reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Volba grafické karty určená do vodního okruhu

LukynIII (0)|17.8.2017 18:23
Zdravím,

rád bych se Vás zeptal, jakou edici grafické karty GTX1080 Ti je vhodné zvolit k vodnímu chlazení. Vím, že vodní bloky se primárně osazují na referenční edice, nicméně k prodeji je na trhu i pár karet, které mají vodní blok již předinstalovaný. Proto se Vás chci zeptat, zda je lepší volit referenční model + vodní blok od EK, nebo zvolit nějaký model již s předinstalovaným blokem, např.: MSI GTX 1080 TI SEA HAWK EK X. Také se chci zeptat, zda vůbec přináší nějaké ovoce, chlazení, této grafické architektury, vodou. (A ano vodní okruh mám, v případě pořizování tohoto řešení dokoupím ještě jeden 240 mm radiátor, můj vodník je EK-KIT X360 s rozšířeným rezervoárem.)

Také se Vás chci zeptat, když už se budu v tom vodníku hrabat. Vyplatí se pořizovat chlazení na moduly RAM? A také zda budu schopen zvládnout udělat hard tubing (nikdy jsem se o to nepokoušel) nebo bude snazší pořídit 90° fitinky a mezi ně dát hard tubing (toto ale bude dražší že?)? Nebo se na hard tubing vykašlat a zvolit nějaké kvalitnější soft hadice(ty co byli přibalené v EK-KITu mi nepřišli ideální)?

Předem děkuji za odpověď.
Alphacool Support (1563)|18.8.2017 10:32
Dobrý den,

90% zákazníků volí jednu z těchto tří variant:

1) Nejlevnější referenční karta + k tomu blok a pak si kartu nataktují sami.
2) Asus Strix nebo EVGA FTW + k tomu blok a pak si kartu "dotaktují" sami.
3) Kartu už s blokem z výroby.

Varianta první má výhodu v ceně, referenční karty jdou ale nejméně taktovat. Varianta dva má výhodu v maximálním možném přetaktování. Varianta tři taky, akorát nevýhoda nákupu karty už s blokem z výroby je ta, že až jednou budete kartu prodávat, budete hůře shánět kupce, protože trh s "normálními" grafikami je samozřejmě mnohem větší než trh s vodou chlazenými grafikami. Mnohem snadněji se prodá zvlášť vzduchem chlazená karta a zvlášť vodní blok.

Pokud byste chtěl jít do karty už s blokem z výroby, doporučil bych MSI. Dělá pro ně bloky EKWB a jsou dlouhodobě velmi kvalitní a bezproblémové. Pro Gigabyte dělá bloky Phanteks a pro Zotac zase Bitspower - oboje by to měly být kvalitní bloky, ale to ukáže až čas...

Vodou chlazená VGA už několik let (od dob R9 290 karet, které s tím začaly) Vám poskytnou o cca 5 - 10% vyšší výkon než ta samá karta chlazená vzduchem a to z jednoduchého důvodu - karta bude mít i v plné zátěži kolem 50 stupňů, tudíž pojede neustále v maximálním boostu, což vzduchem chlazené karty nikdy nedosáhnou. Proto často říkám zákazníkům, že ten blok se jim vlastně zaplatí dosaženým výkonem, který dostanou navíc.

RAM bych nechladil, je to zbytečnost. Má to smysl jen kvůli vzhledu, pokud chcete.

Pevné trubice nejsou problém udělat, ale chce to mít správné nástroje a klid, nedělat to ve spěchu. A taky se nestresovat z toho, že prvních pár ohybů se Vám nepovede a hodíte ten výsledek do koše. To tak prostě bývá :)