Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Diagonální pruhování obrazu na TV: S-video -> Scart

Rodriguez (59)|10.3.2017 21:03
Zdravím diskutéry,

Řeším připojení TV k notebooku přes s-video, konrétně jeho kvalitu. Z laptopu Acer TravelMate 5720 (Win10 Pro x32) přes výstup s-video vedu kabel (s-video <-> s-video) do redukce a následně do TV (Sony kv-21ft1k) - má pouze scart vstup.

Zobrazení funguje a v principu to vše funguje, jak má, ale nejsem spokojen s kvalitou (diagonální pruhy a jakési různobarevné okraje jednotlivých barevných ploch). V obraze TV běhají nevýrazné, ale přesto rušící diagonální pruhy. Nevím, jak přesně to specifikovat a čím je to způsobeno a hlavně nevím, zda je to vlastnost nebo chyba (přikládám fotografie televizní obrazovky a k tomu pro porovnání vyřezy obrazovky na PC). Na snímku 1 jsem vyfotil televizor zobrazující dvb-t (ČT1), barvy a kvalita obrazu je naprosto v pořádku, žádné pruhy ani nic jiného. Na snímku 2 jsem vyfotil televizor zobrazující obraz z laptopu přes s-video - tady je vidět, že obraz tak nějak hraje nepřirozeně všemi barvami, pro porovnání na snímku 3 je výřez obrazovky PC, kde je vše správně (na logu "Full HD" je to vidět skvěle). Na snímku 4 jsou vyfocené ovládací prvky youtube na televizoru a problémem jsou ty červené okraje, ty tam být správně nemají (mimochodem jsou tam vidět i modré a zelené, ale ne tak výrazně, takže nejde o problém s červenou, ale o všechny tři barevné složky).
Druhá věc, která by mě zajímala je jakési diagonální pruhování obrazu. Na snímku 5 je to vidět, jsou ta takové nepatrné tmavé pruhy přes modrou barvu (ve skutečnosti je to vidět víc a výrazněji). Snímek 6 ukazuje, jak to vypadá na PC z výřezu obrazovky správně. Právě tohle pruhování, které se po obraze pohybuje a různě míhá je nejvíc nepříjemné a nevím, zda jde o vadu nebo o co vlastně. Mám podezření na 1) rušení přenosu přes kabel/redukci a slabé stínění nebo 2) chybu v grafickém čipu laptopu nebo 3) něco jiného?
Ač to z těch obrázků vypadá jen jako okrajovost, tak rozdíl v obraze je na první pohled patrný.

Laptop má grafický čip Intel® Graphics Media Accelerator 3100 (Intel 965 express chipset family). Ovladače grafiky jsou verze 8.15.10.2697 a protože Intel nebo Microsoft šidí některé verze zvlášť pro novější systémy, jako je Win10, přiinstaloval jsem toto , abych měl k dispozici ovládací panel pro grafiku, kde mohu nastavit PAL, NTSC atd. V případě NTSC byl obraz nejhorší, v případě PAL byl nejlepší bez ohledu na B, D, G atd... Mimochodem, nevím, které písmenko zvolit konrétně.

Moje otázky tedy jsou: Je to diagonální míhání normální a dá se s tím něco dělat, případně proč se to děje? Ty barvy, resp. barevné okraje grafických prvků v obraze jsou prostě jen nekvalitní přenos přes analog nebo to lze zlepšit?

Děkuji moc všem za příspěvky a tipy.

[ATTACH=CONFIG]31779[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]31780[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]31781[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]31782[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]31783[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]31784[/ATTACH]
Ventero (1280)|13.3.2017 10:32
Co se tyce nestability obrazu: Ano - to co popisujes je za jistych okolnosti normalni. Zatimco bezny kompozitni videosignal je rizen jednourovnove, tak S-video je rizeno dvourovnove. A paklize TV nema prislusne obvody pro detekci a zpracovani s-video signalu (podporu) a ten je pripojen k beznemu kompozitnimu vstupu via sinch nebo scart, tak je schopen vyhodnocovat pouze tu jednu uroven a ta druha chybi. Tim vznika popsana nestalost obrazu. Lze se toho zbavit tim, ze zkratujes obe zive zily s-kabelu - tim ziskas stabilni obrazbl, lec bohuzel jen cernobily ...

Co se tyce tech okraju, tak by mohly byt zpusobeny rozdilnou velikosti obrazu ( casto se da v nastaveni graficke karty upravit) a jejich barevnost je nejspis dana tim co je vyse. Odhaduji - snimky jsem nevidel.
Rodriguez (59)|13.3.2017 19:19
Díky moc za reakci a vysvětlení. :)
Ventero (1280)|13.3.2017 20:54
Napsal jsem jednu chybu - vzpominam si - myslim, ze se nezkratovaly ty dve zive zily, ale jedna z nich se zemnici zilou ... Ale to uz neni problem vyzkouset, ale asi to je jedno, neb te cernobily obraz nejspis neuspokoji ...