reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade CPU a MB do 10000kč

Marethyu (2)|5.4.2017 16:12
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na radu týkající se upgradu CPU do herního PC.
Moje aktuální sestava je:

CPU: i5 2500 (bez K) 3,3GHz
MB: Asus p8z68-v lx (socket 1155)
GPU: Asus Radeon HD 6950
RAM: 2 x 4GB
Win 10

Řekl bych že nejslabším článkem celé sestavy je momentálně výše zmíněný procesor. Bohužel je to socket 1155 který už se moc neprodává, a proto mi jako jediná možná cesta přijde koupit novou MB a CPU.
Co by jste mi do této sestavy doporučili?
A je lepší taktovací i5 nebo netaktovací i7?

Ps. rozpočet tak 10000 a plánuji do budoucna custom vodní chlazení (jestli je to relevantní informace), takže by to mohla být i trochu "dizajnovka", ale na druhou stranu ne zbytečně na úkor ceny.

Předem děkuji.
Donald64 (702)|5.4.2017 16:32
Možná tě to překvapí, ale na poli CPU se za těch 6 let vůbec nic nestalo. V dnešní době je klasická i5-7400 jen o 18% výkonnější, než tvá stará i5-2500 a ve výkonu na jádro je to ještě méně. V herním PC je tvůj CPU i na dnešní dobu celkem slušný, a proto bych raději upgradoval grafickou kartu.

Na tvoji otázku, zda je lepší taktovací i5 nebo netaktovací i7, záleží na co. Na hry určitě taktovací i5 a na render a natáčení i7 (zde bývá výhodnější koupit Xeon). Ale jak jsem s tím upgradem říkal, navýšení výkonu je minimální na to, co by stála nová deska, CPU, chladič a RAMky, takže se tento upgrade na čistě herní PC vůbec nevyplatí.
Marethyu (2)|5.4.2017 19:01
Díky za rychlou odpověď. Ano trochu mne to překvapuje, ale na druhou stranu jsem rád že nemusím zatím zbytečně investovat do nové MB.

Ještě se chci zeptat, bude mít na výkon vliv SSD disk? Momentálně mám 1,5 Tb klasiku.
Donald64 (702)|5.4.2017 19:38
SSD má vliv především na načítání a celkovou odezvu OS. Samozřejmě také urychlí načítání aplikací a trochu i her, ale na výkon to vliv opravdu nemá, ve hře budeš mít stejně FPS jako s HDD.
Jaroji (11)|14.4.2017 18:35
Získal jsem notebook HP Compaq NX 7400 s procesorem Celeron M430. Byla dodávána také vyšší verze osazená Core 2 Duo T5600. Zajímalo by mne, jestli půjde použít také Core 2 Duo T7200.