 detekčních sensorů, nejkrizovějších míst. 3 poblíž CPU a zbylé okolo RAM, a PCIe. OC zóna zahrnuje i klasická tlačítka start, reset, slow mód, pausa, CBB přepínač, retry tlačítko, safe tlačítko, LN2 jumper, přepínač PCIe slotů, přepínač na aktivaci/deaktivaci DIMM slotu pro RAMky. Super jsou i dva bílé konektory pro ventilátory, které jedou na plný kotel (nemusíte tudíž lézt do BIOSu a přeupravovat ručně řízení, pro overclockery je to pro chlazení ať už VRM a nebo odvodu LN2 padající páry důležité). Nyní ještě co je co.
LN2 mód jumper = umožní auto uzpůsobené nastavení pro LN2, odemknou se i některé věci v BIOSu, smysl to má použít až od teplot okolo -100 až -120 C
Slow mód přepínač = po přepnutí switche pojede CPU na násobič procesoru v úsporném módu, přepnutím zpět frekvence vyletí na násobič zadaný v BIOSu či softwaru Windows (Kaby Lake jej má 8, tedy frekvence je pak BCLK x 8)
Pause přepínač = hardwarová pauza, PC nereaguje, je v jakoby režimu nicnedělání, dokážete jej zas dochladit a nebo dohřát (jak potřebujete) a poté pokračujete v benchmarku
CBB přepínač = oddálí nebo dokonce vyruší coldbootbug (obecně vlastnost některých typů procesorů). Tzn procesor Kaby Lake má někde na -130 C tu vlastnost, že pokud Vám PC spadne z Windows a chcete nabootovat, nepovede se vám to. CPU se naoko tváří jako mrtvý. Prvně jej musíte ohřát, o pár stupňů, pak se dostanete do Windows a tam zas ho musíte dál podchladit až na -190 C. Což je otravné. A proto tato nová funkce, která by měla bránit až na výjimky tomuto procesoru zvanému coldbootbug.
Zbytek pojmů je jasný a nebo jsme si je už popsali.


Detekční body kondenzace - už známe z předchozího odstavce


Deska Apex umí také 3D tisk podporu. Jeden držák, např pro minichladič k DIMM2 slotu.AURA je všude, APEX je světly doslova nabitá. Ale i jumpery si můžeme některé z lokací vypnout/zapnout a nebo dokonce ještě rozšířit o RGB pásky. AURA a AURA SYNC je prostě to co z marketingového hlediska hýbe světem, ať se to někomu líbí a nebo ne. Přes software si pak sami naladíte barvy, synchronizace, režimy podsvícení...


Zvuk Supreme FX není jen ALC1220, samotný ALC1220 se chová tak jak vidíte nalevo, napravo pak SupremeFX, který díky dalším komponentám zvuk "vyhladí".


Zajímavý software, jež je součástí balíčku na DVD, funguje však jen s KabyLake, na jiném PC se mi nedařilo nainstalovat


Desku můžete vybavit osobitým kouzlem, vyrobit si vlastní logo (prázdné vložky jsou součástí balení desky) a také si ho podsvítit

[size=150]DESKA A JEJÍ POPIS[/size]
Základní desku obdržíte v ROG krabici, na které převažuje červená barva. Design krabice se oproti předchozím rokům trochu změnil.


Na zadní straně krabice jsou potom specifikace a popiska samotné desky Apex


Po otevření na nás vykoukne ještě ROG logo


Součástí příslušenství pak je:
Sada ROG samolepek
malé ROG polepky na SATA zařízení
4x SATA kabely
RGB propojka
IO zadní krytka
Q konektor
DVD s ovladači
Manuál
slevový kupón na sleeve kabely ke zdroji
ROG podtácek
DIMM2 karta pro M.2 disky
M.2 šroubky
ROG HB SLI můstek
instalační vložka pro procesor
sada pro výroby vlastního loga podsvíceníZákladní deska má atypický design, kde jsou jednotlivé rohy "protažené" a propojení rohů tvoří pomyslné písmeno "X". To značí "eXtreme".


Základní rozmístění ATX24 pin konektoru a 2x 8 pin konektorů je na tradičních místech. Je i dobře označeno, který osmipin je onen primární, druhý slouží jen pro LN2. Rozměry desky odpovídají ATX formátu, ale jistě vás zarazí, že deska má jen dva sloty pro operační paměti. Proč? Protože pro extrémní overclocking dosáhnete vždy lepších výsledků s nižším rušením,a tam je dva lépe než 4 :-). řekl bych, že jsou i o nějaký ten milimetr blíže k patici CPU, než je obvyklé. I proto tato deska může dosahovat jako jedna z mála nad 4000 MHz DDR4.
Pravý horní roh patří OC zóne. Levý spodní roh pak audiu. Pravý spodní roh zaujímá klasickou konektivitu s case a zároveň zónu pro vodní sensory a podsvícení. Na základní desce najdeme taky tři vyztužené PCIe konektory pro grafické karty. Čtvrtý spodní je spojen elektricky s jižním můstkem (PCH). Samotné rozložení linek pro grafické karty je buď:
1x 16 PCIe 3.0 (první slot)
2x 8 PCIe 3.0 (první a třetí slot)
1x 8 + 2x 4 PCIe 3.0 (první+druhý+třetí slot)

Pro jižní můstek jsou pak určeny také krátko dva PCIe 1x 3.0, to může posloužit např pro zvukové karty.
Podívejme se na M.2 kartičku. Ta se vkládá do speciálního DIMM slotu, který se nachází hned vedle DDR4. Vypadá na oko i podobně, ale má jeden výřez navíc, aby to nikdo nespletl. Elektricky je propojen s jižním můstkem a na samotné zařízení lze umístit dvojici M.2 NVMe SSD disků. Výhoda? Přístup a chlazení (od CPU ventilátoru a nebo pomocí DRAM ventilátoru).


Tři RAM? Ne, pouze dvojice GSkill TridentZ a samotná M.2 karta.

Nyní už samotné detaily desky

OC zóna, kde nalezneme tlačítka start, reset, post displej, retry a safe button, speciální LN2 přepínače, bílý RGB držák pro LED pásky, přepínače PCIe slotů, DRAM jumper i samotné digitální napájení pamětového obvodu.


Pasivy jsou poměrně nízké, uchycení šroubků je pouze zeshora, což je vynikající nápad, hlavně pro extrémní overclockery. Na horní hraně desky jsou i konektory pro ventilátory, řízené PWM/DC dle samotného připojeného ventilátoru. Zcela vpravo na fotografii je bílý 4-pin, jež slouží pro hlavní ofukovací ventilátor, který vždy poběží na plný kotel RPM.


Zde vidíme čtveřici SATA, pro nás OC blázny je to více než dost. Dále přední USB3.0, a přídavné napájení pro PCIe v podobě molexu. Zakroužkoval jsem sekci jumperů pro aktivaci/deaktivaci některých částí AURA RGB na desce. Pod ní jsou bílé konektory pro měření teplot a průtoku kapaliny u vodních systémů, včetně konektoru pro vodní pumpu.


Spodní část zleva doprava obsahuje přední audio konektor, druhý RGB header, TPM port, dvojici portů pro USB 2.0 vývody, ROG konektor pro OC Panel I/II, konektor pro ventilátory a přepínač BIOS čipů. Deska disponuje dvěma BIOSy.


Tento roh obsahuje audio SupremeFX s FX1220. Obecně obsahuje čip ALC1220A obohacený o systém zesilovačů a japonských audio kondenzátorů. PCB je samozřejmě oddělená, kvůli nízkému rušení. Všimněte si také hlavního řídícího čipu IO od Nuvoton (naproti druhému PCIe x16 slotu).


Na této části jsou některé čipy pro USB3.1 a HDMI. A pak zapouzdřený čip LANGUARD, chránící LAN port proti přepětím.


Výbava IO je solidní. Najdeme zde dvojici PS2 portů, což je užitečné znovu pro extrémní overclockery. Před nimi je ještě tlačítko pro BIOS flashback funkci (dole) a vymázání nastavení BIOSu (nahoře tlačítko). Následují displayport a HDMI, 6x USB3.0, LAN, USB3.1 A+C, audio konektory.

Napájení

Základní deska pro overclocking je rozhodně vytvořena na solidní úrovni. Podívejme se na celý systém napájení. Červeně jsem zvýraznil napájení pro procesorová jádra a iGPU v procesoru. To je osmifázové, bez nějakých děličů. Defakto je přesně řečeno 8+2. A řízeno digitálně, precizně pomocí IR čipu. Řídící čip je orámován červeně (malý rámeček).
CPU má i další část zvanou IO a SA. Napájecí fáze se nachází pod logem Republic of Gamers, zvýraznil jsem ho oranžovým obdélníkem. Má dva samostatné kontroléry (červené malé čtverečky), jeden pro IO a druhý pro SA.
Napájení pro paměti má také samostatný okruh, také řízený digitálně. Ten je dvoufázový a označil jsem ho modrou barvou.

Hlavní napájecí část pro Vcore je asi to nejdůležitější. Mosfety jsou zapouzdřené a výrobcem je Texas Instruments, model CSD87350Q5Ds. Ty dokáží propustit šílenou hodnotu - proud až 400A! V OC tedy skutečně nebudete limitováni :) A to ani přes o něco horší praktické vlastnosti, pokud mosfety se zahřejí třeba na 60 C.

[size=150]BIOS V KOSTCE[/size]


-menu o informacích desky, biosu apod


Extreme Tweaker-vše k taktování


Nechybí ani přednastavené profily
flanker (1579)|17.2.2017 15:21
[size=150]SOFTWARE A ZAJÍMAVOSTI[/size]
K desce patří celý balíček sofwaru. Asi nejzajímavější z nich je AI Suite III, který obsahuje několik podfunkcí. Mimo jiné nabídne i automatické naladění vašeho PC v části výkonu, napájení, chlazení, vedení úspory energie. A hlavně opravdu funkčně!Řízení napájení pomocí softwarového balíčku


V části TurboV pak přetaktujete snázeji svůj počítač. Nastavení násobičů turba, napětí všech hlavních součástí je samozřejmostí. Stejně tak uložení si OC profilu


Zajímavá část zvaná "turbo aplikace", která přiřadí vašemu PC pro určité úlohy vámi definované frekvence turba procesoru.


Chcete promazat systémovou cache a navýšit tak výkon pro benchmarky?

Sonic Radar je samostatný prográmek pro hráče, detekuje šíření zvuku. Jak moc je to nápomocné v praxi, to už musím nechat na vás.Více využiji Sonic Studio - tedy nastavení zvukového čipu.

-i nastavení zvuku přes HDMI grafické karty
Dalšími softwary jsou ROG Ramcache, ROG RAM Disk a novinkový ROG CLone Drive pro zálohu souborů, ale i celého disku


A pochopitelně softwarový balíček Asus AURA :)

PODSVÍCENÍ EFEKTŮ -AURA
Deska disponuje doslova brutálními možnostmi podsvícení, přes jumpery lze některé části deaktivovat. Například ono svítící logo "Flank3r" a nebo také "republic of gamers". Zbytek už poladíte přes sofware a nebo BIOS (úpplná deaktivace)
[youtube]https://youtu.be/wqGB_F9qctM[/youtube]

[size=150]TESTOVACÍ SESTAVA A VÝSLEDKY TESTŮ PŘED A PO PŘETAKTOVÁNÍ[/size]
Testovací sestava byla v dnešním případě identická, až na jiný kus procesoru. Dnes jsem použil retailový kousek i7-7700K
Základní deska Maximus IX Apex
CPU chlazen AIO Silverstone TD02 Slim
RAM GSkill TridentZ 4000 MHz XMP 2x 4GB (v základu běžely na JEDEC 2133 MHZ, v OC měření na svém XMP profilu)
Zdroj Corsair AX1200 1200W
Grafická karta Asus Strix GTX 1050 Ti OC
SSD HyperX 3K 120GB
Windows 10 Home 64-bit
Měření jsem provedl v několika testech zaměřených na procesor, už z toho důvodu, že grafická karta je jiná než minule a SSD mi kapacitně neumožnil nahrát třeba nějakou zajímavější hru. Možná někdy příště v testu vlivu frekvence RAM na výkon.
Výsledky jsem shrnul do tabulky. Už předem mohu prozradit, že CPU nezklamal a znovu jsem se dostal na 5 GHz stabilně.V tabulce vidíme srovnání s minulou Maximus IX Hero, ta si naoko vede v pár testech lépe, ale dávám to za vinu dvěma faktorům. Windows 10 a "zaplevení" a druhým důvodem jsou jiné RAM, byť běžely také na 2133 MHz, ale měly dvojnásobnou kapacitu. Rozdíly to jsou však zanedbatelné....Ohromný skok vidíme po přetaktování v testech propustnosti, kdy i RAM jsem nechal na vysokých 4000 MHz. To se podepsalo na teoretické propustnosti.

[size=150]PŘETAKTOVÁNÍ[/size]

Pro přetaktování jsem zvolil test stability v AIDA 64 Engineer běžícím cca po 30 minut. Potěšilo mě, že retailový kousek je ještě o chloupek lepší, jak ESko, na 5 GHz postačilo jen 1.31V v BIOSu s LLC5.Přesto i s chlazením AIO se teploty nejteplejších jader dostaly nad 80 stupňů. Pokud se nechystáte delidovat, vidím hranici okolo 1.35 V jako strop pro dlouhodobý provoz. S delidem si můžete dovlit jít o dalších 0.05V, snad i o 0.1V nahoru. Ideálně se držet teplot v zátěži stress testu do 90 C na jádrech (lépe je samozřejmě i méně).

Jak vidíte, cache běžela dokonce až na 4700 MHz!

Užitečné tipy pro APEX a taktování Kaby Lake

Tabulka bezpečných rozsahů napětí při dodržení podmínek chlazení podle Asus. Každý kus hřeje trochu jinak, vše prostě je dobré přizpůsobit teplotám. Ochrana CPU je na 100 C.


Post displej důležité LN2 kódy a jejich význam (některé se budu muset naučit nazpaměť :) ) Ty se hodí hlavně pro extrémní taktování.

[size=150]Taktování pro benchmarky[/size]

Zkusil jsem pak i maximální frekvence pro benchmarky. Problém č1 byly teploty, CPU jsem nemohl v těžkých testech uchladit na více než 1.425V. Tomu odpovídala frekvence 4150 MHz. Možná by si CPU s trochou práce dal říci i na 5200 MHz, ale dál zcela jiste ně, delid bude nutný...

Cinebench R11.5 na 5152 MHz


Cinebench R15 na 5152 MHz


Blender "Ryzen" benchmark 150 samples


Méně stresující testy jsou Superpi, zkusil jsem tedy "napálit" napětí, které těmto pokusům svědčí. 5450 MHz a Superpi 1M


A kupodivu, CPU projel i delší test 32M na 5450 MHz!


Zkusil jsem i dvakrát 5500+ MHz pro 1M, ale v obou případech mi sestava zamrzla, alespoň foto...


Taktování s Kaby Lake je vskutku zábava, je rychlý, má velmi silné IPC a zvládá sám o sobě velmi vysoké frekvence, na které s jinými procesory leckdy dosáhnete až s extrémnějšími metodami (suchý led/dusík).

[size=150]ZÁVĚR[/size]

Stejně jako kluci na fotografii ze světové scény, i já dávám palce nahoru. Ta deska je grandiózní a to ne kvůli tomu, že si na mě lidi z ROG Taiwanu (zase) vzpomněli a dostal jsem edici desky s vlastním nickem, ale kvůli tomu, že je to první deska, na které bez problémů naběhnou RAM na XMP profil 4000 MHz s needitovaným operačním systémem, že má PS2 konekotry, tlačítko na oddálení či eliminaci coldbootbugu, zajímavému DIMM.2 slotu pro SSD NVMe do RAIDu, možnost montáže pasivů s uchycením šroubků zeshora a dalším detailům :inlove:
A bude se dobře vyjímat i v nějaké nadšenecké sestavě. Později v dalších komentářích doplním o další výsledky v průběhu týdnů. V zásobárně mám ještě jiný kus i7-7700K a třetí na cestě. Uvidíme, který z nich bude opravdu ten nejlepší :)
flanker (1579)|5.3.2017 13:02
Poslední trojička k výběru kousku. Pak dám 7700Kčkům pokoj, protože se to časově nedá a už dva solidní kousky mám :)