reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Analog vs digitalni signal

maren (4)|8.9.2007 17:16
mel bych takovy technicky dotaz.Spustili u nas "slavnostne" digitalni vysilani.
Musel jsem zakoupit set top box,aby mi sla TV.
Zajima me jak se uskutecnuje prenost signalu.Zda od vysilace ke me to jde analogove a teprve set top box pomoci AD to preklapi na digitalni signal a pak zpetne pomoci DA prevodniku prevadi na analogovy.
Je to tak??
diky
crasher.km (919)|8.9.2007 17:22
vysílá se nespojitý (digitální signál ) a tvůj set top box to musí upravit na spojitý (analogový) aby to televize dokázala zobrazit. Digitální vysílání se začalo dávat,jelikož analog už byl přeplněný a překrývá se . největší výhoda Digitálního je ,že nemá stráty. ( ikdyž set top box určitě má). Proto bych si radši připlatila a koupil přímo digitální TV.Potom by teoreticky neměly být ztráty,popř. minimální


Jenom nechápu zase bordel v ČR,kdy Zlín bude v digi pásmu až za 2 roky a Domažlice už nemaj ani analog teď :D
maren (4)|8.9.2007 17:31
[QUOTE=crasher.km;48047]vysílá se nespojitý (digitální signál ) a tvůj set top box to musí upravit na spojitý (analogový) aby to televize dokázala zobrazit. Digitální vysílání se začalo dávat,jelikož analog už byl přeplněný a překrývá se . největší výhoda Digitálního je ,že nemá stráty. ( ikdyž set top box určitě má). Proto bych si radši připlatila a koupil přímo digitální TV.Potom by teoreticky neměly být ztráty,popř. minimální


Jenom nechápu zase bordel v ČR,kdy Zlín bude v digi pásmu až za 2 roky a Domažlice už nemaj ani analog teď :D[/QUOTE]Dekuji Vam za odpoved.Ja myslel prave ze metalicky spoj nemuze prenaset digital.V tom jsem se zrejme spletl.
Muzu Vas poprosit jeste o reakci na prenos telefonnich hovoru
Jak je to jeste u telefon-ustredna -telefon.
Myslim tim klasicke telefony(zadne ADSL,ISDN..)
Tam jde taky digital,kvuli minimalizace chyb jak pisete?
Pavel Boček (4169)|8.9.2007 17:34
[QUOTE=crasher.km;48047]největší výhoda Digitálního je ,že nemá stráty[/QUOTE]

no myslím že problém právě bude v místech se špatným pokrytím, tam kde to na analogu zrnělo to na digitálu bude nesledovatelné...


K telefonu:
imho je telefon analog
crasher.km (919)|8.9.2007 17:35
U telefonu opravdu netuším. O televizním signálu jsem se teď učily , jak je to u telefonu netuším .
Řekl bych že to vedou koaxiálem do ústředen , 5Ghz vzduchem do spojovatelny a z tama se to dál dělí vzduchem až k vám na ústřednu a opět koaxiálem až do domu. Abych řekl pravdu ,tak sem ale nikdy ani profil drátu k pevné lince neviděl.
Z telefonu jde ale 100% analog,protože ve sluchátku (mikrofonu) bývají u starších uhlíkové mikrofony ( jak je to teď nevím,neznám nikoho kdo by měl doma pevnou :D ) a ten pracuje na spojitém signálu .
crasher.km (919)|8.9.2007 17:40
[QUOTE=Pavel Boček;48054]no myslím že problém právě bude v místech se špatným pokrytím, tam kde to na analogu zrnělo to na digitálu bude nesledovatelné...


[/QUOTE]


Jasně .To ale není problém digitální vysílaní,ale všebecného pokrytí . Takovým lidem už fakt jedině satelit.
Když se nějak minulý rok spouštěla ostrava,tak sem se bavil s jedním pánem a ten říkal že ze začátku jak nebyl pořádný signál,tak někdy jela jen půlka obrazovky a spodek byl černý :D Já bohužel nemám skušenosti . Jsem z moravy a signál beru z tlusté hory,kde bude DVB-T až září -říjen 2010
mech13 (5526)|8.9.2007 17:41
[QUOTE=crasher.km;48047]Jenom nechápu zase bordel v ČR,kdy Zlín bude v digi pásmu až za 2 roky a Domažlice už nemaj ani analog teď :D[/QUOTE]

sice TV nesleduju, ale je v tom docela bo***l...

btw nezkousel jsi chytnout brno? co jsem se kdysi dival na mapy pokryti, tak KM je uplne na okraji, ale se slusnou antenou by to z barboriny mohlo byt realizovatelny... ja su z blbe strany za kopcem

edit: btw neni hlavni vyhoda digitalu, ze se zadne zrneni nebo ztraty obrazu nemaji konat? jakmile prece ten signal chytnu, tak se nemuze stat aby se z jednicky stala nula nebo z nuly jednicka a tudiz musim mit 100% kvalitu obrazu i s minimalnim signalem ne?
Pavel Boček (4169)|8.9.2007 17:42
[QUOTE=crasher.km;48055]...[/QUOTE]

Doma je to určitě analog, je tam běžná dvojlinka...z baráku nám vede dost silnej vodič (asi koax)...co vám tak u nás se předělávala jen ústředna na digitál, takže podlě mně je to bud analog a pracovalo se na konci anebo je to komplet digitál a zlepšovala se kvalita...

Že by se něco vedlo po wifi je blbost, má to zaprvé vysokou odezvu a datacentra se i kvůli průtoku dat spojují už jen po optice.

[QUOTE=crasher.km;48059]Jasně .To ale není problém digitální vysílaní,ale všebecného pokrytí . Takovým lidem už fakt jedině satelit.
Když se nějak minulý rok spouštěla ostrava,tak sem se bavil s jedním pánem a ten říkal že ze začátku jak nebyl pořádný signál,tak někdy jela jen půlka obrazovky a spodek byl černý :D Já bohužel nemám skušenosti . Jsem z moravy a signál beru z tlusté hory,kde bude DVB-T až září -říjen 2010[/QUOTE]

My budeme brát asi z Hády nebo kde to je...možná chytáme Kojál, nevím...máme teď digitál satelit, ale slyšel sem že až ČT přejde na pozemní vysílání tak přestane vysílat po satelitu (minimálně jednička a dvojka)
crasher.km (919)|8.9.2007 17:51
[QUOTE=mech13;48060]sice TV nesleduju, ale je v tom docela bo***l...

btw nezkousel jsi chytnout brno? co jsem se kdysi dival na mapy pokryti, tak KM je uplne na okraji, ale se slusnou antenou by to z barboriny mohlo byt realizovatelny... ja su z blbe strany za kopcem

edit: btw neni hlavni vyhoda digitalu, ze se zadne zrneni nebo ztraty obrazu nemaji konat? jakmile prece ten signal chytnu, tak se nemuze stat aby se z jednicky stala nula nebo z nuly jednicka a tudiz musim mit 100% kvalitu obrazu i s minimalnim signalem ne?[/QUOTE]


Však jasně.Logická 1 a 0. Jak sem psal , pojedou ti třeba sudý řádky a lichý budou černý. nebo budeš mít černý místa. Záleží na síle signálu . Určitě to má ale ministerstvo podchycené ,aby měli všichni full:))
přece jsme v ČR když si už za státní televizi platíme,tak musíme mít kvalitní signál.!
Jinak chytnou jsem zatím neskoušel. Televize mě nijak nebere :D Vyvolení a růžová zahrada suxx :D
Mě stačí zettor:) Jinak odkud ty jsi přímo ?

[QUOTE=Pavel Boček;48061]Doma je to určitě analog, je tam běžná dvojlinka...z baráku nám vede dost silnej vodič (asi koax)...co vám tak u nás se předělávala jen ústředna na digitál, takže podlě mně je to bud analog a pracovalo se na konci anebo je to komplet digitál a zlepšovala se kvalita...

Že by se něco vedlo po wifi je blbost, má to zaprvé vysokou odezvu a datacentra se i kvůli průtoku dat spojují už jen po optice.
[/QUOTE]

Mno vím že u nás má ustředna 5Ghz bubny na hulín :D máme totiž u Telecomu na střeše buben pro mojeho providera :D Btw 5Ghz není certifikováno jenom na WIFI .... je to odstupňované TUŠÍM po 3db :)
Pavel Boček (4169)|8.9.2007 17:54
[QUOTE=crasher.km;48068]...je to odstupňované TUŠÍM po 3db :)[/QUOTE]

Jasně já to tak osobně beru jako "lepší" Wi-Fi pro datacentra...připojení k páteři, spojení bodů atd. ... ale kabel v tomhle vede, maximálně se to takhle vyplatí kde je kabel nerealizovatelná věc
crasher.km (919)|8.9.2007 17:55
SRRY teda za OT: ale mech13 ty by jsi měl chytat signál teoreticky ne ? vždyť podle mapy by jsi měl být pokrytej . A pokud ne ,tak ti nepomůže asi ani Zlín ,protože tam jsou celkem velký kopce :Dmno ..uvidíš Jinak medlov znám :) jezdil sem do počenic a tětětic na florbal :)
crasher.km (919)|8.9.2007 17:58
Jasný ... není nad optiku,ikdyž ta cena :-!
Myslím že dokonce už je schválený 10Ghz ,ale jenom pro data ,ne ?
Těch 5 už je neúnosných ... 2.4 už je PŘEhlcená, 5 už začíná být taky. Dneska už do 1200 koupíš AP s 5ghz pásmem a má to každej trouba na paneláku ( radost chodit po městě a mít 2mbps zadara od hňupa ,co si neumí nastavit na AP ani heslo :D ) ,snad 10Ghz zase na chvíli pomůže :)
Pavel Boček (4169)|8.9.2007 18:07
[QUOTE=crasher.km;48075]Jasný ... není nad optiku,ikdyž ta cena :-!
Myslím že dokonce už je schválený 10Ghz ,ale jenom pro data ,ne ?
Těch 5 už je neúnosných ... 2.4 už je PŘEhlcená, 5 už začíná být taky. Dneska už do 1200 koupíš AP s 5ghz pásmem a má to každej trouba na paneláku ( radost chodit po městě a mít 2mbps zadara od hňupa ,co si neumí nastavit na AP ani heslo :D ) ,snad 10Ghz zase na chvíli pomůže :)[/QUOTE]

Další OT:

No rozmáhá se taky u nás Motorola (podle těch několika málo věcí co o tom vím asi něco mezi Wi-Fi a Wi-Max, každopádně je to 5,4 GHz)...brzo zase všichni přejdou na Wi-Max, ten nikdo nechtěl jen kvůli Boomu Wi-Fi kam všichni investovali a nikdo už nechtěl investovat do něčeho dalšího...

ale já si počkám až dají do kupy kabelovku, páč za pučení antény chtějí nehorázný prachy LOL
mech13 (5526)|8.9.2007 18:07
[QUOTE=crasher.km;48074]SRRY teda za OT: ale mech13 ty by jsi měl chytat signál teoreticky ne ? vždyť podle mapy by jsi měl být pokrytej . A pokud ne ,tak ti nepomůže asi ani Zlín ,protože tam jsou celkem velký kopce :Dmno ..uvidíš Jinak medlov znám :) jezdil sem do počenic a tětětic na florbal :)[/QUOTE]

[OT]prave ze jsme tak blbe za kopcem... pulka dediny to ma celkem dobry a je tim smerem slusne videt, druha pulka je skovana za tou prvni a ani prd... a ja su zrovna od brna skovane...
jinak ted mame TV na zlin a daji se tu chytnout vsichni slovaci - STV2 a JOJ slusne, STV1 a markyza nic moc... a soused chyta vsechny slovaky ostre jak CT1:hmm[/OT]
xSten19 (386)|8.9.2007 18:50
Já si chci koupit saťák ale nevim jestli od firmy a nebo jenom kartu aby sme nemusel potom platit jako kokot.
crasher.km (919)|8.9.2007 18:54
řekl bych že je lepší koupit kartu pro nekodované programy . Předplatit jsi programy můžeš vždycky ...navíc s nástupem Digitální televize doufám půjdou ceny dolů :)
maren (4)|8.9.2007 20:13
[QUOTE=crasher.km;48055]U telefonu opravdu netuším. O televizním signálu jsem se teď učily , jak je to u telefonu netuším .
Řekl bych že to vedou koaxiálem do ústředen , 5Ghz vzduchem do spojovatelny a z tama se to dál dělí vzduchem až k vám na ústřednu a opět koaxiálem až do domu. Abych řekl pravdu ,tak sem ale nikdy ani profil drátu k pevné lince neviděl.
Z telefonu jde ale 100% analog,protože ve sluchátku (mikrofonu) bývají u starších uhlíkové mikrofony ( jak je to teď nevím,neznám nikoho kdo by měl doma pevnou :D ) a ten pracuje na spojitém signálu .[/QUOTE]
Mel bych posledni dotaz.Prosim Vas jake hlavni vyhody digitalniho signalu vidite oproti analogu.
Dekuji
crasher.km (919)|8.9.2007 20:30
Analog tím ,že je na principu spojitého singálu,má velké ztráty. Kdežto u digitálního je princip logických úrovních. Čily buď u digitálního máte signál ,nebo ne. Neexistuje šumění nebo podobné rušení jak u analogu.
Analog by měl být ostřejší,kvalitnější barvy a doufejme že časem i lepší rozlišení .
Jak říkám ,nemám skušenosti , u nás se spouští až 2010. Všechny znalosti mám teoretické ze školy. Prakticky záleží jen na signálu.Pokud máte dobrý příjem ,nebál bych se koupit i tu DVB-T televizi.Určitě se to vyplatí.
Pavel Boček (4169)|8.9.2007 20:31
[QUOTE=maren]Mel bych posledni dotaz.Prosim Vas jake hlavni vyhody digitalniho signalu vidite oproti analogu.
Dekuji[/QUOTE]

Víc programů souběžně a/nebo v lepší kvalitě. Nic víc, nic míň. Pak už jsou jenom nevýhody v případě špatnýho pokrytí atd.
maren (4)|8.9.2007 20:32
[QUOTE=crasher.km;48155]Analog tím ,že je na principu spojitého singálu,má velké ztráty. Kdežto u digitálního je princip logických úrovních. Čily buď u digitálního máte signál ,nebo ne. Neexistuje šumění nebo podobné rušení jak u analogu.
Analog by měl být ostřejší,kvalitnější barvy a doufejme že časem i lepší rozlišení .
Jak říkám ,nemám skušenosti , u nás se spouští až 2010. Všechny znalosti mám teoretické ze školy. Prakticky záleží jen na signálu.Pokud máte dobrý příjem ,nebál bych se koupit i tu DVB-T televizi.Určitě se to vyplatí.[/QUOTE]dekuji
mech13 (5526)|9.9.2007 02:42
[QUOTE=crasher.km;48155]Analog by měl být ostřejší,kvalitnější barvy a doufejme že časem i lepší rozlišení .[/QUOTE]

neni to preklep a nemel tam byt digital?
crasher.km (919)|9.9.2007 09:26
jop ,srry :D Samozdřejmě že digitální ;)
pavel_p (993)|9.9.2007 17:35
Opravy nepřesností a odpovědi na různé dotazy
* 1.příspěvek je správně. Přenos se provádí analogově pomocí OFDM modulace, stejně tak jako třeba u ADSL modemu. I u klasického modemu nebo GSM mění signál z digitálního na analogový, nezměněný digitální signál se přenáší celkem blbě (s vyjímkou optiky a přenosech, kde nehrozí kolize s jiným signálem na stejném drátě). Digitální se přenos (signál) nazývá proto, že se přenáší nuly a jedničky, které se v ideálním případě daří jednoznačně rekonstruovat. Kvalita výstupu pak není přímo ovlivněna zkreslením při přenosu - to ovlivňuje spíš pravděpodobnost úspěšné rekonstrukce nul a jedniček.
* U telefonu je přenos telefon-ústředna analogový, pak se digitalizuje a na koncové ústředně se převede zpět na analog.
* Telefon není do ústředny veden koaxem.
* Není pravda, že kde analog zrní nebo má duchy je digitál nutně nesledovatelný. Doporučuji zkusit půjčit set-top box a zkusit v praxi (nejlépe za blbého počasí). OFDM modulace je technologicky úplně jinde než klasická AM nebo co se používá pro přenos TV. Pro přenos se používá několika set až tisíc nosných frekvencí, takže změna stavu je (i přes množství přenesených dat) na jednotlivých nosných relativně pomalá.
* Při mizerném signálu to není otázka plná kvalita nebo nic, projevuje se to podobně jako škrábance na CD s filmem nebo mp3. Akorát se z toho MPEG-2 vzpamatuje rychleji než DIVX a kus obrazu se rozhodí na zlomek vteřiny a občas televize napíše, že byl sledovaný program znovu naladěn (což otravuje). Duchové a zrnění nehrozí.
* Směrové antény nahrazující kabelový přenos nemají s wifi nic společného. Maximálně možná využívají blízké frekvenční pásmo. Co jsem se doslechl, tak dokážou přenášet 155mbit na desítky km (před pěti lety), což je pro komunikaci mezi BTSkami a jejich centry dostatečné a telekomu to musí na telefon pro pár tisíc obyvatel stačit taky. DB značí úroveň signálu, odstup bude spíš v MHz.
* V Brně lze teď chytnout souběžně i DVB-T i normální vysílání a ještě to tak pár let bude, přechod není zapnem jedno, vypnem druhé. Po vynutí analogu bude na DVB-T více stanic.

Výhody digitálu proti analogu
- může být lepší signál (i v údolí, pokud je vysílač nedaleko a za kopcem a chytají se spíš odrazy nebo jiný vzdálený)
- okamžitý teletext
- někdy možnost přepnout na jiný jazyk
- trochu lepší kvalita obrazu (srovnatelná s DVD, někdy hrubší čtverečky za rychle se hýbajícími velkými objekty, téměř nepozorovatelné)
- nějaká drobná vylepšení (informace o právě vysílaném programu, informace o tom co se bude vysílat v průběhu dne)

Nevýhody:
- set-box nebo novější televize, co to umí dekódovat
- určitě problémy s nahráváním z videa (musí se nahrávat kanál na který je přeplá TV)
- může být horší signál (není blízko vysílač)
- analog je imho taky celkem kvalitní při dobrém příjmu
crasher.km (919)|9.9.2007 18:01
Já sm neříkal nic o tom ,že to má společnýho s WIFI :) psal jsem že to jde přez bubny podobným na 5ghz :)
Jinak domažlice už nemaj analog,pouze DVB-T , brno končí 2010 analogem ...
S těmi duchy,kvalitou a tak .. to už fakt záleží na signálu. Asi máš ale víc skušeností ;)
Jinak psal sem několikrát .nemám s tím skušenosti ,psal sem co jsme se učily ve škole:) Centrum Odborné Přípravy Technické
Pavel Boček (4169)|9.9.2007 18:19
Já to s tím špatným signálem neříkal...jen vím že u digitálního satelitu když se ladila parabola tak to vypadalo příšerně (zůstávájí vyloženě "digitální" vady - barevné čtverce a obdélníky a takovej nesledovatelnej humus), tak bych čekal že to bude podobně.

Btw po čem se to přenáší do ústředny...? Nějak jsem nikdy neměl potřebu pitvat ten kabel, jen je to něco tlustýho a černýho, tak sem střelil od boku koax (po tom se tohle většinou, aspoň u novějších rozvodů), asi to bude změť měděných kabelů no...
pavel_p (993)|9.9.2007 20:22
Přenos do ústředny se děje po změti měděných kabelů (doufám dva dráty na telefon? ale zásuvky jsou na 4). Ono na přenos hlasu bez jakékoli modulace není víc potřeba, ale nevím jak došlo k tomu, že asi před 15ti lety zmizely přeslechy, kdy člověk slyšel občas i celkem zřetelně cizí hovor. Mám pocit, že se někde používají koncentrátory, které signál digitalizují už před ústřednou nebo ho namodulují na různé nosné, aby se ušetřil počet drátů. Pak asi musí být nějak zařízeno, aby se oddělilo ADSLko a šlo do ústředny zvlášť, ale to je spekulace.
ggmmirec (7)|17.10.2007 11:46
som trosku amater v tomto. chcem si kupit k pc AVerTV Hybrid STB9. chcem sa len spytat taku vec. ked u nas spustia digitalne vysielanie bude mi tento pristroj k niecomu ked sa don neda dat karta na dekodovanie zakodovanych kanalov? lepsie povedane budu tv stanice zakodovane alebo nie? neoplati sa mi na teraz kupit skor analogovy tuner? dik za kazdu odpoved.
Ivo Mašek (507)|17.10.2007 21:27
Až se spustí u tebe digitál, tak na tuneru budeš sledovat digitální příjem DVB-T. Nevím, jak na Slovensku, ale v Čechách na DVB-T snad ještě žádný placený kanál není. (chytám digitální kabelovku, takže přesně neznám situaci u teresterialu)
Co se týče "té" lepší koupě analogového tuneru: Není to lepší volba - řekl bych, že mnohem horší. Protože až zapnou digitální vysílač, tak v tom samém okruhu vypnou analogové vysílání. (oni se navzájem celkem solidně ruší - prostě se nemají rádi). Takže na analogový tuner pak nechytneš nic. A i ten hybrid budeš používat pouze z poloviny - pouze DVB-T.
Co tě vede zrovna ke koupi hybridu Aver?
ggmmirec (7)|17.10.2007 21:37
u nas chytame satro digital. ale oni koduju vsetko okrem stv1 a stv2. vysielaju aj analogovo dakych 15 programov preto teraz potrebujem analog. ale myslim trosku dopredu. o nejaky ten rok dva tri analog vypnu ako hovoris preto ten hybrid. len neviem ci bude vysielanie kodovane alebo nie. a konkretne tamten mi vyhovuje koli rozliseniu ktore podporuje. mam lcd s rozlisenim 1600x1200 a nerad by som don pustal nieco nizsie koli interpolacii. pri pozerani tv to je asi jedno ale pri praci na pc by som tam rad nativne rozlisenie.
Ivo Mašek (507)|17.10.2007 21:49
[QUOTE]
vysielaju aj analogovo dakych 15 programov
[/QUOTE]
A je to kabelem, nebo vzduchem?
ggmmirec (7)|17.10.2007 22:18
vzduchom.
Ivo Mašek (507)|17.10.2007 22:30
No v každém případě budou digi filmové kanály kodované. Nevím, jakou metodu použije poskytovatel tv vysílání. Přes kabel je to jednoduché. Zakoupíš dekodovací kartu a tu vložíš do STB. Pokud to bude vzduchem, tedy DVB-T, pak je nutný set-top-box. A ten zřejmě bude na dekodovací kartu (podobné, jako u STB pro DVB-c). Do tv tuneru ji, tu kartu, samozřejmě nikam nestrčíš - není kam.
Jak to udělá u vás, to nevím. Ale počítej s tím, že volné budou pouze zpravodajské kanály.
ggmmirec (7)|17.10.2007 22:43
toho som sa bal ze budu volne len dajake sprostosti. potom mi bude ten aver na dve veci ked aj tak s nim nic nechytim. to uz mozem rovno kupit nieco lacnejsie bez digi tuneru len s analogom s tym ze ho o par rokov asi zahodim. este sa spytam ako to ide u vas v cechach. chytas signal na antenu, tu mas zapojenu do set-top-boxu, v ktorom je dekodovacia karta a a na stb mas zapojeny tv. je to tak? a tu dekodovaciu kartu mas odkial? a ake programy mozes ocakavat?
Ivo Mašek (507)|17.10.2007 23:04
Já mám kabelovku UPC. Tedy signál po kabelu. Asi 60 programů, z toho cirka 40 digitálních. Mám kabelový STB pro DVB-C. Nelze použít STB pro DVB-T. Zároveň mám od poskytovatele dekodovací kartu, kterou mám strčenou v STB. Tato karta je přímo spárována s oním STB. Takže nemohu použít jiný set-top-box, než od UPC (dělá ho pro ně korejská firma Handan), protože dekodovací karta s ničím jiným nefunguje. Tudíž ani nemohu použít tv kartu TechniSat pro DVB-C, která umí vzít kartu, ale ne tu, co je spárována s STB od UPC.
Takže na TV v obýváku mám kompletní sadu programů (analog + digital)., no a na TV v kuchyni a v dětském pokoji mám pouze analog. Abych měl digi, tak bych potřeboval od UPC další dva STB.
ggmmirec (7)|18.10.2007 06:36
takze ak budem chciet v buducnosti pozerat tv budem si musiet pretplatit sluzbi od poskytovatela ak tomu dobre rozumiem?
Ivo Mašek (507)|18.10.2007 07:09
Základní nabídku by vám měl dát automaticky. Pokud zavede nějaké programové balíčky (což právě u digitálního vysílání lze), určitě vám dá vědět (je to vlastně v jeho zájmu) a oznámí vám cenu balíčků.
Vše toto samozřejmě dělá poskytovatel služby (tedy TV vysílání).
ggmmirec (7)|19.10.2007 09:10
teraz mame toto: http://www.satro.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=Webpage&s=pb_digital
zatial tam nic zadarmo nevidim ale je mozne ze ked bude nejaka konkurencia tak to bude inak? ale ich zariadeniu z ich kartou sa nevyhnem. z toho mi plynie ze tv tuner s digitalom nepotrebujem lebo ho budem mat od poskytovatela.
Ivo Mašek (507)|19.10.2007 19:18
Máš tam tabulku "účastnické poplatky". A o to jde.
Nejnižší, tedy základní nabídka je MINI, a je nejlevnější. Platíš základní poplatek, protože ta firma má nějaké zaměstnance a ti samozřejmě chtějí jíst a pít a já nevím, co ještě. A někdo jim ty peníze dát musí.
pak tam máš rozšiřující nabídku, a za tu si připlácíš. Protože poskytovatel tvé televize to nedostává zdarma, musí ty programy kupovat. Ty, jako spotřebitel produktu se na tom musíš finančně podílet - takže, pokud chceš mít doma filmové kanály, musíš si to zaplatit.
Jinak, jak jsem pochopil z té nabídky a toho všeho, jedná se o způsob DVB-C. Takže, pokud budeš chtít filmové kanály (zřejmě v digi kvalitě), potom se musíš s poskytovatelem domluvit (telefonem / inetem / osobně - nevím, jak to tam chodí)a on ti pronajme / prodá set-top-box pro DVB-C a k tomu ti dá dekodovací kartu.
TV tuner / kartu do PC ti nedá, ani neprodá. Velmi pochybuji, že bude něco takového mít na skladě., nebo že by takovouto službu poskytoval (neposkytuje ji ani UPC, a to je gigant v kabelové TV)
ggmmirec (7)|22.10.2007 00:06
Dik za rady. este ma napadla jedna vec. nasiel som na nete takuto redukciu:
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=216&pg=det&article=33215
funguje to len z cinch na dvi alebo aj naopak. pripadne da sa zohnat taka redukcia z cinch alebo scart na dvi alebo vga? nasiel som z hdmi na dvi ale tie dekoderi co davaju v satre nemaju nic take ako hdmi.