reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak na zapojení ATA i SATA disků dohromady...pokusy s jedním z nich

fanynek (2048)|18.9.2007 19:17
Zdravím!
Možná tenhle dotaz bude trochu mimo mísu, ale řeším jednu věc.:notsure Mám klasicky dva HDD SATA/300, který normálně jedou v mým kompu. Protože ale chvíli neposedím, řekl jsem si, že si udělám jeden starý ATA 100 HDD (Quantum Fireball cca 6,5GB, 5400ot.), na pokusy.:idea Na něm chci zkoušet různý antiviry antispyware a programy pro odstraňování virů, zkoušet, jak moc jsou Widle děravý, co všechno za svinstvo :runaway pochytám na netu atd., atd. Protože ale nechci, aby mi něco náhodou nalezlo do mých dvou ostrých SATA disků, řeším to zatím tak, že je odpojím (SATA kšandy a napájecí kabely) a připojím ten starý na ATA a molex konektor. Je to docela nepraktické, protože musím vždycky otvírat komp (kvůli prckovi raději zavřený).:mistake
Ví někdo, jak to udělat, abych mohl mít permanentně zapojené všechny disky a přitom měl jistotu, že zvěrstva, který si schválně pustím do systému na tom pokusným ATA disku, se mi nedostanou do sytému a dat na těch dvou SATA discích? Nevím, jestli by nebyl i problém s bootováním, když tam budou vlastně dva HDD s nainstalovaným systémem. Díky moc za rady.:thumb
tgfh (2985)|18.9.2007 19:26
Nevím jak je na tom GigaByte 965P-DS4, ale v BIOSech bývají různé profily/banky nastavení.
Stačí při zapnutí kompu stisknout např F1, F2 apod. - a tím vyvolat odlišná nastavení BIOSu

V první "bance" odškrtni IDE kanály a v druhé "bance" odškrtni SATA porty.

Jak praktické... ;)
fanynek (2048)|18.9.2007 19:37
Jo, dík. Na něco takovýho jsem myslel. Jenže nevím, jak pracovat s těmi profily BIOSu, resp. nevím, jak si je vytvořím.
Pavel Boček (4169)|18.9.2007 19:40
další, i když ne zrovna best řešení je prostě mít potřebné SATA řadiče v BIOSu vypnuté a v případě potřeby je zapnout :)
tgfh (2985)|18.9.2007 20:14
Ale stále je to lepší než pokaždé otevírat case :turtle
fanynek (2048)|18.9.2007 20:59
Dobrá, dobrá.:thumb Ale mohli by jste mi jaksi nakukat, jaké jsou to položky:rules v BIOSu, ty řadiče a co co znamená?:notsure Byl bych vám jaksi moc vděčný. S BIOSem jsem velkej kamarád pouze ve vodách OC (MB Intelligent Tweaker M.I.T.):idea.
tgfh (2985)|18.9.2007 21:18
Normálně tam někde bude položka pro SATA porty (enable, disabled) a pro IDE (enable, disabled).
A mrkni na ty profily v BIOSu.

Prostě si v klidu projdi celý BIOS a napiš zase co jsi zjistil, nebo udělej pár fotek ;)
fanynek (2048)|18.9.2007 21:25
S těma fotkama jsi to trefil.:D Nafotím si celý BIOS, abych pak měl podle čeho opravit, co jsem dokopal.:hmm Chceš to sem dát všechno?;) Tak dík. Jdu to zkoušet.
tgfh (2985)|18.9.2007 21:28
Vyfoť vše, šetři s kvalitou
fanynek (2048)|18.9.2007 21:33
Jak chceš. Dám to sem v 1024x768. Co?
tgfh (2985)|18.9.2007 21:36
Jo OK :) to bude ideál
radekhulan (215)|18.9.2007 21:45
Mnohem jednodušší je použít VMware a virtuální instalaci Windows XP... Na dualcore a 2GB RAM to poletí, výkon je 99.9% nativního, a izolace od hostitelského OS absolutní. Popřípadě můžeš použít i zdarma dostupné Microsoft Virtual PC 2007.

http://radekhulan.cz/item/vmware-workstation-6-virtualni-zazrak
fanynek (2048)|18.9.2007 21:54
A zaručíš mi, že když si záměrně stáhnu všelijakej bordel a viry a vypustím je pod tím OS, že se nedostanou jinam? A co v případě, že způsobí kolaps systému, což není vůbec nic vyjimečného. Nechci nic riskovat. Co ty na to?
radekhulan (215)|18.9.2007 22:15
Virtuální systém je absolutně a dokonale izolovaný od systému mateřského. Neexistuje cesta, jak by jej mohl nabourat. C2D má navíc hardwarovou podporu pro virtualizaci na úrovni procesoru. Provozuji každý den na Vista x64 virtualizovaně Ubuntu x64 a Solaris, občas i Windows XP, a NIKDY jsem nezaznamenal nestabilitu. Je to vyzrálá serverová technologie, kterou používají největší firmy. Kdysi jsem měl doma osobní počítač + 2 servery, dnes mi stačí jedna pracovní stanice a VMware...

http://vmware.com/products/player/
http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/virtualpc/default.mspx

Pokud potřebuješ virtualizovat jen Windows XP či Vista, použij Microsoft Virtual PC 2007, jinak doporučuji VMware Workstation či Player (pro Linux, Solaris, atd.)
fanynek (2048)|18.9.2007 22:49
To zní zajímavě. Už jsem o tom párkrát četl, ale nevěnoval tomu velkou pozornost. Určitě to musí být vychytaný. Hlodá však ve mně červík pochybnosti. Nevíš o nějaké recenzi, nebo spíš článku, kde se řeší bezpečnost virtuálních systémů?
mech13 (5526)|18.9.2007 23:45
VMware taky muzu vrele doporucit, je to ten nejlepsi a nejjednodusi zpusob, jak cokoli otestovat. o stabilitu nebo bezpecnost se bat nemusis, vazne tam neni zpusob jak by se neco z virtualniho stroje mohlo dostat na hosta. (pokud si nenastavis sit tak, aby mezi sebou mohly oba systemy komunikovat, ale to je stejna situace jako kdybys mel vedle druhy komp a taky byl ve stejne siti)

pokud ti staci windows, tak si zdarma stahni plnou verzi MS virtual PC 2007, s linuxem jsem mel trochu problemy, ale win na tom slapou vyborne (taky aby ne, na MS softu)

pokud planujes i experimenty s linuxem/BSD/cokoli jinyho, asi budes muset pres VMware (player je taky zadarmo, workstation uz ne)
fanynek (2048)|18.9.2007 23:55
To se mi to ale vydalo úplně jiným směrem, než bylo v plánu...:notsure Takže říkáte, že se o bezpečnost bát nemusím?
Jak jsem psal: "Na něm chci zkoušet různý antiviry, antispyware a programy pro odstraňování virů, zkoušet, jak moc jsou Widle děravý, co všechno za svinstvo pochytám na netu a co to udělá se systémem,atd."
A byla by nějaká praktická rada, nebo upozornění, na co si dát pozor při instalaci, nebo rozběhání virtuálního stroje? Díky!
Pavel Boček (4169)|19.9.2007 00:02
[QUOTE=fanynek;50003]To se mi to ale vydalo úplně jiným směrem, než bylo v plánu...:notsure Takže říkáte, že se o bezpečnost bát nemusím?
Jak jsem psal: "Na něm chci zkoušet různý antiviry, antispyware a programy pro odstraňování virů, zkoušet, jak moc jsou Widle děravý, co všechno za svinstvo pochytám na netu a co to udělá se systémem,atd."
A byla by nějaká praktická rada, nebo upozornění, na co si dát pozor při instalaci, nebo rozběhání virtuálního stroje? Díky![/QUOTE]

nó tak nedokáže to emulovat reálnou grafiku (jen standardní PCI VGA nebo podobnej šunt), ale to snad nevadí...
fanynek (2048)|19.9.2007 00:05
Tak to teda fakt nevadí. Už jsem si to stáhnul, tak zítra na to vletím. Díky za rady.
P.S. Jenom doufám, že si to nerozdrbu kompletně všechno. :D:mistake
mech13 (5526)|19.9.2007 00:19
co se hostitelskyho systemu tyka, nema to o nic jiny vliv nez NHL2007, Nero nebo treba acrobat reader. je to vazne maximalne bezbecne a nenese to prakticky zadna rizika. jen si nachystej .iso obraz instalacniho CD s windows, docela se hodi (do virtualniho stroje pripojis primo obraz, a muzes z neho rovnou instalovat)

jakmile bude nejaky problem, ozvi se
radekhulan (215)|19.9.2007 08:19
Na VMware Workstation jsem psal poměrně rozsáhlou recenzi:
http://radekhulan.cz/item/top-software-vmware-workstation-5-5

Ale jak říkám, na Windows ti postačí zdarma dostupné Microsoft Virtual PC 2007.
fanynek (2048)|19.9.2007 17:50
Klucí, to co mi tady říkáte se fakt moc hezky čte a já bych tomu strašně rád věřil, ale když jsem se zeptal na fóru VIRY.cz na tuhle záležitost, tak jsem dostal jednoznačnou odpověď . Použil jsem s prominutím jedno výstižné tvrzení Radka, že "Virtuální systém je absolutně a dokonale izolovaný od systému mateřského".
A tohle mi řekli:"Není, vždyť je instalován na stejném disku".
Tak teď babo raď. Kde je pravda?
wojta (54)|20.9.2007 09:40
Vetsinou ty data z "virtualnich" disku z emulatoru mas v nejakem souboru. Odsud se nemohou nijak dostat. Netvrdim, ze by ve VMWare nemohla byt nejaka dira, ale jeste by na ni musel nejaky vir existovat a drtiva vetsina viru je uplne pitomych, ktere vyuzivaji akorat der v uzivateli.
radekhulan (215)|20.9.2007 10:06
[QUOTE=fanynek;50112]Klucí, to co mi tady říkáte se fakt moc hezky čte a já bych tomu strašně rád věřil, ale když jsem se zeptal na fóru VIRY.cz na tuhle záležitost, tak jsem dostal jednoznačnou odpověď . Použil jsem s prominutím jedno výstižné tvrzení Radka, že "Virtuální systém je absolutně a dokonale izolovaný od systému mateřského".
A tohle mi řekli:"Není, vždyť je instalován na stejném disku".
Tak teď babo raď. Kde je pravda?[/QUOTE]

Můžeš si vybrat, zda věřit tvrzení pár nezralých (často pokřikujících) pubescentů bez znalostí a s nulovou argumentací, nebo chlapa s 20+ roky zkušeností v IT. Praktický fakt je ten, že pokud já versus 100 pubescentů máme jiný názor, já mám vždy pravdu. Je mi 34 let, a prostě toho vím 100x víc. ;-)

Ale k věci - virtuální stroj vytváří na disku jeden obrovský soubor, který není normálně čitelný, a tento soubor představuje pro virtuální mašinu jeho "disk". Hostovaný operační systém, ať už to jsou Vista, XP, Linux či Solaris, si myslí, že onen soubor je jediný disk v PC, a nic dalšího nevidí a nikdy nemůže vidět. Nemůže přistupovat na běžné disky v PC, jen k tomuto souboru. Jedná se o kompletní enkapsulaci virtuálním systémem.

Jediné nebezpečí může být tehdy, když budeš mít na hostitelském i hostovaném PC sdílené a zapisovatelné disky přes Windows File Sharing, poté by se běžící virus mohl zapsat na takto namapovaný disk. Takže pochopitelně nesdílej disky, popřípadě si vypni (pro jistotu) službu Server na hostitelském stroji. Poté neexistuje cesta jak hostovaný OS může zapsat data jinam, než do onoho souboru. A i když v onom souboru bude někde uložen virus, nemůže se nikdy a za žádných okolností spustit mimo hostovaný systém.

Více info: http://en.wikipedia.org/wiki/Vmware
VMware: http://vmware.com/products/server_virtualization.html
tequilla (1015)|20.9.2007 10:52
[QUOTE=radekhulan;50214]Můžeš si vybrat, zda věřit tvrzení pár nezralých (často pokřikujících) pubescentů bez znalostí a s nulovou argumentací, nebo chlapa s 20+ roky zkušeností v IT. Praktický fakt je ten, že pokud já versus 100 pubescentů máme jiný názor, já mám vždy pravdu. Je mi 34 let, a prostě toho vím 100x víc. ;-)....[/QUOTE]
Prrrrr s tou OT argumentaci :angry. Na viry.cz je i spousta lidi, kteri se teto problematice venuji dlouha leta (viz. napr. tvurce Igy) a jen tezko by se tady dali hledat lepe fundovani lide...nikdo neni vseznalek, ze?
Nic se nemeni ale na tom, ze poskytnute informace na foru jsou spatne. Nakazeni virtualniho stroje je temer nemozne. Jedina moznost napadeni je pres popsane sdileni anebo vyuzitim nejake bezpecnostni diry VMware (ovsem o zadne takove osobne nevim).
fanynek (2048)|20.9.2007 13:31
Tak dejme tomu, že jste mně přesvědčili. Když budu mluvit konkrétně, chci vyzkoušet MS VPC 2007. Říkáte, že pokud nebudu mít povolené sdílení jednotek, tak jakýkoli nechtěný zápis dat, nebo přenos mimo virtuální systém s přiděleným "diskem", není možný. Budu vám věřit, protože proto jsem tady.....nechat si poradit od lidí, kteří vědí, o čem mluví.
Protože ale nejsem až takový odborník přes všechno, mohli by jste mi poradit, konkrétně co a které služby vypnout, resp. kde to najdu?
Díky.
radekhulan (215)|20.9.2007 16:09
Stiskni "Win+R", napiš tam "services.msc", najdi službu "Server", klikni na "Zastavit" a "Typ spouštění" na "Zakázáno". Tím vypneš server a tedy i sdílení souborů, které na něm závisí..
fanynek (2048)|20.9.2007 16:17
Jó, no jasně. Díky. Klasický služby ve Windows, kterých jsem už mraky zakázal.:D A to jsou tolik "užitečné".....:):angry A ještě nějaké doporučení, nebo se do toho můžu pustit?
hohy00 (3)|16.1.2012 18:23
omlouvam se za hrubky v textu uz se to asi neodnaucim :)
chtel sem se zeptat jak mam zapojit sata HDD 160GB a ata HDD 80GB tak aby sem mel oboje funkcni muj HDD 160GB sata mam jako hlavni system a druhej HDD80GB ata by sem chtel mit jako zalozni dysk na data atd moje deska do pc ma 5 vstupu sata a ata ma jen 2 a to na dysketu nebo flopy disk a na ata HDD kdiz to zapojim tak mi po chvily nacitaji oba dva HDD ale v zapeti mi skoci chyba WINDOWS ROOT SYSTEM32/HAL.DLL. kdiz teda HDD odpojim tak mi tam nekdy skocila chyba z eng textem neco o ROOT a pak sem musel delat znova system aby sem normalne fungoval jak mam normalne zapojit ob dva harddisky tak aby sem mel 160GB sata jako hlavni coz mam na hore a 80GB ata jako zalozni coz mam dole pod 160gb sata muj predchozi pc mel stejnej problem se zapojenim ale nakonec sem to rozjel ale tet uz fakt nevim je to v tech jumperech nebo jak se to pise jestly ano tak na 160gbSATA nemam zadnej a 80GB ata tam je ale nevim kam ho mam dat aby se oba HDD nehadaly a normalne fungovaly tak jak maj diky za odpoved nebo pomoc