reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Validace vybrané herní sestavy

Defik (25)|13.11.2017 12:05
Ahoj.

Rád bych sestavu pro pohodové hraní ve FullHD. Teď hraju na PS4, takže ideálně detaily takové, aby se výkon vyrovnal. Hrát plánuji Overwatch, Player Unknown Battleground a další 3D věci. Jsem starej a k hraní se vracím po 10 letech, takže je riziko, že mě to nechytne a počítač za pár dnů poletí z baráku. Proto nepotřebuji hned hi-end. Je ale možné, že se v tom znovu najdu a budu chtít upgrade. Jde mi o smysluplný poměr cena/výkon. Rád bych aby to hlavně bylo tichý a nezabíralo moc místa. Vzhled neřešim, bude to zavřený ve skříňce. Klávesnici a myš mám. Monitor mám nějakej FullHD 23" Philips.

Vybral jsem tohle:
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=756C6A71706A647C6

To SSDčko tam mám jen kvůli systému.

Dává vám to takhle smysl? Dííky moc
durib (1141)|13.11.2017 17:23
Ahoj. Přijde mi zbytečně drahá deska, slabý CPU a málo paměti na grafice. Do jaké cenovky se chceš vlézt? A musí to být postavené na Intel (z nějakého přesvědčení :) )?
Donald64 (702)|13.11.2017 20:25
Trochu mi nejde do hlavy, jak tvůj návrh alespoň částečně splňuje požadavky na malé rozměry, když jsi osadil ATX case a na nízkou hlučnost s GPU s jedním ventilátorem a BOX chladičem, což je celkem hukot. Píšeš, že SSD je jen na OS, ale nikde nevidím HDD. Připadá v úvahu taktování? 3GB GPU není nic moc, to opravdu jen v krajní nouzi, jinak spíše 6GB verzi nebo RX 570/580. Deska je drahá, jak píše Durib, ale nechápu vyjádření na slabý CPU, ten je právě celkem slušný pro grafiky střední třídy.
Defik (25)|13.11.2017 20:50
[QUOTE=durib;592866]Ahoj. Přijde mi zbytečně drahá deska, slabý CPU a málo paměti na grafice. Do jaké cenovky se chceš vlézt? A musí to být postavené na Intel (z nějakého přesvědčení :) )?[/QUOTE]

Desku si rád nechám poradit jinou. Nebudu taktovat - tuhle desku beru z nějakýho doporučení, ale rozhodně na ní netrvám.

CPU mi vyhovuje, nějak nemám potřebu se honit za výkonem. Většinu času mi to beztak bude sloužit na kancelářskou práci. Ale jestli kvůli FullHD hraní je třeba i5/i7 rád se nechám přesvědčit.

Intel je otázkou přesvědčení. Prostě na tom jedu posledních 20 let (reálně) a tak nemám potřebu ke změně (i když chápu, že je to dost možná úúúúplně zbytečné zatvrzení) :)

Cenu nemám přesně danou. Jde mi o poměr cena výkon pro pohodové FullHD hraní. Nechci do toho rvát peníze navíc, když dost možná budu hrát 2 hodiny tejdně, páč jsem tatík od rodiny, který doufá, že ho hraní zase začne bavit :)
Defik (25)|13.11.2017 20:56
[QUOTE=Donald64;592875]Trochu mi nejde do hlavy, jak tvůj návrh alespoň částečně splňuje požadavky na malé rozměry, když jsi osadil ATX case a na nízkou hlučnost s GPU s jedním ventilátorem a BOX chladičem, což je celkem hukot. Píšeš, že SSD je jen na OS, ale nikde nevidím HDD. Připadá v úvahu taktování? 3GB GPU není nic moc, to opravdu jen v krajní nouzi, jinak spíše 6GB verzi nebo RX 570/580. Deska je drahá, jak píše Durib, ale nechápu vyjádření na slabý CPU, ten je právě celkem slušný pro grafiky střední třídy.[/QUOTE]

Super, díky moc za faktické podněty.

Jakou grafiku bych tedy měl vybrat?

HDD mám někde ve skříni, takže na to budu sypat data/hry.

S taktováním nepočítám, jsem kancelářská krysa - hry u mě budou tak hodina denně, když se poštěstí. Tu hodinku bych ale měl rád minimálně v kvalitě, kterou mi nabízel Playstation 4 Pro.

3GB GPU mi pro FullHD přišlo akorát, ale nechám se přesvědčit. Nějak historicky jsem zastáncem nvidie, takže proto jejich grafika. Napadá tě (pro mě do začátku) něco lepšího? Nejde mi o to předem postavit hi-end PC, chci něco, co mě přesvědčí/nepřesvědčí k tomu, jestli hrát na kompu.

Deska - super, moc rád ušetřím. Napadá tě jiná deska, kterou bych měl koupit?

Ad CPU - díval jsem se na výkon a pro kancelářskou práci, které zde bude 90% času, je to téměř overkill :), takže díky za potvrzení.
durib (1141)|13.11.2017 21:56
Jo, zapomněl jsem, že nejnovější i3 má už 4 fyzická jádra. S deskou je ale trochu problém, protože to Intel opět udělal krapet nekompatibilní a ty levnější budou asi až příští rok. Pokud tedy chceš cena/výkon a zároveň ne AMD, pak se zbývá podívat na předchozí Kaby Lake. Ale ty mají zase dražší CPU s podobným výkonem, pořád tam lítá cca 2000 CZK na jednu, nebo druhou stranu... :(
GPU pak určitě 1060GTX 6GB - ty 3GB jsou málo, jak se poslední dobou ukazuje a novější hry budou stále nenažranější.
To SSD, no raději bych si připlatil na třeba Crucial MX300 275GB, to místo se bude hodit - programy a i nějaké hry tam můžeš mít. 120 GB ti zmizí jako nic.
[FONT=X-LocaleSpecific]


[/FONT]
Donald64 (702)|13.11.2017 22:44
Desky jsou drahé, protože jsou zatím jen Z370, ale po novém roce by měly být i levnější B360 a H310. V každém případě bez OC se přikláním k té i3-8100, a deska může být klidně ASRock Z370 Pro4, aby si na té desce zase nenechal příliš peněz a na i3 to bohatě stačí. Jestli chceš tišší provoz, určitě bych k němu vzal i chladič Freezer 7.
Defik (25)|14.11.2017 10:08
[QUOTE=durib;592883]Jo, zapomněl jsem, že nejnovější i3 má už 4 fyzická jádra. S deskou je ale trochu problém, protože to Intel opět udělal krapet nekompatibilní a ty levnější budou asi až příští rok. Pokud tedy chceš cena/výkon a zároveň ne AMD, pak se zbývá podívat na předchozí Kaby Lake. Ale ty mají zase dražší CPU s podobným výkonem, pořád tam lítá cca 2000 CZK na jednu, nebo druhou stranu... :(
GPU pak určitě 1060GTX 6GB - ty 3GB jsou málo, jak se poslední dobou ukazuje a novější hry budou stále nenažranější.
To SSD, no raději bych si připlatil na třeba Crucial MX300 275GB, to místo se bude hodit - programy a i nějaké hry tam můžeš mít. 120 GB ti zmizí jako nic.
[FONT=X-LocaleSpecific]


[/FONT][/QUOTE]

Díky za tip. CPU jsem nechal původní. GPU jsem taky neměnil. Je to o další 2 tisíce víc a vzhledem k tomu, že moje hraní je dost nejistá aktivita, tak s tímhle počkám. Disk jsem vyměnil za MX300 275GB v m.2 provedení. Zláklaa mě ta rychlost, tak snad nedělám chybu .)

---------- Doplněno v 10:07 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:06 ----------

[QUOTE=Donald64;592885]Desky jsou drahé, protože jsou zatím jen Z370, ale po novém roce by měly být i levnější B360 a H310. V každém případě bez OC se přikláním k té i3-8100, a deska může být klidně ASRock Z370 Pro4, aby si na té desce zase nenechal příliš peněz a na i3 to bohatě stačí. Jestli chceš tišší provoz, určitě bych k němu vzal i chladič Freezer 7.[/QUOTE]

Díky moc za radu. Desku jsem zaměnil za ASRockk Z370 Pro4. Chladič mám zatím daný stranou, ale asi ho vezmu také.

---------- Doplněno v 10:08 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:07 ----------

Ještě jsem dostal doporučení ke grafice - prý bych měl vybrat jinou, která má dvě vrtule, pak prý provoz bude také tižší. Poradíte, co vybrat?

Jinak aktuální podoba košíku je zde - https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=756C6A71706A647C6
Donald64 (702)|14.11.2017 11:31
Jaká rychlost? Rozhodně nedoporučuji dávat obyčejné SSD o rychlosti SATA do M.2 slotu, zbytečně se to bude hřát a bylo by lepší to chladit, já jsem určitě za klasické SU800. Pokud nechceš 1060 v 6GB verzi, tak popřemýšlej nad XFX RX 580 z Mironetu za 7k, ty 3GB paměti jsou už dnes málo a ačkoliv si s tím zahraješ na pěkné FPS, textury v některých hrách už tak kvalitní nebudou, protože ty ve vyšším rozlišení nebude kam ukládat. Pokud by to muselo být, tak Zotac má přeci i verzi s 2 ventilátory (možná trochu nevýhoda záruka 2 roky u Alzy) anebo pak Gainward. S tebou osazeným zdrojem nemám zkušenosti, ale určitě bude lepší osadit EVGA 500 BQ. Fractal 2300 má hloupě udělané uchycení disků, ten příplatek za verzi 2500 určitě stojí, nebo je pak možné vzít nějakou od SilentiumPC (M35 popř. RG4).
durib (1141)|15.11.2017 11:07
[QUOTE=Donald64;592890]Jaká rychlost? Rozhodně nedoporučuji dávat obyčejné SSD o rychlosti SATA do M.2 slotu[/QUOTE]
Má pravdu, dokonce v IOPS je ta m.2 verze horší. Ale připlatil bych si tu stovečku za MX300 oproti SU800 :)
S ostatním souhlasím a 3GB na grafice je opravdu málo (bude se to pak případně i blbě prodávat), to už raději vzít navrhovanou kartu od AMD.
PC skříň jsem nikdy neřešil, pro mne je to jen držák komponent a z toho hlediska bych za ni nedal ani korunu, když se jich okolo zdarma tolik válí. Když tedy seženeš od někoho zdarma skříň, pak ušetříš na příplatek za lepší GPU ;)