reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WiFi AP - pocet pripojenych zarizeni

Ventero (1280)|20.3.2017 23:22
Ahoj vsem.

Kdyz udelam z adsl modemu AP, kolik na nej muzu pres wifi pripojit pc, mobilu apod. soubezne, s pristupem na internet? Jen jedno? Nebo i vice?
Salamander (6177)|21.3.2017 06:37
Zalezi na tom jak je to zapojene a v jakem modu.

Pokud tam budes mit jenom bridge smerem k poskytovateli, pak pripojis jen jedno zarizeni (pravdepodobne), pokud tam bude jeste router, muzes na nej pripojit zarizeni kolik jen zvladne ten chipset.
Ventero (1280)|21.3.2017 12:51
Takze je to otazka konfigurace? Kdyz se to zapoji standardne jako modem, pak se pres wifi prece muze pripojit vice zarizeni - takze routing by tam mel byt snad automaticky - ne? Nebo to spatne chapu?
zsdx (2098)|21.3.2017 13:10
Je a neni to otazka konfigurace.
Salamander to bral tak, ze zmenis provozni mod na bridge (a stale pouzivas ADSL jako vstup pro internet).
Druha moznost (kterou zrejme mas na mysli ty) - vstup internetu priveden do LAN zdirky, zapnuta wifi, vypnuty DHCP server - pak plati tva domenka a lze pripojit (temer) libovolny pocet bezdratovych zarizeni.
Ventero (1280)|21.3.2017 15:48
Ano - vystihl jsi to presne - jedna se o druhou moznost. Potvrdil,jsi mou domenku, ale pak mi zustava zahada, jestli by byla mozna kombinace obojiho:

Kamarad se snazi touto formou s modemu udelat pripojny bod via WiFi s tim, ze do jednoho portu ma pichlej LAN privod s hotovym pripojenim od poskytovatele a na internet se pry via wifi pripoji, ale jen jednim zarizenim. Druhe zarizeni se snad k wifi pripoji tez, ale ne uz k internetu. Proto jsem se ptal na mozna omezeni ... Byva moznost pocet zarizeni nastavit nebo by to mohlo byt necim jinym?
Salamander (6177)|21.3.2017 16:21
"hotove pripojeni" je co?
Ventero (1280)|21.3.2017 17:43
Proste ethernet lan kabel, ktery se pichne do pc a ten se pripoji k internetu :)
Salamander (6177)|21.3.2017 19:43
:slug

Chapu co je LAN kabel, ale je tam jeste nejake zarizeni od ISP (modem, router, mediakonvertor), nebo ten kabel proste vede do zdi?

A PC dostane adresu z DHCP, nebo se musi IP nastavovat rucne?
Ventero (1280)|23.3.2017 16:15
Nejake zarizeni tam je, ale co to je nevim. Proste poskytovatel siri signal nejspis pomoci wifi (mozna taky kabelem ci opticky) a do bytu vede uz jen kabel s rj45, ktery se jen pichne do pc a jede to. Takze nejake zarizeni, ktere prevadi signal je vysoce pravdepodobne, ale co presne dela fakt netusim.

Kazdopadne jsem podminky simuloval u sebe doma s jinym O2 modemem a pripojil jsem v klidu 2 zarizeni na internet. No a pak jsem nasel na 02-foru, navod jak z modemu Zyxel P600 udelat wifi AP (ten samozrejme spocival ve vyse popsanem klasickem zpusobu) a typek si stezoval na totez (ldalsi zarizeni se nedostanou na internet) A na to uz O2 guru neodpovedel.

Zda se, ze je to tedy problem konkretniho modelu ci rady modemu ...
Salamander (6177)|24.3.2017 13:10
Podivej, pokud chces aby to fungovalo, budes muset zjistit vic.

V pripade, ze je v uzivatelske siti pred AP jeste router, neni problem aby to jelo

Sit ISP <--> Router <--> Wifi AP <--> sit uzivatele

protoze na routeru bezi NAT a DHCP server a dokaze z jedne adresy, kterou ti prideluje poskytovatel NATovat vice adres v siti uzivatele.

Ale pokud je tam jenom bridge

Sit ISP <--> Bridge <--> Wifi AP<--> Sit uzivatele

Tak prvni zarizeni ktere se na Wifi pripoji, dostane IP adresu kterou ti prideluje ISP, ale zadne dalsi zarizeni pripojene na Wifi uz IP adresu nedostane. Predpokladam ze tohle je ten problem.