25.9.2017 03:26
flankerJako vždy, highendové desky z dílny ROG, to je moje nadšení. Trošku se mi letos namnožilo procesorů a desek. A proto trochu se zpožděním zpracovávám nyní samotnou platformu X299 od Intelu a následovat jí budou produkty spojené s AMD X399 (deska, CPU i chlazení). Prvně bych měl informovat, že jsme limitován samotnými pamětmi. Do Quadchannel mám letité HyperX Predator, vydané s procesory Haswell-E na podzim/zima 2014. Takže necelé tři roky. Řadič i monstrozních procesorů nám trochu pokročil a jak Threadripper, tak i Skylake-X dosahují na vyšší mety než 3200 MHz (limit pamětí HyperX).

Série Apex nahradila v overclockerském pojetí roky zaběhlou sérii Extreme. Bude třeba si na tuto informaci zvyknout. Extreme je přest stále dobrá deska i pro LN2! Apex série je lépe uzpůsobená, osekaná o některé "nepotřebné" věci a vybavená ještě více featurami pro LN2, jak sami uvidíte v článku.
[size=150] TEORIE [/size]

Jeden z účelů desky je prolomení světových rekordů. A těch tato deska několik dosáhla. Aby vše mělo větší punc, overclockeři světového formátu Der8auer a Dancop dlouhodoběji ROG podporují a testují hlavně na těchto deskách. Doporučení na základě praktických zkušeností pak je u obou z nich.

S taktováním souvisí i další věcičky jako výbava desky pro tyto konkrétní situace. Jedničku značí čtveřice LED diodek, která značí bootovací proces. Dvojka je LN2 jumper, určený pro extrémní taktování (vyšší limity a trochu změněné chování desky). Trojka tzv pomalý mód. A zbytek si jistě už přečtete také. Některé funkce jsou skutečně k nezaplacení a sám je čas od času využívám (při LN2).

Tohle je výtečná věc. Pokud mě nešálí paměť, něco podobného bylo poprvé v lednu na Maximus IX Apex. Jde o souhrn sensorů na různých místech desky napojených na signalizační diodky. Ty nás informují o případné kondenzaci/mokru na nežádoucích místech. Zajímavé je, že detektuje zvlášt levý i pravý kanál pamětí.


Pro taktování jsou důležité i co nejkratší trasy RAM k CPU a co nejméně křížené. I proto má deska "pouze" jeden Quadchannel. Pro rekordy je to nutnost. Základní deska má taky speciální BCLK PRO CLOCK II technologii, generátor, který umožňuje felxibilnější komunikaci s dalšími čipy na desce a přetaktování BCLK do šílených hodnot.

Samotná napájecí část je složena z powermosfetů IR3555 a je osmifázová. Dále ji tvoří cívky s mikročástečkami železa (jemnějšími než mají obvyklé cívky). A řada japosnkých kondenzátorů Nichicon
Více o samotném napájení X299 Asus desek se vyjádřil přímo Elmor - inženýr Asus ROG týmu.
" ASUS X299
Solutions are all ASP1405 in 7/8-phase mode. Most are using 7/8x IR3555 (60A), except for the two TUF boards which use 7/8x IR3535 + BSG0812. Rating without considering thermals is 480A output (420A with 7 phases) for IR3555 based boards, and 400A/350A with BSG0812. VR_HOT is triggered at 105*C. Switching frequency is 500 KHz. The only difference between boards are the inductors and the heatsink solution. Prime X299-A/Strix X299-E/TUF X299 Mark2 have 7 phases for VCCIN, Prime X299-Deluxe/TUF X299 Mark1 have 8 phases.
Nothing new here, same VRMs as on the X99 models. You can check der8auer's video on what to expect from the heatsinks, about 250W continuous on Prime X299-A/Strix X299-E Gaming/Prime X299-Deluxe. TUF X299 Mark1 is slightly better because the backplate helps dissipate the VRM heat (5-10*C lower at same output). That's inside a case with minimal airflow and stressing the GPU at the same time. Rampage VI Apex is capable of 340W continuous output due to an improved heatsink design." Více informací zde: http://www.overclock.net/t/1632665/intel-x299-socket-2066-vrm-thread/140#post_26207921


Přejdeme od OC funkcí a napájení směrem k výbavě. Asi nejzajímavější je možnost osadit vedle RAM DIM slotů ještě ROG DIM2 karty pro NVMe disky. Na každý z nich jdou dva.

S tím souvisí i funkce Intel VROC, kdy lze z X disků si vytvořit virtuální RAID pole. Na samotné karty osadíte hned 4 disky NVMe (x4 PCIe 3.0) a zbytek můžete osadit do samostatně prodávané karty Asus Hyper M2. BIOS nastavení není tak těžké, ale pozor na procesor, bude záležet i na procesoru který máte-pouze SKylake-X a mějte na paměti, že plný počet PCIe linek má až Core i9-7900X a vyšší modely!

Podsvícení RGB stále vládne světu a deska má extra dva konektory pro rozšíření AURA SYNC zařízení.

Sensory na desce, konektory ventilátorů, vodní průtokoměr, ochranné čipy proti přepětí

Síť je tvořena nejnovějším Intel čipem na desce. Jedná se samozřejmě o Gigabyt I219-V

Slušná je i dvoupásmová WiFina 802.11ac s robustní anténkou

Softwarový balíček nám zajistí vyladění systému co do přetaktování, řízení spotřeby a úsporných stavů, inteligentní regulaci ventilátorů a také řízení napájení desky (jelikož je digitálně řízené). A zajímavou funkci Turbo Core App, kdy si můžeme pro jednotlivé programy nastavit specifický profil CPU jádra/jader.

Overwolf aplikace pro streamování a ROG Clone drive jako bezplatná alternativa Acronis
[size=150] POPIS BALENÍ ZÁKLADNÍ DESKY [/size]


Krabice je klasicky ROG ražení, přední strana nás informuje o názvu produktu, zadní strana (na foto) pak detailněji rozebírá rozložení desky a hlavní marketingové taháky.

Po otevření na nás vykoukne ještě logo ROG

řada ROG samolepek hned navrchu


Tištěný manuál k desce a instalační DVD s ovladači a programy
M.2 šroubky, šroubky k uchycení konstrukce na ventilátorky DIM2 slotů a VRM nemá smysl ukazovat. Stejně jsme se vyhl i SATA kabelům, protože to prostě už známe :-)

IO krytka, znovu manuál a rozbalená anténa WiFi. Ta je 802.11ac s podporou 2.4GHz i 5GHz pásma sítí

V balení jsou také všechny tři můstky pro Nvidie, až po 4-way SLI!

A také ROG DIM2 karty pro M2 disky (v pozadí procesor i9-7900x)

V balení jsou také dva OC piny, jeden je asi pro případ zničení. Instaluje se do desky zespoda do patice a pozor, používá se jen pro LN2 taktování a pouze ve spojení pro Kabylake-X. Pro Skylake-X by ho bylo nutné pak zase vyndat!

Nakonec držáky pro ventilátory, tenký dlouhý se montuje na DIM2 kartu, komplexnější potom na VRM. Fotky níže jak to pak vypadá...


[size=150] POPIS SAMOTNÉ DESKY R6A [/size]
Deska má pomyslný tvar X, který by měl znovu značit e X treme zameření. Osobně se mi líbí koncept SATA konektorů pod úhlem, prostě libová designovka.

Zezadu na nás vykoukne vyztužení PCH a také backplate chlazení mosfetů

Zeshora fotka při hlavním focení se nějak vytratila, takže jsme ji dodatečně nafotil už jen mobilem. Rozvržení desky je klasické, potěší fakt, že všechny pasivy jsou kovové a přichycené šroubky zespoda. VRM pasiv dostal i žebrování a možnost osazení konstrukce pro VRM ventilátor. To je bohužel u tak velkých a náročných čipů nutnost, pokud to myslíte vážně s taktováním. Takový procesor jako je Skylake-X (hlavně modely s 8 a více jádry) si řekne po OC pomalu o 280-300W sám o sobě! Odběr z napájecí kaskády je proto vysoký a s tím je spojené i zahřívání.
Dole na hraně desky, na fotce napravo, vidíme i čouhající prodlužovák na RGB pásku...OC zóna je pak v jednom rohu. Zapomněl bych říci, že formát desky je eATX.

CPU patice má vysokých 2066 pinů. Pojme procesory Skylake-X, i Kabylake-X. Vidíme i plátek loga Republic of Gamers, který je při zapnutí podsvícený.

Všechny PCIe x16 sloty jsou vyztužené, tzv Asus safeslot. Je tak odolnější ve všech rovinách na namáhání. Zcela dole pod posledním PCIe slotem je také přídavné napájení při zapojení více GPUček zaráz.
Samotné rozložení linek závisí na několika faktorech. Jedním z nich je použitý CPU. V případě Kabylake-X je to jasné, max 2x 8 zapojení. U Skylake-X máte procesory s 28 a nebo 44 PCIe linkami. Bohužel, 44 linek nabízí jako první až Core i9-7900X. Zbytek je ořezán na nižší počty. Takže při 28x linkách v CPU můžete mít zapojení 16+8. A až u i9 pak možných 16+8+8 a nebo 16+8+8+8.

Přesuneme se do pravého spodního rohu, kde je tlačítko MEMOK, tlačítko pro přepínání BIOSů, konektory pro zapojení do case a také USB port spolu s konektory pro ventilátory a vodní pumpu.Zajímavý je i VROC konektor pro speciální HW klíč. Pod MEMOK jsou jumpery pro nastavení/vypnutí podsvícení na desce. A vidíme také celkem 6 SATA 6G konektorů.

Tato fotografie nám představuje zapojení předních USB30. a 3.1. Dále 24-pin ATX konektor napájení desky.

Nad tím je pak samotná OC zona, kde nalezneme tlačítka start, reset, post displej, LN2 jumper, slow mód, pausu a speciální swicthe RSVD pro Kabylake-X. Ten první je pro LN2 teploty a vysoká napětí pro bootování, druhý je pro optimální nastavení VCCIO a DMI napětí proti coldboot/coldbugu. Naproti přepínačům jsou pak měřící body napětí, kde si můžeme ověřit, nakolik je kalibrace desky přesná a být tak "v klidu". Pak tam nechybí menší tlačítka (červené a bílé) retry a safeboot. A nakonec malé přepínače pro PCIe sloty.
Vidíme zcela nalevo i větší část dvoufázového digitálního napájení pro pravou část RAM DIM slotů.

Napájení je pravá osmifáze s IR3555E


Protože CPU je v OC hooodně papající, je ideální zapojit oba dva omsipiny, aby se zátěž rozložila mezi dvě větve zdroje a zároveň se torchu ulehčilo i samotnému 8-pin konektoru (už je znám případ, kdy na X299 při zapojení jednoho a OC "shořel"). Při výběru samotného zdroje a X299 osmijádra a více si dejte bedlivý pozor a vsaďte raději na ověřenou kvalitu.
Na samotném pasivu VRM můžete vidět i otvory pro šroubky konstrukce aktivního chlazení VRM.

Audio část je pak na levém spodním rohu desky, SupremeFX S1220 s krytovaným ALC1220A, japonskými audio kondenzátory a oddělenou části levá/pravá pro audio cesty. Nechybí ani zesilovače.

Zadní výstupy pak jsou: CMOS tlačítko, tlačítkopro flashování BIOSu z flashky, WiFi konektory pro anténu, veledůležité PS2 pro myšku i klávesnici (WIndowsXP a LN2 OC), 4x USB3.0, gigabit LAN port, USB 3.1 typu A i C, 2x USB 2.0 a 2x USB 3.0, nakonec audio výstupy.
[size=150] PÁR DETAILŮ A NAPÁJENÍ [/size]

Osazená ROG DIM2 karta, napravo od ní vidíme na desce část napájení jižního můstku a napravo od RAM slotů je čip PRO CLOCK II pro taktování BCLK

Tady už se podíváme na napájecí části. Červeně orámované, to je oblast napájení pro procesor a jeho části. Je plně digitálně řízené a o to se stará kontrolér ASP 14051, který jsem orámoval červeně.
Modré oblasti jsou dvoufázové, digitálně řízené fáze pro paměti. Každá z nich má svůj řídící čip ASP1250. Samozřejmě, umístění nad krytem je přibližně orientační...
Žlutě jsem zvýraznil oblast pro napájení jižního můstku. Vedle ní je potom speciální kontrolér PRO CLOCK, který komunikuje napřímo s generátorem taktu BCLK.
Nakonec zeleně rámované jsou napájecí konektory desky - 24-pin ATX a 2x ATX 8-pin.
PS:zapomněl jsem zvýraznit napájení IO části k procesoru (mezi socketem a podsvícenou vložkou "Republic of Gamers")


CPU část napájení, osmifázová, kde jsou powermosfety IR355, za nimi velmi solidní cívky a sada japonských 10K FCAP kondezátorů. Všimněte si, že není třeba extra fáze pro napájení iGPU,jako např u Maximus IX Apex (příbuzný Kabylake-X iGPU nemá!)

Nahoře vidíme spoustu PCIe přepínačů typu Asmedia 1440. Používají se obecně již roky, pokud si ještě vzpomenu, může to být tak od roku 2012/2013...Nalevo od svrhcního PCIe x16 slotu je celkem nový IO čip Nuvoton NCT6796D Ten se stará o řízení otáček ventilátorů a monitoring napětí apod. Mezi dlouhými PCIe x16 sloty je pak také Asus čip TPU, který má na starost inteligentní provázanost softarových změn v AI Suite (speciálně TPU sekce = taktování a ladění) s reálnou změnou v hardwaru.
Samotných čipů by se na desce našlo více, ale nebudu vás zbytečně tím zatěžovat (USB3 extra řadiče, LAN, jiný TPU apod...) Raději se podíváme už na čem budeme testovat :-)

Série Apex nahradila v overclockerském pojetí roky zaběhlou sérii Extreme. Bude třeba si na tuto informaci zvyknout. Extreme je přest stále dobrá deska i pro LN2! Apex série je lépe uzpůsobená, osekaná o některé "nepotřebné" věci a vybavená ještě více featurami pro LN2, jak sami uvidíte v článku.
[size=150] TEORIE [/size]

Jeden z účelů desky je prolomení světových rekordů. A těch tato deska několik dosáhla. Aby vše mělo větší punc, overclockeři světového formátu Der8auer a Dancop dlouhodoběji ROG podporují a testují hlavně na těchto deskách. Doporučení na základě praktických zkušeností pak je u obou z nich.

S taktováním souvisí i další věcičky jako výbava desky pro tyto konkrétní situace. Jedničku značí čtveřice LED diodek, která značí bootovací proces. Dvojka je LN2 jumper, určený pro extrémní taktování (vyšší limity a trochu změněné chování desky). Trojka tzv pomalý mód. A zbytek si jistě už přečtete také. Některé funkce jsou skutečně k nezaplacení a sám je čas od času využívám (při LN2).

Tohle je výtečná věc. Pokud mě nešálí paměť, něco podobného bylo poprvé v lednu na Maximus IX Apex. Jde o souhrn sensorů na různých místech desky napojených na signalizační diodky. Ty nás informují o případné kondenzaci/mokru na nežádoucích místech. Zajímavé je, že detektuje zvlášt levý i pravý kanál pamětí.


Pro taktování jsou důležité i co nejkratší trasy RAM k CPU a co nejméně křížené. I proto má deska "pouze" jeden Quadchannel. Pro rekordy je to nutnost. Základní deska má taky speciální BCLK PRO CLOCK II technologii, generátor, který umožňuje felxibilnější komunikaci s dalšími čipy na desce a přetaktování BCLK do šílených hodnot.

Samotná napájecí část je složena z powermosfetů IR3555 a je osmifázová. Dále ji tvoří cívky s mikročástečkami železa (jemnějšími než mají obvyklé cívky). A řada japosnkých kondenzátorů Nichicon
Více o samotném napájení X299 Asus desek se vyjádřil přímo Elmor - inženýr Asus ROG týmu.
" ASUS X299
Solutions are all ASP1405 in 7/8-phase mode. Most are using 7/8x IR3555 (60A), except for the two TUF boards which use 7/8x IR3535 + BSG0812. Rating without considering thermals is 480A output (420A with 7 phases) for IR3555 based boards, and 400A/350A with BSG0812. VR_HOT is triggered at 105*C. Switching frequency is 500 KHz. The only difference between boards are the inductors and the heatsink solution. Prime X299-A/Strix X299-E/TUF X299 Mark2 have 7 phases for VCCIN, Prime X299-Deluxe/TUF X299 Mark1 have 8 phases.
Nothing new here, same VRMs as on the X99 models. You can check der8auer's video on what to expect from the heatsinks, about 250W continuous on Prime X299-A/Strix X299-E Gaming/Prime X299-Deluxe. TUF X299 Mark1 is slightly better because the backplate helps dissipate the VRM heat (5-10*C lower at same output). That's inside a case with minimal airflow and stressing the GPU at the same time. Rampage VI Apex is capable of 340W continuous output due to an improved heatsink design." Více informací zde: http://www.overclock.net/t/1632665/intel-x299-socket-2066-vrm-thread/140#post_26207921



Přejdeme od OC funkcí a napájení směrem k výbavě. Asi nejzajímavější je možnost osadit vedle RAM DIM slotů ještě ROG DIM2 karty pro NVMe disky. Na každý z nich jdou dva.

S tím souvisí i funkce Intel VROC, kdy lze z X disků si vytvořit virtuální RAID pole. Na samotné karty osadíte hned 4 disky NVMe (x4 PCIe 3.0) a zbytek můžete osadit do samostatně prodávané karty Asus Hyper M2. BIOS nastavení není tak těžké, ale pozor na procesor, bude záležet i na procesoru který máte-pouze SKylake-X a mějte na paměti, že plný počet PCIe linek má až Core i9-7900X a vyšší modely!

Podsvícení RGB stále vládne světu a deska má extra dva konektory pro rozšíření AURA SYNC zařízení.

Sensory na desce, konektory ventilátorů, vodní průtokoměr, ochranné čipy proti přepětí

Síť je tvořena nejnovějším Intel čipem na desce. Jedná se samozřejmě o Gigabyt I219-V

Slušná je i dvoupásmová WiFina 802.11ac s robustní anténkou

Softwarový balíček nám zajistí vyladění systému co do přetaktování, řízení spotřeby a úsporných stavů, inteligentní regulaci ventilátorů a také řízení napájení desky (jelikož je digitálně řízené). A zajímavou funkci Turbo Core App, kdy si můžeme pro jednotlivé programy nastavit specifický profil CPU jádra/jader.

Overwolf aplikace pro streamování a ROG Clone drive jako bezplatná alternativa Acronis
[size=150] POPIS BALENÍ ZÁKLADNÍ DESKY [/size]


Krabice je klasicky ROG ražení, přední strana nás informuje o názvu produktu, zadní strana (na foto) pak detailněji rozebírá rozložení desky a hlavní marketingové taháky.

Po otevření na nás vykoukne ještě logo ROG

řada ROG samolepek hned navrchu


Tištěný manuál k desce a instalační DVD s ovladači a programy
M.2 šroubky, šroubky k uchycení konstrukce na ventilátorky DIM2 slotů a VRM nemá smysl ukazovat. Stejně jsme se vyhl i SATA kabelům, protože to prostě už známe :-)

IO krytka, znovu manuál a rozbalená anténa WiFi. Ta je 802.11ac s podporou 2.4GHz i 5GHz pásma sítí

V balení jsou také všechny tři můstky pro Nvidie, až po 4-way SLI!

A také ROG DIM2 karty pro M2 disky (v pozadí procesor i9-7900x)

V balení jsou také dva OC piny, jeden je asi pro případ zničení. Instaluje se do desky zespoda do patice a pozor, používá se jen pro LN2 taktování a pouze ve spojení pro Kabylake-X. Pro Skylake-X by ho bylo nutné pak zase vyndat!

Nakonec držáky pro ventilátory, tenký dlouhý se montuje na DIM2 kartu, komplexnější potom na VRM. Fotky níže jak to pak vypadá...


[size=150] POPIS SAMOTNÉ DESKY R6A [/size]
Deska má pomyslný tvar X, který by měl znovu značit e X treme zameření. Osobně se mi líbí koncept SATA konektorů pod úhlem, prostě libová designovka.

Zezadu na nás vykoukne vyztužení PCH a také backplate chlazení mosfetů

Zeshora fotka při hlavním focení se nějak vytratila, takže jsme ji dodatečně nafotil už jen mobilem. Rozvržení desky je klasické, potěší fakt, že všechny pasivy jsou kovové a přichycené šroubky zespoda. VRM pasiv dostal i žebrování a možnost osazení konstrukce pro VRM ventilátor. To je bohužel u tak velkých a náročných čipů nutnost, pokud to myslíte vážně s taktováním. Takový procesor jako je Skylake-X (hlavně modely s 8 a více jádry) si řekne po OC pomalu o 280-300W sám o sobě! Odběr z napájecí kaskády je proto vysoký a s tím je spojené i zahřívání.
Dole na hraně desky, na fotce napravo, vidíme i čouhající prodlužovák na RGB pásku...OC zóna je pak v jednom rohu. Zapomněl bych říci, že formát desky je eATX.

CPU patice má vysokých 2066 pinů. Pojme procesory Skylake-X, i Kabylake-X. Vidíme i plátek loga Republic of Gamers, který je při zapnutí podsvícený.

Všechny PCIe x16 sloty jsou vyztužené, tzv Asus safeslot. Je tak odolnější ve všech rovinách na namáhání. Zcela dole pod posledním PCIe slotem je také přídavné napájení při zapojení více GPUček zaráz.
Samotné rozložení linek závisí na několika faktorech. Jedním z nich je použitý CPU. V případě Kabylake-X je to jasné, max 2x 8 zapojení. U Skylake-X máte procesory s 28 a nebo 44 PCIe linkami. Bohužel, 44 linek nabízí jako první až Core i9-7900X. Zbytek je ořezán na nižší počty. Takže při 28x linkách v CPU můžete mít zapojení 16+8. A až u i9 pak možných 16+8+8 a nebo 16+8+8+8.

Přesuneme se do pravého spodního rohu, kde je tlačítko MEMOK, tlačítko pro přepínání BIOSů, konektory pro zapojení do case a také USB port spolu s konektory pro ventilátory a vodní pumpu.Zajímavý je i VROC konektor pro speciální HW klíč. Pod MEMOK jsou jumpery pro nastavení/vypnutí podsvícení na desce. A vidíme také celkem 6 SATA 6G konektorů.

Tato fotografie nám představuje zapojení předních USB30. a 3.1. Dále 24-pin ATX konektor napájení desky.

Nad tím je pak samotná OC zona, kde nalezneme tlačítka start, reset, post displej, LN2 jumper, slow mód, pausu a speciální swicthe RSVD pro Kabylake-X. Ten první je pro LN2 teploty a vysoká napětí pro bootování, druhý je pro optimální nastavení VCCIO a DMI napětí proti coldboot/coldbugu. Naproti přepínačům jsou pak měřící body napětí, kde si můžeme ověřit, nakolik je kalibrace desky přesná a být tak "v klidu". Pak tam nechybí menší tlačítka (červené a bílé) retry a safeboot. A nakonec malé přepínače pro PCIe sloty.
Vidíme zcela nalevo i větší část dvoufázového digitálního napájení pro pravou část RAM DIM slotů.

Napájení je pravá osmifáze s IR3555E


Protože CPU je v OC hooodně papající, je ideální zapojit oba dva omsipiny, aby se zátěž rozložila mezi dvě větve zdroje a zároveň se torchu ulehčilo i samotnému 8-pin konektoru (už je znám případ, kdy na X299 při zapojení jednoho a OC "shořel"). Při výběru samotného zdroje a X299 osmijádra a více si dejte bedlivý pozor a vsaďte raději na ověřenou kvalitu.
Na samotném pasivu VRM můžete vidět i otvory pro šroubky konstrukce aktivního chlazení VRM.

Audio část je pak na levém spodním rohu desky, SupremeFX S1220 s krytovaným ALC1220A, japonskými audio kondenzátory a oddělenou části levá/pravá pro audio cesty. Nechybí ani zesilovače.

Zadní výstupy pak jsou: CMOS tlačítko, tlačítkopro flashování BIOSu z flashky, WiFi konektory pro anténu, veledůležité PS2 pro myšku i klávesnici (WIndowsXP a LN2 OC), 4x USB3.0, gigabit LAN port, USB 3.1 typu A i C, 2x USB 2.0 a 2x USB 3.0, nakonec audio výstupy.
[size=150] PÁR DETAILŮ A NAPÁJENÍ [/size]

Osazená ROG DIM2 karta, napravo od ní vidíme na desce část napájení jižního můstku a napravo od RAM slotů je čip PRO CLOCK II pro taktování BCLK

Tady už se podíváme na napájecí části. Červeně orámované, to je oblast napájení pro procesor a jeho části. Je plně digitálně řízené a o to se stará kontrolér ASP 14051, který jsem orámoval červeně.
Modré oblasti jsou dvoufázové, digitálně řízené fáze pro paměti. Každá z nich má svůj řídící čip ASP1250. Samozřejmě, umístění nad krytem je přibližně orientační...
Žlutě jsem zvýraznil oblast pro napájení jižního můstku. Vedle ní je potom speciální kontrolér PRO CLOCK, který komunikuje napřímo s generátorem taktu BCLK.
Nakonec zeleně rámované jsou napájecí konektory desky - 24-pin ATX a 2x ATX 8-pin.
PS:zapomněl jsem zvýraznit napájení IO části k procesoru (mezi socketem a podsvícenou vložkou "Republic of Gamers")


CPU část napájení, osmifázová, kde jsou powermosfety IR355, za nimi velmi solidní cívky a sada japonských 10K FCAP kondezátorů. Všimněte si, že není třeba extra fáze pro napájení iGPU,jako např u Maximus IX Apex (příbuzný Kabylake-X iGPU nemá!)

Nahoře vidíme spoustu PCIe přepínačů typu Asmedia 1440. Používají se obecně již roky, pokud si ještě vzpomenu, může to být tak od roku 2012/2013...Nalevo od svrhcního PCIe x16 slotu je celkem nový IO čip Nuvoton NCT6796D Ten se stará o řízení otáček ventilátorů a monitoring napětí apod. Mezi dlouhými PCIe x16 sloty je pak také Asus čip TPU, který má na starost inteligentní provázanost softarových změn v AI Suite (speciálně TPU sekce = taktování a ladění) s reálnou změnou v hardwaru.
Samotných čipů by se na desce našlo více, ale nebudu vás zbytečně tím zatěžovat (USB3 extra řadiče, LAN, jiný TPU apod...) Raději se podíváme už na čem budeme testovat :-)