reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odešel zdroj?

stig.helmer (19)|3.11.2017 22:01
Do nového počítače jsem dal zdroj bezproblémově používaný v původním PC. Nová sestava se nerozběhla, po navrácení zdroje do starého PC se nerozběhl ani on (dioda na základovce svítí).

Když propojím na hlavním multikonektoru starého zdroje 14 a 15 zdířku, větrák se roztočí. Multimetr ukazuje napětí na zeleném konektoru 4,59 V (označení Power On), a pak ještě na modrém č. 9 (5 V - označení 5V SB). Vše ostatní je mrtvé. S novým zdrojem nová sestava funguje.

Jestli se při spuštění starého zdroje v novém PC něco ve zdroji odpálilo? Jestli to má cenu řešit, nebo zdroj vyhodit.
Donald64 (702)|3.11.2017 22:52
Já mám zkušenost, že starý zdroj blbnul (při startu pc to psalo nestabilní napětí), ale třeba na po několikátý to najelo a fungoval opět do vypnutí pc. Rozhodl jsem se zdroj opravit (byly vyteklé kondenzátory, tak jsem je vyměnil) a zdroj již poté nenastartoval, takže tam byl očividně jiný problém, který se plně projevil až při odpojení od sítě. Byl starý již 8 let, tak jsem to dále neřešil, ale samozřejmě by mě zajímalo, která načatá součástka je schopna nějak fungovat, dokud je alespoň pod minimálním napětím.

Prostě bych se koukl dovnitř, zda neuvidíš nějakou očividnou závadu, tu se pokusil vyřešit (pokud to nebude moc nákladné), a když to nepomůže, tak to dále neřešil. Asi už to také bude zdroj staršího data, že?
stig.helmer (19)|3.11.2017 23:06
Žádnou viditelnou závadu jsem nezpozoroval - nevím jestli tam je nějaká pojistka...

Zdroj je to Saga+ 450P, stáří cca 8 let?

Fotky z maďarské recenze jsou zde: https://prohardver.hu/teszt/fsp_saga_tapegyseg/belso.html
Donald64 (702)|3.11.2017 23:53
Já si myslím, že je to solidní výkon, když zdroj za ~1 000Kč vydrží 8 let, byl bych spokojený, laborovat se nad tím podle mě spíše nevyplatí.
dom324 (306)|4.11.2017 08:06
Po 8 letech služby má takový zdroj plné právo odejít do věčných lovišť (zdroje za 1k se 8 let moc často nedožívají).
Když tam něco vyměníš, a náhodou to bude to, co způsobuje vadu, tak za měsíc odejde jiný kondenzátor/mosfet/cokoliv. Oprava podle mě není rentabilní.
V jaké cenové hladině by jsi chtěl nový zdroj? Momentálně se nejvíce vyplatí Seasonic Focus Plus - 10 let záruka, modulární kabeláž, nízké zvlnění napětí, 100% japonské kondenzátory, pasivní chod do 30% zátěže.
stig.helmer (19)|4.11.2017 08:25
Díky za reakce. Zdroj jsem nechtěl pro sebe, ale vrátit ho do starého PC a prodat komplet. Takže to prodám bez zdroje.

Nový zdroj jsem už koupil - https://www.alza.cz/evga-500-bq-d4634728.htm?o=1 Tichý, semimodulární kabeláž, nové PC běží...
Donald64 (702)|4.11.2017 10:34
Ten EVGA není špatný, když za zdroj nechceš moc utrácet a přitom mít klid i nějakou kvalitu, je to dobrá volba.