reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro různou činnost v ceně 25 000 - 27 500 Kč

Tomas_X (36)|2.5.2017 19:18
Zaměření pro: různou činnost – Programování, databáze, úprava fotografií, střih videa, multimédia

Platforma: Intel
Operační systém: Windows 10 Pro
LCD monitor: bez LCD

Dobrý den,
chtěl bych postavit nové PC proto, že 5 let staré výkonné PC začalo být nestabilní, ovšem chci, aby ten upgrade byl smysluplný z hlediska výkonnosti a vlastností, takže poprosím o rady u jednotlivých komponent. Chci stavět nové PC, jelikož pro to staré mám využití jinde, tudíž ho potřebuji nechat funkční. Vzhledem k tomu, že to vypadá na dost vysokou cenu, moc rád uslyším názory na smysluplnost a skutečné zkušenosti s výkonem.

Procesor mám dnes Intel i7-3820. Mám nastavený hyperthread a nechávám ho běžet na 3,8 GHz a ASUS utilitami zdvíhám frekvenci na 4,3 GHz pokud pouštím překlad C++ Builderu, vývojářskou licenci databáze, Photoshop CC nebo střih videí Vegasem.
Je to během zvýšení výkonu stabilní, ale nenechávám 4,3 GHz permanentně, protože se tak jako tak PC samo jednou do týdne restartuje, pak oznámí neočekávané vypnutí bez oznámení proč.
Vybral jsem si k upgrade Intel i7-7700K, je to skoro 10 tisíc, levnější nemá smysl pro nárůst výkonu, dražší už zase nechci kvůli penězům.
Dnes mám základní desku ASUS P9X79Pro SandyBridge-E a vybral jsem si jako novou ASUS PRIME Z270 a ve verzi A nebo Z, je v tom rozdíl 1000 Kč, provozovat víc grafik nepotřebuji, ale hledám, zda za tu tisícovku není to A-čko ještě lepší v něčem důležitém, třeba kvalitnější nebo s více user-friendly možnostmi optimalizace výkonu. Viděl jsem že seznam utilit je pro A-čko vyšší. A A-čko má Display Port, no a jestli časem přejdu z EIZO S2000 na něco vyššího, tak možná bych s absencí Display Portu měl problém?
ASUS P9X79Pro má své mouchy, při restartu někdy hlásí falešnou chybu konfigurace Biosu, po dalším resetu naběhne, musel jsem patchovat firmware asi 5x, ale přesto bych u ASUSu zůstal, protože Gigabyte i MSI mně v historii zklamali ještě mnohem víc, tam jsem si fakt užil, než jsem to 3x vrátil.
Paměti k tomu mě napadají Kingston 16GB DDR4 3000MHz. Dnes mám 16 GB RAM a běží v poslední době jen 12 GB. Dát 3000 Kč za výměnu všech pamětí do starého PC se mně nechce, je to 4x4GB, takže bych to asi nedoplnil ničím do funkčního stavu.
Nevím, zda tyhle paměti jsou optimální.
Chladič bych koupil znovu obří Noctuu NH-U9B--SE2. Teď mám zdroj Corsair 650W , tuším nějaký Bronze, ale přemýšlím koupit raději Gold (Corsair RM 650x, ktrerý má i dost kabelů pro více disků), jestli ta nestabilita není zdrojem po 5 letech. Ta nestabilita se projevuje kromě těch restartů i tém, že střihový program Vegas padá tak, že je to nepoužitelné, Photoshop padne na konci při zavírání. Může to být Windowsy 7, že by byly po těch letech nakopnuté, ale mám toho nainstalováno tolik, že bych reinstaloval tak 3 týdny. Ony všechny tu upgrady specializovaných softů a databází, to je fakt extrém. A mám všechno licencované, takže musím začínat historickými verzemi se serial number a pak to děsivě upgradovat a updatovat.
Budu přehazovat ze starého PC dva Western Digitaly 3 TB Black a 2 TB Green, ve starém PC nechám jeden menší a SSD Intel 330 s 180 GB, který na Program Files a systém už skoro nestačí. Takže bych asi koupil klasiku Samsung SSD 850 s 500 GB.
ASUS deska má M.2, takže by podporovala ty SSD disky se sběrnicí M.2. které čtou i 3x rychleji, než klasické SSD, ale jsou strašně drahé 500 GB stojí 7100 Kč, takže nevím, zda to má hluboký smysl.
Grafiku mám dnes nVidia GeForce GTX 550 Ti, hry nehraju, ale grafiku musím nechat ve starém počítači a chci koupit novou, protože i grafika může být důvodem nestability a pádu Vegasu přes rendering CUDA.
Nevím kterou grafiku místo toho, levné jsou nVidia GeForce 730, ale jestli nebudou méně výkonné než ta stará 550-ka, no a 1050 jsou sice výkonější, ale jestli to není vyhazování peněz, když grafiku mám jen na video a Photoshop.
Nechat pracovat grafiku na procesoru asi není dobrý nápad kvůli renderingu videa.
No a Windows 7 už nekoupím, tak se zkusit trápit s Windows 10? Ale zase třeba pojedou s novým HW lépe a pokud bude kompatibilní třeba i tiskárna Epson R1900 a zvukovka Maya 44e......
Díky za rozvahu.....

Postavit skoro za 30 litrů nové PC je trošku drahá legrace vzhledem k tomu, že to staré by celkem i vyhovovalo kdyby střih videa totálně neležel. Ovšem Vegas je dle tvfreaku hodně citlivý na chyby HW, no a kupovat po kouskách nové komponenty do starého PC je vyhazování peněz, takhle bychom měli PC dvě.
Co bych mohl udělat: koupit nový zdroj, dobře, ten bych využil i pro nové PC, pak paměti, to jsou tři tisíce vyhozené. Pak SSD a znovu nainstalovat čisté Win 7 a přes Easy BCD mít dva booty: čisté s Vegasem a pak komplet instalaci.
No a pak to taky nepomůže..... a ztratím spoustu času laborováním, takhle bych postavil úplně nové PC s Win 10 a pprostě vegas běhat musí.... Anebo je to na reklamaci a .....
Salamander (6177)|2.5.2017 20:03
Vim ze pises ze to chces na Intel platforme, ale neuvazoval jsi o Ryzenu?
https://www.czc.cz/6bj3hj4i9mjnqb0kb3bskghj44/seznam

OS ma byt soucasti?
Tomas_X (36)|2.5.2017 20:14
Salamander: já už od roku 1992 (první PC 286 + 40MB HDD) mám nepřetržitě Intely a AMD jsem nějak nevěřil a vždy jsem slyšel, že i na střih videa je Intel spolehlivější a bla bla bla, takže asi zůstanu u Intelu. No, OS mám sice krabicák Windows 7, ale ten nechám u stávajícího PC, takže musím koupit nový a nicv jiného, než Win 10 asi nekoupím. No a Pro chci kvůli vzdálené ploše. Abych se z druhého PC nebo z notebooku mohl připojit vzdálenou plochou a třeba tam renderovat nebo překládat a zatím to druhé PC vytížit něčím jiným. A taky kvůli tomu, abych mohl potichu pracovat z jiné části bytu, když ostatní spí.
Tomas_X (36)|2.5.2017 20:24
To samé je nVidia versus ATI (AMD). S ATI jsem míval problémy a nVidia mně vždy běhala. Netvrdím, že je to všechno oprávněné, ale dojmů se člověk blbě zbavuje, zvláště když jsou podložené nějakými zkušenostmi, byť jsou samozřejmě asi náhodné, nicméně osobní. ;-)

Preference odhadem:
Intel na 100%. ASUS deska na 75%, nVidia grafika na 90%, Kingston paměti na 70%, Corsairu u zdroje věřím na 70%, stejně tak chci case od Corsairu aby to hezky sedělo, že to budou mít asi vychytané spolu. Noctua chladič 80%
Ale i v rámci těchto prefefencí jsou lepší/horší, důvody pro něco jiného atd. Třeba je nějaká MSI nebo Gigabuyte deska tak skvělá, že zapomenu, že Gigabyte deskám vytékaly kondenzátory a nevydržely jim mosfety (jak mně přesvědčovali, když jsem reklamoval/vyhodil dvě) atd.
Donald64 (702)|3.5.2017 14:28
i7-7700K: souhlas, na práci je to solidní procesor a právě z důvodu větší podpory a většinového pokrytí v pracovních stanicích bych ani AMD nevolil, sice dostaneš vyšší výkon, ale nemusí být vždy všechno stabilní a podporované a čekat měsíc na update se prostě nedá.
RAM: nejraději mám Crucial, ale s pamětmi potíže nebývají, tak když Kingston/Corsair vychází cenově lépe, nemám problém je doporučit.
Chladič: Noctua je fajn, ale pokud tě nelimituje prostor, možná bych popřemýšlel i o U12S/U14S. Jinak také není špatný SPC Grandis 2 nebo levnější Arctic Freezer 13/33, které stačí a s kvalitou ventilátorů na tom jsou za tu cenu velmi dobře.
Corsair RM650x: super zdroj s modulární kabeláží, semipasivním chodem a kvalitním osazením. Toto už je zdroj, kde si nemusíš vybírat mezi hlučností a kvalitou, ale má obojí. Pokud bys byl limitován financemi, tak Corsair CX550M, ale RMx se nevyrovná.
SSD: Samsung je v 500GB verzi už docela v pohodě, ale jestli není potřeba interní šifrování, stejně bych raději vzal Kingston HyperX Savage nebo levný, ale dostačující Kingston UV400. Do M.2 slotu je takovým nejzajímavějším Samsung 960 Evo.
GPU: s iGPU by potíže být neměly, na desce jsou vyhrazené mosfety jen pro SOC, takže napájecí kaskádu více zatěžovat nebudeš a to teplo navíc (do 15W) by také neměl být problém uchladit. Kdybys přesto chtěl raději dedikovanou, tak je teď takový lowend ta GTX 1050 2GB (AMD má levnější RX550) a ještě má vycházet slabší GTX 1030.
Deska: také se mi těžko zbavuje špatného dojmu z Gigabyte, který upřednostňoval výbavu, nad kvalitou a funkčností. V současné době má stále více vybavené desky, ale už tolik nešetří na napájení, protože se jim to hodně nevyplatilo. Každopádně s Asusem mám dobré zkušenosti, avšak mají dost předražené desky. V tomto ohledu považuji asi za nejlepší cena/výbava/kvalita právě MSI.
Skříň: pokud není potřeba odhlučněná, tak jsou dobré Fractal Design Core 1500/2500 nebo SPC Gladius M35.
Salamander (6177)|3.5.2017 20:27
[QUOTE=Donald64;589430]i7-7700K: souhlas, na práci je to solidní procesor a právě z důvodu větší podpory a většinového pokrytí v pracovních stanicích bych ani AMD nevolil, sice dostaneš vyšší výkon, ale nemusí být vždy všechno stabilní a podporované a čekat měsíc na update se prostě nedá.[/QUOTE]

Mas s tim nejakou osobni zkusenost? Jeste se mi v zivote nestalo ze bych mel problem s kompatibilitou CPU, vzhledem ke shodne sade instrukci to ani neni dost dobre mozne. Ale rad se dozvim neco noveho.

Jenom k SSD do M.2 slotu doplnim ze bez dobreho airflow ve skrini maji dost tendenci se prehrivat.

Ale jak si to tak pocitam, bude celkem problem se do tech 30k vubec vejit.
Ja samozrejme AMD nikomu nenutim, jen jsem si rikal ze Ryzen velmi dobre vyhovuje pozadavkum na PC.
Donald64 (702)|3.5.2017 23:28
Není to moje osobní zkušenost, ale právě člověk, co se živí střihem videí říkal, že někdy používá hodně specifické programy a pluginy, kde se mu s AMD objevily potíže s kompatibilitou nebo stabilitou (zkušenost s Athlon 64x2 - opravný update vyšel po 3 týdnech), a tak používá Intel, aby měl jistotu, že tam nebudou potíže a nepoloží mu to projekt, který by mu ten procesor několikrát zaplatil. Ryzeny jsou ve stádiu ladění a zatím tam není vše 100% a asi se ani nedá očekávat, že s jeho podílem na trhu bude mít tak obrovskou podporu, jako má Intel. Já mám uživatelské zkušenosti s Athlon XP (spokojenost) a s pozdějším Athlon 64x2 (výkyvy výkonu, které způsobovaly krátké zamrzání) - pevně věřím, že Ryzen tento problém již vyřešil. Každopádně pokud je pc určen pro hráče, streamera nebo kohokoliv, kdo na CPU nerenderuje videa s málo rozšířenými pluginy je Ryzen jistě velice zajímavou volbou a určitě bych se nebál ho také doporučit. Jestli máš v této oblasti zkušenosti, tak budu rád, když se podělíš o svůj názor na tuto záležitost.
Tomas_X (36)|4.5.2017 10:57
Donald64: skvělý, ve skrytu duše jsem doufal, že mně odpoví někdo, kdo s tím má takovéhle zkušenosti. V klidu si to zpracuji a rozmyslím. Jen ještě nevím jak zjistit rozdíl výkonu v CUDA pro střih videa u různých grafik. Vedu paralelní "boj" na diskusním fóru o střihu videa, kde mně začal padat střih a renderování videa na stávajícím kompu, takže hledám chybu, no a pokud to dopadne nutností reinstalace Windows, tak mně připadá blbý dělat všechno na staré železo, tudíž druhé čisté PC se zdá být rozumným východiskem s tím, že bych měl k dispozici oba kompy, jeden starý s nainstalovaným a upgradovaným veškerým softwarem, druhý, na kterém by byly nejprve čisté desítky a fungující stříhající Vegas, postupně během půl roku všechno. Ona reinstalace všeho je fakt na 3 týdny, takže by to bylo po kouskách. Něco bude i horor, když budu reinstalovat software, který je plynule upgradovaný od roku 2000. A mezitím to 3x změnilo firmu.....
Donald64 (702)|5.5.2017 03:10
Také jsem přemýšlel, co si z této zkušenosti nakonec odnesu, aby byl můj názor nezaujatý a co možná nejpravdivější. Nemůžeme prostě tvrdit, že s novými architekturami(sockety) jsou potíže jen u AMD, ale musíme do toho zahrnout i Intel. Zároveň nemůžeme AMD označit za nestabilní nebo nekompatibilní, protože to u odladěných CPU také není pravda. Zaměřil bych se proto čistě na novou architekturu. AMD teď řeší potíže s biosy, kompatibilitou, ovladači... Platforma je prostě nová a musí to řádně odladit. Dal bych jim časový horizont ±3/4 roku, během kterého se obvykle již platformu podaří plně vychytat. Totéž bych tedy zastával u dříve nových Skylake(Keby Lake je stejná architektura). Pro profesionální využití, kde majitel potřebuje od sestavy naprostou stabilitu, bych se přiklonil k platformě, která už je odladěná. Doporučuji tedy v tomto případě osadit odladěný i7-7700K, Ryzenu dejme ještě půl roku čas pro tyto účely. Ve všech ostatních případech, kdy uživatel pc používá na hry, streaming nebo běžné použití, bych se nebál doporučit ani novou platformu. Na většinu chyb, které se v tomto období ladí, totiž nemají šanci narazit, a když už se něco objeví, tak je to minimálně omezí v obvykle krátkém časovém horizontu.
souteh (371)|5.5.2017 10:28
[QUOTE=Tomas_X;589414]No, OS mám sice krabicák Windows 7, ale ten nechám u stávajícího PC, takže musím koupit nový a nicv jiného, než Win 10 asi nekoupím. No a Pro chci kvůli vzdálené ploše. Abych se z druhého PC nebo z notebooku mohl připojit vzdálenou plochou a třeba tam renderovat nebo překládat a zatím to druhé PC vytížit něčím jiným. A taky kvůli tomu, abych mohl potichu pracovat z jiné části bytu, když ostatní spí.[/QUOTE]

Koukni na http://aukro.cz/listing/listing.php?string=windows&search_scope= ;)