reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

mód UDMA na SATA discích

TomasOxx (230)|16.6.2017 12:52
Chtěl bych se zeptat, zda někdo ví co říká hodnota UDMA módu u SATA disků.
Mám v PC SSD UDMA 6 a dva HDD UDMA 5 a 6 a ten UDMA 5 je rychlejší v přenosu dat než UDMA 6.
Tak by mě zajímalo proč, co vlastně verze UDMA u SATA disků znamená, jaké má případně specifikace, jaké jsou rozdíly atd.
Zatím se mi nepodařilo nic vypátrat.
Ventero (1280)|16.6.2017 20:08
UDMA 6 má vyšší propustnost, ale rychlost disku je ovlivněna více faktory, takže možné je, že HDD může mít větší rychlost i přes nižší propustnost. Také hodnota propustnosti je maximální možná té technologie a standardu a nikoliv reálná - to právě závisí na těch dalších faktorech HDD.

Nevím, jestli to pořád u SATA platí (každopádně standard asi zůstal podobný, jen je přenášen sériově) nebo je to nějaká pohrobková metoda.

Zkoušel si se prokousat tímto?
http://www.tomshardware.co.uk/forum/175158-32-udma-udma-sata

Každopádně dej vědět, jestli jsi se něčeho dopátral.
TomasOxx (230)|17.6.2017 00:22
Nic užitečného jsem nenašel.
Všude řeší, že jim disk jede na nižší UDMA než podporuje... jsou to většinou hodně stará témata točící se okolo problémů s ovladači řadiče.
Co ale UDMA znamená a dělá u SATA disků jsem najít nedokázal.
Buď je to jen nějaký přežitek, který už nespecifikuje přenosovou rychlost, ale jen nějaké komunikační příkazy/funkce.
A nebo mě ještě napadlo, jestli to není jakási zpětná kompatibilita, když disk jede v IDE módu a ne v AHCI... ale to je nejspíš blbost :)