reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aktualizace slovníků - připomínky

Karel Polívka (1485)|12.9.2007 03:02
Toto téma slouží pro psaní připomínek k tvorbě slovníku SHW. Do hlavního tématu patří pouze nové pojmy a jejich vysvětlení (komentáře mimo budou mazány, jelikož věcné připomínky k aktivitě je třeba mít pohromadě).


Odměňování kredity:

Vzhledem k tomu, že se začalo vyskytovat vysoké množství pojmů s hodně stručným vysvětlením, jsem namísto jejich vyřazování (na což jsem upozorňoval od prvopočátku, že se bude v případě krátkých popisů dít) zavedl 3. stupeň, podle kterého se bude určovat počet kreditů.

Do 250 znaků (včetně mezer) - 15 kreditů
Od 251 do 500 znaků (včetně mezer) - 30 kreditů
Nad 500 znaků (včetně mezer) - 50 kreditů


Upozornění:

Vysvětlení pojmů je třeba psát bez jakýchkoli dalších komentářů, které se daného pojmu netýkají a s použitím diakritiky (tedy s českými znaky). Název pojmu psát do nadpisu každého příspěvku a poznámky psané jako doprovod editace psát do pole "Důvod pro editaci", nikoli pod vysvětlení daného pojmu.

Vzhledem k vysokému počtu nových pojmů nebudu psát pod každý, kolik za něj dotyčný obdržel kreditů, ale pouze v tématu k tomu určeném napíšu celkový počet za předchozí týden. Výpočet počtu kreditů si může každý jednoduše sám zjistit podle pravidla definovaného výše.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 03:40
Pževzato z dosavadních příspěvků:

glogloglo: Vyhledávání je označeno ja "fulltext", ale je v něm drobný bug - když zadám hledat "Fire", tak mi to nalezne FireWire; pokud však dám hledat "Wire", tak mi to FireWire nenalezne - musím použít "*Wire".

boboco: Spouta pojmů, která je v této chvíli ve slovníku, si zaslouží rozšíření/úpravu. Vše ale nejde udělat najednou (např. RIMM, další výrobci HW, aktuální grafická jádra/procesory/ atd. atd. Stále ale ještě nacházím důležité pojmy, které chybí a ty je třeba doplnit přednostně.


Poznámka pro glogloglo - snažte se prosím při tvorbě slovníku vyvarovat rádoby vtipných poznámek.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 03:59
Pokud by někdo z výše uvedenou změnou pravidla pro definování výsledného počtu kreditů nesouhlasil, nechť se zde vyjádří. Kredity jsem prozatím nepřiřadil (učiním tak dnes odpoledne/večer, aby měli zúčastnění možnost se vyjádřit) a v případě nesouhlasu dotyčným napsané pojmy nebudou do slovníku zařazeny (a pokud už byly, budou smazány).

Jinak za první týden (tedy pojmy do neděle 9.9. včetně) vypadá stav následovně:

Tequilla: 305 kreditů
R!Cci021: 50 kreditů
glogloglo: 850 kreditů
Zeli: 550 kreditů
Pavel Boček: 540 kreditů
ICEBOSS: 345 kreditů
Weslo: 95 kreditů
mech13: 50 kreditů
glogloglo (113)|12.9.2007 07:34
Se zmenou souhlasim, ovsem mela by se apolikovat az na slovnikova hesla, ktera byla vytvorena po teto bodove zmene (tz vsechny prispevky do dnesnich rannich 3:02 se budou hodnotit 30 nebo 50) - měnit pravidla zpětně by mi nepřišlo moc fér.

Chtelo by to taky definovat pravidla pro predelavani hesel - napriklad kdyz by nekdo dvouvetne heslo predelal na dva odstavce (muselo by se definovat, ze predelane heslo musi byt minimalne o X znaku delsi)

PS : Áno, budu se snažit vyvarovat. Budu mocmoc snaživý.
tequilla (1015)|12.9.2007 08:47
Možná by stálo za úvahu nějak sjednotit informaci o tom, zda byl pojem do slovníku přidán či nikoliv. Ideální je editace příspěvku s informací o přidání, bohužel není u mnoha příspěvků přítomna a potom se nelze dopočítat ani správného počtu kreditů :D. Šlo by to sice postupným vyhledáváním pojmů ve slovníku, ale nepřijde mi to jako elegantní řešení...
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 16:57
[QUOTE=glogloglo;48746]Se zmenou souhlasim, ovsem mela by se apolikovat az na slovnikova hesla, ktera byla vytvorena po teto bodove zmene (tz vsechny prispevky do dnesnich rannich 3:02 se budou hodnotit 30 nebo 50) - měnit pravidla zpětně by mi nepřišlo moc fér.[/QUOTE]
Bohužel se bude vztahovat na všechna hesla. Je to jak jsem psal - pokud bych měl dodržet to, co jsem napsal na prvopočátku, tak by se řada pojmů nezařadila kvůli jejich délce vůbec a kreditů by za ně něbylo po 15, ale nula. Takže myslím, že ve výsledku je pro vás tato změna lepší :-).

A protože je to změna zpětně, mají dosavadní účastníci samozřejmě volbu ji odmítnout se vším s tím souvisejícím. Ono se nikdy nedá dost dobře předvídat, jak bude nějaká nová aktivita po svém spuštění využívána a co všechno se až za provozu projeví jako nepodchycené.

[QUOTE]Chtelo by to taky definovat pravidla pro predelavani hesel - napriklad kdyz by nekdo dvouvetne heslo predelal na dva odstavce (muselo by se definovat, ze predelane heslo musi byt minimalne o X znaku delsi)[/QUOTE]
Ano, dám dohromady pravidla pro tvorbu pojmů ve slovníku, kde toto a "vše" ostatní bude podchycené - momentálně jejich definice v souhrnu pravidel chybí.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 17:02
[QUOTE=tequilla;48750]Možná by stálo za úvahu nějak sjednotit informaci o tom, zda byl pojem do slovníku přidán či nikoliv. Ideální je editace příspěvku s informací o přidání, bohužel není u mnoha příspěvků přítomna a potom se nelze dopočítat ani správného počtu kreditů :D. Šlo by to sice postupným vyhledáváním pojmů ve slovníku, ale nepřijde mi to jako elegantní řešení...[/QUOTE]
Sjednotit... inu, aktualizaci slovníku má na starosti boboco a bude se mu průběžně věnovat. Pod každý pojem, který zpracuje, vždy napíše do pole pro "Důvod pro editaci", zda byl pojem přidán (a tedy započítán) nebo nikoli, případně další info. Čili se tato informace bude nacházet nikoli na konci příspěvku jako jeho část doposud, ale na konci příspěvku jako důvod pro editaci (což je sice o něco menším písmem, na druhou stranu to bude vždy na jednom místě a nebude to zasahovat do znění příspěvku - do budoucna by mělo počítání znaků v příspěvku probíhat automaticky, tak ať to nezkresluje.

Tak nevím, zda to přesně splňuje tvou definici sjednocení...? :-)
glogloglo (113)|12.9.2007 21:25
[QUOTE=Karel Polívka;48835]Bohužel se bude vztahovat na všechna hesla...[/QUOTE]

Když vám to za těch pár bodů stojí... Upřímně - vy tím skoro nic neušetříte a pokud budu mluvit za sebe, tak mě jako autora to...hm...poněkud zklame.

Jak byste se cítil, kdyby vám banka oznámila "No víte, já to těm nahoře říkal, ono to vaše konto byl nový produkt, my jsme úplně všechno neodladili - takže nejen odteď, ale i zpětně máte nižší úroky a vyšší poplatky - ale buďte rád, mohli jsme vám to rovnou zrušit..."?

Ještě jednou navrhuju "velkoryse" ohodnotit všechny příspěvky 30 / 50. ||| Případně označit příliš krátké hesla, aby je měli autoři možnost ještě o něco rozšřit (třeba ne nutně na 250 znaků, ale nějak rozumně) a pak jim dát 30.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 21:28
Jak jsem psal - můžete s tím souhlasit nebo nemusíte, je to jen Vaše volba. Nuže?

BTW: Diskuzní fórum není banka, kredity nejsou životní úspory, takže nepřehánějte.
glogloglo (113)|12.9.2007 21:32
Investovali jsme do psaní příspěvků svůj čas! Pokud vám to připadá málo, pak nevím.

OK. Nesouhlasím se zařazením ŽÁDNÉHO z mých hesel do slovníku a žádám vymazání VŠECH již zařazených hesel.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 21:34
[QUOTE=glogloglo;48881]Investovali jsme do psaní příspěvků svůj čas! Pokud vám to připadá málo, pak nevím.

OK. Nesouhlasím se zařazením ŽÁDNÉHO z mých hesel do slovníku a žádám vymazání všech již zařazených hesel.[/QUOTE]
OK, budou smazána.

Asi nerozumíte tomu, že bylo už na prvopočátku jasně řečeno, že pokud budou příliš krátka, nebudou započítána vůbec - to, že se započítaly s menším množstvím bodů Vám připadá ve finále jako ojeb, takže pak je evidentně nejaká rozumná domluva nemožná.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 21:35
Přiřazení kreditů mám v plánu už provést, takže mohou se případně vyjádřit ostatní?
glogloglo (113)|12.9.2007 21:50
Pokud je vám nějaké heslo dost dobré na to, abyste ho zařadili do slovníku, pak by vám mělo být i dost dobré na to, abyste za něj "vyplatili" předem slíbenou odměnu. Nebo se snad bojíte, že by vám moc rychle došly trička a čepice?

Viděl bych jen velmi nerad, pokud by se nějaké z původně mých hesel ve slovníku znovu objevilo s podezřele podobnými formulacemi.

PS : Na vymazání trvám pouze pokud chcete pravidlo uplatnit zpětně. Pokud ne, nevidím ve změně bodování problém.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 21:55
Už jsem se k tomu vyjádřil dostatečně.

Odmazání samozřejmě bude provedeno, ale na webu se to neprojeví okamžitě teď hned - chvíli trvá, než se na webu změny projeví.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 21:59
[QUOTE=glogloglo;48888]Pokud je vám nějaké heslo dost dobré na to, abyste ho zařadili do slovníku, pak by vám mělo být i dost dobré na to, abyste za něj "vyplatili" předem slíbenou odměnu. [/QUOTE]
Pokud bych měl dodržet přesně to, co jsem slíbil, tak v případě mnoha z Vašich pojmů by to znamenalo absolutní nulu - nevím proč, ale tenhle fakt Vám nějak uniká. Nebudu se o tom dohadovat - své vysvětlení jsem podal, pokud s ním nesouhlasíte, tak ne a tím pádem Vámi napsané texty tedy nebudou použity.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 22:57
Tak, všechna Vámi zadaná hesla mám označená pro smazání a stačí už jen kliknutí myší, aby proběhla replikace dat - pak budou smazána bez možnosti obnovy. Napište mi tedy po krátké pauze znovu, zda je mám skutečně smazat.

Není jich ale zrovna málo a především z Vašeho úhlu pohledu by to bylo x hodin zcela zbytečné práce.

Napsal jste:
[QUOTE=glogloglo;48877]Ještě jednou navrhuju "velkoryse" ohodnotit všechny příspěvky 30 / 50. ||| Případně označit příliš krátké hesla, aby je měli autoři možnost ještě o něco rozšřit (třeba ne nutně na 250 znaků, ale nějak rozumně) a pak jim dát 30.[/QUOTE]
Nicméně nikdy jsem neřekl, že všechna hesla, která se napíšou, budou ohodnocena 30 nebo 50 kredity. Stále opomíjíte, že původně jsem krátké popisy nechtěl zařazovat vůbec (0 kreditů), nemusím snad citovat sám sebe, je možné si to najít. Sám tedy po mě chcete něco, co jsem nikdy netvrdil a argumentujete tím, že se jedná o můj slib.

Jinými slovy neudělám něco, co jsem nikdy nesliboval. Pokud opravdu chcete trvat na dodržení mého původního slibu, tak můžu udělat to, že pojmy s příliš krátkým popiskem ze slovníku vyřadím (to, zda je textu málo nebo hodně je často závislé na konkrétním pojmu - jelikož někde není třeba se moc rozepisovat a stačí tolik znaků, co je jinde zatraceně málo a pro plnohodnotné vysvětlení pojmu to nestačí) a ty nebudou vůbec nijak ohodnoceny. Ty zbývající, které zařazené zůstanou, budou ohodnoceny zmiňovanými 30 nebo 50 kredity. Ty, které by se smazaly a neohodnotily, by se mohly dát do nového tématu, abyste je třeba mohl rozšířit, pokud byste měl zájem a pak aby mohly být ohodnoceny. Pro nová hesla od dnešního dne by pak platilo pravidlo s dolní hranicí navíc.

Ve finále by tak ale přibyla práce na obou stranách (u mě i u Vás) a přitom z hlediska momentálně přidělených kreditů by Vám to zrovna moc nepomohlo. Kdyby se to nechalo tak, jak jsem zamýšlel (tedy 15 kreditů za nedodržení dolní hranice), tak byste dostal kredity skutečně za všechny pojmy (tedy za veškerou doposud odvedenou práci) s tím, že byste měl stále možnost jednotlivé pojmy rozšířit (především až byste měl čas, náladu, inspiraci a bez nutnosti, abychom je teď všechny sáhodlouze procházeli a třídili), za což by byly kredity další, až by se tak stalo.

Rozhodněte se sám - z mé strany mi nejde o nic jiného, než to dobře vybalancovat a skutečnost, že by někdo psal popisy většiny pojmů o polovičním rozsahu než ostatní, přičemž by za to dostával stejné ohodnocení, by akorát ty ostatní demotivovala natolik, že by si na tom dávali také méně záležet a ve finále by se to tak celé zvrhlo především v honbu za co nejvyšším počtem pojmů (obsáhlost a informační hodnota by šla stranou). Ano, je má chyba, že jsem něco takového nepředvídal už na začátku. Jestli Vám ani tento můj elaborát nestačí k osvětlení mých pohnutek, tak pak to vzdávám a provedu potřebné kliky myší. Jste na tahu.
Zeli (397)|12.9.2007 23:05
Chapu, ze glogloglo stravil nejaky ten cas snahou svou pomerne pocetnou troškou do slovniku prispet, a proto se mu nelibi zpetna zmena kreditniho ohodnoceni. Na druhou stranu tim jaka a jak kratka hesla si vybiral se muze zdat, ze se honi jen za mamonem, tim nechci urazit a osobne na tom ani nic tak spatnyho nevidim. Bohuzel nektera hesla se nedaji vysvetlit nad 500 znaku a kdyz, tak uz by to byla ta zbytecna omacka, a proto by mazani kratkych hesel zase ochuzovalo slovnik. Jinak souhlasim s rozdelenim kreditu do trech kategorii, ikdyz osobne bych dal za nejnizsi kategorii 20kreditu uz proto ze 20(do250)+30(nad250)=50(500).

>KP: zpetna zmena obecne jakychkoli pravidel se mi moc nelibi, ale co nadelam ;).

>glogloglo: prosim nenech vymazavat svoje prispevky do slovniku, byla by to skoda a zda se mi to detinsky :confused:.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 23:15
[QUOTE=Zeli;48904]Chapu, ze glogloglo stravil nejaky ten cas snahou svou pomerne pocetnou troškou do slovniku prispet, a proto se mu nelibi zpetna zmena kreditniho ohodnoceni. Na druhou stranu tim jaka a jak kratka hesla si vybiral se muze zdat, ze se honi jen za mamonem, tim nechci urazit a osobne na tom ani nic tak spatnyho nevidim. Bohuzel nektera hesla se nedaji vysvetlit nad 500 znaku a kdyz, tak uz by to byla ta zbytecna omacka, a proto by mazani kratkych hesel zase ochuzovalo slovnik. Jinak souhlasim s rozdelenim kreditu do trech kategorii, ikdyz osobne bych dal za nejnizsi kategorii 20kreditu uz proto ze 20(do250)+30(nad250)=50(500).[/QUOTE]
Ano, u některých hesel je malý počet znaků v pořádku a u jiných zase vůbec - to je taky jeden z důvodů, proč jsem taky přistoupil k té úpravě v hodnocení (tím, že se bude zařazovat vše, ale u hesel s malým počtem znaků s polovičním ohodnocením, tak bude odměněn každý příspěvek bez rozdílů a bez nějakých dohadů - pokud se tedy samozřejmě bude týkat tématiky Světa hardware a nebude obsahovat nesmysly :-)). Jinak bych musel problematická hesla (s malým počtem znaků) posuzovat individuálně, což by s sebo neslo celkem podstatné prodloužení potřebné doby při udělování kreditů a navíc by díky tomu byl prostor pro různé hádky (aneb vysvětlování toho, proč toto nebylo zařazeno a proč tohle nestačí... to by prostě nebylo únosné zejména vzhledem k tomu množství).

[QUOTE=Zeli;48904]>KP: zpetna zmena obecne jakychkoli pravidel se mi moc nelibi, ale co nadelam ;).[/QUOTE]
Ano, to je mi jasné - jenže v tomhle případě to ve výsledku s ohledem na původní pravidlo vyjde vážně +/- nastejno (z hlediska potřebného času pro obě strany navíc o něco lépe), takže jsem předpokládál skřípání zubů, ale už ne vrčení :-).
Zeli (397)|12.9.2007 23:15
Jeste me napadlo, ze by se mohlo vytvorit tema, kam by mohl kazdy napsat heslo kteremu nerozumi a sam ho neumi/nechce vysvetlovat/dohledavat jinde. Potom by se urcite nasel nekdo znaly nebo vysvetlovanichtivy kdo by to chtel pridat do slovniku.
Karel Polívka (1485)|12.9.2007 23:16
[QUOTE=Zeli;48906]Jeste me napadlo, ze by se mohlo vytvorit tema, kam by mohl kazdy napsat heslo kteremu nerozumi a sam ho neumi/nechce vysvetlovat/dohledavat jinde. Potom by se urcite nasel nekdo znaly nebo vysvetlovanichtivy kdo by to chtel pridat do slovniku.[/QUOTE]
Souhlasím, to je moc dobrý nápad. Boboco má ještě v plánu dát dohromady seznam hesel, která jsou důležitá, ale zatím chybí - taky aby se na ně mohl někdo zaměřit.
boboco (1987)|13.9.2007 00:50
Dobrý nápad Zeli:)

No, slovník je určitě schopen pojmout ještě fúru pojmů, uvedu několik odrazových můstků:

architektura K10 (zde to chce dosti podrobně rozebrat a zároveň to napsat takovou formou, aby to pochopil i méně znalý čtenář; některé pojmy jsou už uvedeny z článku Lukáše Petříčka, ale chce to vytvořit jakýsi stručný, obecný přehled)
nová jádra grafických karet AMD/ATI R6XX (výzva pro Smeliho:))
nová jádra grafických karet NVIDIA G80 a další (platí i pro AMD/ATI - může se jednat i dosti podrobný rozbor čipu s ohledem na počty shaderů, jejich takty, počet TMU/ROP jednotek atd. atd. - zachována však musí být srozumitelnost i pro méně znalého čtenáře).
Čipsety základních desek, rodiny čipových sad (toto zatím zcela chybí)
Dále pojmy
RIMM (určitě podrobnější popis, než na dva řádky; měl jsem rozpracováno, ale zřejmě jsem si to neuložil, grrr)
CISCO
iPOD
OCZ, Samsung, Hitachi, FSC, Toshiba, Xilence, XFX, PQI, Prolink, Primecooler (a další (velké) firmy zabývající se primárně komponenty pro PC apod.)
Do značné míry chybí i podrobnější popis jednotlivých jader procesorů (je potřeba zkusit ve slovníku najít, pokud nebude nalezeno, zkusit něco spáchat:)) - trocha inspirace: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors (primární jsou aktuální a plánované procesory).

To je asi vše, když se do toho nikomu nebude chtít, zbude tvorba na mně:slug


//edit: Další pojmy, které chybí:
torrent, bittorrent, P2P a další (princip fungování atp.)
glogloglo (113)|13.9.2007 08:53
Ok, zaradte to vsechno do slovniku. Priste by ale bylo lepsi pravidla lepe odladit predem, nez je doladovat dodatecne...

4Zeli - nevybiral jsem kratka hesla zamerne, proste jsem jel pojmy na ktere jsem si vzpomnel a ktere ve slovniku nebyly. Paradoxne pro me osobne je pohodlnejsi vyplodit jeden 500+ prispevek nez dva do 500, protoze kdyz se "rozjedu", tak to mam napsane rychleji...
tequilla (1015)|13.9.2007 09:05
[QUOTE=Karel Polívka;48836]...Tak nevím, zda to přesně splňuje tvou definici sjednocení...? :-)[/QUOTE]
Jakmile tam bude vsude informace o pridani hesla do slovniku (at uz umistena kdekoli), tak budu nadmiru spokonej :). Jen jsem chtel poukazat na to, ze to u par hesel chybi a ja potom nevedel, nez jsem se do slovniku podival, zda bylo heslo pridano nebo ne.

Jinak zmena vyse kreditu mi nevadi, ale asi to bude tim, ze jimy nejsem primarne motivovan. Take tech kratkych prispevku jsem napsal naproste minimum, protoze jsem si vybral na zkratky, jejichz vyznam musi byt objasnen vice jak jednou vetou (a jeste ke vsemu nerozvitou). Chapu, ze se to uzivatele glogloglo muselo ponekud dotknout, ale vzhledem k tomu, ze za prispevky kratke a nevystizne melo byt puvodne udeleno 0 (slovy nula) kreditu, tak tady proste neni co resit a nechapu to "detinske" vztekani se :stupid.
boboco (1987)|13.9.2007 09:30
[QUOTE=tequilla;48940]Jakmile tam bude vsude informace o pridani hesla do slovniku (at uz umistena kdekoli), tak budu nadmiru spokonej :). Jen jsem chtel poukazat na to, ze to u par hesel chybi a ja potom nevedel, nez jsem se do slovniku podival, zda bylo heslo pridano nebo ne.[/QUOTE]
U prvních přidaných desel informace o přidání opravdu chybí, byl tam pak můj příspěvek, kde bylo napsáno, že zařazeno bylo vše krom RIMM. Kdyžtak doplním info o zařazení i k těmto příspěvkům, aby to bylo všechno v pořádku.
Karel Polívka (1485)|13.9.2007 12:41
[QUOTE=glogloglo;48936]Ok, zaradte to vsechno do slovniku. Priste by ale bylo lepsi pravidla lepe odladit predem, nez je doladovat dodatecne...[/QUOTE]
OK, udělení kreditů jsem tedy právě provedl, viz téma pondělní udělování kreditů (odpříště to už bude odpovídat svému jménu :-)). Jinak mít vždy a vše odladěné před spuštěním (čehokoli) je pěkná představa a rozhodně by to tak mělo být, ale v praxi se obecně spousta věcí stejně ladí i za chodu.
Pavel Boček (4169)|14.9.2007 14:00
[QUOTE=glogloglo;48635]Též známá jako PCM nebo PCRAM. Využívá fyzikálních vlastností chalkogenického skla, které dokáže být amorfní i krystalické. Mezi výhody patří vysoká rychlost takovéto paměti a uchování dat i bez napájení proudem, mezi nevýhody citlivost na teploty.[/QUOTE]

dovolil bych si upozornit na https://www.svethardware.cz/slovnik/p#pram což jsem napsal o několik dní dříve

P.S.: je možné stávající příspěvky někoho jiného rozšířit, pokud tam je pouze několik málo informací a rozhodně si jich to zaslouží víc :thumb
boboco (1987)|14.9.2007 14:26
Pravda, omlouvám se, uniklo mi to. Zachován bude pouze pouze pojem od P. Bočka, jelikož je obsáhlejší.
Pavel Boček (4169)|15.9.2007 12:25
[QUOTE=boboco;49179]Pravda, omlouvám se, uniklo mi to. Zachován bude pouze pouze pojem od P. Bočka, jelikož je obsáhlejší.[/QUOTE]

A co to rozšíření...? Možno provádět nějak prodávět rozšiřující dodatky k již exitujícím pojmům...?
boboco (1987)|15.9.2007 13:22
Samozřejmě že ano:)
[QUOTE=Karel Polívka]
9.5 - V případě rozšíření nebo aktualizace pojmu ve slovníku již obsaženého je třeba dodržet následující postup. V tématu Aktualizace slovníku - nové pojmy vytvořit nový příspěvek, který bude na svém začátku obsahovat zkopírovaný dosavadní popis pojmu obsaženého ve slovníku (ten se nenachází v prostředí fóra, takže se bude muset jednat o copy&paste), pod kterým bude vynechán prázdný řádek a posléze už nové znění obsahující další nebo aktualizované informace. Míra odměnění počtem kreditů se bude posléze posuzovat individuálně (bude závislá na množství a informační hodnotě nového obsahu).[/QUOTE]
Více zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=9105

Jinak do tohoto threadu mají být směřovány POUZE pojmy do slovníku, dískuze k nim a k celému slovníku je v tomto threadu: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=9067

Tyto příspěvky, které sem napatří budou později odstraněny nebo přesunuty.
Pavel Boček (4169)|17.9.2007 14:32
byl jsem mimo tak mi to uniklo...každopádně bych řekl, že glogloglo si nemá na co stěžovat, pravidla jsou dána a sám jsem viděl několik příspěvků, kde byl napsán jen zlomek informací, které tam mohly být...ale už bych se v tom nepitval

btw, na sockety a paměti (čili i RIMM) mi nesahejte :hmm :D
boboco (1987)|24.9.2007 15:09
Aktualizovaný seznam některých důležitých pojmů, které chybí v našem slovníku:

architektura K10 (zde to chce dosti podrobně rozebrat a zároveň to napsat takovou formou, aby to pochopil i méně znalý čtenář; některé pojmy jsou už uvedeny z článku Lukáše Petříčka, ale chce to vytvořit jakýsi stručný, obecný přehled)
nová jádra grafických karet AMD/ATI R6XX (výzva pro Smeliho:))
nová jádra grafických karet NVIDIA G80 a další (platí i pro AMD/ATI - může se jednat i dosti podrobný rozbor čipu s ohledem na počty shaderů, jejich takty, počet TMU/ROP jednotek atd. atd. - zachována však musí být srozumitelnost i pro méně znalého čtenáře).
Čipsety základních desek, rodiny čipových sad (toto zatím zcela chybí)
Dále pojmy
RIMM (určitě podrobnější popis, než na dva řádky; měl jsem rozpracováno, ale zřejmě jsem si to neuložil, grrr)
CISCO
iPOD
RoHS
OCZ, FSC, Toshiba, Xilence, XFX, PQI, Prolink, Primecooler (a další (velké) firmy zabývající se primárně komponenty pro PC apod.)
Do značné míry chybí i podrobnější popis jednotlivých jader procesorů (je potřeba zkusit ve slovníku najít, pokud nebude nalezeno, zkusit něco spáchat:)) - trocha inspirace: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors (primární jsou aktuální a plánované procesory).
popis technologií/nadstandardního vybavení, které používají výrobci základních desek/grafik u svých produktů; např.: Ultra Durable, Silent-Pipe, i-RAM (Gigabyte); Super Memspeed, Q-Fan, Q-Connector (Asus) atd. atd...

To je asi vše, když se do toho nikomu nebude chtít, zbude tvorba na mně:slug
Pavel Boček (4169)|29.9.2007 22:57
Sockety (od HoNyho) - kromě pravopisných tam jsou i faktické chyby - pin jsem psal co je, tak se nedá jamka v patici označovat za pin, ten je na procesoru. Socket má jamky. Taky nevím jestli se hodí psát výhody/nevýhody procesorů ke slotům (evidentně opsáno z wikipedie jako komplet :shut).

[SIZE="1"]a vůbec, já ci sockety :)[/SIZE]
mech13 (5526)|30.9.2007 01:42
PB: poznamky k socket 478:

ja teda zadny procak do 478 bez IHS nevidel (-HoNY- urcote jo, ale ten to IHS sam sundal...) urcite takove jsou bezne? (uplne jisty si nejsem, ale moc se mi to nezda...)

1066MHz FSB mely jen EE verze, bezne frekvence byly 400, 533 a 800...

taky se neda uvazovat uplna kompatibilita, stare desky nepodporovaly prescott a nove zase willamette... northwoody jely snad na vsech
Pavel Boček (4169)|30.9.2007 01:50
[QUOTE=mech13;51758]PB: poznamky k socket 478:

ja teda zadny procak do 478 bez IHS nevidel (-HoNY- urcote jo, ale ten to IHS sam sundal...) urcite takove jsou bezne? (uplne jisty si nejsem, ale moc se mi to nezda...)

1066MHz FSB mely jen EE verze, bezne frekvence byly 400, 533 a 800...

taky se neda uvazovat uplna kompatibilita, stare desky nepodporovaly prescott a nove zase willamette... northwoody jely snad na vsech[/QUOTE]

Jo, však já jsem to taky nikdy neviděl, uvádí to cpu-world že to existovalo (že by mobilní procesory :)). Běžné frekvence FSB znám, je tam teda doplněno "v pozdější fázi" bo tak něco. O tom, že všechny procesory jdou všude tam není řeč, však to se nedá nikdy zaručit :) (zase je to slovník, ne manuál k upgradu procesoru ;)).
boboco (1987)|1.10.2007 12:51
já má výtku k tomu, že u Socketu 423 se ani slůvkem nezmiňuješ o nutnosti RDRAM, jinak, co se toho IHS týče "(bez IHS)" jsem vynechal, věřím, že se někde někdy mohla objevit P4 bez IHS, ale někoho by to mohlo zbytečně mást. Kdyžtak poprosím o odkaz na ten zdroj informací. Jinak RDRAM (RIMM) stále čeká na zpracování, někdo tu říkal, že mu na RDRAM a sockety nemáme sahat:turtle
Pavel Boček (4169)|1.10.2007 21:08
[QUOTE=boboco;51956]já má výtku k tomu, že u Socketu 423 se ani slůvkem nezmiňuješ o nutnosti RDRAM, jinak, co se toho IHS týče "(bez IHS)" jsem vynechal, věřím, že se někde někdy mohla objevit P4 bez IHS, ale někoho by to mohlo zbytečně mást. Kdyžtak poprosím o odkaz na ten zdroj informací. Jinak RDRAM (RIMM) stále čeká na zpracování, někdo tu říkal, že mu na RDRAM a sockety nemáme sahat:turtle[/QUOTE]

http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20478%20(mPGA478B).html

Jinak RDRAM bych řek nemá se socketem co dělat, to se pak napíše k čipovým sadám a procesorům, ne...? :eek:

[SIZE="1"]pracuju na tom, jen to chce víc času :cry[/SIZE]
tgfh (2985)|1.10.2007 21:19
RDRAM jsem už zpracoval.
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=52064#post52064

To: PB: můžeš doplnit jestli je něco neúplné nebo nějaká informace chybí :)
Pavel Boček (4169)|1.10.2007 22:02
[QUOTE=tgfh;52066]RDRAM jsem už zpracoval.
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=52064#post52064

To: PB: můžeš doplnit jestli je něco neúplné nebo nějaká informace chybí :)[/QUOTE]

vypadá to ok (jen to netřiď jako článek :thumb a co to dělili...? :shut)
boboco (1987)|1.10.2007 23:48
[QUOTE=Pavel Boček;52060]http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20478%20(mPGA478B).html

Jinak RDRAM bych řek nemá se socketem co dělat, to se pak napíše k čipovým sadám a procesorům, ne...? :eek:

[SIZE="1"]pracuju na tom, jen to chce víc času :cry[/SIZE][/QUOTE]
oki, už to s tím IHS chňápu:idea

Vůbec nic se neděje:), já jen narážel na :
[QUOTE=Pavel Boček;49644]
btw, na sockety a paměti (čili i RIMM) mi nesahejte :hmm :D[/QUOTE]
Teď už to je jedno, když to tgfh zpracoval:thumb. Zopakuji ale to, co tu již zaznělo, prosím nepsat to jako článek, pořád jsme "jen ve slovníku":)
tgfh (2985)|2.10.2007 06:17
Odpoledne po škole na to mrknu popř. přepracuju :)
Díky za radu :thumb
-HoNY- (557)|2.10.2007 08:14
[QUOTE=Pavel Boček;51722]Sockety (od HoNyho) - kromě pravopisných tam jsou i faktické chyby - pin jsem psal co je, tak se nedá jamka v patici označovat za pin, ten je na procesoru. Socket má jamky. Taky nevím jestli se hodí psát výhody/nevýhody procesorů ke slotům (evidentně opsáno z wikipedie jako komplet :shut).

[SIZE="1"]a vůbec, já ci sockety :)[/SIZE][/QUOTE]
2 Pavel Boček: ANO opsán z Anglické Wikipedie a přeloženo. Píši jenom o tom, co jsem fyzicky držel v rukách. Dále jsem naspal, že žádný kredit, karmu či to za to nechci a také jsem všechno napsal do jednoho postu. Nejsem posthunter.

Pin je pin, který vychází s anglického slova a tečka! Nesnáším brusiče a przniče jazyka českého... vraťte se zpátky do 18. století se svýma čistonosoplenkama.

Pokud v mém textu vidíš nějakou chybu, existují na fóru tzv. "Soukromé zprávy".

[QUOTE=mech13;51758]
1066MHz FSB mely jen EE verze, bezne frekvence byly 400, 533 a 800...
[/QUOTE]
1066 byly jen do LGA, do socketu 478 neexistoval chipset od intelu, který by oficiálně uměl víc jak 200MHz (800FSB). Později vyšly SiSy s podporou DDR500.

Procesory bez IHS existují - například PentiumM do s479
http://regmedia.co.uk/2006/06/16/via_c7-m_479.jpg
Pavel Boček (4169)|2.10.2007 12:31
[QUOTE=-HoNY-;52129]2 Pavel Boček: ANO opsán z Anglické Wikipedie a přeloženo. Píši jenom o tom, co jsem fyzicky držel v rukách. Dále jsem naspal, že žádný kredit, karmu či to za to nechci a také jsem všechno napsal do jednoho postu. Nejsem posthunter.

Pin je pin, který vychází s anglického slova a tečka! Nesnáším brusiče a przniče jazyka českého... vraťte se zpátky do 18. století se svýma čistonosoplenkama.[/QUOTE]

Jen klid, jde mi jen o to, že si to tam plácl všechno, i když si nejsem jist jestli podrobnější info se hodí k socketu. A pin pochází ze slova "špendlík", takže nechápu jak můžeš nazývat díru v socketu pin...?
tgfh (2985)|2.10.2007 18:50
[quote=tgfh;52122]Odpoledne po škole na to mrknu popř. přepracuju :)[/quote]
Přepracováno :cool:

Vypadá to dobře když na shw (né na fóru) vidím nějakou svoji práci :-)))

Jinak ta reklama je super :thumb:thumb:thumb
MirekK (106)|2.10.2007 23:14
Dovolím si zde uvézt odkaz na již dříve sepsané vysvětlení několika pojmů:

https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=26507#post26507



Odkaz na již dříve publikované obšírnější vysvětlení této problematiky:

https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=26516#post26516
ICEBOSS (3435)|3.10.2007 17:30
bobe, mohl bys promaznout ty terminy co uz sou vysvetleny a pridat dalsi ;o))
boboco (1987)|11.10.2007 11:40
Aktualizovaný seznam některých důležitých pojmů, které chybí v našem slovníku:

architektura K10 - Nikdo odvážný?:turtle(zde to chce dosti podrobně rozebrat a zároveň to napsat takovou formou, aby to pochopil i méně znalý čtenář; některé pojmy jsou už uvedeny z článku Lukáše Petříčka, ale chce to vytvořit jakýsi stručný, obecný přehled)
nová jádra grafických karet AMD/ATI R6XX (ani na tohle si nikdo si netroufá?:) -je pravda, že tohle nemůže napsat každý, je potřeba se v dané problematice slušně orientovat.)
nová jádra grafických karet NVIDIA G80 a další (platí i pro AMD/ATI - může se jednat i dosti podrobný rozbor čipu s ohledem na počty shaderů, jejich takty, počet TMU/ROP jednotek atd. atd. - zachována však musí být srozumitelnost i pro méně znalého čtenáře).
Čipsety základních desek, rodiny čipových sad (toto zatím stále zcela chybí)
Dále pojmy
Co se týče společností zabývající se HW, můžeze vycházet z tohoto, samozřejmě firmy, které HW nevyrábějí, ale pouze prodávají je potřeba vynechat:). Do značné míry chybí i podrobnější popis jednotlivých jader procesorů (je potřeba zkusit ve slovníku najít, pokud nebude nalezeno, zkusit něco spáchat:)) - trocha inspirace: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors (primární jsou aktuální a plánované procesory).
popis technologií/nadstandardního vybavení, které používají výrobci základních desek/grafik u svých produktů

Dále můžeme zabrousit i lehce do historie a do počítačů/konzolí - Amiga Commodore a Atari ve slovníku již jsou, ale to je jen jehla v kupce sena - primární je ale současnost a plánované produkty, na to je potřeba nezapomenout. AMD i Intel stále něco kutí a máme tu spoustu nových kódových označení, které by si své místo ve slovníku zasloužily.

Až zpracujeme tyto důležité pojmy, pak se můžeme trchu podívat i na legendární hry, herní enginy a technologie:turtle (v žádném případě to ale neznaměná, že do slovníku dáme každou hru, která člověkna napadne, mluvím o legendách, jejichž jméno zná každý a potom o hrách, které přišly s něčím novým - novým enginem, novými prvky... Znovu ale připomínám, že nejprve je potřeba zpracovat základní kostru - viz. výše.
tgfh (2985)|11.10.2007 16:48
[quote=boboco;53855]architektura K10 - Nikdo odvážný?:turtle[/quote] až bude čas tak se do toho postupně vrhnu
Pavel Boček (4169)|11.10.2007 23:27
[QUOTE=tgfh;53888]až bude čas tak se do toho postupně vrhnu[/QUOTE]

a my tě pak usměrníme :D
boboco (1987)|12.10.2007 00:01
tak tak:turtle - nejelšpí by byla nějaké kooperace:) -v každém případě, zkontrolovat se to pak musí, jsou to obsáhlé věci a zde se prostě člověk chyby nevyvaruje. Ale víc hlav, víc ví:)
Pavel Boček (4169)|12.10.2007 00:04
[QUOTE=boboco;53969]tak tak:turtle - nejelšpí by byla nějaké kooperace:) -v každém případě, zkontrolovat se to pak musí, jsou to obsáhlé věci a zde se prostě člověk chyby nevyvaruje. Ale víc hlav, víc ví:)[/QUOTE]

[SIZE="1"]a víc se hádá :)[/SIZE] no, někdo začít musí, zbytek se do toho pak bude k nelibosti tgfh montovat :P