reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Měli jste někdy vlastní herní konzoli? Pokud ano, jakou?

Karel Polívka (1485)|13.9.2007 15:26
Za sebe musím prozradit následující:

SEGA Mega Drive II - ve své době se jí nedalo odolat, obrovské množství opravdu chytlavých her. Mezi ty z lepší, které mi utkvěly v paměti i svým názvem, byl Chameleon Kid (ostatní si už nepamatuji).

Atari Jaguar - tato konzole byla výrobcem prezentována jako první 64-bitová, nicméně celá architektura včetně hlavního procesoru 64-bitová nebyla. Uvedena byla v roce 1993 a celoplošně uvolněná na trh v roce 1994 s velkým potenciálem a ovladačem s 20 tlačítky, ale mimořádně špatným marketingem, obchodní strategií za svými zády a hlavně pouze minimálním množstvím kvalitních her (měl jsem ale to štěstí mít Alien vs. Predator, což byl mimořádně povedený titul, a pak kromě pár dalších i Syndicate). Mezi další tituly je vhodné jmenovat přepracovaný Wolfenstein 3D a Doom z PC a pak Tempest 2000. Po HW stránce byl Jaguar ve své době daleko před svými konkurenty (v té době ještě nebyl ani Play Station), nicméně bez silného a dravého zázemí to bylo to jediné a pro úspěch této konzole to bohužel nestačilo. Teď jsem se na Wikipedii dočetl, že bylo vyvíjení her pro Jaguara problematické kvůli závažným chybám v HW (více ZDE).

U nás byla navíc její cena opravdu vysoká (pamatuji si z reklamních letáků v časopisech cenu nad 10 000,- Kč) a standardně se navíc za onu cenu dodávala i později bez CD-ROM mechaniky (ta byla myslím za příplatek dalších 3 000,- Kč). Sehnal jsem ji z druhé roky na inzerát podstatně levněji a později. První hry byly na začátku vydány na cartridgích (což bylo na svou dobu normální), které měly bohužel pro některé herní tituly příliš omezenou kapacitu (až 6 MB) a tak například podle všeho obsahově solidní hra Iron Soldier, což byla principem hodně raná podoba Mechwariorrů (nikdy jsem bohužel neměl šanci vidět Iron Soldier v akci, natož hrát) obsahovala textury pouze na vrtulnících a tancích, vše ostatní (včetně budov) bylo pouze vektorové, protože se to prý už na cartridge nevešlo. Měl jsem například i jednu závodní hru zaměřenou na formule a u ní byla grafika kompletně vektorová bez jediné textury. Na CD vyšlo jen pár her (CD mechaniku jsem ale u Jaguara neměl). Navíc brzy po uvedení Jaguara se na trhu objevil Play Station, pro kterého bylo už od prvopočátku množství her rovnou na CD a další se objevovaly jako houby po dešti).
boboco (1987)|13.9.2007 16:21
Vyloženě konzoli jsem nikdy neměl.
S taťkou jsme měli Commodore Amigu A500+ a ještě předtím nějaké Atari (to si ale už vůbec nepamatuju). K Amize jsem se teď vrátil, mám tu v perfektním stavu A500. Musím k ní ale sehnat HF modulátor:(.

Nikdy nezapomenu na herní pecky jako Cannon Fodder, Pinball Fantasies, Superfrog, Alien Breed, Settlers, Simcity, Bubba'n'Stix, Syndicate, Dungeon Master, Hired Guns a spoustu dalších - kam se tehdejší PCčkáři hrabaly:turtle:turtle:turtle
eraser (0)|13.9.2007 17:15
Nintendo (asi od 1992) a k tomu 5 hier, jedna stála 999,- šilingov.
ICEBOSS (3435)|13.9.2007 18:36
Ne, nemel jsem ani tetris... :)
elpsycho (1602)|13.9.2007 20:59
Měl jsem playstation1. Byla nějaká nemocná - pořád mi odpalovala paměťové karty a ovladače, tak šla z domu (vlastně jsem ji jako nefunkční vyměnil za DiabloII, které kámoš vyhrál v nějaké soutěži:)). Ale od doby, co jsem na ní hrál GranTurismo2, jsem ještě neviděl lepší, propracovanější a zábavnější závodní hru. A taky Tekken ve dvou lidech proti sobě byl vynikající.
tgfh (2985)|13.9.2007 21:01
[quote=ICEBOSS;49046]Ne, nemel jsem ani tetris... :)[/quote]
Já tetris měl :cool:
Weslo (234)|16.9.2007 09:41
neměl a ani si nikdy žádnou nekoupím - podle mě jsou na nic
Nettle (128)|16.9.2007 11:25
Přesně tak zastavam stejny nazor. Do konzole bych nešel oproti pc jsou hodně jednoučelove. Ikdyz treba s PS3 se daj delat zajimavy veci ale za tu cenu si sestavim radsi komp.
BlackFrog (563)|16.9.2007 12:53
nikdy jsem zadnou nemel... ani tetris, ani gameboye :)
eraser (0)|16.9.2007 20:41
[quote=Weslo;49386]neměl a ani si nikdy žádnou nekoupím - podle mě jsou na nic[/quote]S tým nemôžem súhlasiť v prípade, ak si prebehne plno HW/SW problémov, ktoré tu ľudia prezentujú a sú to užívatelia, ktorí nemajú potuchu, aký je rozdiel medzi GPU a CPU. :eek: Práve nim by som konzolu odporúčil.
elpsycho (1602)|16.9.2007 22:29
Skládání, upgradování a ladění PC je podle mě víc než co jiného sport nadšenců. Čistě na hry je konzole určitě výhodnější. Nemusíte ji upgradovat, kvalita obrazu se zvyšje tím jak vývojáři her optimalizují a snaží se dostat z neměnného hardwaru maximum. Vy jen kupujete hezčí a hezčí hry. Na PC si kvůli hezčí hře musíte koupit třeba novou grafiku. Samozřejmě kvalita obrazu nikdy nedosáhne soudobého highend PC, ale špičková konzole vás přijde levněji, než samotná highend grafická karta do takového PC. Ve výsledku může být pro nadšeného hráče nejlepší koupit si levné pracovní PC a k němu konzoli. Má to sice nějaká omezení - problematická hra po síti, některé tituly na konzoli prostě nevyjdou (ale to platí i obráceně) atd., ale zase hra dvou hráčů proti sobě je daleko pohodlnější u velké obrazovky televize než mačkání se u malého PC monitoru. Další výhoda co mě napadá je, že na konzoli nemůže někdo vypustit nedodělanou hru s tím, že to pak poladí nějakým patchem.
eraser (0)|17.9.2007 02:10
Presne to sú body, na ktorými sa nutno zamyslieť a i dôvod, prečo si niekto kúpi konzolu a niekto sa radšej hrá na PC a baví ho ladenie, udatovanie a upgradovanie.

Kedysi mi niekto dal jasnú odpoveď, resp. argument, prečo PC - vraj sa na ne dá zohnať vo veľkom warez. Opäť nebudem protirečiť, ani tu objahovať jednu stranu, či druhú, ale nutno si uvedomiť, že pokiaľ si kúpim konzolu napr. za 16.000 Kč alebo high-end PC za 35.000 Kč, tak aký mám rozdieľ, aby som ušetrené peniaze mohol postupne vraziť do originálnych hier pre konzolu a tým podporil trh?

Taktiež som si dávnejšie uvedomoval výhodu PC voči konzolám vo flexibilite - tzn. použitie PC a k tomu patriaci SW. V dnešnej dobe sa konzolami stávajú tzv. multimediálne/herné/internetové centrá, ale nutno sa prikloniť na stranu PC, tie sú v tomto neprekonateľné, avšak opäť záleží od kupujúceho, nie každý ovláda PC, tak ako ja, či niekto z vás a dokáže si PC nielen vhodne vybrať pre svoje potreby, ale i poskladať, či dokonca s ním pracovať na vyššej úrovni, než iný užívateľ, vytvoriť si a spravovať svoju domáciu sieť, atď.

V dnešnej dobe by som si osobne zvolil pre hry konzolu. Človeka totiž časom prestane baviť všemožné ladenie, nervačenie sa, čakanie na patch, či update ovládačov, apod. Mnoho z mladších to časom pochopí tiež, najmä vtedy, ak si budú zložitejšie hľadať chvíľku, aby si v kľude dačo zahrali, tzn. čas bude pre nich vzácnejší. A to je presne tá situácia, kedy si i ten najskúsenejší hardvérista/softvérista v jednej osobe vytiahne CD s obľúbenou hrou, vloží ju do konzoly a za pár sekúnd sa môže zabávať.
Pavel Boček (4169)|17.9.2007 11:16
[QUOTE=Weslo;49386]neměl a ani si nikdy žádnou nekoupím - podle mě jsou na nic[/QUOTE]

tak tak...ale z konzolí se vlastně postupně stávají PC :)