reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stavba NAS, nebo hotové řešení?

Klamerka (5)|26.7.2017 21:21
Dobrý den

Potřebuji nahradit mé stávající datové úložiště a uvažuji, jakou cestou jít. Jsem ve fázi, kdy se rozhoduji mezi třemi variantami:

1) Hotové řešení: Chci 4 disky. V recenzích vychází dobře Synology DS416 (https://diskova-pole.heureka.cz/synology-ds416/), ale cena 9 500,00 Kč je pro mě moc.
2) Polohotové řešení: Něco na způsob HP Proliant Miscroserver (https://www.czc.cz/hp-proliant-microserver-gen8/178501/produkt?utm_source=heureka.cz&utm_medium=cpc&utm_campaign=Servery&utm_term=HP_ProLiant_MicroServer_Gen8). Zde se mi líbí, že je to po HW stránce dořešeno a mám možnost si pomocí linuxové distribuce nastavovat vlastní služby. Cena mi připadá OK
3) Homemade: Jsou na trhu desky a další HW, na kterých se dá NAS postavit. V diskuzích zde na fóru jsem některé stavby pročítal, ale popravdě jsem se nikdy nedozvěděl, zda a jak to nakonec funguje, nebo je to zařízení dnes již staré a nemohu z něj nijak vycházet. Nevím, jaké komponenty bych vybral, takže neznám cenu ale předpokládám, že se jedná o nejlevnější řešení. Protože bude zařízení v budoucnosti v technické místnosti, je mi vzhled fuk a můžu to dát do větší bedny, kde je lépe řešené teplo (nejsou čtyři disky hned vedle sebe)

Každá varianta má své pro a proti a rozhodnutí je subjektivní. Třeba zde již někdo tuto situaci řešil a je s jednou variantou spokojen, nebo se dostal třeba při stavbě do slepé uličky. Budu rád, když mi někdo pomůže při rozhodování.
j.albi (476)|26.7.2017 21:46
Dobrou alternativou k Synology je QNAP.
Klamerka (5)|27.7.2017 19:35
Qnap je na stejné cenové hladině, což je největší hendikep, protože když k tomu připočítám ještě další dva disky, jsem na 18k.

Nyní řeším NAS pomocí MacMini s OSX a vše funguje, jak má, tedy nastavit sdílení na jiném OS by snad neměl být větší problém. RaspberryPi, které mám v síti, bych případně přehrál z PLEXu na KODI, kdyby mi nešlo rozjet DLNA, ale nechci pak zase brečet, že jsem si měl připlatit 4k. O víkendu zkusím vzít nějaký nevyužitý NTB a nahrát na něj debian, případně přímo nějakou variantu OS pro NAS a vyzkouším.
wthulmann (238)|15.11.2017 13:17
Můžu se zeptat, jak to nakonec dopadlo?
Řeším defakto to samé. Mám už jednu synology nasku, kde mi běží všechny cloudové služby, kamery, backup a podobné serepetičky. Teď by se mi ale hodilo něco, k čemu bych připojil odhadem 4-5 disků. Potřebuji jen funkci síťového disku, nic víc. Není třeba ani raid.

Co si budeme nalhávat, cena 4bay nas je vysoká (nejlevnější asustor je asi za bůra). S přihlédnutím k energetické stránce věci, dá se to vyřešit vlastním buildem? Microservery jsou už asi pasé, podle všeho desátá edice přišla o své prostředí.