reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro různou činnost v ceně nad 30 000 Kč

drasha (26)|3.10.2017 15:44
Zaměření pro: různou činnost – deep learning

Platforma: Intel
Operační systém: linux
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Ahoj,

potreboval bych doporucit vhodnou konfiguraci pocitace, ktery bude vyuzivany pro strojove uceni a cenove se vleze do 40.000.

Pocitac nutne musi obsahovat kartu GTX 1080 Ti. Ostatni veci s ni musi byt schopny rozumne spolupracovat. Disk neni potreba, RAM co nejvic to pujde.

Diky.
dom324 (306)|3.10.2017 20:46
40k, to bude hodně na těsno. Využiješ CPU výkon? Využiješ více jader?
Disk není potřeba - ani SSD?
Zdroj určitě Corsair RM650X.
Skříň bych osobně vzal Fractal Design Define S. Popřípadě Define C nebo Define R4.
Bohužel je RAM už dlouhodobě něhorázně předražená, takže bych bral "pouze" 16GB RAM, bude Ti to stačit? Protože za 32GB by jsi vysolil 8k, takže by padla pětina rozpočtu jen na RAM...
SQL (15)|3.10.2017 21:51
Pořádně jsi ani nenapsal co to bude. @dom324 má pravdu.

Proč zrovna GTX1080Ti? Nebylo by lepší Quadro nebo Vega 64 pro výpočetní výkon? Za 40 tisíc dostaneš max. 32GB RAM, ale opět toho moc nevíme.

Využil bys Xeon? Bude potřeba ECC?
dom324 (306)|3.10.2017 22:37
Pro AI jsou přímo dělané akcelerátory Tesla od Nvidie a Instinct od AMD, ale obě společnosti si za ně nechají zaplatit dost velký peníz (už jen samotná karta by byla přes rozpočet) a karty jsou dělané pro servery - mají pasivní chladič a počítají s průvanem v racku.
Quadro by při AI asi nepomohlo, ale nejsem na tuhle oblast expert. Vega 64 by mohla být zajímavá volba, ale zase, nemáme dost informací - potřebuješ podporu CUDA?
drasha (26)|4.10.2017 00:17
Diky za reakce. K jednotlivym bodum:

- CPU vykon vyuziju omezene, vetsina veci by se mela pocitat na karte. Xeon nutne nepotrebuju, ale zase by to ale nemelo byt zadne orezavatko.
- K tem 40k - kdyz na to prijde, tak do toho budu moct dolit jeste nejake penize na zacatku roku.
- Disk opravdu neni potreba. Ten si splasim bokem a nemusi se vejit do penezniho limitu.
- 16 GB by pro planovanou domenu mohlo stacit. Bylo by ale super, kdyby sla do budoucna (napriklad ten pristi rok) rozsirit, aniz bych musel vyhazovat osazene moduly.
- Tesla a ji podobne akceleratory jsou uplne mimo planovanou cenovou hladinu, navic tolik vykonu zatim nepotrebuji.
- Radeji bych Nvidiu, CUDA je mnohem vice podporovana.
- GTX1080Ti je vykonove velmi podobna jako Titan X a ma spoustu pameti. Takze proto bych ji chtel.
dom324 (306)|4.10.2017 07:13
Nechtěl by jsi to postavit na Ryzenu R5 1600? Má nízkou cenu a 6 jader (popřípadě R7 1700 s 8 jádry). V jednojádrovém výkonu v porovnání s i7 kvůli nižší frekvenci trochu zaostávají, ale ve vícevláknovém výkonu ji rozdrtí.
Paměť bych bral 1x16GB - tudíž pojede v single channelu a bude mít poloviční propustnost. Pak na přelomu roku dokoupíš dalších 16GB a už pojedeš plnou rychlostí. Tím by se dala kapacita potenciálně navýšit až na 64GB. Alternativou je koupit 2x8GB, takže by jsi hned od začátku měl dual channel a plnou propustnost, ale max velikost RAM bez vyhazování modulů by byla 32GB.
Jaký je požadavek na hlučnost? Budeš taktovat?
drasha (26)|4.10.2017 09:35
Jak rikam, nepotrebuju az tolik jednovlaknoveho vykonu, takze by to asi mohl byt i Ryzen. O jakem cenovem rozdilu ted mluvime?
S tim single channelem jsem si to tak nejak predstavoval, takze bych byl pro 1x16GB.
Taktovat nebudu, ani cpu ani gpu.
Moc se mi tu bednu nechce davat do serverovny, takze bych uvital, kdyby byla rozumne ticha.
dom324 (306)|4.10.2017 14:44
R5 1600 se prodává za 5,8k (dá se sehnat i za 5,5k z kvalitních eshopů). R7 1700 se ve většině obchodů pohybuje kousek nad 8k. Plánuješ v budoucnu přikoupit více GPU?
Tyhle 1080 Ti mají nejlepší chladiče (vlevo nejlepší): MSI 1080 Ti Lighting Z ---> Asus 1080 Ti Strix ---> MSI 1080 Ti Gaming X. Problém je, že první dvě mají nastavenou regulaci ventilátorů pro co nejnižší teploty, takže jsou hlučnější než Gaming X (ale pořád jsou tiché). Pokud si nastavíš vlastní křivku ventilátorů, tak není problém a nejtišší karta bude Lighting Z. Jestli se Ti v tom nechce hrabat, tak vezmi MSI Gaming X - je nejlevnější a v základu nejtišší. Já osobně bych šel střední cestou s Asus Strix - oproti Gaming X to není moc velký příplatek a rozdíl v hluku (když si uděláš vlastní křivku pro ventilátory) je celkem velký (ve prospěch Asus Strix).
drasha (26)|4.10.2017 15:27
Vice GPU v budoucnu neplanuju. Toto by melo byt na vyvoj, finalni vypocty pujdou do gridu na tesly.
S nastavenim vetraku bych problem nemel - na to jsou programy od vyrobcu, nebo neco od tretich stran?
SQL (15)|4.10.2017 15:47
Takže k jednotlivým bodům - doporučuji stavět na ThreadRipperu, který ti umožní mít více grafik pro 64linek, nějaké NVMe SSD, podporuje QuadChannel, nebude se přehřívat VRM. Nedokážu najít důvody, proč by měly být osazeny platformy AM4, 2066 nebo 1151.
Ovšem pokud nechceš upgradovat na 128GB RAM, nepotřebuješ PCI SSD disky ani více grafik, stavěj na AM4 nebo CofeeLake, který vyjde zítra.

@dom324 Pokud jde o WKS, neřešil bych hlučnost a netaktoval bych - může to mít dopad na stabilitu a to je u AI nežádoucí.
@drasha Ono Vega64 má sice velkou spotřebu, ale její výpočetní výkon a propustnost pamětí je celkem zajímavá, takže bych ji nezavrhával, ale je to na tobě.

Prozatím takový nástřel:
https://www.czc.cz/221634,220307,176893,211304,124640,118363,220235/kody

Sice jsem přesáhl, ale je to sestava na HEDT platformě ThreadRipper, tedy s 8c/16t TR (psal jsi, že CPU výkon až tak nepotřebuješ), deska má 8 slotů na RAM, je k dispozici 64PCI linek, tedy bohatá konektivita. Byl by sice příplatek, ale popřemýšlej nad tím, jestli je to pro práci, může se to skutečně vyplatit.
dom324 (306)|4.10.2017 16:08
Na nastevení ventilátorů se dá použít Speedfan nebo třeba MSI Afterburner.
https://www.czc.cz/8cpdg3duvkijh8mav269rkolsg/seznam tak jsem se to pokusil naházet vše do seznamu.
RAM jsem vzal 3000MHz - Ryzen benefituje z rychlých RAM (zvednou výkon i o 20%), změna frekvence je jedno kliknutí v BIOSu.
Ryzeny mají dost dobrý box chladič, ale pro jistotu jsem vzal Feru 3, ta by měla bezhlučně uchladit i přetaktovaný R5 1600 a stojí pár babek. Kdyby jsi chtěl ještě větší ticho, můžeš připlatit třeba na Noctuu.
Skříň jsem vzal Define S, je tichá a má výborné možnosti vzduchového i vodního chlazení. Dala by se vzít i Define C nebo Define R4. Rovnou jsem vzal 4x kvalitní ventilátory od Noctuy, jestli bude sestavu skládat czc tak napiš do poznámky ať jimi nahradí ventilátory z bedny (2 vepředu intake, jeden vzadu outtake a jeden nahoře outtake).
Zdroj Corsair RM650x, kvalitní a tichý zdroj.
Dalo by se to postavit na ThreadRipperu, ale to by znamenalo cena +10k. Přineslo by to mnohem více PCIe linek (které ale asi stejně nevyužiješ, protože bude jen jedno GPU) a hlavně 4 kanálový řadič pro RAM - bylo by tedy 8 slotů na RAM.
drasha (26)|4.10.2017 16:24
@sql: Ta navrzena sestava vychazi bez par korun na 60k. Administrativne si bohuzel nemuzu dovolit jit pres 40k s tim, ze jen muzu nejake veci dokoupit pristi rok. Ale ty jsou spis z kategorie RAM, vetraku, disku, atd.

Takze ThreadRipper je pro me pri svych cenach nedostupny. Navic, jak uz jsem psal, vykonove mi ta jedna 1080 Ti bude stacit, intenzivni vypocty pujdou na Tesly. Takze zadne prikupovani GPU nehrozi a PCI SSD nepotrebuju. Videl bych to tedy na AM4 (i kdyz uznavam, ze ten ThreadRipper s nekolika Vegama, az bude tensorflow a jine knihovny dostatecne ready, vypada hodne zajimave).
drasha (26)|4.10.2017 16:32
@dom324: Diky za nastrel, tady ta cena uz vychazi mnohem prizniveji :)
dom324 (306)|4.10.2017 18:15
Kdyby jsi fakt nemohl jít přes 40k, tak z toho seznamu co jsem poslal vyhoď chladič na CPU a ty větráky s tím, že je pak dokoupíš.
SQL (15)|4.10.2017 20:44
@drasha Vynasnažil jsem se navrhnout vhodnější sestavu, která by mohla nabídnout více, když to finanční možnosti nedovolí, nedá se nic dělat. Každopádně doporučuji počkat, co zítra vypadne z Intelu. Očekávám, že i5 8. generace nabídne vyšší výkon než Ryzen 5 a možná i lepší konektivitu na deskách. Nechme se překvapit.
dom324 (306)|4.10.2017 21:00
Pravda, Intel by ještě mohl překvapit. I5 8400 vypadá dost zajímavě.
drasha (26)|4.10.2017 21:54
@dom324: Jasne, kdyz je to tak blizko te cenove hranici, tak se to vzdycky da nejak vyresit.

@SQL: To chapu a i za tuto sestavu jsem vdecny, minimalne mi ukazala jake jsou moznosti na desktopech a taky me to nakoplo smerem k tem Vegam. Treba to u nich skonci, jestli s sebou trochu hnou na SW fronte a jestli bude potreba jeste nejaka stanice.

@dom324, @SQL: Jo, ty Intely by mohly byt zajimave. Jen jsem zvedavy, jak to bude s temi zkazkami o tom, ze az do konce roku budou hure dostupne...
dom324 (306)|5.10.2017 09:03
Vega 64 má v FP16 nějakých 24TFlops, ale bez SW podpory je jim to na dvě věci. Před nějakou dobou předváděli SW, který dovolil, aby Cuda běžela na AMD GPU, ale jak se to od té doby vyvinulo, netuším...
Klidně bych těm zkazkám věřil, Skylake měl taky prvních pár měsíců problém s dostupností.